Menu Zamknij

„Zdrowa lekkość brzucha” – pożegnanie wzdęć. Recenzja

Czy wiecie, że kobiety częściej cierpią z powodu dolegliwości jelitowych niż mężczyźni? Wcale nie dlatego, że się gorzej odżywiają, ale dlatego, że kobieca budowa w pewnym stopniu przyczynia się do utrudnienia swobodnego przepływu treści przez trzewia. Dodatkowo cykl miesięczny ze zmiennym poziomem hormonów wpływa na to, czy trawienie jest spowolnione, czy przeciwnie – przyspieszone.

Jednym słowem trawienie u kobiet napotyka więcej trudności niż u mężczyzn, ale… To nie oznacza, że mamy cierpieć z powodu wzdęć i wymawiać się płcią. Wręcz przeciwnie. Dzięki takim książkom, jak „Zdrowa lekkość brzucha” Robynne Chutkan (autorki świetnych „Dobrych bakterii”) możemy poznać najczęstsze (oraz mniej popularne) przyczyny wzdęć i skorzystać z porad ułatwiających życie.

zdrowa_lekkosc_brzucha_1

Robynne Chutkan jest amerykańską gastroenterolożką, mającą wieloletnią praktykę w pomaganiu ludziom cierpiącym na problemy gastryczne. Dzięki swojej dociekliwości i otwarciu na wiedzę znalazła sposób na niejedną dolegliwość swoich pacjentów, którzy często trafiają do niej po bezowocnym i powierzchownym leczeniu przez innych lekarzy.

Antybiotyki to śmierć

Nie bez przyczyny w kolejnej książce, którą opisuję na blogu, pojawia się ostrzeżenie przed antybiotykami. Ich zgubny wpływ na pożyteczną florę bakteryjną często niesie za sobą szkody w organizmie, których naprawianie może zająć lata – o ile wiemy, co robić. Lek ratujący życie stał się rutynowym środkiem na wszystko, a za chwilę okaże się bezużyteczny w walce z groźnymi bakteriami, które są coraz bardziej odporne na antybiotyki.

Naruszony mikrobiom to jedno z poważniejszych i wciąż mało poznanych schorzeń. Trochę wiadomo, jak sobie pomóc, ale badania wciąż są dopiero na początku drogi. Kto wie, może XXI wiek będzie wiekiem pożytecznych bakterii?

zdrowa_lekkosc_brzucha_2

Jelito kobiece

W kobiecym układzie pokarmowym występują istotne różnice anatomiczne w porównaniu do męskiego, tłumaczące, dlaczego wzdęcia stanowią dla nas tak duży problem. (s. 35)

Choćby taka informacja, że kobiece jelito jest dłuższe o 10–12 cm (być może, aby zwiększyć wchłanianie płynów podczas ciąży), zazwyczaj nie jest powszechnie znana. A gdy dodamy jeszcze zagęszczenie narządów w miednicy (macica, jajniki, jajowody…) oraz m.in. mniejszą predyspozycję do posiadania umięśnionego brzucha, który trzyma jelita w ryzach, co ułatwia skręcanie się jelit, niestety otrzymujemy zaparcia, wzdęcia i inne dolegliwości dręczące szczególnie kobiety. Chutkan pisze też m.in. o tzw. jelicie wenusjańskim, poskręcanym w chińskie S, która to przypadłość może nieźle uprzykrzyć życie.

Dieta, cukier i słodziki

Sposób odżywiania to jedna z podstawowych spraw, która powinna zostać zbadana, jeśli skarżymy się na wzdęcia.

Z pozytywnym zaskoczeniem zaobserwowałam, że odkąd nie jem glutenu, jedna z dolegliwości, która dzięki diecie bg po prostu zniknęła, to wzdęcia (oczywiście nie tylko gluten je powoduje, mam też np. nietolerancję laktozy, to jednak dość popularna przypadłość). Bywa, że przyczyną gazów i wzdęć jest nietolerancja polegająca na braku enzymów trawiennych rozkładających np. cukier mleczny na cukry proste, przez co takim niestrawionym pokarmem „zajmują się” bakterie w jelicie grubym i produkują przy tym uciążliwe gazy. Ale również inne słodkie dodatki do żywności, takie jak ksylitol, mannitol, sorbitol, erytrytol, które tylko w niewielkim stopniu są wchłaniane w jelicie cienkim, w jelicie grubym są poddawane obróbce bakterii w jelicie grubym i mogą wywołać wzdęcia.

Robynne Chutkan uważa, że lepiej zjeść od czasu do czasu zwykły cukier niż któryś z wyżej wymienionych alkoholi cukrowych. Kto wie, może ma rację.

Pasożyty, stany zapalne, jelito nieszczelne…

Przyczyn złego samopoczucia związanego z trzewiami może być naprawdę sporo. W dużej mierze od spostrzegawczości samego cierpiącego i wsparcia bystrego lekarza zależy, czy uda się dociec, co naprawdę dzieje się w jelitach. Autorka „Zdrowej lekkości brzucha” przyznaje, że często kolonoskopia – dość inwazyjne badanie, zalecane zazwyczaj w ostateczności – nie daje odpowiedzi, co jest nie tak. Zaparcia mogą być wywoływane równie dobrze złą dietą, co problemami psychicznymi na tle traumy z dzieciństwa (co bywa ciężkim obciążeniem, wymagającym terapii).

Czy wyobrażacie sobie polskiego lekarza „od brzucha”, który podczas wizyty mówi: „A czy w dzieciństwie wstydziła się pani korzystać z obcej toalety? Może potrzebuje pani psychologa”. Bo ja nie bardzo (obym się myliła). Może jednak w Polsce istnieje jakiś program leczenia zaburzeń psychicznych związanych z wypróżnianiem? Refundowany?

zdrowa_lekkosc_brzucha_3

Dlatego właśnie książki takie jak „Zdrowa lekkość brzucha” amerykańskiej gastrolożki są naprawdę potrzebne. Rozumiem żarty z „doktora Google’a”, ale z drugiej strony sama dowiedziałam się więcej z samodzielnie przeczytanych poradników niż od większości napotkanych lekarzy specjalistów.

Co jeść, co pić, a czego nie?

Chutkan na kilkunastu stronach wymienia rodzaje pożywienia, które radziłaby skreślić z jadłospisu, częściowo na wszelki wypadek (tak jak żywność GMO z powodu wciąż nieznanych skutków długoterminowego spożywania produktów modyfikowanych genetycznie). Ciekawe, że obok soi (w tym mleka sojowego – jako pożywienia wpływającego na gospodarkę hormonalną człowieka) znalazła się kombucha, napój uważany za prozdrowotny, wytwarzany dzięki fermentacji grzybka japońskiego (gatunku drożdży).

Do całkowitego wykluczenia z jadłospisu, przynajmniej na jakiś czas, Chutkan proponuje: soję, sztuczne słodziki, przetwory mleczne, alkohol, cukier. Namawia za to do zwiększenia ilości zielonych warzyw, w tym spożywania zielonych koktajli, picia dużej ilości wody, ewentualnie herbatki z kopru włoskiego. Autorka podaje menu na 10 dni, dzięki któremu można odzyskać lekkość brzucha (w końcu podtytuł książki brzmi „10-dniowy plan uwolnienia się od wzdęć, toksyn i trawiennego balastu”), jednak wg mnie 10 dni to dopiero początek. Cieszę się, że autorka – doktor medycyny – zwraca uwagę na tak różnorodne możliwości wsparcia swojego organizmu – w tym ćwiczenia fizyczne, terapia psychologiczna, dieta, a dopiero na samym końcu leki.

zdrowa_lekkosc_brzucha_4

Wiem dzięki swoim poszukiwaniom, że lektura podobnych poradników może naprawdę zbliżyć nas do indywidualnej drogi najlepszego odżywiania. Uważam, że każdy z nas ma nieco inne (choć podobne) potrzeby żywieniowe, dlatego nie wierzę w uniwersalne diety. A jeśli dręczy nas wzdęcie, zatwardzenie, ból brzucha po posiłku czy inna powtarzająca się dolegliwość związana z trzewiami, bardzo możliwe, że lektura „Zdrowej lekkości brzucha” przybliży nas do odpowiedzi, co naprawdę dzieje się w naszych jelitach.

dobre_ksiazki_w1

Robynne Chutkan, „Zdrowa lekkość brzucha”, wyd. Feeria, Łódź 2016, do kupienia w księgarni internetowej www.dobreksiazki.pl (bezpośredni link do książki), cena 33,37 zł (cena okładkowa 37,90 zł)

Opublikowano wksiążki dla dorosłych, poradniki żywieniowe, recenzje

Podobne wpisy

9 komentarzy

 1. Chortencja

  Na dobre trawienie polecam ograniczyć słodycze i picie naczczo
  Wodę z cytryną i łyżeczką prawdziwego miodu

 2. Aga

  Mój sposób na dobre trawienie to nie tylko odpowiednia dieta, w której nie może zabraknąć mnóstwa różnorodnych warzyw i owoców, na których powinniśmy opierać nasz dzienny jadłospis. To także stosowanie odpowiednich przypraw ,dzięki którym ułatwimy naszemu organizmowi trawienie, popijanie w ciągu dnia wody i herbatek ziołowych. Nie mogę nie wspomnieć także o ograniczeniu stresów oraz co jest bardzo ważne i istotne spożywaniu posiłków w spokoju, dokładnie je przeżuwając. Ponieważ nie zapominajmy trawienie rozpoczyna się już w naszej buzi! Wspomnę jeszcze o nie spożywaniu na raz zbyt dużej ilości pokarmu, co także wpływa negatywnie i wydłuża okres trawienia. Pozdrawiam! :)

 3. Anna

  Na dobre trawienie jest dobra woda z suszonych śliwek. Zalewasz je na noc wrzątkiem a rani wypijasz a także letnia woda z cytryną i szczyptą pieprzu cayenne. Pozdrawiam ciepło

 4. Monika

  Każdy dzień zaczynam od wypicia ciepłej wody, następnie po 30 min zjadam kaszę jaglaną z różnymi dodatkami nie piję do posiłku dopiero ok godziny po. Spożywam naturalne probiotyki w postaci kiszonek. Zrezygnowałam z składników przetworzonych. Jem dużo warzyw oraz owoców. Dzień również kończę szklanką ciepłej wody.

 5. Kasia

  Dobre trawienie to ciała marzenie!

  Moja „pigułka” na lekki brzuch:
  1. O poranku – 30 min przed posiłkiem – cudowna mikstura: szklanka wody + sok z cytryny + łyżeczka octu domowej roboty + sok z kiszonych ogórków lub innych kiszonek
  2. Zawsze i wszędzie: delektowanie się jedzeniem :) czyli długie dokładne przeżuwanie i mieszanie jedzenia ze śliną, nawet zupy krem
  3. Kasza jaglana z bonusem: zawsze szczodrze sypię siemienia lnianego przy gotowaniu kaszy jaglanej. Picie kisielu z siemienia przyprawia mnie o mdłości, a w kaszy pięknie się ten kisiel ukrywa.
  4. Kolonizacja przyjazną florą: piję kefir na bazie mleka roślinnego, który sporządza mi grzybek tybetański
  5. Antybiotyki (fu!) omijam z daleka, nie biorę odkąd się dowiedziałam jaką pustynię potrafią nam urządzić.
  6. Świadoma dieta: jedzenie organiczne. Nie jem cukru i mleka krowiego, jestem w trakcie eliminowania z diety pszenicy. Piję świeże soki wyciskane z warzyw i owoców. Byłam na diecie dr. Dąbrowskiej – to był mega detox!
  7. Chciwość wiedzy: czerpię ją z różnych źródeł i ciągle odkrywam coś nowego, a Waszego bloga uwielbiam! Pozdrawiam i ściskam wirtualnie :)

 6. Teresa

  Mój sprawdzony sposób na dobre trawienie i lekki brzuch , to odpowiednie łączenie produktów, tz zestawianie produktów z grupy białkowej z produktami z grupy neutralnej i grupy węglowodanowej z produktami z grupy neutralnej. Bardzo mi to pomogło :) Nie mam wzdęć, zgagi i co dla mnie bardzo ważne waga poleciała w dół i tak sie trzyma , bez liczenia kalorii i prowadzenia dzienniczków. Codziennie rano wypijam pół szklanki ciepłej przegotowanej wody z dwona łyżeczkami błonnika witalnego. Codziennie zjadam jedno jablko, łacznie z pestkami. Gdy zdarzy mi się „zgrzeszyć” pomocny jest zmielony ostropest plamisty. Usuwa wzdęcia i uczucie pełności w żołądku.
  Piję też herbatkę z czystka :)

 7. kosmOla

  Ja najzwyczajniej w świecie ograniczam produkty, ktore mi szkodzą ale czasami mam ochotę na np. białe pieczywo z masłem to jem, a wtedy to mi dobrze robią krople propolisowe. Poza tym nie zapominam o blonniku i o wodzie z cytryna

 8. Dominika

  Ojej widze, ze napisalam komentarz pod recenzja „Historii wewnetrznej”
  a teraz juz jest za pozno… A lasilam sie na ta ksiazke, po polsku, bo mam w niemieckiej wersji :)
  To nic, dziele sie moim sposobem na dobre trawienie – pelnowartosciowe jedzenie, bogate we wszystkie niezbedne dla organizmu skladniki.

  Jesli organizm bylby fabryka, to uklad pokarmowy przyjmuje towary i pozbywa sie smieci. Bedzie roznica w dzialaniu jesli zamiast konkretnych zamowien beda mu przychodzic tony pustego jedzenia, ktore trzeba przerobic w poszukiwaniu zamowionych skladnikow.
  I zajac sie tymi niepotrzebnymi, upchac po katach, wydalic… Gorzej jak w calym „rzucie na tasme” nie bedzie w ogole pozadanych skladnikow :P

  A teraz co sie dzieje w sprawnie dzialajacej fabryce? Substraty przychodza bogate w skladniki, ktorych potrzebujemy… jest mniej materialu do obrobki, pracowncy zrelaksowani, maja czas, zeby wykonac swoja prace dokladniej. Nie ma niepotrzebnego fermentu, raczej dobra atmosfera.

  A zainspirowala mnie do takiego podejscia dzika roza.
  Ponoc w medycynie ludowej kurowano dzika roza osoby z problemami trawiennymi, z jakos uposledzona praca jelit albo wyczerpanym po przewleklych chorobach, zeby wzmocnic organizm.
  A ja potwierdzam – juz jeden maly talezyk zupy z dzikier rozy syci

  I taki pomysl do sprawdzenia – osoby majace napady wilczego glodu tuz po jedzeniu – moze sie ojedli tak pustych kalorii, ze organizm chce wiecej, nawet kosztem smieci?

  Pozdrawiam :)

  • joanna

   Myślę, że sekret dzikiej róży tkwi w zawartości witaminy C, która jest niezwykle ważna w regeneracji naszego organizmu, w tym jelit. My pijemy sok z dzikiej róży (100%) w okresach, gdy odporność jest wystawiana na większą próbę, a także po prostu przy przeziębieniach :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge

Na tej stronie używamy plików cookies i podobnych funkcji do przetwarzania informacji o urządzeniach końcowych i danych osobowych. Przetwarzanie jest wykorzystywane do celów takich jak integracja treści, usług zewnętrznych i elementów stron trzecich, analiza/pomiary statystyczne oraz integracja mediów społecznościowych. Więcej
Ustawienia cookies
Zaakceptuj
Odrzuć
Polityka prywatności i cookies
Polityka prywatności i cookies
Nazwa Aktywne

>>Przejdź do Polityki cookies

 

Polityka prywatności danych osobowych dotycząca Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

§1 Tożsamość administratora danych

1. Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu online prowadzonego pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Dane przetwarzane są zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa; tj. Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO), ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych, a także ustawą z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. 3. Poniższa Polityka Prywatności obejmuje zasady przetwarzania danych Użytkowników Strony, a także osób zawierających umowy z Administratorem danych, w tym związanych z realizacją Zamówienia w Sklepie internetowym, a także danych gromadzonych poprzez kontakt z Administratorem danych (adres e-mail lub telefonicznie) lub korespondencję tradycyjną, jak i osób, które lubią i/lub obserwują fanpage Administratora w mediach społecznościowych, jeśli prowadzi.

§2 Stosowane definicje

1. W niniejszej polityce stosuje się następujące definicje: a) Sklep – serwis internetowy dostępny pod adresem www.baranowscy.eu/wordpress/sklep za pośrednictwem którego Użytkownik może: przeglądać jego zawartość, składać zamówienia na produkty i towary, zamówić informacje handlowe i marketingowe, wykupić wejściówkę na warsztaty. b) Administrator danych osobowych – podmiot, który decyduje o celu i środkach przetwarzania danych, w niniejszej polityce rozumie się przez to: Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842. c) Użytkownik – osoba fizyczna, której dane dotyczą i która korzysta z usług dostępnych w Serwisie/Sklepie. d) Dane osobowe – wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe. e) Blog/Serwis – strona internetowa Organiczni.eu znajdująca się pod adresem baranowscy.eu/wordpress/, której Sklep internetowy jest częścią, za pomocą którego Użytkownik może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. f) Cookies – małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony.

§3 Cele przetwarzania danych

1. Administrator Danych Osobowych przetwarza dane osobowe wyłącznie, gdy jest to dopuszczone aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, w tym w celu: a) przygotowania i realizacji zawartej umowy sprzedaży, w tym zawarcia umowy na odległość za pośrednictwem sklepu internetowego, której osoba jest stroną, a także realizacji uprawnień z niej wynikających, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, b) udokumentowania realizacji umów, w tym wystawienia rachunku lub faktury dla osoby fizycznej, prowadzenia dokumentacji księgowej i podatkowej, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c) RODO, tj. w celu wykonania obowiązków prawnych ciążących na Administratorze danych osobowych, na podstawie art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, c) podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, w tym udzielenia odpowiedzi na pytania zadane poprzez środki komunikacji elektronicznej lub w celu obsługi korespondencji tradycyjnej, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, d) wysyłania zamówionych informacji marketingowych drogą elektroniczną (newsletter) na podany przez Użytkownika adres e-mail w tym celu, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, e) rejestracji i założenia Konta w Sklepie, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, f) marketingu własnych produktów i usług Administratora danych drogą tradycyjną, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) RODO, tj. w celu realizacji prawnie uzasadnionych interesów administratora danych lub osoby, której dane dotyczą, g) w celu wysłania maila z prośbą o ocenę Sklepu i/lub Towaru/Produktu odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO, a przetwarzanie to odbywa się w usprawiedliwionym celu administratora danych (Sprzedawcy), którym jest doskonalenie oferty i/lub Towaru/Produktu i/lub Sklepu poprzez gromadzenie rzetelnych opinii o nich przez właściciela Sklepu, h) dochodzenia praw i roszczeń przez Administratora danych lub osobę, której dane dotyczą, na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO i odbywa się w prawnie usprawiedliwionym celu. 3. Podanie danych osobowych jest niezbędne w celu realizacji umowy zawartej na odległość, w tym wysyłki towaru lub udostępnienia produktu cyfrowego i wystawienia dokumentu księgowego, dochodzenia roszczeń, a także udzielenia odpowiedzi na pytania. Podanie danych osobowych w pozostałym zakresie jest dobrowolne. 4. Brak podania wymaganych danych uniemożliwia realizację umowy zawartej na odległość, wystawienie rachunku lub faktury lub podjęcie kontaktu na żądanie osoby, której dane dotyczą.

§4 Sposoby pozyskiwania danych

1. Dane osobowe Użytkownika gromadzone są bezpośrednio od osób, których dane dotyczą, tj. poprzez: a) wypełnienie formularza zapisu na newsletter, b) wypełnienie formularza zamówienia w sklepie-online, c) rejestracja konta w Serwisie, d) podanie danych do przygotowania i zawarcia umowy, e) bezpośredni kontakt z administratorem danych za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie lub w formie tradycyjnej w miejscu prowadzenia działalności, f) napisanie komentarza pod wpisem/wpisach na Blogu.

§5 Zakres przetwarzanych danych

1. Zakres przetwarzanych danych osobowych został ograniczony do minimum niezbędnego do świadczenia usług w zakresie: a) złożenia zapytania za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie: adres e-mail numer telefonu, adres poczty elektronicznej, imię, ewentualne inne dane podane dobrowolnie przez osobę, której dane dotyczą, b) dokonania zapisu na newsletter: imię, adres e-mail, c) złożenia zamówienia w sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, adres dostawy, ewentualnie adres punktu odbioru, d) rejestracji konta w Serwisie lub sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, hasło, login, e) wystawienia rachunku lub faktury: imię i nazwisko lub nazwa podmiotu, adres siedziby, NIP, f) umieszczenia komentarza/y pod wpisem/ami na blogu:  dane widoczne w formularzu komentowania, adres IP odwiedzającego oraz podpis jego przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Zanonimizowany ciąg znaków stworzony na podstawie wpisanego adresu email (tak zwany hash) może zostać przesłany do usługi Gravatar w celu sprawdzenia, czy użytkownik z niej korzysta. Polityka prywatności usługi Gravatar jest dostępna tutaj: <a href="https://automattic.com/privacy/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">https://automattic.com/privacy/</a>.

§6 Okres przetwarzania danych

1. Okres przetwarzania danych jest uzależniony od celu, dla którego dane zostały zebrane i wynosi w celu: a) zawarcia i realizacja umowy sprzedaży, w tym sprzedaży na odległość - przez okres niezbędny do udokumentowania wykonanej umowy, w tym wystawienia rachunku lub faktury - 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, na podstawie art. 112 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w związku z art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, b) w celu wysyłania informacji handlowych drogą elektroniczną (newsletter) i/lub założenia Konta w Sklepie/wysyłania zapytania o opinię przez zewnętrzne serwisy badania satysfakcji - do czasu odwołania zgody, bez wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej odwołaniem, c) przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane drogą elektroniczną lub telefoniczną, ale nie dłużej niż przez 6 miesięcy, o ile osoba nie zdecyduje się zawrzeć umowy z Administratorem danych osobowych, d) w celu dochodzenia roszczeń, na podstawie ustawy z art. 118 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

§7 Odbiorcy danych

1. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać powierzone innym podmiotom w celu wykonania usług na zlecenie administratora danych, w szczególności podmiotom w zakresie: a) hostingu strony www, b) serwisu i utrzymania systemów informatycznych, w których dane są przetwarzane, w tym w celu automatyzacji newslettera, wystawiania faktur, obsługi zamówień, etc. c) prowadzenia obsługi księgowej, d) prowadzenia obsługi biurowej, e) brokera usług kurierskich, f) droppshippingu i obsługi logistycznej zamówień. 2. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać także udostępnione podmiotom wspierającym administratora danych, w tym podmiotom realizującym usługi kurierskie i pocztowe, obsługę płatności online. 3. Obsługa Serwisu i Bloga odbywa się z użyciem konta e-mail prowadzonego przez Google. Szczegółowe informacje na temat polityki prywatności Google znajdują się tutaj. 4. Zapisanie się do newslettera oznacza, że dane (w szczególności: imię, adres email, adres IP, lokalizacja) będą przetwarzane przez MailerLite (UAB “MailerLite”, J. Basanavičiaus 15, LT-03108 Vilnius, Lithuania); Polityka prywatności MailerLite. 5. Dane osobowe mogą być przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku z korzystaniem przez Administratora z rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§8 Fanpage Administratora danych w mediach społecznościowych

1. Administrator danych jest także jednocześnie współadministratorem danych jego obserwatorów w mediach społecznościowych - szczególnie osób, które korzystają ze środków komunikacji elektronicznej na fanpage’u - Facebook - „@Organiczni.eu” i Instagram pod nazwą konta „@organiczni_eu”, prowadzonych przez Administratora danych w tych serwisach społecznościowych. 2. W pozostałym zakresie administratorem danych Użytkowników tych serwisów społecznościowych jest Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc., z siedzibą przy 1 Hacker Way, Menlo Park, CA 94025, USA), a przetwarzanie tych danych odbywa się na zasadach opisanych w regulaminach i politykach prywatności użytkowników tych serwisów, w tym na: https://www.facebook.com/privacy 3. Dane osobowe Użytkownika, który lubi i/lub obserwuje fanpage Administratora w mediach społecznościowych będą przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku ze stosowaniem rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. 4. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§9 Prawa osób, których dane dotyczą

1. Osobom, których dane dotyczą przysługuje prawo: a) dostępu do treści danych osobowych, w tym otrzymania bezpłatnie pierwszej kopii treści danych osobowych, b) do poprawiania danych, c) do usunięcia danych, o ile nie obowiązują inne przepisy prawa, które zobowiązują administratora danych do archiwizacji danych przez określony czas, d) prawo do przenoszenia danych, o ile podstawą przetwarzania danych jest umowa lub zgoda osoby, której dane dotyczą, a przetwarzanie danych odbywa się w sposób automatyczny, e) do odwołania zgody na przetwarzanie danych osobowych - jeśli podstawą tego przetwarzania była zgoda osoby, której dane dotyczą. Odwołanie zgody nie ma wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej wycofaniem, f) do wniesienia sprzeciwu na przetwarzanie danych – z przyczyn związanych ze szczególną sytuacją wobec przetwarzania dotyczących danych osobowych opartego na art. 6 ust. 1 lit. e) lub f) RODO, a także prawo do ograniczenia przetwarzania, g) prawo do niepodlegania automatycznemu profilowaniu, jeśli administrator danych podejmowałby decyzje opierające się wyłącznie na automatycznym profilowaniu i niosące ze sobą skutki prawne dla osoby, której dane dotyczą lub podobnie na nią wpływały, h) prawo do kontroli przetwarzania danych i informacji na temat tego, kto jest administratorem danych, a także uzyskania informacji o celu, zakresie i sposobie przetwarzania danych, treści tych danych, źródle danych, a także sposobie udostępniania, w tym o odbiorcach lub kategoriach odbiorców danych, 2. W celu realizacji prawa do informacji, dostępu do treści danych, ich poprawiania, a także innych praw, można skontaktować się z Administratorem danych. 3. Osoba, której dane dotyczą ma także prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), jeśli przetwarzanie danych narusza przepisy Ogólnego rozporządzania o ochronie danych osobowych (RODO). Skarga może zostać wniesiona w formie elektronicznej lub tradycyjnej na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.

§10 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej polityki prywatności, w szczególności gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności osób, których dane dotyczą, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do niniejszej Polityki Prywatności, które będą obowiązywały w ciągu 14 dni od ich opublikowania na stronie Serwisu/Sklepu.  

Polityka cookies Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

 

§1 Postanowienia ogólne

1. Właścicielem Sklepu/Strony i Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest firma Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Zasady przetwarzania danych osobowych zostały udostępnione w Polityce Prywatności RODO, dostępnej pod adresem: https://baranowscy.eu/wordpress/cookie-policy/ 3. Strona i/lub Sklep używa plików cookies, aby dostarczać usługi i funkcje dostosowane do preferencji i potrzeb Użytkowników strony, w szczególności pliki cookies pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb.

§2 Stosowane definicje

1. Cookies - małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony. 2. Użytkownik - osoba, która dobrowolnie korzysta z usług i treści dostępnych w Serwisie i Sklepie, tj. przegląda strony Serwisu i Sklepu, składa zamówienie w Sklepie, rejestruje się, zapisuje się na bezpłatny newsletter lub kontaktuje się z właścicielem Sklepu poprzez formularz kontaktowy. 3. Sklep – sklep internetowy dostępny pod adresem baranowscy.eu/wordpress/sklep, za pośrednictwem, którego Kupujący może dokonywać zakupów określonych Towarów i Produktów. 4. Serwis - serwis dostępny pod adresem Organiczni.eu / baranowscy.eu/wordpress/, za pomocą którego Kupujący może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. 5. Dane osobowe - wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe.

§3 Cele cookies

1. Pliki cookies mogą mieć charakter tymczasowy, tj. są usuwane z chwilą zamknięcia przeglądarki, lub trwały. 2. Stałe pliki cookies są przechowywane także po zakończeniu korzystania ze stron Serwisu i służą do przechowywania informacji takich jak hasło czy login, co przyspiesza i ułatwia korzystanie ze stron, a także umożliwia zapamiętanie wybranych przez Użytkownika ustawień. 3. Serwis wykorzystuje pliki cookies w następujących celach: a) dostosowania zawartości stron Serwisu do indywidualnych preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych (wyświetlanie dostosowane do potrzeb - cookies funkcjonalne), b) dokonania analiz i statystyk, które dostarczą informacji, w jaki sposób Użytkownik Serwisu korzysta ze stron, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości, c) marketingowych i/lub remarketingowych, w tym kierowania dedykowanych treści, w szczególności do Użytkowników, którzy odwiedzili stronę internetową lub Fanpage Administratora danych osobowych na portalu społecznościowym Facebook i/lub Instagram. 4. Dane zawarte w cookies będą archiwizowane i wykorzystywane w celach analizy statystycznej i oceny globalnego ruchu użytkowników Serwisu. 5. Dane zawarte w cookies nie są łączone z przekazanymi przez Użytkownika danymi osobowymi podczas zawarcia umowy lub kontaktu z Administratorem danych.

§4 Narzędzia związane z gromadzeniem cookies lub udostępnianiem cookies

W celu analizy ruchu na stronie Serwisu, źródła ruchu, jak i optymalizacji działań marketingowych zainstalowano na stronie: 1. Google Analytics - narzędzie dostarczane przez Google LLC. 1600 Amphitheatre Parkway Mountain View, CA 94043, USA, co pozwala na analizę ruchu Użytkownika na stronie Serwisu i jego podstronach (kraj/miasto, liczba odwiedzin, przeglądane strony, czas odwiedzin, etc.). Główny plik cookie używany przez Google Analytics, „_ga", umożliwia usłudze rozróżnianie poszczególnych Użytkowników i działa przez 2 lata. Każdy plik „_ga” jest unikalny dla konkretnej usługi, więc nie można go użyć do śledzenia użytkownika lub przeglądarki w innych, niepowiązanych witrynach. Ustawienia prywatności w usługach Google mogą zostać zmienione przez Użytkownika, więcej informacji na: https://policies.google.com/privacy W celu stałego zablokowania cookies gromadzonych przez Google Analytics, Użytkownik może skorzystać z dodatku do przeglądarki opracowanego i dostarczanego przez Google LLC na stronie: https://tools.google.com/dlpage/gaoptout 2. Piksel Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc,), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia pomiar, optymalizację i tworzenie niestandardowych grup odbiorców, pozwala na zbieranie informacji na temat korzystania przez Użytkownika ze strony Serwisu i kierowanie do niego dedykowanych treści w serwisie społecznościowym Facebook. W celu kontroli ustawień prywatności w tym serwisie społecznościowym Użytkownik może dokonać w dowolnym momencie zmiany swoich preferencji i ustawień. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ Piksel Facebooka pozwala na tworzenie niestandardowych grup odbiorców i/lub podobnych grup odbiorców do osób, które wchodziły już w interakcję z Serwisem lub materiałami Administratora danych udostępnionymi na portalach społecznościowych Facebook i/lub Instagram, prowadzonych przez Administratora danych, przy czym retencja danych dostarczanych przez piksel Facebooka w szczególności wynosi odpowiednio: a) witryna internetowa (Serwis) - maksymalnie 180 dni od interakcji z witryną, b) fanpage na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z kontem, c) film udostępniony na fanpage’ u Administratora na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem, d) wydarzenia organizowane lub współorganizowane przez Administratora na fanpage’u na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem. 3. Messenger Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia kontaktowanie się Użytkownika z właścicielem Serwisu poprzez Messenger w serwisie społecznościowym Facebook/Instagram. Korzystanie z czatu Facebooka na stronie Serwisu jest dobrowolne. Użytkownik może prowadzić rozmowę jako gość lub zalogować się na swoje konto w tym serwisie. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ 4. Wtyczkę/Widget Facebooka/Instagrama - narzędzie umożliwiające bezpośrednie przejście Użytkownika na Fanpage Administratora danych, prowadzony na stronie portalu społecznościowego Facebook/Instagram, prowadzonego na portalu dostarczanym przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia. Po przejściu do serwisu społecznościowego Facebook i Instagram Użytkownicy podlegają dodatkowo zasadom ochrony prywatności, opisanym w tym serwisie, w szczególności na stronie: https://www.facebook.com/privacy/ 5. Przetwarzanie danych zawartych w cookies przez dostawców, których siedziby i/lub serwery są zlokalizowane w państwach trzecich będzie się wiązać z przekazaniem danych zawartych w cookies poza Europejski Obszar Gospodarczy (EOG). Przekazanie danych zawartych w cookies, w szczególności adres IP użytkownika odbywa się na podstawie decyzji Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich zawartych w ramach regulaminów usług realizowany pomiędzy Administratorem danych, a dostawcą rozwiązania.

§5 Akceptacja lub zmiana ustawień cookies

1. Użytkownik po wejściu na stronę Sklepu/Serwisu może zaakceptować stosowanie cookies w powyższych celach, odrzucić je lub wyrazić zgodę tylko na wybrane pliki cookies. 2. Użytkownik może w każdej chwili także skasować i/lub wyłączyć cookies w przeglądarce internetowej, z której korzysta podczas przeglądania Serwisu/Sklepu. 3. Skasowanie lub wyłączenie plików cookies może spowodować trudności lub ograniczoną funkcjonalność niektórych części Serwisu (dotyczy cookies funkcjonalnych). Niektóre pliki cookies mogą być bowiem niezbędne do prawidłowego działania stron Serwisu i wyświetlenia treści na danym rodzaju urządzenia. 4. W celu zarządzania cookies Użytkownik może skorzystać także z funkcji dostępnych w przeglądarce, z której aktualnie korzysta. Instrukcje zarządzania cookies dostępne są na stronach dostawców przeglądarek internetowych, w szczególności:
 1. Google Chrome - instrukcja
 2. Mozilla Firefox - instrukcja
 3. Apple Safari - instrukcja
 4. Microsoft Edge - instrukcja

§6 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej Polityki cookies, w szczególności w sytuacji, gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności Użytkowników, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do powyższego zapisu, które będą obowiązywać po 14 dniach od dnia ich publikacji na stronach Serwisu.    

Załącznik: dodatkowe informacje od WordPress

Ciasteczka Jeśli zostawisz na naszej witrynie komentarz, będziesz mógł/mogła wybrać opcję zapisu twojej nazwy, adresu email i adresu strony internetowej w ciasteczkach, dzięki którym podczas pisania kolejnych komentarzy powyższe informacje będą już dogodnie uzupełnione. Te ciasteczka wygasają po roku. Jeśli masz konto i zalogujesz się na tej witrynie, utworzymy tymczasowe ciasteczko na potrzeby sprawdzenia, czy twoja przeglądarka akceptuje ciasteczka. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych i zostanie wyrzucone kiedy zamkniesz przeglądarkę. Podczas logowania tworzymy dodatkowo kilka ciasteczek potrzebnych do zapisu twoich informacji logowania oraz wybranych opcji ekranu. Ciasteczka logowania wygasają po dwóch dniach, a opcji ekranu po roku. Jeśli zaznaczysz opcję „Pamiętaj mnie”, logowanie wygaśnie po dwóch tygodniach. Jeśli wylogujesz się ze swojego konta, ciasteczka logowania zostaną usunięte. Jeśli zmodyfikujesz albo opublikujesz artykuł, w twojej przeglądarce zostanie zapisane dodatkowe ciasteczko. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych, wskazując po prostu na identyfikator przed chwilą edytowanego artykułu. Wygasa ono po 1 dniu. Osadzone treści z innych witryn Artykuły na tej witrynie mogą zawierać osadzone treści (np. filmy, obrazki, artykuły itp.). Osadzone treści z innych witryn zachowują się analogicznie do tego, jakby użytkownik odwiedził bezpośrednio konkretną witrynę. Te witryny mogą zbierać informację o tobie, używać ciasteczek, dołączać dodatkowe, zewnętrzne systemy śledzenia i monitorować twoje interakcje z osadzonym materiałem, włączając w to śledzenie twoich interakcji z osadzonym materiałem jeśli posiadasz konto i jesteś zalogowany w tamtej witrynie. Jeśli korzystasz z naszej strony, wyrażasz zgodę na to, że strona (platforma WordPress) oraz niektóre firmy zewnętrzne wykorzystują pliki cookies. Są to:
Save settings
Ustawienia cookies