Kompostowanie zimą

Kompostowanie na zewnątrz zimą

Czy kompostowanie zimą ma sens? Czy nasz kompostownik zapada w sen zimowy? Czy warto wyrzucać odpadki na pryzmę, kiedy temperatura jest około zera i spadł śnieg? A jeśli ujemne temperatury utrzymują się przez dłuższy czas? Czyli po prostu jak wygląda kompostowanie zimą?

To, czy będziemy kontynuować procesy kompostowania zimą, nawet podczas ujemnych temperatur, zależy tylko od nas. Jeśli nasz kompostownik stoi na działce, której nie odwiedzamy podczas zimnych miesięcy, szansa na zachowanie ciepła w pryzmie jest dużo mniejsza, niż gdy mamy pryzmę pod ręką. Przewaga kompostownika blisko domu polega na tym, że możemy korzystać z możliwości wrzucania do niego odpadków niezależnie od temperatury. I warto z tego korzystać!

Zimowe kompostowanie na gorąco

Ten rodzaj kompostowania polega na podtrzymywaniu wysokiej temperatury przez cały czas. Aby tak się działo, musimy pamiętać o dodawaniu świeżych odpadków (zarówno materii zielonej, czyli np. resztki z kuchni, jak i materii brązowej, zimą najłatwiej będzie o tekturę, ewentualnie zgromadzone specjalnie liście). Dodatkowo taką pryzmę trzeba chronić przed uciekaniem ciepła. Sposobem może być izolacja kompostownika (chociażby obsypanie go ze wszystkich stron dużą ilością liści lub osłonięcie większą ilością słomy), szczególnie dobrze sprawdza się przykrycie jej starym dywanem. Przed ucieczką wilgoci i ciepła kompostownik ochroni też brezent. Zimą bowiem problemem może być wysychanie pryzmy.

Nie zapominajmy jednak o potrzebie napowietrzania pryzmy, bez tlenu nie dojdzie do butwienia, czyli prawidłowych procesów rozkładu materii. Żeby zapobiec brakowi tlenu, można zostawić w środku pryzmy pustą jamę lub nawet pokusić się o konstrukcję z drenowanej plastikowej rury wewnątrz kompostownika.

Kompostowanie zimą
Kompostowanie zimą

Kompostowanie zimą na zimno

To łatwiejsza, ale też powolniejsza metoda kompostowania, w której nie zajmujemy się aż tak uważnie temperaturą pryzmy. Możemy po prostu dorzucać do naszego kompostownika odpadki przez całą zimę, jednak ze świadomością, że podczas niskich temperatur większość procesów w pryzmie zamiera. Nasze odpadki będą sobie leżeć i czekać na cieplejszy moment, kiedy zajmą się nimi bakterie termofilne.

Kiedy spadnie śnieg, może być nam trudniej korzystać z kompostownika, ale nie rezygnujmy z tego. Sama pokrywa śnieżna jest bardzo dobrym izolatorem, będzie chroniła pryzmę przed utratą wilgoci i ciepła. Na wiosnę może się okazać, że w kompostowniku mimo zimna coś się działo i jesteście już znacznie bliżej do otrzymania wartościowego nawozu.

Kompostujecie zimą? Macie jakieś ciekawe doświadczenia? Napiszcie!

Zdjęcia: Asia Syta,  Zero Waste na co dzień 

Może przeczytasz także:

Simona Čechová, „Franciszek z kompostu”

„Franciszek z kompostu” – książka o dżdżownicy

„Franciszek z kompostu” to książka, którą... zawsze chciałam napisać sama. Simona Čechová, słowaczka autorka książek
„Dżungla w ogrodzie albo ogrodnictwo przyjazne planecie” Dave’a Goulsona

Czy z przekrojonej dżdżownicy powstaną dwie?

Czy można przepoławiać dżdżownice, żeby je rozmnażać? Czy z jednej przekrojonej dżdżownicy powstaną dwie? Czy
Ile dżdżownic potrzeba do wermikompostownika

Ile dżdżownic potrzeba do domowego kompostownika?

Ile dżdżownic potrzeba do domowego kompostownika? Planujecie wermikompostownik, ale nie macie pojęcia, ile kalifornijek kupić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge