Karmiące cyce na ulice!

Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Dziecka będzie datą szczególnej akcji matek karmiących piersią. Każda mama, która ma ochotę zamanifestować – pokojowo i radośnie – swoje i dziecka prawo do karmienia piersią w miejscach publicznych, może się do niej przyłączyć. Wydarzenie będzie swego rodzaju zakończeniem Tygodnia Promocji Karmienia Piersią (26 maja – 1 czerwca).

https://www.facebook.com/karmimypiersia
https://www.facebook.com/karmimypiersia

Pomysłodawczynią jest Hanna Li (Krawsz), mama trójki dzieci (karmionych piersią), promotorka karmienia piersią (kurs Centrum Nauki o Laktacji), propagatorka naturalnego karmienia, a także porodów domowych (prowadzi strony: www.rodzimywdomu.pl i www.karmimypiersia.pl). Założyła facebookową grupę wspierającą matki chcące karmić piersią – Karmiące Cyce na Ulice. Jako administratorka tego niezwykle żywego forum czuwa nad wybuchami temperamentu młodych mam, które często wkręcają się w wir dyskusji i piszą o sprawach najróżniejszych. (Sama czasem biorę udział w takich wymianach zdań, nic tak nie podnosi adrenaliny, jak szybka wymiana myśli na kontrowersyjny temat w babskim gronie).

Grupa Karmiące Cyce na Ulice powstała po głośnej akcji odmowy umieszczenia w warszawskim metrze zdjęć dzieci przy piersi – wystawa, którą w 2011 roku miała zorganizować Fundacja Mleko Mamy z Galerią Pociąg do Sztuki, została odwołana przez tą drugą ze względu na rzekomo szokujące obrazy piersi (TU LINK). Hania postanowiła sprzeciwić się takiemu traktowaniu naturalnej czynności, do której matka i dziecko mają po prostu prawo, i walczyć z dyskryminacją kobiet karmiących w przestrzeni publicznej. Na Facebooku zachęca młode mamy do wstawiania swoich zdjęć podczas karmienia w najróżniejszych miejscach i sytuacjach oraz do dzielenia się doświadczeniami – pozytywnymi i negatywnymi – jak otoczenie reaguje na karmienie w miejscu publicznym.

Gorszący widok? Madonna karmiąca Dzieciątko, którą można zobaczyć w Muzeum Narodowym w Warszawie w galerii malarstwa francuskiego, niderlandzkiego włoskiego. Autor: Hans Memling (XV w.)
Gorszący widok? „Madonna karmiąca Dzieciątko”, którą można zobaczyć w Muzeum Narodowym w Warszawie w galerii malarstwa francuskiego, niderlandzkiego, włoskiego. Autor: Hans Memling (XV w.). (Obraz z domeny publicznej).

Zachęcam osobiście i w imieniu Karmiących Cyców – 1 czerwca w całej Polsce wszystkie mamusie karmiące, wyjdźcie w przestrzeń publiczną i nakarmcie swoje dzieci! Cel jest szczytny – pokazanie, że jest nas dużo, że nie chcemy chować się w ubikacjach, krzakach czy bać się wyjść z dzieckiem na spacer, bo zapłacze z głodu.

Może dzięki takim akcjom niektóry zrozumieją, że pierś karmiąca nie jest obiektem seksualnym, tylko pięknym pojemnikiem na matczyny pokarm! Nie powinno być nic gorszącego w widoku dziecka przyssanego do mamy. Głosy oburzenia to syndrom zaniku połączenia z naturą, zapomnienia o korzeniach, o tym, że ludzie są ssakami…

"Madonna karmiąca Dzieciątko (Maria Lactans)", autor: Erasmus Quellinus II (XVII w.). W zbiorach warszawskiego Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II. (Obraz z domeny publicznej).
„Madonna karmiąca Dzieciątko (Maria Lactans)”, autor: Erasmus Quellinus II (XVII w.). W zbiorach warszawskiego Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II. (Obraz z domeny publicznej).

Dodatkowe zagadnienie to długie karmienie piersią. Tak jak kilkutygodniowe maleństwo przy piersi wzbudza jednak głównie rozczulenie, tak widok dziecka chodzącego – ba! mówiącego! – które dostaje cyca, częściej spotka się z dezaprobatą. Od lekarza, który wykonywał mi USG piersi, usłyszałam pytanie – po co tak długo karmię? A przecież dopiero półtora roku…

Dziś, w dniu publikacji tego postu, od mojej ulubionej pediatry usłyszałam, że czas odstawić młodego (alergicznego) ssaka od piersi, ponieważ blokuję samodzielny rozwój jego układu odpornościowego… Zatkało mnie! (Przynajmniej nie próbowano mi wmówić, że moje mleko to bezwartościowa woda).

Są różne poglądy wszelakich (zachodnich) autorytetów, mówiących np., że długie karmienie piersią powoduje zaburzenia w rozwoju emocjonalnym dziecka, uzależnia je od matki, hamuje zdobywanie samodzielności. Równie dużo jest dowodów na zupełne przeciwieństwo tej tezy. Na szczęście nie ma jeszcze żadnej mlecznej policji, która zabroni nam karmienia własnych dzieci tyle, ile chcemy my i nasze potomstwo.

Dziewczyny, karmcie tyle, ile chcecie i jak długo Wam to pasuje. Wikipedia podpowiada, że ssak naczelny naszej wielkości jest zaprogramowany na około 3 lata karmienia piersią.

Śmiało, karmiące cyce na ulice! Do zobaczenia!

1 czerwca 2014 roku, cała Polska, więcej informacji:

https://www.facebook.com/events/705223142878240/

Może przeczytasz także:

Nietoperze. Nocna przygoda z mopkiem zachodnim

Nietoperze to bardzo skryte i trudne do badania ssaki, mające jednak ogromne znaczenie w przyrodzie,

Targi Zero Waste w Warszawie. Dlaczego warto się wybrać?

Uwaga, wydarzenie został odwołane z powodu koronawirusa. Targi Zero Waste w Warszawie w tym roku

Bałtyk: morze śmieci i azotanów

Myślę, że spotkaliście się już nieraz z poruszającymi zdjęciami i filmami, na których sterty śmieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge