Menu Zamknij

Rafał Hechmann i jego Plan Planeta. Wywiad

Rafał Hechmann, fot. Anna Lewańska

Z okazji Fashion Revolution Week Poland mam dla Was wywiad z jednym z naszych ulubionych ambasadorów etycznej mody. Rafał Hechmann skromnie przedstawia się jako farmaceuta, pracownik humanitarny i założyciel sklepu internetowego Plan Planeta, ale ja wiem, że jego zasługi dla promowania etyki w modzie są znacznie większe.

Z Rafałem poznałam się osobiście kilka lat temu, przy okazji wydarzenia >> Co wiesz o swoich butach. Ale już wcześniej recenzowałam >> ubrania z jego sklepu Plan Planeta i kupowałam kolorowe skarpety.

Dziś >> Plan Planeta to sklep z wszechstronnym asortymentem, zawsze dobranym po kątem etyki. Zresztą… oddaję głos Rafałowi.

Koszulka No Nasties, Plan Planeta
Koszulka No Nasties, Plan Planeta

JB: Od jak dawna prowadzisz sklep?

Rafał Hechmann: Sklep istnieje od trzech lat, ale ostatnio zaczął się poważnie zmieniać. Plan Planeta jest od niedawna małą platformą sprzedażową, wyszukującą ciekawych producentów oferujących fajne, ekologiczne i etycznie wyprodukowane rzeczy. Oczywiście wciąż jesteśmy najbardziej znani jako sprzedawcy ekologicznych, szalonych skarpetek pochodzących od polskich producentów, ale jakiś czas temu rozpoczęliśmy prace nad poszerzeniem oferty i zmianą tego wizerunku. Ostatnio dołączyli też do nas również wspaniali ludzie z >> Leżę i Pracuję – organizacji zatrudniającej sparaliżowane osoby do działań związanych z szeroko pojętym marketingiem i PR. To, co się nie zmieniło przez te trzy lata, to nasz regularny udział w projektach pomocowych na całym świecie.

Co robiłeś wcześniej?

Choć jestem z wykształcenia farmaceutą, od 2004 roku byłem nieprzerwanie związany z pomocą humanitarną. Ukończyłem też kierunek Zdrowie Publiczne na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii w Sydney oraz Pomoc Humanitarną na University College w Dublinie. Następnie przez szereg lat pracowałem jako koordynator pomocy humanitarnej. Zarządzałem projektami i programami pomocowymi w takich miejscach, jak Sri Lanka, Strefa Gazy, Libia, Liban, Somalia, Sudan Południowy czy Haiti, ale koordynowałem również pomoc dla powodzian w Polsce. Gdy do mojego życia zapukała chęć większej stabilizacji, założyłem Plan Planeta, przedsiębiorstwo społeczne mające – oczywiście przykładając odpowiednią miarę – angażować się w nagłaśnianie i rozwiązywanie ważnych problemów współczesnego świata.

Plan Planeta, fot. Anna Lewańska
Plan Planeta, fot. Anna Lewańska

Co popchnęło Cię w stronę rynku związanego z modą? Czy od razu wiedziałeś, że to musi być moda etyczna?

Moda była dla mnie wyborem świadomym i poniekąd oczywistym. Już wcześniej, głownie dzięki mojemu doświadczeniu w sektorze pomocy rozwojowej, wiedziałem o warunkach w jakich pracują ludzie szyjący tanie ubrania albo uprawiający konwencjonalną bawełnę.

Praktyki przemysłu odzieżowego, a w szczególności firm zajmujących się tzw. fast fashion, to ogromny problem, z którego wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy. Tutaj jest wszystko; od zatruwających środowisko oraz ludzi gigantycznych ilości nawozów i pestycydów wykorzystywanych do upraw konwencjonalnej bawełny, poprzez bezprecedensowy wyzysk pracowników plantacji i szwalni, aż po sztuczne kreowanie potrzeb i hiperkonsumpcji oraz produkcję ogromnych ilości często nienadających się do przetworzenia śmieci.

Niestety, większość z nas w taki czy inny sposób się do tego problemu dokłada. I choć nasza planeta wręcz pęka od nierówności i śmieci, my wciąż udajemy, że te problemy nas nie dotyczą lub dotyczą tylko w niewielkim stopniu. Te problemy jednak nie rozwiążą się same.

Skarpety z Planu Planeta
Skarpety z Planu Planeta

Jak dziś oceniasz świadomość polskich konsumentów w kwestii mody? 

Wiele zmienia się na lepsze, ale temat ekologicznej czy odpowiedzialnej mody pozostaje w świadomości konsumentów wciąż daleko za takimi kwestiami, jak ekologiczna żywność czy naturalne kosmetyki (które też ustawicznie wprowadzamy do oferty).

Jeżeli dzisiaj miałbym scharakteryzować typowego klienta Planu Planeta, byłaby to osoba interesująca się światem, żyjąca świadomie, często zaangażowana w rozmaite inicjatywy czy projekty społeczne. Jest to więc w jakiś sposób wyselekcjonowana grupa odbiorców.

Z moich obserwacji wynika, że na zachodzie Europy świadomość ludzi na temat odpowiedzialnej mody jest zjawiskiem o wiele bardziej masowym. Zapewne wynika to ogólnie z większego zaangażowania ludzi w inicjatywy ekologiczne i prospołeczne, ale również z tego, że są to po prostu społeczeństwa bogatsze.

Co u Ciebie cieszy się największym zainteresowaniem?

Jeżeli pytasz, co się sprzedaje, to sprzedają się rzeczy ładne i to nie jest zaskoczenie. Myślę, że dla naszych klientów ważne jest przesłanie, które stoi za etyczną modą i naszym udziałem w projektach pomocowych, ale decydując się na zakup, kierują się głównie jakością i wyglądem produktu oraz jego ceną.

Skarpety z Planu Planety
Skarpety z Planu Planety

Jakie są Twoje wyobrażenia o rynku mody, który byłby fair wobec wszystkich?

To przede wszystkim rynek transparentny. Transparentność dostawców, podwykonawców czy metod produkcji jest tutaj kluczowa. Nieprzypadkowo obchodzony co roku 24 kwietnia Fashion Revolution Day promowany jest od samego początku hasłem „Who made my clothes ?”, czyli „Kto uszył moje ubranie?”. Tysiące osób tego roku pytają o to marki odzieżowe w mediach społecznościowych, dopominając się o prawa pracowników i transparentność procesów produkcji.

Które polskie marki modowe możemy według Ciebie śmiało nazwać etycznymi?

Pozwól, że nie wymienię tutaj nazwy żadnej firmy. Jednym z powodów jest moja zbyt wąska wiedza na temat całego rynku, ale uważam też, że w ogóle trudno jest pokusić się o tak jednoznaczną ocenę. Istnieją oczywiście mechanizmy pozwalające to ocenić, takie jak na przykład różnego rodzaju systemy certyfikacji, moim zdaniem jednak przy wyborze tzw. etycznych produktów potrzebny jest nam przede wszystkim zdrowy rozsądek.

Dla mnie tak samo etyczna jak marka produkująca certyfikowane produkty może być na przykład rodzinna firma produkująca drewniane zabawki, które przetrwają dwa albo trzy pokolenia, czy działalność gospodarcza polegająca na domowym dzierganiu kapci. Bardziej etyczna jest firma szyjąca na przykład koszule z polskiego lnu, niż firma chwaląca się w reklamach szyciem ich z organicznej bawełny, podczas gdy jest jej tam tylko domieszka.

Na stronie Planu Planeta mamy zakładkę z kryteriami jakie bierzemy pod uwagę oceniając etyczność danego produktu i myślę, że każdy z nas wybierając się na zakupy powinien mieć w głowie taką swoją listę kryteriów, aby dokonać jak najbardziej etycznego wyboru.

Plan Planeta, fot. Anna Lewańska
Plan Planeta, fot. Anna Lewańska

Czego brakuje Ci w etycznej ofercie modowej?

Powiem przewrotnie, że wciąż najbardziej brakuje chyba popytu, czyli ludzi, poszukujących takiej odzieży i preferujących kupowanie rzeczy wykonanych z poszanowaniem środowiska naturalnego i praw innych ludzi.

Sam zawsze, szukając czegokolwiek w Internecie, zaczynam od szukania tego w wersji ekologicznej / etycznej, i chciałbym, żeby Plan Planeta z czasem stał się takim pierwszym punktem odniesienia dla ludzi poszukujących etycznych i ekologicznych wyrobów.

Z roku na rok pojawia się coraz więcej odpowiedzialnie wyprodukowanych rzeczy, niestety wiele z nich jest dostępna jest jedynie w sklepach zagranicznych. Oczywiście, w miarę wzrostu świadomości i co za tym idzie zainteresowania tymi rzeczami, będą one trafiać również do Polski. Nie do przecenienia jest więc rola ludzi takich jak ty, propagujących etyczną modę i ekologiczny styl życia. Zmieniają oni ten świat w takim samym stopniu jak etyczni producenci.

Rafał Hechmann, fot. Anna Lewańska
Rafał Hechmann, fot. Anna Lewańska

Jak przekonać ludzi, że warto kupować mniej, a lepiej?

Gdy coś kupujemy, tak naprawdę płacimy własnym czasem, który spędziliśmy, zarabiając pieniądze, płacimy większą lub mniejszą cząstką naszego życia, której nikt nam już nigdy nie odda.

To od nas zależy, czy chcemy „wydawać” ten czas na rzeczy wyprodukowane naprędce, nieodpowiedzialnie, tanio i byle jak, czy chcemy docenić raczej rzeczy, w które ktoś włożył pasję, odpowiedzialność i dbałość. Kupując rzeczy wyprodukowane w sposób etyczny, wyrażamy nie tylko szacunek dla innych ludzi czy dla naszej planety, ale może przede wszystkim dla nas samych, dla naszej własnej pracy.

Jednocześnie opowiadamy się za tym, jak chcemy, aby ten świat i co za tym idzie nasze życie wyglądały. Kupując rzeczy tanie i byle jakie, oddajemy swój głos na bylejakość, wyzysk i trucie środowiska – to głosowanie, którego skutki odczujemy tak samo, jak skutki każdego innego głosowania, w którym bierzemy udział.

Plan Planeta
Plan Planeta

Czy masz swoje przesłanie do naszych Czytelników?

Naszą największą supermocą jest konsumpcja, nic na to nie poradzimy. To ona jest siłą, dzięki której każdy z nas codziennie zmienia świat. Od tego, jak tej supermocy będziemy używać na co dzień, nawet w pozornie nieznaczących wyborach, zależy przyszłość naszej planety. Tylko od tego.

Żadna organizacja, nawet największa i najfajniejsza, nie zmieni świata. Nie zmieni go ani ONZ, ani Justin Trudeau ani Robert Biedroń, zmienić go możemy tylko my. Jestem przekonany, że klucz do lepszego świata leży w naszych codziennych, świadomych wyborach i że te nasze proste, codzienne wybory ukształtują przyszłość naszej wspólnej planety.

Takie myślenie chcę promować poprzez mój skromny Plan Planeta, zachęcać wszystkich, abyśmy używali swojej supermocy, jaką jest konsumpcja, rozumnie, kupowali mniej, ale lepiej. Żebyśmy wybierali dobrze.

Dziękuję za rozmowę!

Opublikowano w5xO, Fair Trade - Sprawiedliwy Handel

Podobne wpisy

11 komentarzy

 1. Iwona Kmita

  Twój rozmówca jest bardzo skromny – moim zdaniem siebie może zdecydowanie zaliczyć do osób, które zmieniają (a w każdym razie starają się zmienić) świat. Bardzo ciekawy wywiad, niezwykle ciekawy człowiek. Uwrażliwia na rzeczy, o których tzw. zwykły człowiek nie zwraca dużo uwagi. Gratuluję ci wywoadu. Bardzo się cieszę, że trafiłam na twój blog. Pozdrawiam serdecznie
  Iwona Kmita ostatnio pisze o…Wiosenna sobota w PalmirachMy Profile

 2. makeitabetterplace

  Super wywiad! Markę znałam już wcześniej (mam nawet te skarpetki ze zdjęcia ;)), ale niewiele wiedziałam o założycielu, a to bardzo ciekawa, inspirująca osoba! Podoba mi się taka idea biznesu odpowiedzialnego społecznie – oby jak najwięcej takich firm na polskim rynku (i nie tylko). Trzymam kciuki za dalszy rozwój i powodzenie nowych projektów Pana Rafała.

 3. Natalia - Naturalnie Niebanalnie

  Bardzo ciekawa rozmowa! Nie słyszałam wcześniej o sklepie Plan Planeta, ale już zaglądam :) Bardzo dobrze, że poruszacie tak ważne tematy, bo niestety większość ludzi nie jest świadoma skąd tak naprawdę pochodzą ich ubrania (ale nie tylko) i jakim kosztem zostały wyprodukowane. Niestety są również ludzie, którzy coś tam słyszeli w tym temacie, ale wolą nie dopuszczać do siebie tej myśli i ignorują niewygodne fakty :( Ja osobiście staram się nosić ubrania „do końca” i często kupuję w second handach. Uwielbiam też lokalne firmy i polskich producentów, którzy naprawdę cenią sobie wartości etyczne. Pozdrawiam!

  • joanna

   Cieszę się, że tekst Ci się spodobał. Rafał to naprawdę bardzo pozytywny człowiek. Trzymam kciuki, żeby dalej rozwijał działalność i miał coraz więcej fajnych klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge

Na tej stronie używamy plików cookies i podobnych funkcji do przetwarzania informacji o urządzeniach końcowych i danych osobowych. Przetwarzanie jest wykorzystywane do celów takich jak integracja treści, usług zewnętrznych i elementów stron trzecich, analiza/pomiary statystyczne oraz integracja mediów społecznościowych. Więcej
Ustawienia cookies
Zaakceptuj
Odrzuć
Polityka prywatności i cookies
Polityka prywatności i cookies
Nazwa Aktywne

>>Przejdź do Polityki cookies

 

Polityka prywatności danych osobowych dotycząca Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

§1 Tożsamość administratora danych

1. Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu online prowadzonego pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Dane przetwarzane są zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa; tj. Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO), ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych, a także ustawą z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. 3. Poniższa Polityka Prywatności obejmuje zasady przetwarzania danych Użytkowników Strony, a także osób zawierających umowy z Administratorem danych, w tym związanych z realizacją Zamówienia w Sklepie internetowym, a także danych gromadzonych poprzez kontakt z Administratorem danych (adres e-mail lub telefonicznie) lub korespondencję tradycyjną, jak i osób, które lubią i/lub obserwują fanpage Administratora w mediach społecznościowych, jeśli prowadzi.

§2 Stosowane definicje

1. W niniejszej polityce stosuje się następujące definicje: a) Sklep – serwis internetowy dostępny pod adresem www.baranowscy.eu/wordpress/sklep za pośrednictwem którego Użytkownik może: przeglądać jego zawartość, składać zamówienia na produkty i towary, zamówić informacje handlowe i marketingowe, wykupić wejściówkę na warsztaty. b) Administrator danych osobowych – podmiot, który decyduje o celu i środkach przetwarzania danych, w niniejszej polityce rozumie się przez to: Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842. c) Użytkownik – osoba fizyczna, której dane dotyczą i która korzysta z usług dostępnych w Serwisie/Sklepie. d) Dane osobowe – wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe. e) Blog/Serwis – strona internetowa Organiczni.eu znajdująca się pod adresem baranowscy.eu/wordpress/, której Sklep internetowy jest częścią, za pomocą którego Użytkownik może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. f) Cookies – małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony.

§3 Cele przetwarzania danych

1. Administrator Danych Osobowych przetwarza dane osobowe wyłącznie, gdy jest to dopuszczone aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, w tym w celu: a) przygotowania i realizacji zawartej umowy sprzedaży, w tym zawarcia umowy na odległość za pośrednictwem sklepu internetowego, której osoba jest stroną, a także realizacji uprawnień z niej wynikających, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, b) udokumentowania realizacji umów, w tym wystawienia rachunku lub faktury dla osoby fizycznej, prowadzenia dokumentacji księgowej i podatkowej, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c) RODO, tj. w celu wykonania obowiązków prawnych ciążących na Administratorze danych osobowych, na podstawie art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, c) podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, w tym udzielenia odpowiedzi na pytania zadane poprzez środki komunikacji elektronicznej lub w celu obsługi korespondencji tradycyjnej, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, d) wysyłania zamówionych informacji marketingowych drogą elektroniczną (newsletter) na podany przez Użytkownika adres e-mail w tym celu, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, e) rejestracji i założenia Konta w Sklepie, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, f) marketingu własnych produktów i usług Administratora danych drogą tradycyjną, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) RODO, tj. w celu realizacji prawnie uzasadnionych interesów administratora danych lub osoby, której dane dotyczą, g) w celu wysłania maila z prośbą o ocenę Sklepu i/lub Towaru/Produktu odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO, a przetwarzanie to odbywa się w usprawiedliwionym celu administratora danych (Sprzedawcy), którym jest doskonalenie oferty i/lub Towaru/Produktu i/lub Sklepu poprzez gromadzenie rzetelnych opinii o nich przez właściciela Sklepu, h) dochodzenia praw i roszczeń przez Administratora danych lub osobę, której dane dotyczą, na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO i odbywa się w prawnie usprawiedliwionym celu. 3. Podanie danych osobowych jest niezbędne w celu realizacji umowy zawartej na odległość, w tym wysyłki towaru lub udostępnienia produktu cyfrowego i wystawienia dokumentu księgowego, dochodzenia roszczeń, a także udzielenia odpowiedzi na pytania. Podanie danych osobowych w pozostałym zakresie jest dobrowolne. 4. Brak podania wymaganych danych uniemożliwia realizację umowy zawartej na odległość, wystawienie rachunku lub faktury lub podjęcie kontaktu na żądanie osoby, której dane dotyczą.

§4 Sposoby pozyskiwania danych

1. Dane osobowe Użytkownika gromadzone są bezpośrednio od osób, których dane dotyczą, tj. poprzez: a) wypełnienie formularza zapisu na newsletter, b) wypełnienie formularza zamówienia w sklepie-online, c) rejestracja konta w Serwisie, d) podanie danych do przygotowania i zawarcia umowy, e) bezpośredni kontakt z administratorem danych za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie lub w formie tradycyjnej w miejscu prowadzenia działalności, f) napisanie komentarza pod wpisem/wpisach na Blogu.

§5 Zakres przetwarzanych danych

1. Zakres przetwarzanych danych osobowych został ograniczony do minimum niezbędnego do świadczenia usług w zakresie: a) złożenia zapytania za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie: adres e-mail numer telefonu, adres poczty elektronicznej, imię, ewentualne inne dane podane dobrowolnie przez osobę, której dane dotyczą, b) dokonania zapisu na newsletter: imię, adres e-mail, c) złożenia zamówienia w sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, adres dostawy, ewentualnie adres punktu odbioru, d) rejestracji konta w Serwisie lub sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, hasło, login, e) wystawienia rachunku lub faktury: imię i nazwisko lub nazwa podmiotu, adres siedziby, NIP, f) umieszczenia komentarza/y pod wpisem/ami na blogu:  dane widoczne w formularzu komentowania, adres IP odwiedzającego oraz podpis jego przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Zanonimizowany ciąg znaków stworzony na podstawie wpisanego adresu email (tak zwany hash) może zostać przesłany do usługi Gravatar w celu sprawdzenia, czy użytkownik z niej korzysta. Polityka prywatności usługi Gravatar jest dostępna tutaj: <a href="https://automattic.com/privacy/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">https://automattic.com/privacy/</a>.

§6 Okres przetwarzania danych

1. Okres przetwarzania danych jest uzależniony od celu, dla którego dane zostały zebrane i wynosi w celu: a) zawarcia i realizacja umowy sprzedaży, w tym sprzedaży na odległość - przez okres niezbędny do udokumentowania wykonanej umowy, w tym wystawienia rachunku lub faktury - 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, na podstawie art. 112 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w związku z art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, b) w celu wysyłania informacji handlowych drogą elektroniczną (newsletter) i/lub założenia Konta w Sklepie/wysyłania zapytania o opinię przez zewnętrzne serwisy badania satysfakcji - do czasu odwołania zgody, bez wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej odwołaniem, c) przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane drogą elektroniczną lub telefoniczną, ale nie dłużej niż przez 6 miesięcy, o ile osoba nie zdecyduje się zawrzeć umowy z Administratorem danych osobowych, d) w celu dochodzenia roszczeń, na podstawie ustawy z art. 118 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

§7 Odbiorcy danych

1. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać powierzone innym podmiotom w celu wykonania usług na zlecenie administratora danych, w szczególności podmiotom w zakresie: a) hostingu strony www, b) serwisu i utrzymania systemów informatycznych, w których dane są przetwarzane, w tym w celu automatyzacji newslettera, wystawiania faktur, obsługi zamówień, etc. c) prowadzenia obsługi księgowej, d) prowadzenia obsługi biurowej, e) brokera usług kurierskich, f) droppshippingu i obsługi logistycznej zamówień. 2. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać także udostępnione podmiotom wspierającym administratora danych, w tym podmiotom realizującym usługi kurierskie i pocztowe, obsługę płatności online. 3. Obsługa Serwisu i Bloga odbywa się z użyciem konta e-mail prowadzonego przez Google. Szczegółowe informacje na temat polityki prywatności Google znajdują się tutaj. 4. Zapisanie się do newslettera oznacza, że dane (w szczególności: imię, adres email, adres IP, lokalizacja) będą przetwarzane przez MailerLite (UAB “MailerLite”, J. Basanavičiaus 15, LT-03108 Vilnius, Lithuania); Polityka prywatności MailerLite. 5. Dane osobowe mogą być przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku z korzystaniem przez Administratora z rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§8 Fanpage Administratora danych w mediach społecznościowych

1. Administrator danych jest także jednocześnie współadministratorem danych jego obserwatorów w mediach społecznościowych - szczególnie osób, które korzystają ze środków komunikacji elektronicznej na fanpage’u - Facebook - „@Organiczni.eu” i Instagram pod nazwą konta „@organiczni_eu”, prowadzonych przez Administratora danych w tych serwisach społecznościowych. 2. W pozostałym zakresie administratorem danych Użytkowników tych serwisów społecznościowych jest Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc., z siedzibą przy 1 Hacker Way, Menlo Park, CA 94025, USA), a przetwarzanie tych danych odbywa się na zasadach opisanych w regulaminach i politykach prywatności użytkowników tych serwisów, w tym na: https://www.facebook.com/privacy 3. Dane osobowe Użytkownika, który lubi i/lub obserwuje fanpage Administratora w mediach społecznościowych będą przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku ze stosowaniem rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. 4. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§9 Prawa osób, których dane dotyczą

1. Osobom, których dane dotyczą przysługuje prawo: a) dostępu do treści danych osobowych, w tym otrzymania bezpłatnie pierwszej kopii treści danych osobowych, b) do poprawiania danych, c) do usunięcia danych, o ile nie obowiązują inne przepisy prawa, które zobowiązują administratora danych do archiwizacji danych przez określony czas, d) prawo do przenoszenia danych, o ile podstawą przetwarzania danych jest umowa lub zgoda osoby, której dane dotyczą, a przetwarzanie danych odbywa się w sposób automatyczny, e) do odwołania zgody na przetwarzanie danych osobowych - jeśli podstawą tego przetwarzania była zgoda osoby, której dane dotyczą. Odwołanie zgody nie ma wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej wycofaniem, f) do wniesienia sprzeciwu na przetwarzanie danych – z przyczyn związanych ze szczególną sytuacją wobec przetwarzania dotyczących danych osobowych opartego na art. 6 ust. 1 lit. e) lub f) RODO, a także prawo do ograniczenia przetwarzania, g) prawo do niepodlegania automatycznemu profilowaniu, jeśli administrator danych podejmowałby decyzje opierające się wyłącznie na automatycznym profilowaniu i niosące ze sobą skutki prawne dla osoby, której dane dotyczą lub podobnie na nią wpływały, h) prawo do kontroli przetwarzania danych i informacji na temat tego, kto jest administratorem danych, a także uzyskania informacji o celu, zakresie i sposobie przetwarzania danych, treści tych danych, źródle danych, a także sposobie udostępniania, w tym o odbiorcach lub kategoriach odbiorców danych, 2. W celu realizacji prawa do informacji, dostępu do treści danych, ich poprawiania, a także innych praw, można skontaktować się z Administratorem danych. 3. Osoba, której dane dotyczą ma także prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), jeśli przetwarzanie danych narusza przepisy Ogólnego rozporządzania o ochronie danych osobowych (RODO). Skarga może zostać wniesiona w formie elektronicznej lub tradycyjnej na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.

§10 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej polityki prywatności, w szczególności gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności osób, których dane dotyczą, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do niniejszej Polityki Prywatności, które będą obowiązywały w ciągu 14 dni od ich opublikowania na stronie Serwisu/Sklepu.  

Polityka cookies Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

 

§1 Postanowienia ogólne

1. Właścicielem Sklepu/Strony i Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest firma Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Zasady przetwarzania danych osobowych zostały udostępnione w Polityce Prywatności RODO, dostępnej pod adresem: https://baranowscy.eu/wordpress/cookie-policy/ 3. Strona i/lub Sklep używa plików cookies, aby dostarczać usługi i funkcje dostosowane do preferencji i potrzeb Użytkowników strony, w szczególności pliki cookies pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb.

§2 Stosowane definicje

1. Cookies - małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony. 2. Użytkownik - osoba, która dobrowolnie korzysta z usług i treści dostępnych w Serwisie i Sklepie, tj. przegląda strony Serwisu i Sklepu, składa zamówienie w Sklepie, rejestruje się, zapisuje się na bezpłatny newsletter lub kontaktuje się z właścicielem Sklepu poprzez formularz kontaktowy. 3. Sklep – sklep internetowy dostępny pod adresem baranowscy.eu/wordpress/sklep, za pośrednictwem, którego Kupujący może dokonywać zakupów określonych Towarów i Produktów. 4. Serwis - serwis dostępny pod adresem Organiczni.eu / baranowscy.eu/wordpress/, za pomocą którego Kupujący może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. 5. Dane osobowe - wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe.

§3 Cele cookies

1. Pliki cookies mogą mieć charakter tymczasowy, tj. są usuwane z chwilą zamknięcia przeglądarki, lub trwały. 2. Stałe pliki cookies są przechowywane także po zakończeniu korzystania ze stron Serwisu i służą do przechowywania informacji takich jak hasło czy login, co przyspiesza i ułatwia korzystanie ze stron, a także umożliwia zapamiętanie wybranych przez Użytkownika ustawień. 3. Serwis wykorzystuje pliki cookies w następujących celach: a) dostosowania zawartości stron Serwisu do indywidualnych preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych (wyświetlanie dostosowane do potrzeb - cookies funkcjonalne), b) dokonania analiz i statystyk, które dostarczą informacji, w jaki sposób Użytkownik Serwisu korzysta ze stron, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości, c) marketingowych i/lub remarketingowych, w tym kierowania dedykowanych treści, w szczególności do Użytkowników, którzy odwiedzili stronę internetową lub Fanpage Administratora danych osobowych na portalu społecznościowym Facebook i/lub Instagram. 4. Dane zawarte w cookies będą archiwizowane i wykorzystywane w celach analizy statystycznej i oceny globalnego ruchu użytkowników Serwisu. 5. Dane zawarte w cookies nie są łączone z przekazanymi przez Użytkownika danymi osobowymi podczas zawarcia umowy lub kontaktu z Administratorem danych.

§4 Narzędzia związane z gromadzeniem cookies lub udostępnianiem cookies

W celu analizy ruchu na stronie Serwisu, źródła ruchu, jak i optymalizacji działań marketingowych zainstalowano na stronie: 1. Google Analytics - narzędzie dostarczane przez Google LLC. 1600 Amphitheatre Parkway Mountain View, CA 94043, USA, co pozwala na analizę ruchu Użytkownika na stronie Serwisu i jego podstronach (kraj/miasto, liczba odwiedzin, przeglądane strony, czas odwiedzin, etc.). Główny plik cookie używany przez Google Analytics, „_ga", umożliwia usłudze rozróżnianie poszczególnych Użytkowników i działa przez 2 lata. Każdy plik „_ga” jest unikalny dla konkretnej usługi, więc nie można go użyć do śledzenia użytkownika lub przeglądarki w innych, niepowiązanych witrynach. Ustawienia prywatności w usługach Google mogą zostać zmienione przez Użytkownika, więcej informacji na: https://policies.google.com/privacy W celu stałego zablokowania cookies gromadzonych przez Google Analytics, Użytkownik może skorzystać z dodatku do przeglądarki opracowanego i dostarczanego przez Google LLC na stronie: https://tools.google.com/dlpage/gaoptout 2. Piksel Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc,), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia pomiar, optymalizację i tworzenie niestandardowych grup odbiorców, pozwala na zbieranie informacji na temat korzystania przez Użytkownika ze strony Serwisu i kierowanie do niego dedykowanych treści w serwisie społecznościowym Facebook. W celu kontroli ustawień prywatności w tym serwisie społecznościowym Użytkownik może dokonać w dowolnym momencie zmiany swoich preferencji i ustawień. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ Piksel Facebooka pozwala na tworzenie niestandardowych grup odbiorców i/lub podobnych grup odbiorców do osób, które wchodziły już w interakcję z Serwisem lub materiałami Administratora danych udostępnionymi na portalach społecznościowych Facebook i/lub Instagram, prowadzonych przez Administratora danych, przy czym retencja danych dostarczanych przez piksel Facebooka w szczególności wynosi odpowiednio: a) witryna internetowa (Serwis) - maksymalnie 180 dni od interakcji z witryną, b) fanpage na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z kontem, c) film udostępniony na fanpage’ u Administratora na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem, d) wydarzenia organizowane lub współorganizowane przez Administratora na fanpage’u na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem. 3. Messenger Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia kontaktowanie się Użytkownika z właścicielem Serwisu poprzez Messenger w serwisie społecznościowym Facebook/Instagram. Korzystanie z czatu Facebooka na stronie Serwisu jest dobrowolne. Użytkownik może prowadzić rozmowę jako gość lub zalogować się na swoje konto w tym serwisie. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ 4. Wtyczkę/Widget Facebooka/Instagrama - narzędzie umożliwiające bezpośrednie przejście Użytkownika na Fanpage Administratora danych, prowadzony na stronie portalu społecznościowego Facebook/Instagram, prowadzonego na portalu dostarczanym przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia. Po przejściu do serwisu społecznościowego Facebook i Instagram Użytkownicy podlegają dodatkowo zasadom ochrony prywatności, opisanym w tym serwisie, w szczególności na stronie: https://www.facebook.com/privacy/ 5. Przetwarzanie danych zawartych w cookies przez dostawców, których siedziby i/lub serwery są zlokalizowane w państwach trzecich będzie się wiązać z przekazaniem danych zawartych w cookies poza Europejski Obszar Gospodarczy (EOG). Przekazanie danych zawartych w cookies, w szczególności adres IP użytkownika odbywa się na podstawie decyzji Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich zawartych w ramach regulaminów usług realizowany pomiędzy Administratorem danych, a dostawcą rozwiązania.

§5 Akceptacja lub zmiana ustawień cookies

1. Użytkownik po wejściu na stronę Sklepu/Serwisu może zaakceptować stosowanie cookies w powyższych celach, odrzucić je lub wyrazić zgodę tylko na wybrane pliki cookies. 2. Użytkownik może w każdej chwili także skasować i/lub wyłączyć cookies w przeglądarce internetowej, z której korzysta podczas przeglądania Serwisu/Sklepu. 3. Skasowanie lub wyłączenie plików cookies może spowodować trudności lub ograniczoną funkcjonalność niektórych części Serwisu (dotyczy cookies funkcjonalnych). Niektóre pliki cookies mogą być bowiem niezbędne do prawidłowego działania stron Serwisu i wyświetlenia treści na danym rodzaju urządzenia. 4. W celu zarządzania cookies Użytkownik może skorzystać także z funkcji dostępnych w przeglądarce, z której aktualnie korzysta. Instrukcje zarządzania cookies dostępne są na stronach dostawców przeglądarek internetowych, w szczególności:
 1. Google Chrome - instrukcja
 2. Mozilla Firefox - instrukcja
 3. Apple Safari - instrukcja
 4. Microsoft Edge - instrukcja

§6 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej Polityki cookies, w szczególności w sytuacji, gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności Użytkowników, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do powyższego zapisu, które będą obowiązywać po 14 dniach od dnia ich publikacji na stronach Serwisu.    

Załącznik: dodatkowe informacje od WordPress

Ciasteczka Jeśli zostawisz na naszej witrynie komentarz, będziesz mógł/mogła wybrać opcję zapisu twojej nazwy, adresu email i adresu strony internetowej w ciasteczkach, dzięki którym podczas pisania kolejnych komentarzy powyższe informacje będą już dogodnie uzupełnione. Te ciasteczka wygasają po roku. Jeśli masz konto i zalogujesz się na tej witrynie, utworzymy tymczasowe ciasteczko na potrzeby sprawdzenia, czy twoja przeglądarka akceptuje ciasteczka. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych i zostanie wyrzucone kiedy zamkniesz przeglądarkę. Podczas logowania tworzymy dodatkowo kilka ciasteczek potrzebnych do zapisu twoich informacji logowania oraz wybranych opcji ekranu. Ciasteczka logowania wygasają po dwóch dniach, a opcji ekranu po roku. Jeśli zaznaczysz opcję „Pamiętaj mnie”, logowanie wygaśnie po dwóch tygodniach. Jeśli wylogujesz się ze swojego konta, ciasteczka logowania zostaną usunięte. Jeśli zmodyfikujesz albo opublikujesz artykuł, w twojej przeglądarce zostanie zapisane dodatkowe ciasteczko. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych, wskazując po prostu na identyfikator przed chwilą edytowanego artykułu. Wygasa ono po 1 dniu. Osadzone treści z innych witryn Artykuły na tej witrynie mogą zawierać osadzone treści (np. filmy, obrazki, artykuły itp.). Osadzone treści z innych witryn zachowują się analogicznie do tego, jakby użytkownik odwiedził bezpośrednio konkretną witrynę. Te witryny mogą zbierać informację o tobie, używać ciasteczek, dołączać dodatkowe, zewnętrzne systemy śledzenia i monitorować twoje interakcje z osadzonym materiałem, włączając w to śledzenie twoich interakcji z osadzonym materiałem jeśli posiadasz konto i jesteś zalogowany w tamtej witrynie. Jeśli korzystasz z naszej strony, wyrażasz zgodę na to, że strona (platforma WordPress) oraz niektóre firmy zewnętrzne wykorzystują pliki cookies. Są to:
Save settings
Ustawienia cookies