Konferencja Szkoły na Widelcu dla dyrektorów szkół i nauczycieli

Fundacja Szkoła na Widelcu jest moją ulubioną polską organizacją działającą na rzecz promocji zdrowego odżywiania (się) dzieci. Czemu ulubioną? Pewnie dlatego, że jest skuteczna, jej osiągnięcia bywają widowiskowe, a zarazem całej wspaniałej ekipie daleko do poważnej instytucji, któraby ze śmiertelną powagą pouczała rodziców, nauczycieli czy kucharki. Nawet prelekcje SnW na poważne tematy są wspaniałym wydarzeniem. Tak właśnie było 25 X 2016 r. na konferencji dla nauczycieli „Dobre żywienie dzieci i młodzieży w praktyce”.

Grzegorz Łapanowski
Grzegorz Łapanowski

Grzegorz Łapanowski (mój wywiad z nim, specjalnie dla Organicznych, przeczytacie tutaj) jest niezwykle charyzmatycznym liderem działającym na rzecz zdrowego odżywiania. Dzięki swoim umiejętnościom komunikacyjnym dociera z pozytywnym przekazem do wszystkich – i do dorosłych, i do dzieci. Miałam przyjemność poznać część zespołu fundacji, także w działaniu (SnW prowadzi warsztaty w szkole naszego syna), więc mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że wszyscy są fantastycznymi orędownikami zdrowego odżywiania. A także fachowcami.

Konferencja Szkoły na Widelcu
Konferencja Szkoły na Widelcu

Dlatego właśnie (powyższa lista komplementów nie jest tu bez znaczenia) wierzę, że takie spotkania, jak konferencja w FoodLabStudio, mają realny wpływ na rzeczywistość.

Dyrektorzy warszawskich szkół i nauczyciele (także przedszkolni) mogli posłuchać specjalistów:

  • pediatry dr Michała Brzezińskiego (temat: otyłość i nadwaga polskich dzieci),
  • przedstawicielki Urzędu M.St. Warszawy Wioletty Gałwy (program dla szkół Wiem co jem),
  • dietetyczki Hanny Stolińskiej z Instytutu Żywności i Żywienia (jak dobrze karmić na stołówce),
  • specjalistki z Federacji Polskich Banków Żywności Marii Kowalewskiej (jak wpłynąć na to, aby dzieci zostawiały jak najmniej jedzenia na talerzu),
  • Anny Bulki – prezeski Fundacji Rozwoju Spółdzielczości Uczniowskiej (sklepik szkolny w rękach uczniów),
  • dietetyczki Urszuli Somow z Fundacji Szkoła na Widelcu (edukacja żywieniowa w placówce oświatowej),
  • psychodietetyczki Zuzanny Anteckiej, autorki bloga Szpinak robi bleee (wprowadzanie nowości do diety dziecka).
Ula Somow
Ula Somow

Dodatkowo konferencję wzbogaciły pokazy dwóch filmów, będących świadectwem, że w kwestii promowania zdrowego odżywiania można zrobić bardzo dużo w przedszkolach i szkołach dzięki zaangażowaniu dyrekcji i nauczycieli. Jeden z filmów pokazywał naszą szkołę, gdzie dzięki współpracy dyrekcji, nauczycieli i rodziców powstał ogródek warzywny sfinansowany z budżetu partycypacyjnego; niekwestionowaną bohaterką tego osiągnięcia jest Pani Małgosia Litwin.

Małgorzata Litwin i Grzegorz Łapanowski
Małgorzata Litwin i Grzegorz Łapanowski

Drugi film, dostępny już w internecie, pokazuje przykład warszawskiego przedszkola, które założyło ogródek warzywny.

Dwa panele dyskusyjne poświęcone były tematom odżywiania dzieci w placówkach oświatowych oraz inspirowania rodzin do dobrego jedzenia przez szkoły.

Uczestnicy konferencji mogli skosztować wspaniałych dań, przygotowanych częściowo z plonów Gastro Garden technikum gastronomicznego przy ul. Bełskiej – ogród warzywny stworzony pod opieką Grzegorza Łapanowskiego. Jednym z ciekawszych okazów było kiwano (ogórek afrykański), które posłużyło jako baza do lemoniady.

konf_snw_7

Myślę, że konferencja zrobiła duże wrażenie na dyrektorach i nauczycielach. Przykłady rozwiązań wpływających na jakość odżywania się dzieci w szkole czy przedszkolu zaskakiwały swoją prostotą. Jak wynika z badań, tak łatwy do wykonania pomysł, aby nauczyciele spożywali posiłki wspólnie z uczniami, może mieć wielki wpływ na zachowanie dzieci. Wydłużenie przerwy obiadowej do 30 minut (albo chociaż 25) ma przełożenie na to, czy z talerzy dzieci znikną warzywa, tak często zostawiane w stołówkach.

Kiwano
Kiwano

Wspólne gotowanie, warsztaty, sadzenie roślin i opiekowanie się ogródkiem (albo chociaż pielęgnowanie warzyw sadzonych w doniczkach w klasie) może mieć znakomity wpływ na to, czy dzieci będą jadły zdrowiej – zwłaszcza jeśli chodzi o ilość warzyw w codziennej diecie. Podobnie, jeśli szkoła pozwoli na działanie sklepiku szkolnego zarządzanego przez uczniów, może to zachęcić dzieci do podejmowania rozsądnych decyzji żywieniowych (nie mówiąc oczywiście o innych zaletach takiej inicjatywy).

konf_snw_2
Hanna Stolińska

Jednak podstawową sprawą jest chęć pracowników placówki oświatowej do zapoczątkowania takiej zmiany w szkole czy przedszkolu. W rozmowach kuluarowych przewijały się różne argumenty na „nie”, co oznacza, że jedna konferencja świata nie zmieni. Mam jednak nadzieję, że rozpowszechnianie dobrych przykładów spowoduje, że coraz więcej szkół zacznie się zastanawiać nad swoją pozytywną rolą w edukowaniu dzieci, jak jeść zdrowo i smacznie.

Panel dyskusyjny
Panel dyskusyjny

Może przeczytasz także:

Jak nie marnować żywności?

Ile żywności marnujemy? Najnowszy raport ONZ

"Gdyby marnotrawstwo żywności było krajem, byłoby to trzecie co do wielkości źródło emisji gazów cieplarnianych"
Plastik w gumie do żucia

Nie żuj zwykłej gumy, bo żujesz plastik

– Ale że żujesz gumę? – zapytał mnie kpiąco znajomy. – Czasami... – odpowiedziałam, marszcząc
Herbaty Clipper

Herbaty Clipper: ekologiczne, etyczne, a nawet bezkofeinowe. Sprawdzamy!

Od paru lat piję prawie wyłącznie sypane herbaty ze Sprawiedliwego Handlu. Odkąd przeprowadziłam małe >>

1 thought on “Konferencja Szkoły na Widelcu dla dyrektorów szkół i nauczycieli”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge