Półmaska rowerowa CityMask

Półmaska rowerowa CityMask – recenzja

Półmaska rowerowa CityMask trafiła do nas pod koniec sezonu najgorszego zanieczyszczenia powietrza w Warszawie, co nie oznacza, że nie okazała się potrzebna. Przetestowaliśmy dwa egzemplarze maski (różniące się jedynie wzorem).

Półmaska rowerowa CityMask
Półmaska rowerowa CityMask

Stan powietrza w Polsce jest fatalny. Szczególnie źle jest w miastach na południu Polski, takich jak Kraków, w którym przez 53 z 90 pierwszych dni tego roku były przekroczone normy zanieczyszczenia pyłem PM10, co nie zmienia faktu, że i Warszawie nie jest różowo. Od początku roku przez kilkadziesiąt dni były przekroczone normy, w tym przez kilka dni były to stany kilkukrotnie przewyższające polską normę. Takie stężenie pyłów czuje się już wyraźnie bez żadnych urządzeń pomiarowych – drapie w gardle, pali w płucach, czasem szczypią oczy…

Dodatkowo wiosenny sezon pyleń sprawia, że alergicy (szczególnie jeżdżący na rowerze) mają dodatkowe utrudnienie w postaci alergenów fruwających w powietrzu. Takie warunki prowadzą do prostych wniosków – trzeba nosić maski.

Półmaski rowerowe CityMask
Półmaski rowerowe CityMask

Jako drugi producent swoje maski do testów przysłał nam CityMask. Ponieważ naszym podstawowym środkiem transportu są rowery, poprosiliśmy o model dla rowerzystów. Dostaliśmy dwie maski, które nie zachwyciły nas swoim wyglądem – ani zielona panterka, ani niebieskie ptaszki nie pasowały jakoś szczególnie do naszych strojów rowerowych, ale mniejsza z tym – tu chodzi o życie i zdrowie.

Półmaska rowerowa CityMask
Półmaska rowerowa CityMask

Półmaska rowerowa CityMask

www.citymask.eu

Cena: 12,60 zł

Wyprodukowane: w Polsce

Filtr:

Wymienny? Nie

Certyfikat: brak

Ochrona: filtruje cząsteczki PM 10, PM 2,5, submikronowe, pochłania dwutlenek siarki i tlenek azotu

Materiał: 4 warstwy: włóknina osłonowa, włóknina filtracyjna, włóknina z węglem aktywnym, włóknina osłonowa (polipropylen, poliester)

Rozmiary: jeden rozmiar

Sposób mocowania: dwie regulowane gumki, zacisk na nos

Półmaski rowerowe CityMask
Półmaska rowerowa CityMask

Nasza opinia

W przeciwieństwie do wielu modeli, w tym komina testowanego przez nas wcześniej, nie są to maski wielokrotnego użytku. Nie są też jednorazowe. Są gdzieś pomiędzy, bo można ich używać wiele razy, ale potem nie pierze się ich ani nie wymienia filtra, tylko wyrzuca całą maskę do śmieci. To wada, choć maska powinna wystarczyć na dość długo – producent pisze na swojej stronie, że można jej używać aż do całkowitego zapchania filtra pyłem, a to nawet przy mocno przekroczonych normach zajmie wiele godzin. Moja maska pracowała ok. 6 godzin przy zanieczyszczeniu na poziomie ok. 200% normy i nie udało mi się jej zapchać.

Półmaski rowerowe CityMask
Półmaski rowerowe CityMask

Wracam jednak do moich wrażeń z użytkowania maski. Generalnie są dobre. Maski CityMask są bardzo lekkie i wygodne. Przy dłuższym użytkowaniu odciskają lekki ślad na twarzy (ważne, żeby przylegały ściśle), ale nie obcierają. Gumki mocujące maskę na głowie reguluje się bardzo łatwo, podobnie zacisk na nos. Dobre dopasowanie i ścisłe przyleganie maski są bardzo ważne, żeby zanieczyszczone powietrze nie wpadało przez szczeliny, a tylko przez filtr. Oddychanie jest lekko utrudnione, bo powietrze musi przechodzić przez filtr, ale nie miałem ani razu poczucia, że brak mi tchu… dopóki nie cisnąłem bardzo ostro pod górę.

Mam wrażenie, że maska daje radę, jeśli chodzi o filtrowanie – w miejscach, w których bez maski czułem smród dymu, w masce nic takiego nie czułem… Dopóki nie ustawiłem się tuż przy rurze wydechowej autobusu. Ale to chyba była przesada.

Największe zastrzeżenie, jakie mam do tej maski – i do każdej, łącznie ze zwykłymi chustami bez żadnych filtrów – jest takie, że okulary parują. Jeżeli lubicie robić stójkę na czerwonym świetle, to musicie zmienić przyzwyczajenie. Na czerwonym się staje nogami na ziemi i zsuwa nieco okulary. To jedyny sposób, żeby nie zaparowały.

Wadą jest brak konkretnej informacji, czy filtry mają jakikolwiek certyfikat oraz jaka jest ich skuteczność. Nasze testy opierają się jedynie na praktyce, a dobrze byłoby znać także potwierdzone liczby.

Półmaski rowerowe CityMask
Półmaski rowerowe CityMask

Na koniec zabaw maskami popsuliśmy je – rozcięliśmy filtr, żeby obejrzeć te warstwy. Możecie zobaczyć na zdjęciu – to czarne to węgiel aktywowany.

Zalety:

  • wygoda – łatwo dopasować do swojej twarzy,
  • lekka,
  • wg deklaracji producenta filtruje nawet cząsteczki submikronowe,
  • łatwo przechować, schować do kieszeni,
  • cena.

Wady:

  • brak certyfikatu,
  • brak możliwości wymiany filtra,
  • ograniczony wybór wzorów i kolorów,
  • (standardowa wada masek) parowanie okularów podczas postoju.

Może przeczytasz także:

Jaki ślad węglowy ma wojna?

Jaki ślad węglowy ma wojna?

Wojna ma ogromny ślad węglowy, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Wątpliwości natomiast wzbudza
Simona Čechová, „Franciszek z kompostu”

„Franciszek z kompostu” – książka o dżdżownicy

„Franciszek z kompostu” to książka, którą... zawsze chciałam napisać sama. Simona Čechová, słowaczka autorka książek
Kubeczek menstruacyjny w szkole

Kubeczek menstruacyjny w szkole

Czy kubeczek menstruacyjny używany w szkole to dobry pomysł? Czy kubeczek jest przeznaczony dla tak

1 thought on “Półmaska rowerowa CityMask – recenzja”

  1. Otrzymalismy maski na targach Warszawa 23/04/2017
    Pan który obsługiwał stoisko firmowe , bardzo profesjonalnie nas poinformował o użytkowaniu maseczek naprawdę jestem pod wrazeniem
    bardzo dziękuję za pełną informację oraz dziękuję za fachowe informacje. Na pewno jest to dobry produkt i spe łni swoja rolę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge