23 XII2016

Ile państw jest w Afryce? Wyzwanie

by joanna

Ile państw jest w Afryce? Czy umiecie wymienić 30? Oto moje świąteczne wyzwanie dla Was. Znajdźcie 15 minut i sprawdźcie swoją wiedzę!

Zanim zerkniecie do Wikipedii, zachęcam Was do obejrzenia poniższego filmu, a następnie zmierzenie się z naszym wyzwaniem (szczegóły poniżej):

Film poznałam podczas webinarium Instytutu Globalnej Odpowiedzialności – czyż nie pokazuje, w jaki sposób często myślimy o Afryce? W ilu sytuacjach pojawiają się stereotypy na temat mieszkańców tego kontynentu?  W większości wyobrażeń zawsze mają czarną skórę i często infantylne podejście do życia.

Gdybym sama nie była w Afryce (niestety, tylko Północnej), być może myślałabym dziś podobnie. Jednak nie tylko podróże zmieniają świadomość. Czytam coraz więcej na temat globalnego Południa i nierówności ekonomicznej w różnych państwach. Państwa afrykańskie różnią się między sobą tak jak kraje Europy. Są biedne i bogate. Mieszkają w nich muzułmanie, żydzi i chrześcijanie. Mają niewyobrażalne zasoby bogactw naturalnych i cierpią głód. To aż 54 państwa, które zamykamy w worku „Afryka”.

Ile państw jest w Afryce?

Ile państw jest w Afryce?

Ile państw jest w Afryce? Ile z nich z nasz? Wyzwanie

54 państwa uważa się za państwa Afryki (na kontynencie afrykańskim są też tereny należące do państw europejskich, np. do Hiszpanii). To informacja z końca 2016 roku – może się okazać, że wkrótce ta liczba się zmieni. 20 lat temu, kiedy uczyłam się geografii, sytuacja była nieco inna.

Zachęcam do podjęcia rodzinnego wyzwania: w wolnej chwili (np. po świątecznym obiedzie) usiądźcie z kartkami i długopisami i wypiszcie z głowy wszystkie państwa afrykańskie, jakie znacie. Najlepiej 30.

Wyzwanie: wypisz 30 państw afrykańskich

Wyzwanie: wypisz 30 państw afrykańskich

Spis państw afrykańskich do sprawdzenia odpowiedzi znajdziecie na przykład tutaj: Wikipedia.

Ja i mój mąż zrobiliśmy właśnie test na znajomość państw afrykańskich i nie udało nam się dobrnąć do trzech dziesiątek. Z 54 państw prawidłowo wymieniłam 22, Tadeusz 28. 

Spróbuję zmierzyć się z zadaniem za rok – czy będzie lepiej?

A jak Wasze wyniki? Koniecznie podzielcie się w komentarzu!

Może przeczytasz także:

2 Responses to “Ile państw jest w Afryce? Wyzwanie”

  • Cytrynowedrzewo

    Eh, jaka pamięć jest ulotna. Niegdyś znałam wszystkie ze stolicami, teraz postawiłam sobie za punkt honoru te 30 no i się udało, ale czuję niedosyt ;)

    • Świetnie Cię rozumiem. Powtórzę sobie test za kilka miesięcy. I może zrobię podobny z Azją i Ameryką Południową. Na Azji pewnie polegnę najbardziej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

CommentLuv badge