Dwukolorowe mydło

Jak zrobić dwukolorowe mydło?

Robienie mydeł nie jest moim szczególnym talentem. Mydła wychodzą mi świetne pod względem działania pielęgnującego, natomiast nie mam jeszcze idealnej techniki uzyskiwania przepięknych kształtów i wzorów. Może też dlatego, że nie jest to dla mnie najważniejsze. Jednak propozycję, aby na warsztatach* zrobić mydło dwukolorowe, przyjęłam z wielką radością. Uwielbiam takie wyzwania!

*Prowadzę cykliczne spotkania mydlarskie w MAL-u Samogłoska na warszawskich Bielanach. Przy okazji dziękuję wszystkim uczestniczkom za zaangażowanie w nasze spotkania!

Przepis na mydło dwukolorowe

Składniki:

Uwaga, ilość składników jest wymierzona na dużą ilość masy mydlanej: 2 kilogramy!

Do mydła dwukolorowego używamy dwóch mas mydlanych, czyli przygotowujemy dwa razy poniższy zestaw składników, ale kakao (jako barwnik) wsypujemy tylko do jednej masy.

 • 2 x 500 g oliwy z oliwek pomace (z wytłoczyn),
 • 2 x 200 g oleju kokosowego,
 • 2 x 150 g masła shea,
 • 2 x 150 g masła kakaowego,
 • 2 x 300 g wody,
 • 2 x 136,39 g NaOH,
 • 1 x dwie łyżki kakao w proszku.

Jak zrobić mydło?

Oczywiście robienie mydła wymaga spokojnej chwili, przestrzeni oraz swobody działania. Jeśli boicie się robić mydło w domu albo samej/samemu, umówcie się z kimś, kto ma większą kuchnię lub doświadczenie (albo jedno i drugie).

W ogóle bardzo zachęcam Was do wspólnego mydlenia. Przeprowadziłam już tyle spotkań mydlarskich, że nie mam wątpliwości: w grupie sukcesy są jeszcze przyjemniejsze. Im więcej chętnych osób, tym więcej radości z działania.

Warsztaty mydlarskie
Warsztaty mydlarskie

Postanowiłam, że warsztaty mydlarskie staną się częścią mojej działalności… Dlatego już wkrótce w zakładce >>Warsztaty zobaczycie moją ofertę, nie tylko dotyczącą mydlenia. Szczegóły niebawem!

Jak zrobić mydło?

 1. Wszystkie oleje odważyłam na wadze kuchennej i wlałam do ceramicznego garnka. Postawiłam na kuchence (na płytce) i podgrzewałam, mierząc temperaturę. Nie powinna była przekroczyć 60°C.
 2. Do ceramicznej miski wlałam odmierzoną wodę destylowaną, a następnie założyłam rękawice ochronne i okulary ochronne. Wsypałam wodorotlenek sodu do wody i zamieszałam drewnianą łyżką. Reakcja NaOH z wodą sprawiła, że powstał gorący ług.
 3. Kiedy ług trochę wystygł (50°C), a oleje też miały około 50°C, przelałam ostrożnie ług do olejów i zaczęłam blendowanie.
 4. Teraz mogłam już zdjąć okulary ochronne, w rękawiczkach zostałam do końca. Kiedy budyń mydlany zaczął gęstnieć, dodałam dodatki (zapachy, proszki, barwniki), zamieszałam i przełożyłam mydło do przygotowanych wcześniej foremek silikonowych.
 5. Odstawiłam mydło w spokojne, ciemne miejsce, aby przez 2 dni sobie pracowało. Posprzątałam wszystko: narzędzia i pojemniki mające styczność z ługiem najpierw polałam octem. Potem umyłam wszystko płynem do mycia naczyń.
 6. Po dwóch dniach wyjęłam mydła z foremki, jeśli trzeba było pokroić jakieś kawałki – pokroiłam – i odłożyłam na 4 tygodnie do odparowania w szafie.

Jak zrobić mydło dwukolorowe?

Mydło dwukolorowe, jeśli nie ma się dużej wprawy, warto robić z dwóch części masy o takim samym składzie, różniących się kolorem. Nasze mydło przygotowane na warsztatach w Samogłosce miało barwnik w postaci kakao, a druga masa mydlana nie miała żadnego dodatku kolorystycznego.

Dwukolorowe mydło (biały nalot na dole wynika z zaschniętej piany)
Dwukolorowe mydło (biały nalot na dole wynika z zaschniętej piany)

Masa mydlana może szybko gęstnieć, ale lepiej zrobić odstęp między wylewaniem warstw. Dlatego proponuję, żeby najpierw przygotować pierwszą masę, przelać do foremek (wypełnić je tak, żeby zostało miejsce na drugą masę) i dopiero przygotować drugą. Drugą masą zalewamy pierwszą, która powinna już zgęstnieć.

Nasze mydełka nie są wypełnione równo, warstwy rozłożyły się z górkami i dolinami. Mi to nie przeszkadza, jednak jeśli pragniecie idealnych kształtów i podziału warstw, musicie podziałać precyzyjniej, np. wygładzając powierzchnię mydła szpatułką.

Dwukolorowe mydło z kakao
Dwukolorowe mydło z kakao

Mydło, które widzicie na zdjęciach, jest bardzo kremowe i przyjemne w użyciu. Nie ma prawie zapachu (spodziewałam się, że kakao będzie pachniało, jednak nie). Receptura tak mi się spodobała, że zamierzam ją powtórzyć na kolejnych warsztatach.

Wszystkie mydła, które robię, są 100% naturalne. Nie używam tłuszczy zwierzęcych ani oleju palmowego. Wykorzystuję też materiały po dacie przydatności.

Napiszcie, jeśli robicie własne eksperymenty mydlane! A może chodzicie na warsztaty?

Może przeczytasz także:

Jak zrobić mleko na kozim mleku?

Jak zrobić mydło na kozim mleku

Do przepisu na mydło na kozim mleku podchodziłam jak pies do jeża. Dlaczego? Ponieważ wydawało
Życie i zdrowie zawsze ważniejsze od zero waste

O pomaganiu: życie i zdrowie zawsze ważniejsze od zero waste

Jesteśmy w obliczu wyzwania, które spadło na nas niespodziewanie i w ogromnej skali: pomóc jako
Przepis na żel do WC

Przepis na żel do WC

Ten przepis na żel do WC sprawdziłam wielokrotnie na własnej muszli klozetowej. Jeśli sklepowe żele

6 thoughts on “Jak zrobić dwukolorowe mydło?”

 1. Jestem fanką rękodzieła w każdej postaci…
  Wasza stronka jest tak dla mnie interesująca, że będę zaglądać :)
  Mydełka tego typu to ja kupuję po prostu… może dzięki Wam zrobię?
  Pozdrowionka mili… jak znajdziecie czas, wpadnijcie kiedyś do mnie… lubię gości ;)
  Kasia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge