Porządki w kompostowniku

Nasz domowy kompostownik (>> tu poczytacie o nim więcej) już dawno się przepełnił, choć systematycznie woziliśmy odpadki na działkę (>> o kompostowniku na działce przeczytacie tutaj). Przyszły ujemne temperatury i kompostownik trzeba było zaprosić do domu, żeby dżdżownice nie marzły. Przy okazji wydobyłam całkiem spore wiaderko kompostu, który posłuży nam do uprawy ziół w domu.

Porządki w kompostowniku zostały wymuszone także obecnością dziwnych muszek (większych od owocówek), które pojawiły się w mieszkaniu. Dokładne przejrzenie pojemnika nie ujawniło żadnych muszych gniazd, natomiast dało dowód na płodność dżdżownic  i ich pracowitość.

W zewnętrznym pojemniku gromadzi się herbatka kompostowa
W zewnętrznym pojemniku gromadzi się herbatka kompostowa

Dwie warstwy

Nasz kompostownik w ciepłe miesiące był mało używany, bo odpadki systematycznie wywoziliśmy na działkę. Dbałam jednak o to, żeby dżdżownice miały wilgoć i świeże dostawy ulubionych odpadków. Kiedy wyjęłam z kompostownika całą zawartość, wyraźnie zobaczyłam, że dżdżownice uwielbiają gromadzić się przy kawałkach kory czy tektury. Niesamowite jest też to, jak pięknie splatały swoje ciała ze sobą, tworząc istne supły.

Do sukcesu mogę zaliczyć fakt, że żadna z dżdżownic nigdy nie uciekła z pojemnika. Wszystkie podczas przeglądu wyglądały na najedzone i żwawe (dżdżownice nie mogą przebywać długo na świetle, więc nie oglądałam ich bardzo długo). Niektóre okazy były bardzo tłuste!

Po zbadaniu zawartości pojemnika mam jeszcze większe pojęcie o tym, jak usprawnić kompostowanie w domu. W naszym pojemniku łatwo rozróżnić dwie warstwy: mokrego biohumusu na dole (oraz oczywiście herbatki kompostowej na samym dole) i suchszych odpadków na górze. Dżdżownice nieustannie pracują nad tym, żeby wciągać do wewnątrz smakołyki z góry, a cała armia drobnoustrojów cały czas dąży do rozkładu materii organicznej.

Więcej powietrza w kompostowniku

Choć kompostownik jako całość nie pachnie i nigdy nie pachniał nieprzyjemnie, to jednak w naszym przypadku mokra warstwa ma lekki zapach siarki. Wynika to z procesów beztlenowych, konkretnie gnicia resztek, które sprawia, że temperatura w kompostownika wzrasta.

Porządki w kompostowniku: życie!
Porządki w kompostowniku: życie!

Jeśli trzymamy dżdżownice, pamiętajmy, że one w naturze przychodzą do kompostownika po wstępnym procesie beztlenowym. Dlatego w domowych warunkach trzeba co jakiś czas kontrolować napowietrzenie odpadków i ich temperaturę.

Górna warstwa naszego kompostownika
Górna warstwa naszego kompostownika

Przeprowadzka dżdżownic

Po porządkach postanowiłam, że kompostownik będzie większy. Mamy w domu jeszcze pudła po zabawkach, wystarczyło więc użyć wkrętarki, żeby wywiercić otwory w większym pojemniku (pasującym do obudowy). Wprawdzie większy kompostownik będzie nieco pojemniejszy, ale i tak się zastanawiam, czy wystarczy na nasze potrzeby do wiosny. Zobaczymy!

Może przeczytasz także:

Prezerwatywy a ekologia, zero waste, zdrowie i kompost

Prezerwatywy jako ekologiczna antykoncepcja? W dzisiejszych czasach - możecie się ze mną oczywiście nie zgodzić

Zero – zero, czyli kosmetyki Baby Anthyllis Zero pod lupą

Baby Anthyllis Zero to nowość, na którą czekałam z niecierpliwością już kilka miesięcy. Włoski producent

Loffme: z troską o kobiety. Rozmowa z Asią Majak

Z Asią Majak, twórczynią maki Loffme, mogłabym rozmawiać i rozmawiać. Jej ogromne zaangażowanie i wewnętrzna

1 thought on “Porządki w kompostowniku”

  1. Wow, ale pięknie Ci się rozmnożyły te dżdżownice. Od dłuższego czasu myślę nad kupieniem lub zrobieniem własnego kompostownika. Jednak w miszkaniu wydaje mi się to wciąż trudne. Sczególnie jeśli chodzi o okres zimowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge