Państwa Afryki

Ile państw jest w Afryce? Wyzwanie

Ile państw jest w Afryce? Czy umiecie wymienić 30? Oto moje świąteczne wyzwanie dla Was. Znajdźcie 15 minut i sprawdźcie swoją wiedzę!

Zanim zerkniecie do Wikipedii, zachęcam Was do obejrzenia poniższego filmu, a następnie zmierzenie się z naszym wyzwaniem (szczegóły poniżej):

Film poznałam podczas webinarium Instytutu Globalnej Odpowiedzialności – czyż nie pokazuje, w jaki sposób często myślimy o Afryce? W ilu sytuacjach pojawiają się stereotypy na temat mieszkańców tego kontynentu?  W większości wyobrażeń zawsze mają czarną skórę i często infantylne podejście do życia.

Gdybym sama nie była w Afryce (niestety, tylko Północnej), być może myślałabym dziś podobnie. Jednak nie tylko podróże zmieniają świadomość. Czytam coraz więcej na temat globalnego Południa i nierówności ekonomicznej w różnych państwach. Państwa afrykańskie różnią się między sobą tak jak kraje Europy. Są biedne i bogate. Mieszkają w nich muzułmanie, żydzi i chrześcijanie. Mają niewyobrażalne zasoby bogactw naturalnych i cierpią głód. To aż 54 państwa, które zamykamy w worku „Afryka”.

Ile państw jest w Afryce?
Ile państw jest w Afryce?

Ile państw jest w Afryce? Ile z nich z nasz? Wyzwanie

54 państwa uważa się za państwa Afryki (na kontynencie afrykańskim są też tereny należące do państw europejskich, np. do Hiszpanii). To informacja z końca 2016 roku – może się okazać, że wkrótce ta liczba się zmieni. 20 lat temu, kiedy uczyłam się geografii, sytuacja była nieco inna.

Zachęcam do podjęcia rodzinnego wyzwania: w wolnej chwili (np. po świątecznym obiedzie) usiądźcie z kartkami i długopisami i wypiszcie z głowy wszystkie państwa afrykańskie, jakie znacie. Najlepiej 30.

Wyzwanie: wypisz 30 państw afrykańskich
Wyzwanie: wypisz 30 państw afrykańskich

Spis państw afrykańskich do sprawdzenia odpowiedzi znajdziecie na przykład tutaj: Wikipedia.

Ja i mój mąż zrobiliśmy właśnie test na znajomość państw afrykańskich i nie udało nam się dobrnąć do trzech dziesiątek. Z 54 państw prawidłowo wymieniłam 22, Tadeusz 28. 

Spróbuję zmierzyć się z zadaniem za rok – czy będzie lepiej?

A jak Wasze wyniki? Koniecznie podzielcie się w komentarzu!

Może przeczytasz także:

Lektury w czasach zarazy: skąd je brać?

Lektury w czasach zarazy to mój sposób na ratowanie się przed zwariowaniem. Znalazłam metody, żeby

Polecam na 2020 rok: ekoblogi, Instagram, książki

Nowy rok 2020 już się rozkręca. Zaczął się nieciekawie, bo nieugaszonymi wciąż pożarami w Australii,

Nie mieszaj octu z sodą. Ocet i soda razem nie czyszczą lepiej!

W internecie, a także w książkach z ekoporadami, zdarzają się przepisy na ekodetergenty, gdzie składnikami

4 thoughts on “Ile państw jest w Afryce? Wyzwanie”

  1. Eh, jaka pamięć jest ulotna. Niegdyś znałam wszystkie ze stolicami, teraz postawiłam sobie za punkt honoru te 30 no i się udało, ale czuję niedosyt ;)

    1. Świetnie Cię rozumiem. Powtórzę sobie test za kilka miesięcy. I może zrobię podobny z Azją i Ameryką Południową. Na Azji pewnie polegnę najbardziej.

  2. Wydawało mi się, że wiem. Kiedyś musiałam przecież nauczyć się ich wszystkich razem ze stolicami, ale po pierwszej dwudziestce zaczęło się robić trudno… .
    Fajnie się raz na jakiś czas sprawdzić ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge