Lśniąca wanna: 3 ekologiczne sposoby

Lśniąca wanna to jeden z moich priorytetów, gdy chcę poczuć, że mam posprzątany dom. Od dawna już nie używam w domu nieekologicznych detergentów. Sama komponuję środki czystości (czasem to naprawdę niewiarygodnie proste przepisy). Tak jest ekologiczniej i ekonomiczniej. 

(Przeczytaj o oczyszczalni ścieków i o tym, jakie detergenty są szkodliwe dla środowiska).

Lśniąca wanna - 3 ekologiczne sposoby
Lśniąca wanna – 3 ekologiczne sposoby

Najwięcej zachodu zawsze zajmuje mi posprzątanie najmniejszego z pomieszczeń, czyli łazienki. Pewnie dlatego, że lubię, gdy wszystko w niej błyszczy i pachnie świeżością. Podzielę się z Wami 3 szybkimi sposobami na wyczyszczenie wanny (i umywalki) – w zależności od potrzeby będzie to sposób superszybki, normalny i wymagający więcej czasu oraz pracy (i dający najlepsze efekty). Wszystko zależy od tego, jak bardzo wanna jest zabrudzona i na ile potrzeba ją odświeżyć.

Do czyszczenia łazienki używamy rękawic ochronnych!

Lśniąca wanna - można się przejrzeć
Lśniąca wanna – można się przejrzeć

Lśniąca wanna – 3 ekologiczne przepisy

1. Superszybki błysk

Składniki:

  • wywar z orzechów piorących,
  • olejek eteryczny, np. cytrynowy.

Wywar z OP (tu przepis) przelewamy do butelki ze spryskiwaczem i dodajemy kilka kropel olejku eterycznego. Przecieramy gąbką i spłukujemy.

Ten uniwersalny płyn do mycia łazienki sprawdzi się do szybkiego odświeżenia wanny. Saponiny zawarte w łupinach orzechów będą się delikatnie pienić.

2. Moc antygrzybicza

Składniki:

  • łyżka boraksu,
  • ciepła woda (mniej więcej litr),
  • olejek etetyrczny, np. lawendowy.

Boraks rozpuszczamy w misce z wodą, dodajemy kilka kropel olejku. Moczymy gąbkę w roztworze i myjemy wannę. Można także użyć butelki ze spryskiwaczem. Można spłukać.

Taki roztwór boraksu ma lekkie działanie odkażające. Można nim także umyć armaturę, kafelki czy podłogę. Nie wymaga spłukiwania.

3. Boraksowo-sodowa pasta do szorowania

Składniki:

Mieszamy wszystkie składniki, aby uzyskać gęstą pastę. To mój ulubiony środek do czyszczenia wanny. Stosuję go zawsze do usuwania wszelkich osadów, zwłaszcza tłustych (w końcu codziennie używam oleju sezamowego do higieny intymnej). Soda oczyszczona ma znakomite (ale dość delikatne) działanie ścierne i odkażające. Boraks radzi sobie z grzybami i bakteriami. Mydło usuwa zabrudzenia.

Po wyszorowaniu wanny taką pastą uzyskamy blask, świeżość i prawdziwą czystość. Wszelkie mleczka do czyszczenia mogą się schować!

Oczywiście wszystkie te środki można stosować z powodzeniem w czyszczeniu umywalki.

Do poczytania:

http://drogeria-ekologiczna.pl/11-przepisow-na-ekologicznie-czysta-i-pachnaca-lazienke.html

Może przeczytasz także:

Dezodorant DIY bez sody

Przepis na dezodorant DIY bez sody oczyszczonej

Kolejny przepis na dezodorant DIY, tym razem w wersji glinkowej. Po tym, jak wrzucałam przepisy
Czyszczenie blachy

Czyszczenie przypalonej blachy sodą z wodą utlenioną

Soda oczyszczona i woda utleniona to dwie rzeczy, które z dużym prawdopodobieństwem znajdują się w
Dezodorant w kostce

Dezodorant w kostce: przepis

Dezodorant w kostce to mój pomysł na to, żeby >> kosmetyk, o którym pisałam już

5 thoughts on “Lśniąca wanna: 3 ekologiczne sposoby”

  1. Bardzo dziękuję za przepis , w końcu doczyściłam kabinę prysznicową , do tej pory stosowałam sodę i mydło ,ale efekt był niezadawalający , kabina była tłusta i i niedomyta.Proszę jeszcze o radę jak domyć zlew , do tej pory domestos tylko dawał radę, jedna komora koloru jasny beż-ta w której myje naczynia ciemnieje po pewnym czasie, próbowałam myć sodą ,boraksem i nadwęglanem sodu ale niestety nie udało się.

  2. Może ma Pani jakiś pomysł na ten zlew o którym mowa w powyższym komentarzu bo nie mogę go domyć.

    1. Może taki sposób: zmieszać łyżeczkę sody oczyszczonej i pół łyżeczki soli, wyszorować prawie suchą gąbką? Taki przepis znalazłam w sieci… Nigdy nie miałam do czynienia z takim zlewem, więc nie wiem, czy można go normalnie szorować. Czytałam, że wybielacze się sprawdzają – można w takim razie spróbować też z octem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge