Tabletki do zmywarki – przepis i test

Ostrzeżenie – wg danych zawartych w karcie informacyjnej boraksu, uznawanego za produkt potencjalnie toksyczny dla płodów, nie powinny używać go kobiety w ciąży.

Zupełnie nowy przepis na tabletki do zmywarki

Metodą prób i błędów oraz dzięki czujności czytelników, którzy krytykowali stary przepis doszłam do nowej receptury, która zawiera:

Składniki tabletki mają właściwości zmiękczające wodę (boraks), lekko ścierne i dezynfekujące (soda oczyszczona), wybielające i odkażające (nadwęglan sodu) oraz myjące (wywar z orzechów piorących – delikatny detergent).

ekotab_1

Wykonanie:

Mieszamy wszystkie suche składniki w misce.

ekotab_2

Następnie wlewamy wywar z orzechów piorących lub – jeśli wolimy – wodę. (Przepis na wywar jest bardzo prosty – wystarczy zagotować kilkanaście łupin orzechów, tu znajdziesz wskazówki). Mieszamy wszystko bardzo dokładnie. Powstanie gęsta, kremowa masa, która będzie powoli zastygać.

ekotab_3

Przekładamy masę do foremek na lód, pamiętając, że tabletki będą puchły – trzeba zostawić im trochę miejsca.

ekotab_4

Kostki odstawiamy w bezpieczne miejsce na kilka godzin – masa będzie stygnąć, powiększy też nieco swoją objętość.

Po kilku godzinach możemy wyjąć tabletki z foremek i umieścić w bezpiecznym miejscu, z dala od dzieci! 

ekotab_5

Test

Aby wszystko zadziałało prawidłowo, należy pamiętać o:

  • uzupełnianiu pojemnika na sól do zmywarki (na dole urządzenia),
  • uzupełnianiu pojemnika na nabłyszczacz (ja wlewam tam ocet),
  • wkładaniu razem z naczyniami np. skórki od cytryny, która zapewnia ładny zapach.

Nowe tabletki działają porównywalnie do innych tabletek zmywarkowych (np. ekologicznych Domol). Nie są aż tak skuteczne jak proszek z fosforanami, natomiast wydają się bezpieczne dla środowiska i użytkowników.

ekotab_6

Przeczytaj także: Co to jest boraks?

Może przeczytasz także:

Jak zrobić mleko na kozim mleku?

Jak zrobić mydło na kozim mleku

Do przepisu na mydło na kozim mleku podchodziłam jak pies do jeża. Dlaczego? Ponieważ wydawało
Przepis na żel do WC

Przepis na żel do WC

Ten przepis na żel do WC sprawdziłam wielokrotnie na własnej muszli klozetowej. Jeśli sklepowe żele
Dezodorant DIY bez sody

Przepis na dezodorant DIY bez sody oczyszczonej

Kolejny przepis na dezodorant DIY, tym razem w wersji glinkowej. Po tym, jak wrzucałam przepisy

54 thoughts on “Tabletki do zmywarki – przepis i test”

    1. Na pewno są skuteczne, zawierają nadwęglan sodu i taed, które wydzielają tlen działający wybielająco oraz enzymy czyszczące – ponoć skuteczne, również w składzie proszku do prania. Nie wiem jaką funkcję pełni kopolimer akrylanu i bezwodnika maleinowego, może jako spoiwo całej tabletki? Ktoś tutaj jest uczulony na polimery akrylanu sodu:) Całości dopełnia substancja powierzchniowo czynna (szkoda, że się nie pochwalili, co to jest), ale pewnie jest w takiej ilości, że nie szkodzi – a tego typu substancje, wraz z wiązanym przez nie tłuszczem są doskonale utylizowane przez bakterie, czy to po spuszczeniu do rzeki, czy (hopefully) w oczyszczalni.

  1. Bardzo jestem ciekawa Waszych doswiadczen z myciem naczyn tymi zrobionymi przez siebie tabletkami. Poczytalam sobie forum na tej oryginalnej stronie po angielsku, z ktorej zaczerpniety zostal przepis. Kilka osob daje zle recenzje. Zobaczie na te i powiedzcie czy ktos tez ma taki efekt:
    Kristi Curtis
    I so hate to make bad reviews but this left white film all over my dishes that I couldn’t even get off with a few more soap free washes. I ended up having to use the washing tabs from the store to remove the residue left on my dishes.

    Niecierpie pisac zlych recenzji, ale te tabletki zstawily bialy nalot na moich naczyniach, ktorego nie moglam pozbyc sie nawet w kilku myciach bez zadnego srodka. Skonczylam muszac uzyc tabletek do zmywarek ze sklepu aby pozbyc sie nalotu z moich talerzy.

    Podobny problem miala Aimee Flores Kemp
    I’ve had the same issue, especially with my kids’ plastic dishes. :(

    Jak to wlasciwie z nimi jest? Pytam, bo nie wiem czy zamawiac te srodki i probowac ich uzywac czy nie :)

    1. Hej, dzięki za komentarz. Jeśli po zmywaniu mamy biały nalot na naczyniach, to oznacza, że źle je ustawiliśmy w zmywarce i nie wypłukały się dobrze. To dosyć ważne, aby woda swobodnie przepływała między naczyniami. te tabletki robię na okrągło od września i po pierwsze, są bardzo tanie, po drugie – skuteczne, po trzecie – nie niszczą naczyń.
      Natomiast mam BARDZO złe doświadczenia z ekologicznymi tabletkami SODASAN (https://baranowscy.eu/wordpress/?p=368) – tu biały pył był koszmarny, w dodatku któryś ze składników działał jak papier ścierny.

  2. Nadal czytam to forum pod oryginalnym przepisem. Ktos zapytal czy soda oczyszczona to to samo co soda kalcynowana. Kolezanka, ktora zaczerpnela ten przepis z tamtej strony zmienila go i uzywa sody oczysczonej. Kiedy ktos narzeka na nalot pozostaly na naczyniach po myciu, inna osoba mowi, ze to z powodu zamienienia rodzajow sody.

    Is baking soda the same as washing soda. The box looks the same.
    Czy soda oczysczona to to samo co soda kalcynowana? Pudelko wyglada tak samo.

    Replies
    Odpowiedzi

    No, they are different and can not be used interchangeably.
    Nie, one sie roznia i nie moga byc uzywane zamiennie.

    No, baking soda is different than washing soda. However, if you bake baking soda in the oven at 400 degrees, you will have washing soda.
    Nie, soda oczyszczona to cos innego niz soda kalcynowana. Jednakze jesli wlozysz sode oczyszczona do pieca w 400 stopniach (mysle, ze chodzi o stopnie F – to Amerykanki), to uzyskasz sode kalcynowana.

    Dodatkowo niektorzy z nich pisza o kontrowersjach jesli chodzi o borax. Joanna zas mowi, ze to srodek ekologiczny.

    1. Używam sody kalcynowanej do prania i myślę, że ona ma trochę inne właściwości. Poszukam jeszcze innych przepisów na tabletki. A co do boraksu – jest naturalnym minerałem, mniej toksycznym niż sól :)

      1. Witaj Joanno, dziekuje Ci bardzo za odpowiedz i wyjasnienia. Przeczytalam tez Twoj komentarz na temat tabletek ekologicznych i zachowania firmy. Ciekawe :) Zamowilam srodki zgodnie z tym oryginalnym amerykanskim przepisem i jak przyjda, to bede robic tabletki i zobacze, jaki bede miala efekt. To, co mnie odrzuca od tych tradycjonalnych to swiadomosc, ze tam jest duzo chemii i bardzo nie lubie tez tego zapachu po otwarciu zmywarki.
        O zwiazkach chemicznych nie mam pojecia – chemie skonczylam w 8 klasie, a potem poszlam inna droga. Choc brakuje mi tej wiedzy, to intuicyjnie i nosem czuje, ze to co jest w tabletach Finish, ktorych uzywam, to nic przyjaznego.
        Bardzo sie uciesze, jesli moje wlasne tabletki beda dobre i nie bede skazana wiecej na te sklepowe.

          1. Hej,
            pisze o moich wynikach. Przede wszystkim nie wiedzialam, ze tabletki wyjda twarde jak kamienie. Zrobilam je tak duze jak moje kostki do lodow i okazalo sie, ze sie nie mieszcza do pojemnikow, a zeby je skruszyc trzeba nie lada wysilku :) Na szczescie w pierwszej partii zrobilam tylko 14. Dzis robilam druga i po prostu nakladam tego mniej. Myja dobrze, nie zostawiaja sliskiego nalotu na talerzach i chemicznego zapachu. Nie jestem pewna czy to wyjdzie taniej. Za 3 kg proszkow (tych podanych w amerykanskim przepisie) zaplacilam 15 funtow. Jesli gdzies w promocyjnej cenie znajde tabletki Finish, to za 36 zaplace 5 funtow. Poki co nie wiem czy ta wydajnosc jest taka rewelacyjna. Przekonam sie, jak wykorzystam wszystkie srodki i zobacze z jaka efektywnoscia. Nawet jesli cena bedzie taka sama, jak sklepowa, to i tak bede sie cieszyc, ze mam bardziej naturalne i ekologiczne srodki.
            Bardzo dziekuje Ci za podzielenie sie przepisem.

            1. Dzięki za info! Rzeczywiście ceny są wysokie, w Polsce składniki są chyba znacznie tańsze. Tabletki do zmywarki w podobnej cenie (ekologiczne, 40 sztuk, można kupić już za 22 zł – powiedzmy niecałe 5 funtów).
              Ja właśnie zmieniłam nieco recepturę, nowe tabletki właśnie się suszą, nie mogę się doczekać, kiedy sprawdzę ich możliwości!

  3. Witam.
    Zrobiłam właśnie tabletki wg powyższego przepisu, jednakże po przełożeniu do formy na kostki lodu zaczęły one powiększać swoją objętość i „kipieć”. Czy to normalne czy coś zrobiłam nie tak?

    1. Tak, to możliwe – u mnie zwykle odrobinę rosną. Polecam za parę godzin wyjąć je z foremki, póki są w miarę miękkie, i podzielić na połówki, bo takie wyrośnięte mogą nie zmieścić się w pojemniczku zmywarki :)

      1. Prawdopodobnie jest to spowodowane dodaniem zbyt dużej ilości płynu. Najlepiej dodawać go stopniowo, najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie spryskiwanie suchej mieszanki. Masa powinna mieć konsystencję „mokrego śniegu”. Druga sprawa to kwas, jaki został użyty. Jeśli jednowodny (a prawdopodobnie właśnie ten, bo najpopularniejszy), będzie chłonął wilgoć z powietrza. Najlepiej w tego typu produktach sprawdzi się kwas bezwodny.

  4. Zrobilam tabletki. Zabrudzone naczynia czyszczą super. Jest tylko jeden problem, a mianowicie na szklankach pozostaje matowy fiilm, jak gdyby tłuszcz no i zacieki od wody. Czy do tych tabletek stosować coś jeszcze dodatkowo?

      1. Zastanawiałam się też nad solą, którą użyłam do zrobienia samych tabletek. Doszłam też do wniosku, że chyba błędem było użycie soli kamiennej, gdyż ona zostawia dodatkowy nalot na naczyniach.

  5. „W wyniku połączenia tych składników powstaje kwas octowy, woda i dwutlenek węgla” ;-) lapsus czy brak podstaw chemii?

  6. Witam, mam zamiar zakupić kilka składników do wyprodukowania w/w kostek.
    Padło pytanie w sklepie chemicznym… czy mają być to środki o czystości laboratoryjnej czy też te z podstawowymi parametrami? Różnice w cenie są bardzo duże!
    Pytam bo w przypadku zmywania część produktu zostaje na zmywanych naczyniach a później jest wchłaniana przez organizm ..

    1. Używam środków o standardowej czystości, uważam, że jeśli zmywarka czegoś nie domyje, to są to jedynie śladowe ilości. Używam tych kostek ponad rok – czy to wystarczający czas, aby stwierdzić, że nie trują? ;)

      1. Składniki groźne dla zdrowia i życia potrafią odkładać się latami… ;) Te podstawowe mają czystość 99% a cz.d.a. (czysty do analizy) 99,99% więc wychodzi na to że nie ma co przepłacać.
        Dzięki Joanna za odpowiedź:)

  7. Joanno. Zrobiłam tabletki trzymając ilości dokładnie wg.przepisu ale nie miałam wywaru z orzechów pioracych(w zasadzie żal mi było ich zużyć bo używam ich do prania) zamiast tego wzięłam kilka skrobek z mydła biały jeleń które mam w łazience do mycia rąk. Rozpuscilam w tej ilości wody która podałaś. Użyłam cieplej wody. Nie chciało mi sie mieszać do czasu rozpuszczenia płatków mydła wiec zostawiłam na blacie w naczyniu i zrobiła sie po godzinie galaretka :) dodałam jeszcze 1 cześć wody (tym razem zimnej) dodatkowo. Zmieszałam z suchymi składnikami. W zasadzie przetrzepalam jak jajka na jajecznice. Włożyłam do foremek. Nic sie nie pienilo ale juz zaraz po wymieszaniu czuć było ze masa szybko zastyga.
    Nie zrobiłam jeszcze pierwszego mycia ale jestem taka podekscytowana ze nie mogłam poczekać i juz musiałam napisać co i jak.

  8. Zamieniwszy wywar z orzechów piorących na „skrobki” z mydła biały jeleń otrzymałam ..pastę do mycia. Kostki nie zastygły. Nawet po 24 godzinach. Konsystencja pasty nie była przeszkodą i zapakowałem 1 szt z foremki (w której oczekiwałam otrzymać kosteczki) do zmywarki. Wszystko sie rozpuściło i ładnie wymylo zawartość zmywarki. Moje a’la kostki maja objętość około 8,5 ml.
    Dodatkowo – poczucie ze nie zanieczyszczam wody fosforanami – BEZCENNE!
    Ekologiczna ostatnio pisze o…Pokonałam gorączkę u dziecka ziołami i olejkamiMy Profile

  9. Mam pytanie, na ile tabletek jest przewidziany przepis ze składnikami wymienionymi poniżej?
    2 szklanki boraksu,
    2 szklanki sody oczyszczonej,
    1/2 szklanki soli najlepiej bez E536,
    kilka kropel olejku zapachowego,
    1/2 szklanki octu.
    Wiem, to stary przepis, ale nie mam na razie nadwęglanu sodu, więc chciałbym wypróbować stary na próbę.

    1. Trudno mi powiedzieć, bo to zależy od wielkości foremek. Zwykle z ilości w sumie 3 szklanek suchych i 3/4 szklanki wyciągu z orzechów wychodzi mi 20 tabletek, więc tu będzie pewnie ze 30-40.

  10. Witaj Joanno, czy używałaś samych orzechów piorących do zmywarki i jaki efekt przynosiło takie zmywanie? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  11. Ja nie miałam czasu na zrobienie tych tabletek i zamiast nich wsypałam suche składniki w w/w proporcji. Efekt jest średni, bo naczynia są domyte, ale są białe zacieki.

    1. Metodą prób i błędów okazało się, że muszę sypać cały pojemnik proszku. Wcześniej sypałam ok 3/4. Wymieniłam również nabłyszczacz finish na ocet. Ten proszek zmywa tak samo dobrze jak kapsułki fairy all in one. Asiu, po co w zasadzie się męczyć z robieniem tych tabletek, gdy proszek jest równie skuteczny?

  12. A powiedz czym myjesz zmywarkę? Masz jakiś eko sposób na to czy kupujesz jakiś specjalny środek do tego? My mamy zmywarkę od prawie 2 miesięcy i chyba trzeba ją w końcu puścić na pusto, tylko pytanie z czym?

    1. My bardzo rzadko myjemy zmywarkę, nowej jeszcze nie czyściliśmy (tylko filtr, ręcznie). Najlepiej puścić puste zmywanie ze szklanką octu postawioną na dole, w taki sposób, by nie przeszkadzała wiatrakom :)

  13. Hej, fajne przepisy ale taka dodatkowa uwaga. Otoz moim zdaniem proszek bedzie bardziej dezynfekujacy niz tabletka z prostego powodu, ze zaraz po zmoczeniu proszku – zanim zastygnie w formie – wydzieli sie czesc tlenu z reakcji nadweglanu sodu z woda. W przypadku sypania proszku bezposrednio do zmywarki cal moc aktywnego tlenu zostania zuzyta do cyklu mycia.

    I pytanie – ten ocet w miejsce plynu do zmywania rzeczywiscie sie sprawdza? To ma byc taki zykwy ocet 10% czy jakis inny, np. winny czy jablkowy?

    A co do mycia zmywarki – jak naczynia sie myja to jaki sens jest myc zmywarke skoro ona tez sie myje przy okazji. Ech :)

    1. Dzięki za tę sugestię, jednak w tabletkach są dodatkowo saponiny, które myją, więc coś za coś :)
      Co do octu, sprawdza się bardzo dobrze. My używamy najtańszego spirytusowego.

        1. A ile tego octu wlewasz i czy tylko do miejsca na nabłyszczacz? Bo jeśli tak, to na jedno zmywanie zużytych jest tylko kilka kropli octu i nie ma szans, żeby coś zniszczył.

  14. Witam. Zrobiłam tabletki wg nowego przepisu dodatkowo dodając do nich kilka kropel naturalnego olejku z trawy cytrynowej. Użyłam ich dwa razy i póki co jestem zadowolona. Naszły mnie jednak wątpliwości czy składniki tabletek nie będą miały negatywnych skutków dla elementów zmywarki i jej działania, przy dłuższym ich stosowaniu. W instrukcji obsługi zmywarki w kilku miejscach jest napisane, że należy używać wyłącznie produktów specjalnie przeznaczonych do zmywarek. Jakue jest Wasze doswiadczenie? Serdecznie pozdrawiam

    1. Nie próbowałam, szczerze mówiąc, i nie spotkałam się z takim pomysłem. Wydaje mi się, że ocet ma właściwości nabłyszczające, a kwasek już niekoniecznie.

  15. Wykonałam tabletki wg nowego przepisu, wyszło mi ich chyba ponad 50 (może mam mniejsze pojemniki na lód, ale wielkościowo są jak kupne). Zgodnie z informacją, zamiast wywaru z orzechów dałam wodę (z braku orzechów na stanie). Niestety nie jestem zadowolona z efektów – talerze bywają niedomyte, garnków lepiej nie wsadzać, a szklanki posiadały szary nalot. Sól uzupełniana na bieżąco, tak samo jak nabłyszczacz (czy to octem, czy to kupnym, brak różnicy).
    Przy jednej tabletce w ogóle bardzo słabo, przy dwóch tabletkach lepiej, ale nie wiem na ile dodawanie dwóch tabletek jest bezpieczne?… Zakupiłam ostatecznie tabletki sklepowe, ale te robione jakoś będę musiała zużyć, bo szkoda wywalać – tylko do zmywarki, czy można jeszcze w inny sposób je wykorzystać?

    1. Może być tak, że Twoje tabletki są za małe i rzeczywiście potrzeba ich więcej (każdy ma soje pojemniczki, mogą się różnić wielkością). Zdecydowanie bardziej polecam zrobić proszek do zmywarki, mniej zachodu i można sypać go tyle, ile chcemy.
      Co do Twoich kostek, zobacz, jak się sprawdzi zmywanie z trzema kostkami (jeśli 3 nie wejdą do pojemnika, jedną możesz np. położyć na dnie).
      Może się też okazać, że tabletki nie współpracują z Twoją zmywarką. Zawsze możesz je wykorzystać do odświeżania toalety :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge