Yatra znaczy pielgrzymka

Kiedy patrzę na takie osoby jak Marta Kotlarska, myślę, że fajnie widzieć kogoś, kto spełnia moje marzenia o dalekich podróżach, poznawaniu ciekawych ludzi i wpadaniu na pomysł, jak szukać wspólnego języka między kulturami.

Marta nie tylko jeździ po świecie, ale wymyśla i realizuje niezwykłe projekty, zamienia pomysł w rzeczywistość: książkę, zdjęcie, międzykulturową współpracę. Do takich projektów należą między innymi warsztaty z fotografią otworkową, realizowane na warszawskiej Pradze oraz w Londynie (http://www.akademiapstryk.pl/), a także zaangażowanie romskich dzieci żyjących w Wielkiej Brytanii w powstanie książki „Romano Bumburumbum” (można ją obejrzeć tu).

mk_romano_bumburumbum_14

To nie wszystkie rzeczy, jakich podjęła się Marta – ciekawym polecam jej stronę http://martushkafromeast.blogspot.co.uk/

Tym razem jako Martushka Fromeast, razem z koleżanką Anną Udowicką, postanowiła udokumentować zjawisko pielgrzymowania w hinduizmie.

Dziewczyny postanowiły najpierw pojechać do Syabru Bensi w Nepalu i tam pracować z mieszkańcami wioski:

W Syabru Bensi bazą projektu będzie piekarnia Polska, jeden z pierwszych polskich projektów pomocowych na terenie Azji Południowej, oraz lokalna szkoła – znajdujące się w starej części Syabru, leżącej bezpośrednio na pieszym szlaku do Doliny Langtang oraz do jeziora Gosaikunda. Podczas pleneru  fotograficznego prowadzonego z grupą dzieci z Syabru przygotowane zostaną zdjęcia ilustrujące lokalną opowieść związaną z jeziorem Gosaikunda. Wystawa tych prac zostanie pokazana w przestrzeni publicznej w wiosce SyabruBensi w okresie święta Jainai Purima oraz w Kathmandu, a następnie zawędruje też do Polski.

IMG_5763

Następnie udadzą się na dwie pielgrzymki: Gosaikunda Yatra (do jeziora położonego na wysokości 4380 m n.p.m.) oraz Nanda Devi Raj Yatra, aby uwiecznić je na fotografiach. Szczególnie ciekawa jest ta druga:

Jest to bardzo rzadkie wydarzenie. Odbywa się co 12 lat. Ostatnia Raj Yatra miała miejsce w roku 2000. Jest to najdłuższy trekking religijny na świecie. Tysiące wyznawców mijają na swej drodze jezioro Roopkund, owiane sławą dzięki znajdującym się na jego brzegach setkom ludzkich szkieletów. Lokalna legenda opowiada historię króla Kanauj, Radży Jsdhaval, który ze swą ciężarną żoną, służącymi oraz trupą tancerzy zginął w burzy gradowej w pobliżu jeziora Roopkund.

Trasa pielgrzymki przechodzi przez obszary górskie, na których panuje bogini Nanda, w kierunku szczytu Gaungati, który jest uważana za mieszkanie jej małżonka, Lorda Shiwy. Wizerunek bogini oraz podarunki dla niej są niesione w procesji przez bosonogich wyznawców, którzy zatrzymują się na noc w kolejnych miejscowościach. Niesionych jest także ponad 300 idoli i kolorowe parasole. Pielgrzymka jest metaforycznym nawiązaniem do wędrówki, którą odbywa kobieta w dniu ślubu, kiedy tradycyjnie przenosi się z domu rodzinnego do domu rodziny męża. Z tego powodu jest ważną metaforą kobiecego losu w tradycyjnej kulturze hinduskiej.

Aby to fotograficzne wyzwanie mogło się udać, dziewczyny muszą zebrać 2,5 tysiąca funtów. Każdy może wesprzeć ich projekt, wpłacając dowolną kwotę za pomocą platformy kickstarter – tu: http://www.kickstarter.com/projects/593383308/hindi-yatras Mają czas tylko do 14 lipca.

yatra01

Zachęcam do przyjrzenia się bliżej temu, co Marta już zrobiła i co zamierza – moim zdaniem każde działanie na rzecz naszej planety powinno zaczynać się od ludzi. Im więcej wiemy o sobie nawzajem, tym więcej w nas szacunku do innych kultur, więcej pokory i chęci poszukiwania dobrych rozwiązań. Trzymam kciuki za Martę i jej Yatra Project!

Może przeczytasz także:

Carbon offset

Czy płacić za zrównoważenie emisji CO2? Czym jest carbon offset

Czy spotkaliście się z pojęciem carbon offset? Może też nazywać się to neutralizacją śladu węglowego,
Książki po ukraińsku

Pomaganie przez książki. Książki po ukraińsku, które można kupić w Polsce

Książki po ukraińsku to mój pomysł na pomoc dla naszych gości z Ukrainy. Zwłaszcza tych
Życie i zdrowie zawsze ważniejsze od zero waste

O pomaganiu: życie i zdrowie zawsze ważniejsze od zero waste

Jesteśmy w obliczu wyzwania, które spadło na nas niespodziewanie i w ogromnej skali: pomóc jako

1 thought on “Yatra znaczy pielgrzymka”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge