Julita Bator – „Młodziej, piękniej, zdrowiej…” – recenzja

Julita Bator to autorka, którą cenię za zdrowy rozsądek. Tak jak w książce „Zamień chemię na jedzenie”, tak i w najnowszym poradniku „Młodziej, piękniej, zdrowiej. Sprawdzone sposoby, jak dbać o urodę” znajdziemy bezpretensjonalnie opisane rady, jak sprawić, że staniemy się piękniejsze (albo piękniejsi).

julta_bator_0

Książka to zbiór bardzo konkretnych przykładów, jak prostymi środkami wzmocnić i oczyścić organizm, aby odwdzięczył nam się zdrowym i pięknym wyglądem. Są to środki czasem tak proste, że nie wymagają większych zmian w życiu. Większość jednak łączy się z systematycznością – Julita Bator zachęca nas do poprawienia swojego życia i samopoczucia, motywując jednocześnie, aby to była zmiana na stałe, a nie – tylko do osiągnięcia pierwszych efektów.

Julita Bator, „Młodziej, piękniej, zdrowiej. Sprawdzone sposoby, jak dbać o urodę”
Julita Bator, „Młodziej, piękniej, zdrowiej. Sprawdzone sposoby, jak dbać o urodę”

Młodość, piękno i zdrowie

W pierwszej części poradnika autorka zamieszcza rady z najróżniejszych dziedzin. Od porad, jak korzystać ze słońca (jej umiarkowane podejście bardzo mi się podoba!), przez urozmaicanie diety (kolagen – akurat nie dla weganów; naturalne probiotyki), po pielęgnację ciała za pomocą kąpieli i aktywność sportową. Najciekawszy był dla mnie rozdział dotyczący postu wg dr Dąbrowskiej. Wciąż się nie odważyłam na ten rodzaj diety oczyszczającej, ale Julita Bator zainspirowała mnie do przemyślenia, czy nie warto spróbować.

Julita Bator, „Młodziej, piękniej, zdrowiej. Sprawdzone sposoby, jak dbać o urodę”
Julita Bator, „Młodziej, piękniej, zdrowiej. Sprawdzone sposoby, jak dbać o urodę”

Wszystkie podane w tej części rady opierają się na naturalnych kosmetykach czy pożywieniu i według mnie są przygotowane racjonalnie, z myślą również o zabieganym mieszczuchu.

Trzystopniowy program odnowy

Autorka „Młodziej, piękniej, zdrowiej…” proponuje, aby wdrożenie zmian w życie przeprowadzić trzystopniowo. Pierwszy etap polega na usuwaniu z pokarmu i otoczenia źródeł zanieczyszczeń, mających wpływ na nasz organizm: zanieczyszczonej żywności, żywności wysoko przetworzonej,  tym cukier, a także – jeśli widzimy negatywny wpływ na nas – mleko czy gluten. Dotyczy to także środków chemicznych używanych do sprzątania.

Julita Bator, „Młodziej, piękniej, zdrowiej. Sprawdzone sposoby, jak dbać o urodę”
Julita Bator, „Młodziej, piękniej, zdrowiej. Sprawdzone sposoby, jak dbać o urodę”

Drugi etap do oczyszczenie dzięki diecie i zabiegom pielęgnacyjnym. Trzeci – uzupełnienie, czyli dieta bogata w odpowiednie składniki – prowadzona jednak według zasady umiaru.

Niezbędnik

Ostatnia część książki poświęcona jest konkretnym radom, jak dobierać kosmetyki, czego w nich unikać. Autorka stawia na naturalne kosmetyki i sposoby pielęgnacji, pisze m.in. o farbowaniu włosów.

Książka kończy się spisem już bardzo konkretnych wskazówek, czego osobiście używa autorka, jakich kosmetyków czy sprzętu domowego. Są tam również przydatne źródła informacji, jeśli ktoś chciałby zgłębić dany temat.

Julita Bator, „Młodziej, piękniej, zdrowiej. Sprawdzone sposoby, jak dbać o urodę”
Julita Bator, „Młodziej, piękniej, zdrowiej. Sprawdzone sposoby, jak dbać o urodę”

Podsumowując, uważam, że książka – oprócz tego, że jest ładnie wydana i napisana bez zadęcia – jest cennym źródłem informacji, zwłaszcza dla osób zagubionych w gąszczu mitów i prawd. Odbieram poradnik Julity Bator jako książkę zaadresowaną do osób raczej po 30. roku życia (może niesłusznie), szukających sposobów na poprawę swojego samopoczucia i wyglądu, ale bez radykalnych kroków. W dodatku podobają mi się odwołania do metod naszych babć. I choć nie wszystkie rady mnie przekonują (jestem sceptyczna wobec metody badania włosów), widzę duży plus w wyważonym tonie całej lektury. Zachęcam do przeczytania!

Julita Bator, „Młodziej, piękniej, zdrowiej. Sprawdzone sposoby, jak dbać o urodę”, wyd. Znak, Kraków 2017

Cena okładkowa: 36,90 zł

Może przeczytasz także:

Jaki ślad węglowy ma wojna?

Jaki ślad węglowy ma wojna?

Wojna ma ogromny ślad węglowy, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Wątpliwości natomiast wzbudza
Simona Čechová, „Franciszek z kompostu”

„Franciszek z kompostu” – książka o dżdżownicy

„Franciszek z kompostu” to książka, którą... zawsze chciałam napisać sama. Simona Čechová, słowaczka autorka książek
Kubeczek menstruacyjny w szkole

Kubeczek menstruacyjny w szkole

Czy kubeczek menstruacyjny używany w szkole to dobry pomysł? Czy kubeczek jest przeznaczony dla tak

17 thoughts on “Julita Bator – „Młodziej, piękniej, zdrowiej…” – recenzja”

 1. Zastanawiałam się nad tą książką i czy jest sens ją kupić, zwłaszcza, że ostatnio jest tyle podobnych publikacji. Ale Twoja opinia mnie przekonuje na tyle, że jednak kupię :-)

 2. Bardzo mnie zachęciłaś tą recenzją, aby sięgnąć po książkę „Młodziej, piękniej, zdrowiej. Sprawdzone sposoby, jak dbać o urodę” , a do tego – widzę, że jest pięknie wydana. Wszystko wskazuje na to, że to bardzo wartościowa pozycja.

 3. Całe szczęście, że ktoś jeszcze pamięta o tym, jak nasze babcie radziły sobie w czasach gdy nie było serum, koncentratów urody i kapsułek młodości. Nieraz warto przeczytać coś o starych, sprawdzonych metodach.

 4. Chciałabym przeczytać taką książkę, ale w ostatnich latach jest ich taki natłok, że kompletnie nie mam pojęcia której sięgnąć. W której rady będą lepsze niż w innej i skąd mam wiedzieć, że nie są jednak gorsze…
  Monika Jędrzejewska ostatnio pisze o…Konkurs!!My Profile

  1. Słuszna uwaga :D W dodatku dzisiejsze babcie są coraz nowocześniejsze i powinniśmy chyba mówić o sposobach naszych prababć…

 5. Jedyny sposób, jaki stosuję naprawdę regularnie to pozytywne myślenie. Dobra energia działa cuda! Ale…przyda się wspomożenie – efekty nie bardzo mnie zadowalają

 6. Wicie wianków, zbieranie ziół i ich wykorzystywanie, spacery po łąkach i lasach a wszystko to w towarzystwie ukochanych członków rodziny.

 7. Moj sposób na młodość, to codzienne spożywanie mieszanki z następujących składników:
  • tyle miłości, ile tylko mam, od bliskich, ale też mojej – do siebie
  • promienie słońca lub wiosenny deszcz, lub letnia burza, lub jesienny wiatr
  • garści dobrego humoru lub śmiechu – jeśli akurat nie mam, pożyczam od innych

  Wszystko mieszam w proporcjach dowolnych i aplikuje bez ograniczeń.

  Czy mikstura działa?
  Nie działa:) z każdym dniem mam wiecej zmarszczek a z każdym rokiem wiecej świeczek na torcie:)
  Spożywać jednak będę bez przerwy lub chociaż dopóki, dopóty mi składników wystarczy.

 8. Moim zdaniem dobre tylko dobre samopoczucie przynosi ze sobą piękno i młodość. Czuję się dobrze kiedy dbam o swoje ciało i umysł, dlatego też takie sposoby przedstawię w tym konkursowym zadaniu. Ostatnio czytałam sporo o koreańskiej pielęgnacji, którą moje ciało pokochało, dlatego stosuję i próbuję poszerzać swoją wiedzę w tym temacie. Chciałabym tez dowiedzieć się jak zadbać o ciało od środka, dlatego mam nadzieję, że książka trafi do mnie ;) Umysł natomiast pielęgnuję ucząc się do egzaminów w przewietrzonych pomieszczeniach lub na świeżym powietrzu i często robię przerwy (ale nie na tyle żeby wypasc z rytmu nauki). Pozdrawiam serdecznie :)

 9. Mój przepis na zdrowie młodość i piękno? Miłość do siebie samej i najbliższych. Radość z dnia codziennego. Więcej luzu, nie wszystko da się przeskoczyć. Czasami lepiej odpuścić. Ale główna siła napędowa to moja rodzina. To dzieci dają mi siłę do działania, zdrowie bo dbam o nie a dla nich również o siebie. I młodość od kiedy jest ich czworo nie mam czasu na starzenie się, narzekanie czy lenistwo. I podobno nie wygladam dzieki temu na swoje 40 lat.

 10. Bardzo ciekawy artykuł. Osobiście zwracam uwagę na brak uzależnień, które ograniczają nas, zabierając z czasem spokój i szczęście nasze i naszych bliskich. Alkohol, narkotyki czy inne uzależnienia behawioralne to zmora naszych czasów niestety…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge