Pierwsze Targi Zero Waste

Wydarzenie, któremu z przyjemnością patronował nasz blog, pierwsze Targi Zero Waste, odbyło się w Warszawie 25 listopada 2017 r. w budynku Agory. Przyznaję, że byłam zaskoczona, że od samego rana wokół stoisk zgromadziło się tak duża ilość odwiedzających.

Stanowisko Gosi Gęcy, Vademecum Zero Waste
Stanowisko Gosi Gęcy, Vademecum Zero Waste

Niestety sama na Targach Zero Waste mogłam być jedynie niecałe dwie godziny (musiałam zdążyć na pociąg, aby dojechać na debatę w KOKOworld) i bardzo żałuję. Mimo że oferta targów była zawężona do bardzo konkretnego tematu, niemal wszystkie stoiska przyciągały jak magnes. Gdybym mogła, porozmawiałabym z każdym dłużej i posłuchała wykładów.

Oferta przypraw na wagę, Planetarianie
Oferta przypraw na wagę, Planetarianie

Rzeczywiste spotkania

Niewątpliwą zaletą takich wydarzeń są spotkania. Wreszcie zobaczyłam na żywo dziewczyny, z którymi znałam się intenetowo (nawet jeśli widziałyśmy się rok temu na konferencji Bei Johnson, to kontakt nawiązałyśmy później).

Z Kasią Wągrowską
Z Kasią Wągrowską

Uściskałam więc Kasię Wągrowską (autorkę książki „Życie zero waste”), Julię Wizowską (blog Nanowośmieci), Agnieszkę Sadowską-Konczal (Ekologika), Olę Niewczas (Polskie Stowarzyszenie Zero Waste, wywiad z Olą tu) i oczywiście Małgosię Gęcę (Vademecum Zero Waste), którą znam znacznie dłużej z Kooperatywy Dobrze i której zawdzięczam pójście na wspomnianą konferencję z Beą.

Z Julią Wizowską
Z Julią Wizowską

BetterLand

Moi ulubieńcy, a zarazem firma, z którą współpracuję już kilka lat, mieli na targach honorowe miejsce. Nic dziwnego, założyciel firmy Paweł Poloch traktuje swoją pracę jak misję i w tym roku uruchomił możliwość zakupów zero waste (z minimalną ilością opakowań). Dodatkowo w ofercie sklepu znalazły się surowce do przygotowywania własnych środków czystości (kwasek cytrynowy, soda kalcynowana itp.) w zwrotnych słoikach.

Paweł Poloch z BetterLand  obiektywie Kasi Wągrowskiej
Paweł Poloch z BetterLand obiektywie Kasi Wągrowskiej

Na targach można było obejrzeć produkty takich marek, jak Hydrophil, Ecozone, Ekos, Najel czy Soft Moon oraz najróżniejsze rodzaje kubeczków menstruacyjnych. W zamian za przyniesienie kartonów i litrowych słoików BetterLand rozdawała sodę oczyszczoną. Sama przez chwilę pomagałam ją sypać!

Targi Zero Waste. Jak nie marnować jedzenia? Spytaj Food Sharing!
Targi Zero Waste. Jak nie marnować jedzenia? Spytaj Food Sharing!

Moja Butelka

Byłam oczarowana stoiskiem z butelkami wytwarzanymi ze specjalnego rodzaju szkła, które jest lżejsze i odporniejsze. W dodatku jeśli stłuczemy butelkę, producent wyśle nam nową!

Targi Zero Waste. Szklany bidon
Targi Zero Waste. Szklany bidon

Jednym z moich faworytów był szklany bidon na rower. Coś czuję, że jeszcze się spotkamy. Także stalowe butelki termiczne wzbudziły moje zainteresowanie – myślę, że są warte uwagi, ale też uważnego przyjrzenia się materiałom, z których są zrobione.

Targi Zero Waste. Korek do butelki Retap
Targi Zero Waste. Korek do butelki Retap

I tyle innych!

Większość stoisk była dla mnie bardzo kusząca, a jednak nic nie kupiłam (był to Dzień bez Kupowania). Zbierałam informacje do przeanalizowania i przemyślenia, czy warto wprowadzić jakieś nowe rozwiązania. Na pewno nie przekonały mnie maszyny do przerabiania odpadków na materię organiczną. Mimo wszystko inwestowanie prądu w kompost nie wydaje mi się słuszne.

Targi Zero Waste. Kompost w 24 godziny?
Targi Zero Waste. Kompost w 24 godziny?

Mam ogromną nadzieję, że kolejne Targi ZW odbędą się szybciej niż za rok. Może powinnam pomyśleć o swoim stoisku albo o stoisku wszystkich wspaniałych dziewczyn związanych z tematem?

Targi Zero Waste zostały zorganizowane przez Fundację Alter Eko i Little Greenfinity.

Biżuteria Julii z Nanowośmieci.pl
Biżuteria Julii z Nanowośmieci.pl

Relacja z Targów Ograniczam się

Może przeczytasz także:

Majtki menstruacyjne Soft Moon

Majtki menstruacyjne Soft Moon. Jak zacząć, co wybrać?

Majtki menstruacyjne Soft Moon: myślałam, że już mnie nic nie zaskoczy. Ale Paweł z Better
Mydło Aleppo

Mydło Aleppo. Sprawdź, co o nim wiesz!

Mówi się, że Aleppo jest najstarszym mydłem na świecie, a jego recepturę przywieźli do Europy
Kubeczek menstruacyjny w szkole

Kubeczek menstruacyjny w szkole

Czy kubeczek menstruacyjny używany w szkole to dobry pomysł? Czy kubeczek jest przeznaczony dla tak

2 thoughts on “Pierwsze Targi Zero Waste”

    1. To szkło ma być podobno wytrzymalsze od zwykłego. Bardziej martwi mnie pojemność, tylko 0,5 litra. Mojemu mężowi na pewno nie wystarczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge