Menu Zamknij

24 książki o ekologii i przyrodzie, które spodobają się Waszym dzieciom

Napisać dobre książki o ekologii dla dzieci wbrew pozorom jest naprawdę trudno. Do tego dochodzi oczywiście cała strona graficzna publikacji, która powinna cieszyć oko i rozbudzać wyobraźnię. Tylko chodzi o wrażenia najmłodszych! Nie zawsze gust rodziców idzie w parze z gustem dzieci, co czasem skutkuje wałkowaniem do upadłego książki, na którą my, dorośli, nie możemy już patrzeć… A dzieci widzą w niej coś, co sprawia, że chcą do niej wracać.

Do przeglądu wybrałam (zapytawszy też wydawnictwa, co polecają) poniższe książki, które w jakiś sposób poruszają temat ekologii, przyrody, a nawet zero waste. Lektury są przeznaczone dla dzieci w różnym wieku. Ułożyłam je alfabetycznie według tytułów. Jest kilka perełek, które spodobały mi się wyjątkowo, co też sygnalizuję. Większość udało nam się przeczytać z dziećmi, więc ich opinia – równie ważna – jest uwzględniona.

A może Wy znacie jakieś ciekawe książki o ekologii i przyrodzie dla dzieci?

A na koniec dodam, że niektóre książki mnie naprawdę wciągnęły. Warto czytać z dziećmi!

Uwaga, tekst zawiera linki afiliacyjne (>> tu dowiesz się o polityce prywatności).

1. Anna Mikita, „Bajki w zielonych spodenkach”

Anna Mikita, „Bajki w zielonych spodenkach”
Książki o ekologii. Anna Mikita, „Bajki w zielonych spodenkach”

książki o ekologiiKsiążka wygląda niepozornie, nie ma twardej oprawy, ale w środku czekają na nas bardzo kolorowe bajki. Krótkie opowiadania, które nie wprost, ale bardzo obrazowo pokazują różne ciekawostki i problemy otaczającego nas świata przyrody. Bohaterami bajek są zwierzęta i rośliny, które przeżywają swoje małe, ale ekscytujące przygody. Znajdziemy tu wiele odniesień do tego, jak człowiek szkodzi przyrodzie i jak przyroda może sobie radzić – albo nie. Moją uwagę szczególnie zwróciła bajka o żółwiach błotnych („Nieproszony gość”), które zetknęły się z porzuconymi egzotycznymi żółwiami czerwonolicymi, porzuconymi przez ludzi. Nic nie jest powiedziane dosłownie, a jednak konsekwencje działań człowieka były bardzo zgubne dla rodzimych żółwi.

Jako wielbicielka dżdżownic byłam uradowana, że w książce znalazło się opowiadanie o niezadowolonej dżdżownicy!

Wydawnictwo wydało także książkę z tej serii „Bajki w zielonych sukienkach”.

Polecam!

Za co cenimy: Za krótkie, ale bardzo kolorowe i  obrazowe opowiadania.
Dla kogo: Dla młodszych dzieci (3–5 lat), do wspólnego czytania
Wydawnictwo: MAC, Kielce 2018
Cena okładkowa: 14,99 zł
Gdzie kupić: >> sklepy

2. Emilie Beaumont, „Chrońmy naszą planetę” (seria Obrazki dla maluchów)

Emilie Beaumont, „Chrońmy naszą planetę” (seria Obrazki dla maluchów)
Książki o ekologii. Emilie Beaumont, „Chrońmy naszą planetę” (seria Obrazki dla maluchów)

Naprawdę lubimy tę serię książek, towarzyszy ona moim dzieciom od początku. Wyraziste obrazki z tekstem (do przeczytania przez rodziców) przekazują w prosty sposób dużą dawkę wiedzy o świecie. Nasze dzieci, gdy były małe, uwielbiały wracać do oglądania tych książek, bo są naprawdę znakomicie przygotowane dla najmłodszych. Nie inaczej jest w wypadku „Chrońmy naszą planetę”.  Myślę, że nawet dorosły może przypomnieć sobie najważniejsze zasady zachowania w domu czy poza domem…

Polecam!

Za co cenimy: Za prosty i zrozumiały przekaz dla najmłodszych oraz solidną oprawę.
Dla kogo: Dla najmłodszych (2–3 lata), choć i starsze kilkulatki chętnie przejrzą książkę
Wydawnictwo: Olesiejuk, Ożarów Mazowiecki 2019
Cena okładkowa: 19,99 zł
Gdzie kupić: >> sklepy

3. Barbara Wicher, „Detektyw Łodyga na tropie zagadek przyrodniczych”

Barbara Wicher, „Detektyw Łodyga na tropie zagadek przyrodniczych”
Książki o ekologii. Barbara Wicher, „Detektyw Łodyga na tropie zagadek przyrodniczych”

Książka należy do serii pierwszych lektur dla dzieci, które uczą się czytać. Ta jest na poziomie trzecim, czyli wymaga już pewnej wprawy. Na końcu znajdują się naklejki motywacyjne. Książkę czytałam z moim siedmiolatkiem, któremu ogromnie podobały się zagadki detektywistyczne związane ze smogiem, śmieciami i zdrowym odżywianiem. Znalazło się tu nawet odniesienie do szkodliwości spalarni (co nie jest takie oczywiste wśród osób promujących ekologię).

Za co cenimy: Za sympatycznego detektywa Łodygę, którego nie zrażają nawet najdziwniejsze pomysły czwórki dzieci – bohaterów książki.
Dla kogo: Dla dzieci, które mają już czytają, ale także dla tych, którym jeszcze czytają rodzice (57 lat)
Wydawnictwo: Skrzat, Kraków 2017
Cena okładkowa: brak
Gdzie kupić: >> sklepy

4. Alice James, „Energia” (Seria Książka z okienkami. Sprawdźcie sami)

Alice James, „Energia”
Książki o ekologii. Alice James, „Energia”

Książka, która wciągnie dużych i małych. Dzięki otwieranym okienkom lektura jest prawdziwą zabawą, ale zarazem dostarcza bardzo dużo ważnych informacji. Przyznaję, że sama czytałam je z ciekawością, bo o wielu rzeczach nie wiedziałam. Autorka razem z zespołem znakomicie i prosto tłumaczy, na czym polega pozyskiwanie energii i z czym wiążą się konkretne rozwiązania: z jakimi zagrożeniami, z jakimi kosztami, a z jakimi zyskami. Książka jest duża i ma twarde strony, ale nie polecam jej małym dzieciom ze względu na ruchome elementy.

Jeśli kupicie „Energię” swoim dzieciom, pozwólcie im pootwierać okienka… Wiem, jakie to kuszące zrobić to przed nimi.

Polecam!

Za co cenimy: Za pomysłowe okienka i dużo ważnych informacji
Dla kogo: 5+
Wydawnictwo: Olesiejuk, Ożarów Mazowiecki 2018
Cena okładkowa: brak
Gdzie kupić: >> sklepy

5. Izabela Skorupka, „Gdzieś daleko, bajka eko”

Izabela Skorupka, „Gdzieś daleko, bajka eko”
Książki o ekologii. Izabela Skorupka, „Gdzieś daleko, bajka eko”

Ta bajka jest rzeczywiście bajką (czy raczej baśnią): mamy królestwo, króla, królową, królewnę i problem w postaci śmieci, które zalały kraj. Król ma ich dosyć i wymyśla rozwiązanie. Dość… patriarchalne: królewna ma wyjść za mąż za kogoś, kto rozwiąże problem odpadów i zapewni królowi uprawy marchewek. Miałam duże nadzieje wobec tej książki, ale podczas czytania z młodszym synem (siedmiolatkiem) włączyły mi się alerty feministyczne i poczułam, że to nie jest lektura, którą chcę czytać. Natomiast mój syn zauważył, że w książce brakuje dość istotnego elementu logicznego, czyli wyjaśnienia, co się faktycznie stało ze śmieciami.

Nie jest jednak tak, że odradzam czytanie „Bajki eko”. Myślę, że każdy ma swoją wrażliwość i prawdopodobnie można nie zauważyć tego, co mnie uderzyło, czyli ustawienie kobiet przede wszystkim w roli żony. W końcu bajki, na których się wychowałam, nie inaczej były napisane.

Za co cenimy: Za ciekawe ilustracje Anny Gensler i pomysł zaśmieconego królestwa.
Dla kogo: dla dzieci w wieku 3–7 lat
Wydawnictwo: Dwukropek, Warszawa 2018
Cena okładkowa: 24,99 zł
Gdzie kupić: >> sklepy

6. Dominik Wieczorkiewicz, „Hulajnogą przez Smoczą Wyspę”

Dominik Wieczorkiewicz, „Hulajnogą przez Smoczą Wyspę”
Książki o ekologii. Dominik Wieczorkiewicz, „Hulajnogą przez Smoczą Wyspę”

Dominik jest polskim leśnikiem, mieszkającym w Puszczy Noteckiej. Jego pasją jest przyroda, jazda na hulajnodze i podróże. W tej książce znajdziemy opowieść o jego wyprawie na smoczą wyspę – Sokotrę – leżącą na południe od Omanu. Tam, gdzie może, Dominik porusza się na hulajnodze, co sprawia, że spotyka się z dużym zainteresowaniem tubylców i przeżywa kolejne przygody (między innymi wykorzystuje swoje zdjęcie w mundurze leśnika i udaje… wojskowego, dzięki czemu omańska policja nie zabiera mu jego dwukołowego pojazdu).

Książka opowiada o spotkaniach z ludźmi i przyrodą w sposób lekki i przystępny. Nie brakuje dreszczyków emocji (piraci) i zabawnych momentów.

Za co cenimy: Za wyjątkową historię polskiego leśnika, z wątkami polskimi i arabskimi
Dla kogo: 8+
Wydawnictwo: Skrzat, Kraków 2019
Cena okładkowa: brak
Gdzie kupić: >> sklepy

7. Leslie Crawford, „Jasnopióra, uratowana kura”

Leslie Crawford, „Jasnopióra, uratowana kura”
Książki o ekologii. Leslie Crawford, „Jasnopióra, uratowana kura”

 

Opowieść o kurze, której udało się w niezwykły sposób opuścić fermę i poznać swoją prawdziwą kurzą naturę. A razem z nią o kurach dowiadujemy się my, obserwując wspaniałe umiejętności  (w tym matematyczne!) i wrażliwość tych ptaków. Jak to możliwe, że człowiek więzi je w strasznych klatkach i skazuje na straszne cierpienie? „Jasnopióra” wpisuje się w kanon wegelektur dla dzieci, choć nie ma w niej nic o niejedzeniu mięsa czy jaj. Jest na pewno dobrym punktem wyjścia do rozmowy o tym, czy powinniśmy jeść zwierzęta.

Książkę można śmiało przeczytać młodszym dzieciom, nie jest drastyczna, ale uwrażliwia na krzywdę zwierząt i ich potrzeby. Znakomitym uzupełnieniem treści są ilustracje Sonji Stangl.

Polecam!

Za co cenimy: Za pokazanie, że kura nie jest głupia i zasługuje na dobre traktowanie jak każde stworzenie
Dla kogo: 4+
Wydawnictwo:Studio Koloru, Łódź 2019
Cena okładkowa: 29,90 zł
Gdzie kupić: >> sklepy

8. Leslie Crawford, „Jaśminka, uratowana świnka”

Leslie Crawford, „Jaśminka, uratowana świnka”
Książki o ekologii. Leslie Crawford, „Jaśminka, uratowana świnka”

Książka oparta luźno na prawdziwych wydarzeniach: pewnego razu z samochodu wiozącego świnie na ubój wyskakuje jedna z pasażerek i ucieka… Jak może skończyć się taka historia? Czy ludzie mogą być dobrzy dla świni? Czy świnia może mieszkać w ogrodzie?

Kolejna po „Jasnopiórej” opowieść o wrażliwości zwierząt. Świnie są niezwykle inteligentne i towarzyskie, mają potrzebę zabawy. Przebywanie na fermach, gdzie są umieszczane w ciasnych boksach bez możliwości obracania się, jest dla nich ogromnie stresujące. Nie są stworzone do takiego życia, jakie funduje im człowiek… Być może książki takie jak ta uwrażliwią młodych czytelników na cierpienie zwierząt?

Polecam!

Za co cenimy: Za niezwykle ciekawą historię pokazującą bogate życie wewnętrzne świni!
Dla kogo: 4+
Wydawnictwo: Studio Koloru, Łódź 2019
Cena okładkowa: 29,90 zł
Gdzie kupić: >>sklepy

9. Maja Mulak, Magdalena Tobik, Agnieszka Narębska, „Klub Ochrony Orangutanów Majki”

Maja Mulak, Magdalena Tobik, Agnieszka Narębska, „Klub Ochrony Orangutanów Majki”
Książki o ekologii. Maja Mulak, Magdalena Tobik, Agnieszka Narębska, „Klub Ochrony Orangutanów Majki”

Książki o ekologiiWażna książka! Powstałą dzięki Majce, dziewięciolatce, która postanowiła przekonać ludzi, jak szkodliwa dla środowiska jest produkcja oleju palmowego. W swojej książce Majka opowiada, jak założyła Klub Ochrony Orangutanów Majki, jak spotkała prawdziwe orangutany, a także o tym, dlaczego olej palmowy to zło. Robi to w swój sposób, czasem poważny, a czasem zabawny, zawsze ciekawy.  To opowieść bardzo odważnej dziewczynki, wrażliwej i chcącej skutecznie działać. Podziwiam!

Książka napisana jest z perspektywy dziewięciolatki i myślę, że jest skierowana do czytelniczek i czytelników w podobnym wieku. Sądzę też, że kto ją przeczyta, będzie działać dalej i przekonywać kolejne osoby do porzucenia oleju palmowego. A może nawet zapisze się do Klubu?

Za co cenimy: Za to, że powstała książka napisana przez młodą, odważną Polkę, która chce zmienić świat
Dla kogo: 8+
Wydawnictwo: Znak Emotikon, Kraków 2019
Cena okładkowa: 36,90 zł
Gdzie kupić: >> sklepy

10. Szymon Radzimierski, „Madagaskar. Klątwa pasiastego lemura” (seria: Dziennik łowcy przygód)

Książki o ekologii. Szymon Radzimierski, „Madagaskar. Klątwa pasiastego lemura”
Książki o ekologii. Szymon Radzimierski, „Madagaskar. Klątwa pasiastego lemura”

Tę książkę przeczytał przede wszystkim nasz dziesięcioletni syn Julek, który łyka książki jak pelikan, ale tylko te, które mu się spodobają. Podróż na Madagaskar w towarzystwie Szymona – dziesięcioletniego chłopca z Łodzi, który jeździ po świecie (razem z rodzicami) i pisze o tym w swoich książkach oraz na blogu – jest obfitująca w przygody i niespodzianki. Znajdziemy tu opisy lokalnych zwyczajów, ciekawych miejsc oraz oczywiście wszechobecnej przyrody.

Za co cenimy: Za ciekawie napisaną opowieść, która toczy się niezwykle wartko
Dla kogo:
Dla uczniów 3–5 klasy podstawówki, a może i starszych
Wydawnictwo:
Znak Emotikon, Kraków 2019
Cena okładkowa:
39,90 zł
Gdzie kupić: >>
sklepy

11–18. Emily Bone, seria Młodzi przyrodnicy

Emily Bone, seria Młodzi przyrodnicy
Książki o ekologii. Emily Bone, seria Młodzi przyrodnicy

Pięknie ilustrowana seria książek do samodzielnego czytania przez najmłodszych. Książeczki są na tyle lekkie i nieduże, że można je włożyć do plecaka czy torebki i czytać z dziećmi w pociągu albo tramwaju. Do moich ulubionych należą „Leśne stworzenia”, „Kwiaty” oraz „Dzień i noc”, ale wszystkie są naprawdę piękne. Naszego młodszego syna najbardziej z kolei zainteresowały „Dinozaury”, które jako jedyne pokazują zwierzęta żyjące w przeszłości.

Za co cenimy: Piękne ilustracje i prosty tekst
Dla kogo: 4+
Wydawnictwo: Wilga, Warszawa 2019
Cena okładkowa:
Gdzie kupić:
>> Dinozaury
>> Dzień i noc 
>> Dzieci zwierząt
>> Kwiaty
>> Leśne stworzenia
>> Owady
>> Pory roku
>> Wybrzeże

19. Ludwig Hellmann, „Opowieści o małej jabłonce. Jak wszystko się zaczęło”

Ludwig Hellmann, „Opowieści o małej jabłonce. Jak wszystko się zaczęło”
Książki o ekologii. Ludwig Hellmann, „Opowieści o małej jabłonce. Jak wszystko się zaczęło”

książki o ekologiiUrocza opowieść (kontynuowana w książce „Jak drzewko stało się drzewem”) o jabłonce, która wyrosła z malutkiego nasionka i marzyła, by urosnąć i być wielką jabłonią. Poznajemy różnych bohaterów, którzy są wrogami jabłonki: chcą ją zjeść, ledwie wychynęła z ziemi, później obgryzają jej liście czy mieszkają w jabłkach. Ale są też i sprzymierzeńcy, którzy wrogów przepędzają lub zjadają… Życie drzewa nie jest nudne! Cała historia jest przepięknie ilustrowana przez Justynę Hołubowską-Chrząszczak.

Polecam, zdecydowanie jedna z lepszych książek w zestawieniu!

Za co cenimy: Za ciepłą opowieść i piękne ilustracje
Dla kogo: 4+
Wydawnictwo: Skrzat, Kraków 2017
Cena okładkowa: brak
Gdzie kupić: >> sklepy

20. Dan Casey, Anne Wilson, „Opowieści Ziemi”

Dan Casey, Anne Wilson, „Opowieści Ziemi”
Książki o ekologii. Dan Casey, Anne Wilson, „Opowieści Ziemi”

książki o ekologiiNiezwykle barwny zbiór opowieści z różnych stron świata przypominających nam o jedności człowieka i przyrody. Opowieści są bardzo różne, a każda poprzedzona jest wstępem, który tłumaczy jej pochodzenie i znaczenie. Wszystkie mają głęboki sens ekologiczny i choć postały w różnych miejscach, uderzający jest w nich wspólny mianownik: ludzie należą do Ziemi, a nie Ziemia do ludzi. Czytanie „Opowieści Ziemi” daje radość, ale też zmusza do zastanowienia się nad tym, ile zła wyrządza człowiek planecie, która go żywi i daje schronienie.

Dodatkowo w książce znajdziemy ekozadania, polegające np. na wyhodowaniu własnych pomidorków.

Książka została wydrukowana na papierze makulaturowym, czego bym się nie domyśliła, bo kartki są jasne i błyszczące, jednak w stopce redakcyjnej znajdziemy certyfikat FSC Recykling.

Polecam!

Za co cenimy: Za kolorowe opowieści, które pozostają aktualne
Dla kogo: 5+
Wydawnictwo: Musszelka, Milanówek 2016
Cena okładkowa: 35 zł
Gdzie kupić: >> sklepy

21. Eun-Ju Kim, „Plastik fantastik?”

Eun-Ju Kim, „Plastik fantastik?”
Książki o ekologii. Eun-Ju Kim, „Plastik fantastik?”

 

książki o ekologiiNiejedno dziecko może wpaść w konfuzję, dlaczego dorośli mówią o plastiku jako o czymś, co jest złe, a zarazem używają go codziennie i nie widzą żadnej sprzeczności? „Plastik fantastik?” pokazuje, że tworzywa sztuczne mogą być zarówno bardzo niebezpieczne dla naszej planety, jak i bardzo pomocne w codziennym życiu. Dowiemy się, jakie są najważniejsze cechy plastiku, poznamy jego historię, sposób otrzymywania i utylizacji. Treść jest uzupełniona czytelnymi ilustracjami.

Myślę, że to jedna z ciekawszych pozycji w tym temacie, która pomoże przybliżyć dzieciom problem nadmiaru plastiku.

Polecam!

Za co cenimy: Za obrazowe pokazanie, że plastik jest potrzebny, ale musimy obchodzić się z nim odpowiedzialnie
Dla kogo: 5+
Wydawnictwo: Babaryba, Warszawa 2019
Cena okładkowa: 34,90 zł
Gdzie kupić: >> sklepy

22. Dorota Majkowska-Szajer, „Skok na smog”

Dorota Majkowska-Szajer, „Skok na smog”
Książki o ekologii. Dorota Majkowska-Szajer, „Skok na smog”

książki o ekologiiChoć bohaterką książki jest Hanka, która chodzi do przedszkola, książkę polecam też starszym dzieciom. Pisanie o smogu w sposób merytoryczny, ale przemawiający do kilkulatków to wielka sztuka. Dorocie Majkowskiej-Szajer się udało i wielkie brawa za to. Uprzedzam, że wizualnie książka jest w środku dość ponura, bo traktuje o ponurych sprawach, ale przygoda Hanki i jej towarzyszy (kotki Palomy i psa Miśka) daje nadzieję – w kolorze zielonym – że coś ze smogiem da się jednak zrobić. Dzieci znajdą tu wytłumaczenie pojęć, z którymi spotykają się, gdy mowa o smogu, a których nawet dorośli czasem nie umieją dobrze wytłumaczyć. Wszystko pod patronatem Polskiego Alarmu Smogowego, więc mamy pewność, że żadnej bzdury nie wyczytamy.

Książkę czyta się trochę jak komiks, co jest atutem zwłaszcza dla naszego starszego syna.

Polecam!

Za co cenimy: Za pomysł i polskie (niewesołe) realia
Dla kogo: 5+
Wydawnictwo: Znak Emotikon, Kraków 2017
Cena okładkowa: 29,90 zł
Gdzie kupić: >> sklepy

23. Gerda Raidt, „Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie!”

Książki o ekologii. Gerda Raidt, „Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie!”
Książki o ekologii. Gerda Raidt, „Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie!”

Znakomita książka o śmieciach, recyklingu, wysypiskach, odpadach z elektrowni atomowej, a także ograniczaniu odpadów, freeganizmie, naprawianiu zepsutych rzeczy i idei zero waste. Zawiera cenne informacje, które zaciekawiły mnie do tego stopnia, że mogłabym czytać książkę i robić notatki: co koniecznie trzeba powiedzieć dzieciom, co powinny zapamiętać? Choć autorka jest Niemką i pisze przez pryzmat swojego kraju, jak najbardziej informacje można odnieść do Polski.

Polecam! Pozycja obowiązkowa.

Za co cenimy: Za wszechstronne i rzetelne podejście do tematu podanego w bardzo ciekawy sposób.
Dla kogo: Dla całej rodziny, obowiązkowo!
Wydawnictwo: Babaryba, Warszawa 2019
Cena okładkowa: 38,90 zł
Gdzie kupić: >> sklepy

24. Ola Woldańska-Płocińska, „Śmieciogród”

Książki o ekologii. Ola Woldańska-Płocińska, „Śmieciogród”
Książki o ekologii. Ola Woldańska-Płocińska, „Śmieciogród”

książki o ekologiiDuża książka o dużych problemach, z dużymi ilustracjami, które przemówią do każdego. Co ważne, powstała pod okiem Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste, więc bardzo skrupulatnie sprawdzona merytorycznie. Jest trochę albumem, trochę poradnikiem, a przede wszystkim przemawiającą do wyobraźni lekturą na temat zanieczyszczeń na naszej planecie. Myślę, że każdy skorzysta na przeczytaniu jej od deski do deski (albo w dowolnej kolejności, bo każda rozkładówka to osobny problem). Znajdziemy tu i segregację śmieci, i freeganizm, i historię opakowań oraz sporo porad, jak postępować by zmniejszyć ilość naszych śmieci.

Polecam! 

Za co cenimy: Polską książkę o śmieciach. Była bardzo potrzebna!
Dla kogo: 5+
Wydawnictwo: Papilon, Poznań 2019
Cena okładkowa: 49,90 zł
Gdzie kupić: >> sklepy

Opublikowano wksiążki dla dzieci, recenzje

Podobne wpisy

10 komentarzy

  1. Małgorzata

    Myślę, że edukowanie dzieci o ekologii jest niezwykle ważne. Wydaje mi się, że ciężko stworzyć takie materiały, które dzieciom przypadły by do gustu i nie były „na siłę”. Z podanych powyżej najbardziej podoba mi się chyba „Gdzieś daleko, bajka eko”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge

Na tej stronie używamy plików cookies i podobnych funkcji do przetwarzania informacji o urządzeniach końcowych i danych osobowych. Przetwarzanie jest wykorzystywane do celów takich jak integracja treści, usług zewnętrznych i elementów stron trzecich, analiza/pomiary statystyczne oraz integracja mediów społecznościowych. Więcej
Ustawienia cookies
Zaakceptuj
Odrzuć
Polityka prywatności i cookies
Polityka prywatności i cookies
Nazwa Aktywne

>>Przejdź do Polityki cookies

 

Polityka prywatności danych osobowych dotycząca Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

§1 Tożsamość administratora danych

1. Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu online prowadzonego pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Dane przetwarzane są zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa; tj. Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO), ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych, a także ustawą z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. 3. Poniższa Polityka Prywatności obejmuje zasady przetwarzania danych Użytkowników Strony, a także osób zawierających umowy z Administratorem danych, w tym związanych z realizacją Zamówienia w Sklepie internetowym, a także danych gromadzonych poprzez kontakt z Administratorem danych (adres e-mail lub telefonicznie) lub korespondencję tradycyjną, jak i osób, które lubią i/lub obserwują fanpage Administratora w mediach społecznościowych, jeśli prowadzi.

§2 Stosowane definicje

1. W niniejszej polityce stosuje się następujące definicje: a) Sklep – serwis internetowy dostępny pod adresem www.baranowscy.eu/wordpress/sklep za pośrednictwem którego Użytkownik może: przeglądać jego zawartość, składać zamówienia na produkty i towary, zamówić informacje handlowe i marketingowe, wykupić wejściówkę na warsztaty. b) Administrator danych osobowych – podmiot, który decyduje o celu i środkach przetwarzania danych, w niniejszej polityce rozumie się przez to: Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842. c) Użytkownik – osoba fizyczna, której dane dotyczą i która korzysta z usług dostępnych w Serwisie/Sklepie. d) Dane osobowe – wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe. e) Blog/Serwis – strona internetowa Organiczni.eu znajdująca się pod adresem baranowscy.eu/wordpress/, której Sklep internetowy jest częścią, za pomocą którego Użytkownik może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. f) Cookies – małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony.

§3 Cele przetwarzania danych

1. Administrator Danych Osobowych przetwarza dane osobowe wyłącznie, gdy jest to dopuszczone aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, w tym w celu: a) przygotowania i realizacji zawartej umowy sprzedaży, w tym zawarcia umowy na odległość za pośrednictwem sklepu internetowego, której osoba jest stroną, a także realizacji uprawnień z niej wynikających, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, b) udokumentowania realizacji umów, w tym wystawienia rachunku lub faktury dla osoby fizycznej, prowadzenia dokumentacji księgowej i podatkowej, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c) RODO, tj. w celu wykonania obowiązków prawnych ciążących na Administratorze danych osobowych, na podstawie art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, c) podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, w tym udzielenia odpowiedzi na pytania zadane poprzez środki komunikacji elektronicznej lub w celu obsługi korespondencji tradycyjnej, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, d) wysyłania zamówionych informacji marketingowych drogą elektroniczną (newsletter) na podany przez Użytkownika adres e-mail w tym celu, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, e) rejestracji i założenia Konta w Sklepie, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, f) marketingu własnych produktów i usług Administratora danych drogą tradycyjną, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) RODO, tj. w celu realizacji prawnie uzasadnionych interesów administratora danych lub osoby, której dane dotyczą, g) w celu wysłania maila z prośbą o ocenę Sklepu i/lub Towaru/Produktu odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO, a przetwarzanie to odbywa się w usprawiedliwionym celu administratora danych (Sprzedawcy), którym jest doskonalenie oferty i/lub Towaru/Produktu i/lub Sklepu poprzez gromadzenie rzetelnych opinii o nich przez właściciela Sklepu, h) dochodzenia praw i roszczeń przez Administratora danych lub osobę, której dane dotyczą, na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO i odbywa się w prawnie usprawiedliwionym celu. 3. Podanie danych osobowych jest niezbędne w celu realizacji umowy zawartej na odległość, w tym wysyłki towaru lub udostępnienia produktu cyfrowego i wystawienia dokumentu księgowego, dochodzenia roszczeń, a także udzielenia odpowiedzi na pytania. Podanie danych osobowych w pozostałym zakresie jest dobrowolne. 4. Brak podania wymaganych danych uniemożliwia realizację umowy zawartej na odległość, wystawienie rachunku lub faktury lub podjęcie kontaktu na żądanie osoby, której dane dotyczą.

§4 Sposoby pozyskiwania danych

1. Dane osobowe Użytkownika gromadzone są bezpośrednio od osób, których dane dotyczą, tj. poprzez: a) wypełnienie formularza zapisu na newsletter, b) wypełnienie formularza zamówienia w sklepie-online, c) rejestracja konta w Serwisie, d) podanie danych do przygotowania i zawarcia umowy, e) bezpośredni kontakt z administratorem danych za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie lub w formie tradycyjnej w miejscu prowadzenia działalności, f) napisanie komentarza pod wpisem/wpisach na Blogu.

§5 Zakres przetwarzanych danych

1. Zakres przetwarzanych danych osobowych został ograniczony do minimum niezbędnego do świadczenia usług w zakresie: a) złożenia zapytania za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie: adres e-mail numer telefonu, adres poczty elektronicznej, imię, ewentualne inne dane podane dobrowolnie przez osobę, której dane dotyczą, b) dokonania zapisu na newsletter: imię, adres e-mail, c) złożenia zamówienia w sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, adres dostawy, ewentualnie adres punktu odbioru, d) rejestracji konta w Serwisie lub sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, hasło, login, e) wystawienia rachunku lub faktury: imię i nazwisko lub nazwa podmiotu, adres siedziby, NIP, f) umieszczenia komentarza/y pod wpisem/ami na blogu:  dane widoczne w formularzu komentowania, adres IP odwiedzającego oraz podpis jego przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Zanonimizowany ciąg znaków stworzony na podstawie wpisanego adresu email (tak zwany hash) może zostać przesłany do usługi Gravatar w celu sprawdzenia, czy użytkownik z niej korzysta. Polityka prywatności usługi Gravatar jest dostępna tutaj: <a href="https://automattic.com/privacy/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">https://automattic.com/privacy/</a>.

§6 Okres przetwarzania danych

1. Okres przetwarzania danych jest uzależniony od celu, dla którego dane zostały zebrane i wynosi w celu: a) zawarcia i realizacja umowy sprzedaży, w tym sprzedaży na odległość - przez okres niezbędny do udokumentowania wykonanej umowy, w tym wystawienia rachunku lub faktury - 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, na podstawie art. 112 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w związku z art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, b) w celu wysyłania informacji handlowych drogą elektroniczną (newsletter) i/lub założenia Konta w Sklepie/wysyłania zapytania o opinię przez zewnętrzne serwisy badania satysfakcji - do czasu odwołania zgody, bez wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej odwołaniem, c) przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane drogą elektroniczną lub telefoniczną, ale nie dłużej niż przez 6 miesięcy, o ile osoba nie zdecyduje się zawrzeć umowy z Administratorem danych osobowych, d) w celu dochodzenia roszczeń, na podstawie ustawy z art. 118 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

§7 Odbiorcy danych

1. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać powierzone innym podmiotom w celu wykonania usług na zlecenie administratora danych, w szczególności podmiotom w zakresie: a) hostingu strony www, b) serwisu i utrzymania systemów informatycznych, w których dane są przetwarzane, w tym w celu automatyzacji newslettera, wystawiania faktur, obsługi zamówień, etc. c) prowadzenia obsługi księgowej, d) prowadzenia obsługi biurowej, e) brokera usług kurierskich, f) droppshippingu i obsługi logistycznej zamówień. 2. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać także udostępnione podmiotom wspierającym administratora danych, w tym podmiotom realizującym usługi kurierskie i pocztowe, obsługę płatności online. 3. Obsługa Serwisu i Bloga odbywa się z użyciem konta e-mail prowadzonego przez Google. Szczegółowe informacje na temat polityki prywatności Google znajdują się tutaj. 4. Zapisanie się do newslettera oznacza, że dane (w szczególności: imię, adres email, adres IP, lokalizacja) będą przetwarzane przez MailerLite (UAB “MailerLite”, J. Basanavičiaus 15, LT-03108 Vilnius, Lithuania); Polityka prywatności MailerLite. 5. Dane osobowe mogą być przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku z korzystaniem przez Administratora z rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§8 Fanpage Administratora danych w mediach społecznościowych

1. Administrator danych jest także jednocześnie współadministratorem danych jego obserwatorów w mediach społecznościowych - szczególnie osób, które korzystają ze środków komunikacji elektronicznej na fanpage’u - Facebook - „@Organiczni.eu” i Instagram pod nazwą konta „@organiczni_eu”, prowadzonych przez Administratora danych w tych serwisach społecznościowych. 2. W pozostałym zakresie administratorem danych Użytkowników tych serwisów społecznościowych jest Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc., z siedzibą przy 1 Hacker Way, Menlo Park, CA 94025, USA), a przetwarzanie tych danych odbywa się na zasadach opisanych w regulaminach i politykach prywatności użytkowników tych serwisów, w tym na: https://www.facebook.com/privacy 3. Dane osobowe Użytkownika, który lubi i/lub obserwuje fanpage Administratora w mediach społecznościowych będą przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku ze stosowaniem rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. 4. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§9 Prawa osób, których dane dotyczą

1. Osobom, których dane dotyczą przysługuje prawo: a) dostępu do treści danych osobowych, w tym otrzymania bezpłatnie pierwszej kopii treści danych osobowych, b) do poprawiania danych, c) do usunięcia danych, o ile nie obowiązują inne przepisy prawa, które zobowiązują administratora danych do archiwizacji danych przez określony czas, d) prawo do przenoszenia danych, o ile podstawą przetwarzania danych jest umowa lub zgoda osoby, której dane dotyczą, a przetwarzanie danych odbywa się w sposób automatyczny, e) do odwołania zgody na przetwarzanie danych osobowych - jeśli podstawą tego przetwarzania była zgoda osoby, której dane dotyczą. Odwołanie zgody nie ma wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej wycofaniem, f) do wniesienia sprzeciwu na przetwarzanie danych – z przyczyn związanych ze szczególną sytuacją wobec przetwarzania dotyczących danych osobowych opartego na art. 6 ust. 1 lit. e) lub f) RODO, a także prawo do ograniczenia przetwarzania, g) prawo do niepodlegania automatycznemu profilowaniu, jeśli administrator danych podejmowałby decyzje opierające się wyłącznie na automatycznym profilowaniu i niosące ze sobą skutki prawne dla osoby, której dane dotyczą lub podobnie na nią wpływały, h) prawo do kontroli przetwarzania danych i informacji na temat tego, kto jest administratorem danych, a także uzyskania informacji o celu, zakresie i sposobie przetwarzania danych, treści tych danych, źródle danych, a także sposobie udostępniania, w tym o odbiorcach lub kategoriach odbiorców danych, 2. W celu realizacji prawa do informacji, dostępu do treści danych, ich poprawiania, a także innych praw, można skontaktować się z Administratorem danych. 3. Osoba, której dane dotyczą ma także prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), jeśli przetwarzanie danych narusza przepisy Ogólnego rozporządzania o ochronie danych osobowych (RODO). Skarga może zostać wniesiona w formie elektronicznej lub tradycyjnej na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.

§10 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej polityki prywatności, w szczególności gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności osób, których dane dotyczą, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do niniejszej Polityki Prywatności, które będą obowiązywały w ciągu 14 dni od ich opublikowania na stronie Serwisu/Sklepu.  

Polityka cookies Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

 

§1 Postanowienia ogólne

1. Właścicielem Sklepu/Strony i Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest firma Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Zasady przetwarzania danych osobowych zostały udostępnione w Polityce Prywatności RODO, dostępnej pod adresem: https://baranowscy.eu/wordpress/cookie-policy/ 3. Strona i/lub Sklep używa plików cookies, aby dostarczać usługi i funkcje dostosowane do preferencji i potrzeb Użytkowników strony, w szczególności pliki cookies pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb.

§2 Stosowane definicje

1. Cookies - małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony. 2. Użytkownik - osoba, która dobrowolnie korzysta z usług i treści dostępnych w Serwisie i Sklepie, tj. przegląda strony Serwisu i Sklepu, składa zamówienie w Sklepie, rejestruje się, zapisuje się na bezpłatny newsletter lub kontaktuje się z właścicielem Sklepu poprzez formularz kontaktowy. 3. Sklep – sklep internetowy dostępny pod adresem baranowscy.eu/wordpress/sklep, za pośrednictwem, którego Kupujący może dokonywać zakupów określonych Towarów i Produktów. 4. Serwis - serwis dostępny pod adresem Organiczni.eu / baranowscy.eu/wordpress/, za pomocą którego Kupujący może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. 5. Dane osobowe - wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe.

§3 Cele cookies

1. Pliki cookies mogą mieć charakter tymczasowy, tj. są usuwane z chwilą zamknięcia przeglądarki, lub trwały. 2. Stałe pliki cookies są przechowywane także po zakończeniu korzystania ze stron Serwisu i służą do przechowywania informacji takich jak hasło czy login, co przyspiesza i ułatwia korzystanie ze stron, a także umożliwia zapamiętanie wybranych przez Użytkownika ustawień. 3. Serwis wykorzystuje pliki cookies w następujących celach: a) dostosowania zawartości stron Serwisu do indywidualnych preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych (wyświetlanie dostosowane do potrzeb - cookies funkcjonalne), b) dokonania analiz i statystyk, które dostarczą informacji, w jaki sposób Użytkownik Serwisu korzysta ze stron, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości, c) marketingowych i/lub remarketingowych, w tym kierowania dedykowanych treści, w szczególności do Użytkowników, którzy odwiedzili stronę internetową lub Fanpage Administratora danych osobowych na portalu społecznościowym Facebook i/lub Instagram. 4. Dane zawarte w cookies będą archiwizowane i wykorzystywane w celach analizy statystycznej i oceny globalnego ruchu użytkowników Serwisu. 5. Dane zawarte w cookies nie są łączone z przekazanymi przez Użytkownika danymi osobowymi podczas zawarcia umowy lub kontaktu z Administratorem danych.

§4 Narzędzia związane z gromadzeniem cookies lub udostępnianiem cookies

W celu analizy ruchu na stronie Serwisu, źródła ruchu, jak i optymalizacji działań marketingowych zainstalowano na stronie: 1. Google Analytics - narzędzie dostarczane przez Google LLC. 1600 Amphitheatre Parkway Mountain View, CA 94043, USA, co pozwala na analizę ruchu Użytkownika na stronie Serwisu i jego podstronach (kraj/miasto, liczba odwiedzin, przeglądane strony, czas odwiedzin, etc.). Główny plik cookie używany przez Google Analytics, „_ga", umożliwia usłudze rozróżnianie poszczególnych Użytkowników i działa przez 2 lata. Każdy plik „_ga” jest unikalny dla konkretnej usługi, więc nie można go użyć do śledzenia użytkownika lub przeglądarki w innych, niepowiązanych witrynach. Ustawienia prywatności w usługach Google mogą zostać zmienione przez Użytkownika, więcej informacji na: https://policies.google.com/privacy W celu stałego zablokowania cookies gromadzonych przez Google Analytics, Użytkownik może skorzystać z dodatku do przeglądarki opracowanego i dostarczanego przez Google LLC na stronie: https://tools.google.com/dlpage/gaoptout 2. Piksel Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc,), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia pomiar, optymalizację i tworzenie niestandardowych grup odbiorców, pozwala na zbieranie informacji na temat korzystania przez Użytkownika ze strony Serwisu i kierowanie do niego dedykowanych treści w serwisie społecznościowym Facebook. W celu kontroli ustawień prywatności w tym serwisie społecznościowym Użytkownik może dokonać w dowolnym momencie zmiany swoich preferencji i ustawień. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ Piksel Facebooka pozwala na tworzenie niestandardowych grup odbiorców i/lub podobnych grup odbiorców do osób, które wchodziły już w interakcję z Serwisem lub materiałami Administratora danych udostępnionymi na portalach społecznościowych Facebook i/lub Instagram, prowadzonych przez Administratora danych, przy czym retencja danych dostarczanych przez piksel Facebooka w szczególności wynosi odpowiednio: a) witryna internetowa (Serwis) - maksymalnie 180 dni od interakcji z witryną, b) fanpage na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z kontem, c) film udostępniony na fanpage’ u Administratora na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem, d) wydarzenia organizowane lub współorganizowane przez Administratora na fanpage’u na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem. 3. Messenger Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia kontaktowanie się Użytkownika z właścicielem Serwisu poprzez Messenger w serwisie społecznościowym Facebook/Instagram. Korzystanie z czatu Facebooka na stronie Serwisu jest dobrowolne. Użytkownik może prowadzić rozmowę jako gość lub zalogować się na swoje konto w tym serwisie. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ 4. Wtyczkę/Widget Facebooka/Instagrama - narzędzie umożliwiające bezpośrednie przejście Użytkownika na Fanpage Administratora danych, prowadzony na stronie portalu społecznościowego Facebook/Instagram, prowadzonego na portalu dostarczanym przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia. Po przejściu do serwisu społecznościowego Facebook i Instagram Użytkownicy podlegają dodatkowo zasadom ochrony prywatności, opisanym w tym serwisie, w szczególności na stronie: https://www.facebook.com/privacy/ 5. Przetwarzanie danych zawartych w cookies przez dostawców, których siedziby i/lub serwery są zlokalizowane w państwach trzecich będzie się wiązać z przekazaniem danych zawartych w cookies poza Europejski Obszar Gospodarczy (EOG). Przekazanie danych zawartych w cookies, w szczególności adres IP użytkownika odbywa się na podstawie decyzji Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich zawartych w ramach regulaminów usług realizowany pomiędzy Administratorem danych, a dostawcą rozwiązania.

§5 Akceptacja lub zmiana ustawień cookies

1. Użytkownik po wejściu na stronę Sklepu/Serwisu może zaakceptować stosowanie cookies w powyższych celach, odrzucić je lub wyrazić zgodę tylko na wybrane pliki cookies. 2. Użytkownik może w każdej chwili także skasować i/lub wyłączyć cookies w przeglądarce internetowej, z której korzysta podczas przeglądania Serwisu/Sklepu. 3. Skasowanie lub wyłączenie plików cookies może spowodować trudności lub ograniczoną funkcjonalność niektórych części Serwisu (dotyczy cookies funkcjonalnych). Niektóre pliki cookies mogą być bowiem niezbędne do prawidłowego działania stron Serwisu i wyświetlenia treści na danym rodzaju urządzenia. 4. W celu zarządzania cookies Użytkownik może skorzystać także z funkcji dostępnych w przeglądarce, z której aktualnie korzysta. Instrukcje zarządzania cookies dostępne są na stronach dostawców przeglądarek internetowych, w szczególności:
  1. Google Chrome - instrukcja
  2. Mozilla Firefox - instrukcja
  3. Apple Safari - instrukcja
  4. Microsoft Edge - instrukcja

§6 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej Polityki cookies, w szczególności w sytuacji, gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności Użytkowników, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do powyższego zapisu, które będą obowiązywać po 14 dniach od dnia ich publikacji na stronach Serwisu.    

Załącznik: dodatkowe informacje od WordPress

Ciasteczka Jeśli zostawisz na naszej witrynie komentarz, będziesz mógł/mogła wybrać opcję zapisu twojej nazwy, adresu email i adresu strony internetowej w ciasteczkach, dzięki którym podczas pisania kolejnych komentarzy powyższe informacje będą już dogodnie uzupełnione. Te ciasteczka wygasają po roku. Jeśli masz konto i zalogujesz się na tej witrynie, utworzymy tymczasowe ciasteczko na potrzeby sprawdzenia, czy twoja przeglądarka akceptuje ciasteczka. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych i zostanie wyrzucone kiedy zamkniesz przeglądarkę. Podczas logowania tworzymy dodatkowo kilka ciasteczek potrzebnych do zapisu twoich informacji logowania oraz wybranych opcji ekranu. Ciasteczka logowania wygasają po dwóch dniach, a opcji ekranu po roku. Jeśli zaznaczysz opcję „Pamiętaj mnie”, logowanie wygaśnie po dwóch tygodniach. Jeśli wylogujesz się ze swojego konta, ciasteczka logowania zostaną usunięte. Jeśli zmodyfikujesz albo opublikujesz artykuł, w twojej przeglądarce zostanie zapisane dodatkowe ciasteczko. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych, wskazując po prostu na identyfikator przed chwilą edytowanego artykułu. Wygasa ono po 1 dniu. Osadzone treści z innych witryn Artykuły na tej witrynie mogą zawierać osadzone treści (np. filmy, obrazki, artykuły itp.). Osadzone treści z innych witryn zachowują się analogicznie do tego, jakby użytkownik odwiedził bezpośrednio konkretną witrynę. Te witryny mogą zbierać informację o tobie, używać ciasteczek, dołączać dodatkowe, zewnętrzne systemy śledzenia i monitorować twoje interakcje z osadzonym materiałem, włączając w to śledzenie twoich interakcji z osadzonym materiałem jeśli posiadasz konto i jesteś zalogowany w tamtej witrynie. Jeśli korzystasz z naszej strony, wyrażasz zgodę na to, że strona (platforma WordPress) oraz niektóre firmy zewnętrzne wykorzystują pliki cookies. Są to:
Save settings
Ustawienia cookies