Menu Zamknij

Ekodylematy: gotowe tabletki i proszki do zmywarki

Zostałam spytana przez pewnego dociekliwego czytelnika, dlaczego uważam, że gotowe środki do zmywarki są mniej zdrowe niż proponowane przeze mnie ekologiczne tabletki, które każdy może wykonać sam w domu. Choć na pierwszy rzut oka odpowiedź wydaje mi się oczywista (prostota składu, bezpieczeństwo, biodegradowalność), postanowiłam przyjrzeć się surowym okiem składowi gotowych detergentów i zastanowić: czy rzeczywiście jest taka duża różnica, czym myjemy naczynia?

Jeśli jest różnica, to dla nas, zmywarki, talerzy czy środowiska? Dlaczego ekologiczne środki do zmywarek mają inny skład niż te zwykłe?

Tabletka 1000 w 1

Lubimy proste rozwiązania. Zmywarka to wspaniałe urządzenie, oszczędzające czas i wodę. Kocham moją zmywarkę i wszystkim polecam zainstalowanie tego urządzenia. Natomiast detergenty… Jedna tabletka/porcja proszku ma sprawić, że nasze naczynia będą czyste, lśniące, pachnące i nie wiem, co jeszcze. Jak ona to robi?

Proszek do zmywarki.
Proszek do zmywarki.

Skład przeciętnej tabletki/ zwykłego proszku do zmywarki:

  • >30 % fosforany,
  • 5–15% związki wybielające na bazie tlenu,
  • 5–15% polikarboksylaty,
  • < 5% niejonowe środki powierzchniowo czynne,
  • < 5% enzymy (amylaza, proteaza, lipaza),
  • kompozycja zapachowa.

Co to wszystko znaczy i jakie ma znaczenie?

Fosforany

Zacznijmy od fosforanów. Zacytuję mojego czytelnika:

Fosforany akurat nie są szkodliwe dla człowieka. Nie akumulują się w organizmie, poza tym ilość, która jest na talerzach, sztućcach, szklankach, jest znikoma (ogromna większość jest spłukiwana).

Pierwsza wątpliwość – czy zmywarka rzeczywiście dokładnie spłucze detergent? Sądzę, że zostaną jakieś jego pozostałości na naczyniach, ale będą to śladowe ilości. Być może obojętne dla użytkowników sztućców czy talerzy.

Spływając ze ściekami do rzek [fosforany] powodują eutrofizację wody. Bujnie rozwijają się glony i cyjanobakterie, zużywają tlen w wodzie i powodują obumieranie organizmów oddychających tlenem – ryb, płazów, raków. Problem w tym, że te fosforany są cholernie skuteczne, trudno je zastąpić czym innym. Można jako substytutu użyć zeolitów, choć to mniej skuteczny zamiennik. Obecnie w UE obowiązują regulacje ograniczające zużycie fosforanów w środkach czystości mające na celu dobro środowiska, więc ilość fosforanów w detergencie jest dobrana optymalnie dla środowiska i dla użytkownika.

Jeżeli przeczytaliście ten komentarz i nadal chcecie używać fosforanów (które znajdują się również w proszkach do prania), to trafiliście na nieodpowiedni blog. Żadna regulacja UE mnie nie przekona, bo nie da się skutecznie oszacować bezpiecznej ilości trucizny, która może dostać się do wód. Fosforany są naturalnym składnikiem przyrody i znajdują się wszędzie, jednak ich nadmierna ilość może spowodować zaburzenie funkcjonowania środowiska. A ilość zużywanych detergentów rośnie (szacuje się, że w 2013 roku zmywarka znajdowała się w 23% gospodarstw domowych w miastach i ponad 20% gospodarstw domowych na wsiach i liczby te zwiększają się z roku na rok – dane GUS, pralki znajdują się w ponad 90% gospodarstw domowych – dane GUS).

Fosforan o nazwie tripolifosforan sodu, stosowany w środkach czyszczących, ma za zadanie wzmagać działanie innych składników oraz chronić związki powierzchniowo czynne przed działaniem jonów wapnia i magnezu, natomiast wybielacze chroni przed działaniem metali ciężkich. Dodatkowo tripolifosforan sodu ma moc rozkładania dużych cząsteczek brudu, a w wypadku proszku do prania dzięki właściwości podniesienia pH roztworu wodnego powoduje oddziaływanie między brudem a tkaniną (brud nie przyczepi się ponownie do materiału)! Zamiennik – zeolit A4 – wprowadzony do środków czyszczących zamiast tripolifoforanu sodu ze względu na zagrożenie dla wód nie jest równie skuteczny, w dodatku uznano, że doprowadził do zwiększenia masy osadów ściekowych o 15%!

Jak mówi mój znajomy z wykształceniem chemicznym, z którym konsultowałam sprawy merytoryczne, fosforany są stosowane również dlatego, że pozwalają zaoszczędzić na innych składnikach, dodatkowo są skutecznie w niskich temperaturach (co ma znaczenie w wypadku proszków do prania i delikatnych tkanin).

Dodam jeszcze, że fosforany są dodawane  też do żywności (np. do wędlin) i to niekoniecznie służy naszemu zdrowiu – ale o tym może kiedy indziej.

Związki wybielające na bazie tlenu

To np. dobrze nam znany nadwęglan sodu. Działa wybielająco. Nie jest groźny, o ile nie trzymamy go przy źródle ognia czy ciepła.

Nadwęglan sodu
Nadwęglan sodu

Polikarboksylaty

Te związki chemiczne wyjątkowo mi się nie podobają. Są pochodnymi ropy naftowej, ich biodegradowalnoość jest niewielka (20%), są toksyczne w środowisku wodnym. W tabletkach do zmywarki mają za zadanie zmiękczać wodę i zapobiegać osadom w zmywarce.

Nie lubię pochodnych ropy naftowej z kilku powodów. Jednym z nich jest etyka wydobycia surowca. Drugim – fakt, że związki otrzymywane z ropy (np. parafina) są dla ludzkiego organizmu substancjami zupełnie obcymi, z którymi nasz organizm nie umie sobie do końca poradzić. Nie przeczę, że wykorzystywanie ropy naftowej daje ludzkości ogromne korzyści, jednak wolę się trzymać od niej z dala, jeśli ma to związek z kosmetykami czy detergentami.

Niejonowe środki powierzchniowo czynne (surfaktanty)

Ich zadaniem jest usuwanie m.in. smarów. Nie mają ładunku elektrycznego, dzięki czemu są odporne na działanie twardej wody. Niektóre surfaktanty mogą powodować reakcje alergiczne i podrażnienie skóry. Ze względu na brak dokładnego opisu, jakie środki powierzchniowo czynne znajdują się w konkretnych produktach, trudno ocenić ich toksyczność (niejonowe są mniej toksyczne od anionowych).

Enzymy

Po co enzymy trawienne w tabletce do zmywarki? Przyspieszają proces czyszczenia (stosuje się je także w proszkach do prania). Lipazy działają na tłuszcze, amylazy – na skrobie, proteazy – białka. Są otrzymywane w specjalnych hodowlach bakterii. Ciekawa jestem, czy ich produkcja jest wegańska.

Kompozycja zapachowa

Właściciele zmywarek wiedzą, że wewnątrz komory gromadzą się resztki jedzenia, które wydzielają brzydki zapach. Samo zmywanie nie zlikwiduje tego odoru, ale wystarczy wkładać do komory skórę połówki wyciśniętej cytryny (starcza na 1–2 zmywania) i problem rozwiązany. W tabletce oczywiście musi być sztuczna kompozycja zapachowa, bo inna nie przetrwa. Uznaje się, że 26 kompozycji zapachowych dodawanych do detergentów może powodować uczulenia.

Zapachy są dodawane w celu uatrakcyjnienia formy (nie tylko chemii gospodarczej), ale – jak mówi mój znajomy chemik – produkcja tych związków (w ogóle produkcja surowców typu „fine chemicals”) jest sama w sobie niezbyt wydajna, a przez to może być postrzegana jako nieekologiczna.

Podsumowanie

Dla wielu osób fakt, że coś jest dostępne w sklepie, oznacza, że na pewno jest bezpieczne. Mam jednak nadzieję, że coraz więcej osób będzie sprawdzało, co naprawdę kupuje. Nasza wiedza wyniesiona ze szkoły (dawno zapomniana) zwykle nie wystarcza, żeby ocenić skład proszku czy tabletek do zmywarki. Nie wystarczy patrzeć na hasła reklamowe, nawet znaczek „eko” w wypadku tabletek może oznaczać zupełnie inny skład:

Ekotabletki do zmywarki
Ekotabletki do zmywarki

Dla ciekawych: skład ekologicznych tabletek do zmywarki Sodasan, które się u nas kompletnie nie sprawdziły:

Ekotabletki do zmywarki Sodasan
Ekotabletki do zmywarki Sodasan

To, czym myjemy nasze naczynia w zmywarce, ma znaczenie.

Czy talerze i sztućce są dobrze opłukiwane? Moim zdaniem różnie z tym bywa.

Czy gotowe tabletki albo proszki do zmywarki mają wpływ na środowisko? Moim zdaniem mają. Tak samo, jak wszystko, co robimy.

U nas sprawdzają się tabletki, które robimy w domu, z boraksu, nadwęglanu sodu i sody kalcynowanej.

tabletki_baranowscy

Są wydajne (dzielimy kostki na mniejsze), skuteczne i wydają mi się bezpieczniejsze od tych z fosforanami czy polikarboksylanami. Zarówno dla środowiska, jak i użytkownika.

Opublikowano wekodylematy, ekosprzątanie

Podobne wpisy

10 komentarzy

  1. Sceptyk

    „[…] Jeżeli przeczytaliście ten komentarz i nadal chcecie używać fosforanów (które znajdują się również w proszkach do prania), to trafiliście na nieodpowiedni blog. Żadna regulacja UE mnie nie przekona, bo nie da się skutecznie oszacować bezpiecznej ilości trucizny, która może dostać się do wód.”
    Jak to się nie da określić, skąd masz takie dane?
    To jak, fosforany z proszków do prania/mycia naczyń to w końcu trucizna czy życiodajne źródło fosforu powodujące nadmierny rozwój życia wodnego?
    „Polikarboksylaty
    Te związki chemiczne wyjątkowo mi się nie podobają. Są pochodnymi ropy naftowej, ich biodegradowalnoość jest niewielka (20%), są toksyczne w środowisku wodnym. W tabletkach do zmywarki mają za zadanie zmiękczać wodę i zapobiegać osadom w zmywarce.”
    Po co angażujesz własne emocje („wyjątkowo mi się nie podobają”)?
    Przeinaczasz fakty, w Twoim źródle jest napisane, że polikarboksylaNY (polikarboksylTY to kalka z angielskiego) są zaledwie toksyczne „Toksyczność dla organizmów wodnych: Zaledwie toksyczne (CL50/CE50/CI50 około 1000 mg/l). ” Innymi słowy, stężenie przy którym zdycha 50% populacji danych organizmów wynosi około 1000mg/l czyli około 0,1%. Zdajesz sobie sprawę, że to duże stężenie? Trudne będzie takie uzskać nawet przy masowym używaniu gotowych tabletek/proszków.
    „Nie lubię pochodnych ropy naftowej z kilku powodów. Jednym z nich jest etyka wydobycia surowca. Drugim – fakt, że związki otrzymywane z ropy (np. parafina) są dla ludzkiego organizmu substancjami zupełnie obcymi, z którymi nasz organizm nie umie sobie do końca poradzić. ”
    Znów te emocje… Kto Cie tak zraził do tych pochodnych? O których pochodnych mówisz? Z ropy można uzyskać całą gamę związków, ropa jest jednym ze źródeł węgla organicznego. Do syntezy tych „pochodnych” równie dobrze można użyć węgla drzewnego, szczątków organicznych lub innych substancji bogatych w węgiel.
    „Ze względu na brak dokładnego opisu, jakie środki powierzchniowo czynne znajdują się w konkretnych produktach, trudno ocenić ich toksyczność (niejonowe są mniej toksyczne od anionowych).”
    Do anionowych surfaktantów należą wszystkie mydła, czyli sole litowców kwasów tluszczowych. Mydło do toksycznych nie należy, wg google LD50 doustnie dla szczura wynosi >2000 mg/kg.
    „Właściciele zmywarek wiedzą, że wewnątrz komory gromadzą się resztki jedzenia, które wydzielają brzydki zapach. Samo zmywanie nie zlikwiduje tego odoru, ale wystarczy wkładać do komory skórę połówki wyciśniętej cytryny (starcza na 1–2 zmywania) i problem rozwiązany. W tabletce oczywiście musi być sztuczna kompozycja zapachowa, bo inna nie przetrwa. Uznaje się, że 26 kompozycji zapachowych dodawanych do detergentów może powodować uczulenia.”
    Większość tych związków występuje naturalnie:
    BENZYL ALCOHOL (Alkohol benzylowy):
    35,20% olejku eterycznego wydzielanego przez Konwalię majową
    35,08% konkretu z kwiatów Daphne tangutica
    21,00% olejku eterycznego wydzielanego przez Narcissus poeticus
    8,30% konkretu z kwiatów Jasminum sambac
    6,00% olejku eterycznego wydzielanego przez Lawsonia inermis
    3,30% olejku eterycznego zawartego w liściach herbaty
    BENZYL BENZOATE (Benzoesan benzylu):
    84,69% olejku eterycznego z Cinnamomum zeylanicum
    79,43% olejku eterycznego wydzielanego przez Żonkila
    26,20% aboslutu z Jasminum officinale
    20,45% olejku eterycznego z Cananga odorata (Ylang-Ylang)
    BENZYL CINNAMATE (Cynamonian benzylu):
    59,00% olejku eterycznego pozyskiwanego z żywicy Myroxylon peruiferum
    4,47% olejku eterycznego z kminu rzymskiego
    1,70% olejku eterycznego pozyskiwanego z żywicy Styrakowca (Liquidambar styraciflua)
    BENZYL SALICYLATE (Salicylan benzylu):
    26,90% olejku eterycznego zawartego w skórce owoców Diospyros discolor
    9,40% olejku eterycznego wydzielanego przez kwiaty Alseuosmia macrophylla
    5,20% olejku eterycznego z Cananga odorata (Ylang-Ylang)
    CINNAMAL (Aldehyd cynamonowy):
    97,13%(!!) olejku eterycznego z kory Cinnamomum cassia
    83,19%(!!) olejku etetycznego z kory Cinnamomum zeylanicum
    i żeby nie było samych cynamonowców to:
    11,11% olejku etetycznego z liści grejpfruta
    CINNAMYL ALCOHOL (Alkohol cynamonowy):
    10,20% olejku eterycznego z pulpy owoców Psidium guajava
    6,67% olejku eterycznego wydzielanego przez kwiaty jabłoni
    4,10% olejku eterycznego otrzymywanego z żywicy styrakowca (Liquidambar styraciflua)
    CITRAL (Cytral):
    86,73%(!!) olejku eterycznego z trawy cytrynowej (Cymbopogon pendulus)
    10,85% olejku eterycznego zawartego w kłaczu imbiru lekarskiego (Zingiber officinale=
    3,00% olejku eterycznego zawartego w skórce cytryny
    CITRONELLOL (Cytronellol):
    59,98% olejku eterycznego wydzielanego przez Rosa rugosa
    50,80% olejku eterycznego z „geranium” (Pelargonium graveolens)
    50,00% olejku eterycznego wydzielanego przez Rosa odorata
    COUMARIN (Kumaryna):
    15,30% olejku eterycznego z Cinnamomum cassia
    6,90% absolutu z Narcissus poeticus
    Poza tym zawarta w trawie żubrowej, przytulii wonnej i w bobie Tonka (niestety brak danych statystycznych, ale dużo więcej niż w cynamonowcu czy w narcyzie)
    EUGENOL (Eugenol):
    95,00%(!!) olejku eterycznego z liści goździkowca korzennego (Eugenia caryophyllus)
    88,30%(!!) olejku etetycznego z liści cynamonowca (Cinnamomum impressinervium)
    84,40%(!!) olejku eterycznego z pąków goździkowca korzennego (Eugenia caryophyllus)
    FARNESOL (Farnezol):
    56,51% olejku eterycznego z lisci Eucalyptus tereticornis
    30,10% konkretu z Jasminum azoricum
    16,80% olejku eterycznego z Helichrysum odoratissimum
    4,00% olejku eterycznego z krwawnika pospolitego
    GERANIOL (Geraniol):
    93,15%(!!) olejku eterycznego z Monarda fistulosa, var. menthaefolia
    84,02%(!!) olejku eterycznego z bazylii (Ocimum gratissimum
    84.01%(!!) olejku eterycznego z palmarozy (Cymbopogon martinii)
    50,56% olejku eterycznego z geranium (Pelargonium graveolens)
    ISOEUGENOL (Izoeugenol):
    15,93% olejku eterycznego z Ocimum micranthum
    9,19% olejku eterycznego z Ocimum canum
    3,38% olejku eterycznego z Ocimum basilicum
    LIMONENE (Limonen), uwaga będzie pełno cytrusów:
    96.49%(!!) olejku eterycznego ze skórki słodkiej pomarańczy
    96,41%(!!) olejku eterycznego ze skórki gorzkiej pomarańczy
    90,06%(!!!!!!!!) olejku eterycznego ze skórki cytryny(!!!!!!!)
    LINALOOL (linalol):
    94,29%(!!) olejku eterycznego z Cinnamomum parthenoxylum
    85.29%(!!) olejku eterycznego z Aniba rosaeodora var. amazonica – drzewo różane, palisander
    83.20%(!!) olejku eterycznego z nasion kolendry siwenej (Coriandrum sativum)
    „Zapachy są dodawane w celu uatrakcyjnienia formy (nie tylko chemii gospodarczej), ale – jak mówi mój znajomy chemik – produkcja tych związków (w ogóle produkcja surowców typu „fine chemicals”) jest sama w sobie niezbyt wydajna, a przez to może być postrzegana jako nieekologiczna.”
    Dlatego jeżeli ekonomiczniej jest pozyskać dany związek z natury to tak się robi.
    Miało być o skutkach zdrowotnych komercyjnych tabletek, a wyszedł emocjonalny ekodramat o relacjach chemiczno-ludzko-środowiskowych…

  2. Malgotutu

    Dziękuję za odpowiedź, zmówiłam je na próbę, jak dojdą zamieszczę skład z opakowania. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge

Na tej stronie używamy plików cookies i podobnych funkcji do przetwarzania informacji o urządzeniach końcowych i danych osobowych. Przetwarzanie jest wykorzystywane do celów takich jak integracja treści, usług zewnętrznych i elementów stron trzecich, analiza/pomiary statystyczne oraz integracja mediów społecznościowych. Więcej
Ustawienia cookies
Zaakceptuj
Odrzuć
Polityka prywatności i cookies
Polityka prywatności i cookies
Nazwa Aktywne

>>Przejdź do Polityki cookies

 

Polityka prywatności danych osobowych dotycząca Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

§1 Tożsamość administratora danych

1. Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu online prowadzonego pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Dane przetwarzane są zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa; tj. Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO), ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych, a także ustawą z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. 3. Poniższa Polityka Prywatności obejmuje zasady przetwarzania danych Użytkowników Strony, a także osób zawierających umowy z Administratorem danych, w tym związanych z realizacją Zamówienia w Sklepie internetowym, a także danych gromadzonych poprzez kontakt z Administratorem danych (adres e-mail lub telefonicznie) lub korespondencję tradycyjną, jak i osób, które lubią i/lub obserwują fanpage Administratora w mediach społecznościowych, jeśli prowadzi.

§2 Stosowane definicje

1. W niniejszej polityce stosuje się następujące definicje: a) Sklep – serwis internetowy dostępny pod adresem www.baranowscy.eu/wordpress/sklep za pośrednictwem którego Użytkownik może: przeglądać jego zawartość, składać zamówienia na produkty i towary, zamówić informacje handlowe i marketingowe, wykupić wejściówkę na warsztaty. b) Administrator danych osobowych – podmiot, który decyduje o celu i środkach przetwarzania danych, w niniejszej polityce rozumie się przez to: Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842. c) Użytkownik – osoba fizyczna, której dane dotyczą i która korzysta z usług dostępnych w Serwisie/Sklepie. d) Dane osobowe – wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe. e) Blog/Serwis – strona internetowa Organiczni.eu znajdująca się pod adresem baranowscy.eu/wordpress/, której Sklep internetowy jest częścią, za pomocą którego Użytkownik może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. f) Cookies – małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony.

§3 Cele przetwarzania danych

1. Administrator Danych Osobowych przetwarza dane osobowe wyłącznie, gdy jest to dopuszczone aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, w tym w celu: a) przygotowania i realizacji zawartej umowy sprzedaży, w tym zawarcia umowy na odległość za pośrednictwem sklepu internetowego, której osoba jest stroną, a także realizacji uprawnień z niej wynikających, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, b) udokumentowania realizacji umów, w tym wystawienia rachunku lub faktury dla osoby fizycznej, prowadzenia dokumentacji księgowej i podatkowej, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c) RODO, tj. w celu wykonania obowiązków prawnych ciążących na Administratorze danych osobowych, na podstawie art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, c) podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, w tym udzielenia odpowiedzi na pytania zadane poprzez środki komunikacji elektronicznej lub w celu obsługi korespondencji tradycyjnej, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, d) wysyłania zamówionych informacji marketingowych drogą elektroniczną (newsletter) na podany przez Użytkownika adres e-mail w tym celu, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, e) rejestracji i założenia Konta w Sklepie, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, f) marketingu własnych produktów i usług Administratora danych drogą tradycyjną, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) RODO, tj. w celu realizacji prawnie uzasadnionych interesów administratora danych lub osoby, której dane dotyczą, g) w celu wysłania maila z prośbą o ocenę Sklepu i/lub Towaru/Produktu odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO, a przetwarzanie to odbywa się w usprawiedliwionym celu administratora danych (Sprzedawcy), którym jest doskonalenie oferty i/lub Towaru/Produktu i/lub Sklepu poprzez gromadzenie rzetelnych opinii o nich przez właściciela Sklepu, h) dochodzenia praw i roszczeń przez Administratora danych lub osobę, której dane dotyczą, na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO i odbywa się w prawnie usprawiedliwionym celu. 3. Podanie danych osobowych jest niezbędne w celu realizacji umowy zawartej na odległość, w tym wysyłki towaru lub udostępnienia produktu cyfrowego i wystawienia dokumentu księgowego, dochodzenia roszczeń, a także udzielenia odpowiedzi na pytania. Podanie danych osobowych w pozostałym zakresie jest dobrowolne. 4. Brak podania wymaganych danych uniemożliwia realizację umowy zawartej na odległość, wystawienie rachunku lub faktury lub podjęcie kontaktu na żądanie osoby, której dane dotyczą.

§4 Sposoby pozyskiwania danych

1. Dane osobowe Użytkownika gromadzone są bezpośrednio od osób, których dane dotyczą, tj. poprzez: a) wypełnienie formularza zapisu na newsletter, b) wypełnienie formularza zamówienia w sklepie-online, c) rejestracja konta w Serwisie, d) podanie danych do przygotowania i zawarcia umowy, e) bezpośredni kontakt z administratorem danych za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie lub w formie tradycyjnej w miejscu prowadzenia działalności, f) napisanie komentarza pod wpisem/wpisach na Blogu.

§5 Zakres przetwarzanych danych

1. Zakres przetwarzanych danych osobowych został ograniczony do minimum niezbędnego do świadczenia usług w zakresie: a) złożenia zapytania za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie: adres e-mail numer telefonu, adres poczty elektronicznej, imię, ewentualne inne dane podane dobrowolnie przez osobę, której dane dotyczą, b) dokonania zapisu na newsletter: imię, adres e-mail, c) złożenia zamówienia w sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, adres dostawy, ewentualnie adres punktu odbioru, d) rejestracji konta w Serwisie lub sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, hasło, login, e) wystawienia rachunku lub faktury: imię i nazwisko lub nazwa podmiotu, adres siedziby, NIP, f) umieszczenia komentarza/y pod wpisem/ami na blogu:  dane widoczne w formularzu komentowania, adres IP odwiedzającego oraz podpis jego przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Zanonimizowany ciąg znaków stworzony na podstawie wpisanego adresu email (tak zwany hash) może zostać przesłany do usługi Gravatar w celu sprawdzenia, czy użytkownik z niej korzysta. Polityka prywatności usługi Gravatar jest dostępna tutaj: <a href="https://automattic.com/privacy/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">https://automattic.com/privacy/</a>.

§6 Okres przetwarzania danych

1. Okres przetwarzania danych jest uzależniony od celu, dla którego dane zostały zebrane i wynosi w celu: a) zawarcia i realizacja umowy sprzedaży, w tym sprzedaży na odległość - przez okres niezbędny do udokumentowania wykonanej umowy, w tym wystawienia rachunku lub faktury - 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, na podstawie art. 112 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w związku z art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, b) w celu wysyłania informacji handlowych drogą elektroniczną (newsletter) i/lub założenia Konta w Sklepie/wysyłania zapytania o opinię przez zewnętrzne serwisy badania satysfakcji - do czasu odwołania zgody, bez wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej odwołaniem, c) przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane drogą elektroniczną lub telefoniczną, ale nie dłużej niż przez 6 miesięcy, o ile osoba nie zdecyduje się zawrzeć umowy z Administratorem danych osobowych, d) w celu dochodzenia roszczeń, na podstawie ustawy z art. 118 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

§7 Odbiorcy danych

1. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać powierzone innym podmiotom w celu wykonania usług na zlecenie administratora danych, w szczególności podmiotom w zakresie: a) hostingu strony www, b) serwisu i utrzymania systemów informatycznych, w których dane są przetwarzane, w tym w celu automatyzacji newslettera, wystawiania faktur, obsługi zamówień, etc. c) prowadzenia obsługi księgowej, d) prowadzenia obsługi biurowej, e) brokera usług kurierskich, f) droppshippingu i obsługi logistycznej zamówień. 2. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać także udostępnione podmiotom wspierającym administratora danych, w tym podmiotom realizującym usługi kurierskie i pocztowe, obsługę płatności online. 3. Obsługa Serwisu i Bloga odbywa się z użyciem konta e-mail prowadzonego przez Google. Szczegółowe informacje na temat polityki prywatności Google znajdują się tutaj. 4. Zapisanie się do newslettera oznacza, że dane (w szczególności: imię, adres email, adres IP, lokalizacja) będą przetwarzane przez MailerLite (UAB “MailerLite”, J. Basanavičiaus 15, LT-03108 Vilnius, Lithuania); Polityka prywatności MailerLite. 5. Dane osobowe mogą być przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku z korzystaniem przez Administratora z rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§8 Fanpage Administratora danych w mediach społecznościowych

1. Administrator danych jest także jednocześnie współadministratorem danych jego obserwatorów w mediach społecznościowych - szczególnie osób, które korzystają ze środków komunikacji elektronicznej na fanpage’u - Facebook - „@Organiczni.eu” i Instagram pod nazwą konta „@organiczni_eu”, prowadzonych przez Administratora danych w tych serwisach społecznościowych. 2. W pozostałym zakresie administratorem danych Użytkowników tych serwisów społecznościowych jest Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc., z siedzibą przy 1 Hacker Way, Menlo Park, CA 94025, USA), a przetwarzanie tych danych odbywa się na zasadach opisanych w regulaminach i politykach prywatności użytkowników tych serwisów, w tym na: https://www.facebook.com/privacy 3. Dane osobowe Użytkownika, który lubi i/lub obserwuje fanpage Administratora w mediach społecznościowych będą przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku ze stosowaniem rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. 4. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§9 Prawa osób, których dane dotyczą

1. Osobom, których dane dotyczą przysługuje prawo: a) dostępu do treści danych osobowych, w tym otrzymania bezpłatnie pierwszej kopii treści danych osobowych, b) do poprawiania danych, c) do usunięcia danych, o ile nie obowiązują inne przepisy prawa, które zobowiązują administratora danych do archiwizacji danych przez określony czas, d) prawo do przenoszenia danych, o ile podstawą przetwarzania danych jest umowa lub zgoda osoby, której dane dotyczą, a przetwarzanie danych odbywa się w sposób automatyczny, e) do odwołania zgody na przetwarzanie danych osobowych - jeśli podstawą tego przetwarzania była zgoda osoby, której dane dotyczą. Odwołanie zgody nie ma wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej wycofaniem, f) do wniesienia sprzeciwu na przetwarzanie danych – z przyczyn związanych ze szczególną sytuacją wobec przetwarzania dotyczących danych osobowych opartego na art. 6 ust. 1 lit. e) lub f) RODO, a także prawo do ograniczenia przetwarzania, g) prawo do niepodlegania automatycznemu profilowaniu, jeśli administrator danych podejmowałby decyzje opierające się wyłącznie na automatycznym profilowaniu i niosące ze sobą skutki prawne dla osoby, której dane dotyczą lub podobnie na nią wpływały, h) prawo do kontroli przetwarzania danych i informacji na temat tego, kto jest administratorem danych, a także uzyskania informacji o celu, zakresie i sposobie przetwarzania danych, treści tych danych, źródle danych, a także sposobie udostępniania, w tym o odbiorcach lub kategoriach odbiorców danych, 2. W celu realizacji prawa do informacji, dostępu do treści danych, ich poprawiania, a także innych praw, można skontaktować się z Administratorem danych. 3. Osoba, której dane dotyczą ma także prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), jeśli przetwarzanie danych narusza przepisy Ogólnego rozporządzania o ochronie danych osobowych (RODO). Skarga może zostać wniesiona w formie elektronicznej lub tradycyjnej na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.

§10 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej polityki prywatności, w szczególności gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności osób, których dane dotyczą, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do niniejszej Polityki Prywatności, które będą obowiązywały w ciągu 14 dni od ich opublikowania na stronie Serwisu/Sklepu.  

Polityka cookies Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

 

§1 Postanowienia ogólne

1. Właścicielem Sklepu/Strony i Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest firma Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Zasady przetwarzania danych osobowych zostały udostępnione w Polityce Prywatności RODO, dostępnej pod adresem: https://baranowscy.eu/wordpress/cookie-policy/ 3. Strona i/lub Sklep używa plików cookies, aby dostarczać usługi i funkcje dostosowane do preferencji i potrzeb Użytkowników strony, w szczególności pliki cookies pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb.

§2 Stosowane definicje

1. Cookies - małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony. 2. Użytkownik - osoba, która dobrowolnie korzysta z usług i treści dostępnych w Serwisie i Sklepie, tj. przegląda strony Serwisu i Sklepu, składa zamówienie w Sklepie, rejestruje się, zapisuje się na bezpłatny newsletter lub kontaktuje się z właścicielem Sklepu poprzez formularz kontaktowy. 3. Sklep – sklep internetowy dostępny pod adresem baranowscy.eu/wordpress/sklep, za pośrednictwem, którego Kupujący może dokonywać zakupów określonych Towarów i Produktów. 4. Serwis - serwis dostępny pod adresem Organiczni.eu / baranowscy.eu/wordpress/, za pomocą którego Kupujący może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. 5. Dane osobowe - wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe.

§3 Cele cookies

1. Pliki cookies mogą mieć charakter tymczasowy, tj. są usuwane z chwilą zamknięcia przeglądarki, lub trwały. 2. Stałe pliki cookies są przechowywane także po zakończeniu korzystania ze stron Serwisu i służą do przechowywania informacji takich jak hasło czy login, co przyspiesza i ułatwia korzystanie ze stron, a także umożliwia zapamiętanie wybranych przez Użytkownika ustawień. 3. Serwis wykorzystuje pliki cookies w następujących celach: a) dostosowania zawartości stron Serwisu do indywidualnych preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych (wyświetlanie dostosowane do potrzeb - cookies funkcjonalne), b) dokonania analiz i statystyk, które dostarczą informacji, w jaki sposób Użytkownik Serwisu korzysta ze stron, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości, c) marketingowych i/lub remarketingowych, w tym kierowania dedykowanych treści, w szczególności do Użytkowników, którzy odwiedzili stronę internetową lub Fanpage Administratora danych osobowych na portalu społecznościowym Facebook i/lub Instagram. 4. Dane zawarte w cookies będą archiwizowane i wykorzystywane w celach analizy statystycznej i oceny globalnego ruchu użytkowników Serwisu. 5. Dane zawarte w cookies nie są łączone z przekazanymi przez Użytkownika danymi osobowymi podczas zawarcia umowy lub kontaktu z Administratorem danych.

§4 Narzędzia związane z gromadzeniem cookies lub udostępnianiem cookies

W celu analizy ruchu na stronie Serwisu, źródła ruchu, jak i optymalizacji działań marketingowych zainstalowano na stronie: 1. Google Analytics - narzędzie dostarczane przez Google LLC. 1600 Amphitheatre Parkway Mountain View, CA 94043, USA, co pozwala na analizę ruchu Użytkownika na stronie Serwisu i jego podstronach (kraj/miasto, liczba odwiedzin, przeglądane strony, czas odwiedzin, etc.). Główny plik cookie używany przez Google Analytics, „_ga", umożliwia usłudze rozróżnianie poszczególnych Użytkowników i działa przez 2 lata. Każdy plik „_ga” jest unikalny dla konkretnej usługi, więc nie można go użyć do śledzenia użytkownika lub przeglądarki w innych, niepowiązanych witrynach. Ustawienia prywatności w usługach Google mogą zostać zmienione przez Użytkownika, więcej informacji na: https://policies.google.com/privacy W celu stałego zablokowania cookies gromadzonych przez Google Analytics, Użytkownik może skorzystać z dodatku do przeglądarki opracowanego i dostarczanego przez Google LLC na stronie: https://tools.google.com/dlpage/gaoptout 2. Piksel Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc,), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia pomiar, optymalizację i tworzenie niestandardowych grup odbiorców, pozwala na zbieranie informacji na temat korzystania przez Użytkownika ze strony Serwisu i kierowanie do niego dedykowanych treści w serwisie społecznościowym Facebook. W celu kontroli ustawień prywatności w tym serwisie społecznościowym Użytkownik może dokonać w dowolnym momencie zmiany swoich preferencji i ustawień. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ Piksel Facebooka pozwala na tworzenie niestandardowych grup odbiorców i/lub podobnych grup odbiorców do osób, które wchodziły już w interakcję z Serwisem lub materiałami Administratora danych udostępnionymi na portalach społecznościowych Facebook i/lub Instagram, prowadzonych przez Administratora danych, przy czym retencja danych dostarczanych przez piksel Facebooka w szczególności wynosi odpowiednio: a) witryna internetowa (Serwis) - maksymalnie 180 dni od interakcji z witryną, b) fanpage na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z kontem, c) film udostępniony na fanpage’ u Administratora na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem, d) wydarzenia organizowane lub współorganizowane przez Administratora na fanpage’u na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem. 3. Messenger Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia kontaktowanie się Użytkownika z właścicielem Serwisu poprzez Messenger w serwisie społecznościowym Facebook/Instagram. Korzystanie z czatu Facebooka na stronie Serwisu jest dobrowolne. Użytkownik może prowadzić rozmowę jako gość lub zalogować się na swoje konto w tym serwisie. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ 4. Wtyczkę/Widget Facebooka/Instagrama - narzędzie umożliwiające bezpośrednie przejście Użytkownika na Fanpage Administratora danych, prowadzony na stronie portalu społecznościowego Facebook/Instagram, prowadzonego na portalu dostarczanym przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia. Po przejściu do serwisu społecznościowego Facebook i Instagram Użytkownicy podlegają dodatkowo zasadom ochrony prywatności, opisanym w tym serwisie, w szczególności na stronie: https://www.facebook.com/privacy/ 5. Przetwarzanie danych zawartych w cookies przez dostawców, których siedziby i/lub serwery są zlokalizowane w państwach trzecich będzie się wiązać z przekazaniem danych zawartych w cookies poza Europejski Obszar Gospodarczy (EOG). Przekazanie danych zawartych w cookies, w szczególności adres IP użytkownika odbywa się na podstawie decyzji Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich zawartych w ramach regulaminów usług realizowany pomiędzy Administratorem danych, a dostawcą rozwiązania.

§5 Akceptacja lub zmiana ustawień cookies

1. Użytkownik po wejściu na stronę Sklepu/Serwisu może zaakceptować stosowanie cookies w powyższych celach, odrzucić je lub wyrazić zgodę tylko na wybrane pliki cookies. 2. Użytkownik może w każdej chwili także skasować i/lub wyłączyć cookies w przeglądarce internetowej, z której korzysta podczas przeglądania Serwisu/Sklepu. 3. Skasowanie lub wyłączenie plików cookies może spowodować trudności lub ograniczoną funkcjonalność niektórych części Serwisu (dotyczy cookies funkcjonalnych). Niektóre pliki cookies mogą być bowiem niezbędne do prawidłowego działania stron Serwisu i wyświetlenia treści na danym rodzaju urządzenia. 4. W celu zarządzania cookies Użytkownik może skorzystać także z funkcji dostępnych w przeglądarce, z której aktualnie korzysta. Instrukcje zarządzania cookies dostępne są na stronach dostawców przeglądarek internetowych, w szczególności:
  1. Google Chrome - instrukcja
  2. Mozilla Firefox - instrukcja
  3. Apple Safari - instrukcja
  4. Microsoft Edge - instrukcja

§6 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej Polityki cookies, w szczególności w sytuacji, gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności Użytkowników, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do powyższego zapisu, które będą obowiązywać po 14 dniach od dnia ich publikacji na stronach Serwisu.    

Załącznik: dodatkowe informacje od WordPress

Ciasteczka Jeśli zostawisz na naszej witrynie komentarz, będziesz mógł/mogła wybrać opcję zapisu twojej nazwy, adresu email i adresu strony internetowej w ciasteczkach, dzięki którym podczas pisania kolejnych komentarzy powyższe informacje będą już dogodnie uzupełnione. Te ciasteczka wygasają po roku. Jeśli masz konto i zalogujesz się na tej witrynie, utworzymy tymczasowe ciasteczko na potrzeby sprawdzenia, czy twoja przeglądarka akceptuje ciasteczka. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych i zostanie wyrzucone kiedy zamkniesz przeglądarkę. Podczas logowania tworzymy dodatkowo kilka ciasteczek potrzebnych do zapisu twoich informacji logowania oraz wybranych opcji ekranu. Ciasteczka logowania wygasają po dwóch dniach, a opcji ekranu po roku. Jeśli zaznaczysz opcję „Pamiętaj mnie”, logowanie wygaśnie po dwóch tygodniach. Jeśli wylogujesz się ze swojego konta, ciasteczka logowania zostaną usunięte. Jeśli zmodyfikujesz albo opublikujesz artykuł, w twojej przeglądarce zostanie zapisane dodatkowe ciasteczko. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych, wskazując po prostu na identyfikator przed chwilą edytowanego artykułu. Wygasa ono po 1 dniu. Osadzone treści z innych witryn Artykuły na tej witrynie mogą zawierać osadzone treści (np. filmy, obrazki, artykuły itp.). Osadzone treści z innych witryn zachowują się analogicznie do tego, jakby użytkownik odwiedził bezpośrednio konkretną witrynę. Te witryny mogą zbierać informację o tobie, używać ciasteczek, dołączać dodatkowe, zewnętrzne systemy śledzenia i monitorować twoje interakcje z osadzonym materiałem, włączając w to śledzenie twoich interakcji z osadzonym materiałem jeśli posiadasz konto i jesteś zalogowany w tamtej witrynie. Jeśli korzystasz z naszej strony, wyrażasz zgodę na to, że strona (platforma WordPress) oraz niektóre firmy zewnętrzne wykorzystują pliki cookies. Są to:
Save settings
Ustawienia cookies