Z wizytą w pracowni Ciepło Właściwe

Lepienie z gliny może być niezwykłą przygodą. Nie tak dawno uczestniczyliśmy w rodzinnych warsztatach ceramicznych i po raz kolejny odkryliśmy przyjemność z obcowania z naturą w sposób kreatywny i relaksujący zarazem. To doznanie przypomniało mi o pewnym projekcie, który dawno temu konsultowałam z zaprzyjaźnioną pracownią ceramiczną Ciepło Właściwe. Chyba wreszcie przyszedł czas na realizację tego pomysłu (ale to osobna historia…).

cieplo_wlasciwe_1

Ciepło, ciepło…

Pracownia Krzysztofa Bociana Ciepło Właściwe to miejsce, gdzie powstają obiekty ceramiczne o różnym przeznaczeniu: zarówno użytkowym, jak i czysto estetycznym..

cieplo_wlasciwe_5

Tu także odbywają się warsztaty ceramiczne w niewielkich grupach. Pracownia jest w pełni wyposażona – jednym z głównych elementów jest piec pozwalający na wypał w bardzo wysokich temperaturach). Cały proces tworzenia odbywa się w obecności uczestników i z ich udziałem.

Niezwykłe w pracowni jest to, że bardzo duża część wyposażenia powstała dzięki pracy Krzyśka (recykling!). W ogóle w tym miejscu czuje się właściwą atmosferę – i to jest bardzo fajne.

Na warsztatach wymagany jest dobry humor!

Ceramika jest wieczna

Podczas oprowadzania mnie po swojej pracowni Krzysiek opowiedział mi nieco o istocie pracy z gliną. Podkreślił między innymi trwałość wypalanych obiektów. – Przecież wciąż wykopujemy skorupy sprzed tysięcy lat, a czasem całe naczynia – zauważył. – Ceramika jest trudna w utylizacji, stąd duża odpowiedzialność twórcy, żeby nie tworzyć byle czego. Pomyśl, ile tandety produkuje się seryjnie w fabrykach…

cieplo_wlasciwe_4

To wszystko dało mi do myślenia: proces powstawania naczyń ceramicznych jest pracochłonny, wymaga zaangażowania czasu, materiału, a także energii (piec). A podstawą wszystkiego jest glina, której samo dotykanie przypomina mi jakieś wtajemniczenie w zupełnie pierwotną naturę człowieka. Najnowsze odkrycia świadczą o tym, że ludzie zaczęli wypalać gliniane naczynia już 20 tysięcy lat temu, był to niezwykle ważny moment przechodzenia z kultury łowiecko-zbierackiej na kulturę rolniczą. Dziś wciąż korzystamy z właściwości gliny i chętnie otaczamy się przedmiotami z ceramiki (talerze, kubki, kafelki), ale mało kto z nas wie, jak one powstają…

cieplo_wlasciwe_2

Lep sam

Pracownia Ciepło Właściwe zaprasza wszystkich chętnych na warsztaty ceramiczne oraz warsztaty z toczenia na kole (cennik i informacje znajdziecie na stronie Ciepło Właściwe). Jestem pewna, że większość z nas z przyjemnością spróbowałaby utoczyć własne dzieło!

cieplo_wlasciwe_3

W pracowni można również zamówić realizację projektów, małych i naprawdę dużych (ostatnie duże zlecenie Ciepła Właściwego możecie podejrzeć tu: Na Talerzach – robi wrażenie!).

cieplo_wlasciwe_7

Jestem zauroczona tym miejscem, ceramiką, gliną i szczerze polecam temat Waszej uwadze. A o Cieple Właściwym jeszcze napiszę.

Warszawa – Bemowo
ul. Podmiejska 24
01-498 Warszawa
tel.: 692 086 621
[email protected]
Facebook:
www.facebook.com/cieplowlasciwe

Urodziny bloga

cieplo_wlasciwe_0

Z okazji drugich urodzin bloga mamy dla Was prezenty – kubki wykonane w pracowni Ciepło Właściwe! Zajrzyjcie na Facebook, a znajdziecie więcej informacji. Zapraszamy!

Może przeczytasz także:

Black Country Living Museum

Black Country. Węgiel, sadza i globalne ocieplenie

Czy wiecie, że ukazała się ostatnia część najnowszego Raportu Podsumowującego Międzyrządowego Zespołu ds. Zmiany Klimatu
Ile państw jest w Azji?

Ile państw jest w Azji? Wyzwanie

Ile państw jest w Azji? Kilka lat temu na święta wymyśliłam wyzwanie dla nas, żeby
Jak kupić etyczną czekoladę?

Skąd mam wiedzieć, że kupuję etyczną czekoladę?

Polacy uwielbiają czekoladę. Z badań wynika, że jemy średnio 5,7 kg czekoladowych słodyczy rocznie na

1 thought on “Z wizytą w pracowni Ciepło Właściwe”

  1. Piękności!
    Uwielbiam jak można zobaczyć co ludzie pięknego tworzą własnymi rękoma!

    2 URO

    (1. książka Mama Alergika Gotuje + kubek Ciepło właściwe,)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge