18‒19 października: debata i targi etycznej mody w Warszawie

Czym jest odpowiedzialna moda? Modą, która opiera się na nieco innych przesłankach niż ta, którą znamy z kolorowych pism, telewizji, wybiegów. Choć w obu wypadkach produktem jest ubranie lub akcesoria, to ich droga do klienta różni się w znaczący sposób.

Odpowiedzialna moda to poszanowanie ludzkiej pracy, życia zwierząt i zasobów planety. Pisałam o tym przy okazji recenzji książki Magdaleny Płonki „Etyka w modzie”. Wciąż za mało wiemy na temat pochodzenia naszych ubrań, za mało interesujemy się kosztami, jakie ponoszą ludzie, zwierzęta i przyroda, aby powstała jedna para dżinsów czy skórzana torebka (nie mówiąc o futrach z norek).

moda_plakat

W najbliższą sobotę w Warszawie (barStudio – Pałac Kultury i Nauki) będzie okazja dowiedzieć się nieco więcej o tym, jak funkcjonuje „konwencjonalna” moda, czym się kierować, aby kupować od etycznych producentów.

18 października między 15:00 a 17:00 odbędzie się debata na temat zagadnień etycznych w przemyśle mody – poprowadzi ją Karolina Sulej („Wysokie Obcasy”, magazyn Viva Moda, TVP Kultura), ekspertami będą Magdalena Płonka (wykładowca CSR w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru, autorka książki „Etyka w Modzie”), Maria Huma (ekspertka ds. globalnego przemysłu odzieżowego w Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie i koordynatorka koalicji Clean Clothes Polska), Sean Sophal –(pracownica fabryki odzieżowej w Kambodży i członkini związku zawodowego SL Garment Company) oraz Demorng Vorng (członkini kambodżańskiego związku zawodowego pracowników przemysłu odzieżowego C. CAWDU, od lat zaangażowana w działalność na rzecz poprawy sytuacji pracownic fabryk odzieżowych w Kambodży).

kambodza
Protest kambodżańskich pracownic przemysłu odzieżowego.

18 i 19 października w godzinach 11:00‒15:00 odbędą się też minitargi odpowiedzialnej mody, w których wezmą udział polskie marki (m.in. dobrze mi znana Namaqua, a także NAP, Weareso.organic czy Sister’s). Niedzielne przedpołudnie rozpocznie się śniadaniem wegańskim/wegetariańskim.

Jeden z etiopskich szali sprowadzanych do Polski przez Namaqua.
Jeden z etiopskich szali sprowadzanych do Polski przez Namaqua.

Organizatorką wydarzenia jest Ola Bąkowska, absolwentka łódzkiej ASP (Wydział Tkaniny i Ubioru), projektantka, która stosuje tkaniny certyfikowane (m.in. GOTS) oraz tkaninę poliestrową z recyklingu butelek PET, która powstała w Polsce według jej pomysłu i jest pierwszą tkaniną tego typu opatentowaną w naszym kraju. Kolekcje Oli do obejrzenia na jej stronie: www.olabakowska.com

olabakowska

Może przeczytasz także:

KOKOworld kolekcja Fairtrade

Moda Fairtrade: 5 faktów, o których możecie nie wiedzieć

Moda Fairtrade? Kiedy zrobiłam mały sondaż na temat tego certyfikatu, okazało się, że nawet jeśli

Etyczne zakupy: Hydrophil

To kolejny wpis o etycznych zakupach, tym razem bohaterką jest marka Hydrophil. Nie bez powodu.

Nietoperze. Nocna przygoda z mopkiem zachodnim

Nietoperze to bardzo skryte i trudne do badania ssaki, mające jednak ogromne znaczenie w przyrodzie,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge