Gentle Day – płyn do higieny intymnej

Moja niechęć do gotowych płynów do higieny intymnej wzięła się z przykrych doświadczeń: w pewnym momencie okazało się, że właściwie wszystkie kosmetyki (ekologiczne, hipoalergiczne itp.) tego rodzaju mnie uczulają. Dlatego odstawiłam je zupełnie i zaczęłam używać oleju sezamowego, który okazał się najprzyjemniejszym płynem do higieny intymnej, jaki według mnie istnieje.

Po kilkunastu miesiącach postanowiłam jednak z ciekawości sprawdzić, czy nic się nie zmieniło, i dałam się namówić na test płynu do higieny intymnej Gentle Day. Przyznaję, że podchodziłam do tego, jak pies do jeża. Dziś, po dwóch miesiącach używania kosmetyku, mogę spokojnie napisać recenzję.

Gentle Day – płyn do higieny intymnej

gentleday_hi_0

Cena: około 35 zł za 250 ml

Gdzie kupić: http://www.gentleday.com/pl/gdzie-kupi

Informacje producenta

Płyn do higieny intymnej, którego skład w 99% jest pochodzenia naturalnego. Zawiera kwas mlekowy, żel aloesowy i wyciąg z żurawiny, nie zawiera SLES, parabenów, barwników, mydła. Może być stosowany zarówno do higieny intymnej, jak i mycia całego ciała. Ma pH 5,2.

Proces produkcji płynu Gentle Day nie powoduje wydzielania się do środowiska żadnych szkodliwych substancji. Produkowany w Unii Europejskiej.

gentleday_hi_2

Skład

 • Aqua – woda.
 • sodium cocoamphodiacetate – łagodna substancja myjąca, pozyskiwana z oleju kokosowego.
 • PEG-18 glyceryl oleate – emulgator.
 • PEG-200 hydrogenated glyceryl palmate – substancja zmiękczająca.
 • cocamide DEA – substancja myjąca, pianotwórcza; w kosmetykach jej ilość jest ograniczona prawnie (info).
 • lactic acid – kwas mlekowy.
 • cocamidopropyl betaine – substancja myjąca
 • aloe vera (aloe barbadensis) gel – żel aloesowy.
 • cranberry (vaccinium macrocarpon fruit) extract – ekstrakt z żurawiny.
 • glycerin – gliceryna.
 • PEG-7 glyceryl cocoate – polioksyetylenowany 7 molami tlenku etylenu monogliceryd kokosowy, substancja natłuszczająca; poprawia wygląd piany.
 • sodium chloride – chlorek sodu, wpływa na lepkość kosmetyków.
 • alcohol – alkohol.
 • parfum – substancja perfumująca.
 • sodium benzoate – konserwant.

gentleday_hi_4

Nasza opinia

Przede wszystkim bardzo się cieszę, że ten płyn do higieny intymnej naprawdę mnie nie uczula. Jest delikatny, ma konsystencję żelu, łatwo się rozprowadza, pieni się lekko. Ma też słaby, ale wyczuwalny zapach, który niestety może być zasługą dodatku składnika perfumującego.

Płyn jest bardzo wydajny – choć być może, gdybym używała go do całego ciała (bo można), skończyłby się szybko.

Jeśli chodzi o skład, mimo że nie zawiera większości kontrowersyjnych składników, są w nim aż trzy „PEG-i”, co trochę psuje mi obraz kosmetyku o naturalnym pochodzeniu. O co chodzi?

gentleday_hi_3

PEG-i i PPG-i – dlaczego są „podejrzane”?

Jednym z rodzajów składników kosmetyków do pielęgnacji są substancje z grupy PEG (glikol polietylenowany) oraz PPG (glikol polipropylenowy).

Glikol polietylenowany jest emulgatorem, czyli związkiem chemicznym łączącym wodę z olejami. Wzór wygląda tak: HO-[-CH2-CH2-O-]n-H, gdzie n może być liczbą od 4 do 120. Glikol polipropylenowy to także emulgator, nadający kosmetykom odpowiednią konsystencję.

Z PEG-ami i PPG-ami wiążą się dwie sprawy, które sprawiają, że zwolennicy naturalnych kosmetyków niechętnie widzą je w składzie. Po pierwsze, niektórzy twierdzą, że ich obecność w składzie wpływa szkodliwie na komórki skóry, zwiększając jej przepuszczalność. Po drugie, pozyskiwanie związków PEG i PPG wiąże się z użyciem toksycznych substancji: związku z grupy eterów 1,4-dioksanu oraz tlenku etylenu – obu uznanych za drażniące i rakotwórcze. Przeciwnicy tych substancji mówią o zagrożeniu zanieczyszczenia kosmetyku pozostałościami po procesie produkcji.

Mam za małą wiedzę na ten temat, aby odnieść się do tego jednoznacznie. Zapytałam producenta o obecność PEG-ów w płynie do higieny intymnej i dostałam taką odpowiedź:

Pytanie dotyczące składu okazało się bardzo ważne i aktualne, bo długo dobieraliśmy te komponenty, więc zwróciłam się z pytaniem do fabryki, która dobierała końcowy skład. Jak informuje fabryka, te składniki nie są zakazane przez rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009, czyli oficjalnie nie zatwierdzono badań nad ich szkodliwym wpływem.

(…) Istnieje wiele artykułów na temat tych składników i ciągle jesteśmy zawiadamiani, że jeden lub drugi materiał może mieć pewien [szkodliwy] wpływ, ale to nie jest oficjalnie zatwierdzone. Użyliśmy komponentu  PEG, chcąc uniknąć użycia naprawdę niebezpiecznych komponentów, takich jak SLES. Chcieliśmy uzyskać płyn z naturalnych komponentów, ale także mieliśmy na uwadze konsystencję płynu oraz jego wytrzymałość.

Podsumowując

Odkąd dokładnie czytam składy kosmetyków i zagłębiam się w informacje na ich temat, tym większy mam do tego dystans. Rozumiem, że aby kosmetyk był trwały i ładnie się pienił, musi być wyprodukowany w fabryce i zawierać konserwanty. Dlatego chętnie sięgam po zupełnie naturalne produkty, ale – czasem po prostu nie ma się wyboru.

gentleday_hi_1

Płyn Gentle Day sprawdza się jako praktyczny, delikatny, wygodny, wydajny i (w moim wypadku) nieuczulający kosmetyk do higieny intymnej. Ponieważ jest przeznaczony dla dorosłych (choć słyszałam, że niektórzy z powodzeniem myją nim swoje małe dzieci), sądzę, że można go wypróbować. Czy obecność PEG powinna nas odstraszać? Zapewne osoby, które mają duże opory przed tymi składnikami, po prostu nie kupią żadnego kosmetyku z taką zawartością. Osoby szukające płynu do higieny intymnej sprawdzonego przez osobę niezwykle wrażliwą pod tym względem (naprawdę, uczulały mnie chyba wszystkie popularne kosmetyki tego typu i kilka ekologicznych) mogą spróbować.

Ja pewnie wrócę do oleju sezamowego.

Do poczytania

http://dziecisawazne.pl/szkodliwe-substancje-w-szamponach/

http://www.kosmopedia.org/fakty_i_mity/#Glikol propylenowy

Może przeczytasz także:

7 mitów na temat kubeczków menstruacyjnych

Mija właśnie pięć lat, odkąd używam kubeczka menstruacyjnego. A właściwie kubeczków menstruacyjnych, bo próbowałam kilku,

„Książka o śmieciach” Stanisława Łubieńskiego

„Książka o śmieciach” to najnowsza książka Stanisława Łubieńskiego, którego możecie kojarzyć z działań edukacyjnych (temat

Kosmetyki do opalania We Love The Planet: zero waste czy greenwashing?

Kosmetyki do opalania We Love The Planet to nowość holenderskiej marki, która dotąd była znana

2 thoughts on “Gentle Day – płyn do higieny intymnej”

 1. ten olej sezamowy do higieny intymnej używasz prosto z butelki, czy coś dodajesz? Czy może Pani napisać jakieś szczegóły?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge