Ile dżdżownic potrzeba do wermikompostownika

Ile dżdżownic potrzeba do domowego kompostownika?

Ile dżdżownic potrzeba do domowego kompostownika? Planujecie wermikompostownik, ale nie macie pojęcia, ile kalifornijek kupić albo pozyskać? I czy zdecydować się właśnie na dżdżownice kalifornijskie? Przeczytajcie kilka informacji!

Zakładanie kompostownika domowego (na balkonie, w piwnicy, w domu) wiąże się z podjęciem decyzji o sprawieniu sobie wdzięcznych lokatorek. Aby wermikompostownik działał, potrzebujemy w nim dżdżownic. I to konkretnych, kalifornijskich (Eisenia fetida). Wykopanie z ziemi naszych polskich dżdżownic (rosówek, Lumbricus terrestris) będzie na pewno mniej efektywne, ponieważ to kalifornijki są idealne do wermikompostowania. Te dżdżownice świetnie sprawdzają się zamkniętych kompostownikach, nie ciągnie ich do przygody, łatwo się też rozmnażają i nie są bardzo wymagające. Poza tym, wykopanie 2 tysięcy dżdżownic może być po prostu trudne!

Ile dżdżownic kalifornijskich potrzeba do wermikompostownika?
Ile dżdżownic kalifornijskich potrzeba do wermikompostownika?

Ile dżdżownic potrzeba do domowego kompostownika

Jeśli planujecie domowy wermikompostownik, ale nie macie pojęcia, iloma dżdżownicami go wypełnić, przygotowałam dla Was kilka podpowiedzi.

  • Dorosła dżdżownica kalifornijska waży mniej więcej 0,4-0,5 g.
  • Dżdżownica zjada w ciągu doby materię odpowiadającą połowie swojej wagi. Niektóre źródła mówią, że tyle, ile same ważą.

Dżdżownice żywią się materią organiczną, będą zadowolone z roślinnych (surowych) resztek z naszej kuchni, potrzebują także papieru (kawałki kartonu, papier z niszczarki itp.).

Żeby oszacować, jaki będzie przerób odpadków w naszym kompostowniku, możecie wyciągnąć średnią z tygodniowej ilości Waszych odpadków kuchennych. Odkładajcie je w osobnym (przewiewnym) pudełku i na koniec tygodnia zważcie. Odpadki będą tracić wodę i stawać się lżejsze po kilku dniach, ale to nie szkodzi – myślę, że właśnie w takich odstępach można dawać dżdżownicom paczki żywnościowe.

Odpadki kuchenne można gromadzić w przewiewnym pudełku
Odpadki kuchenne można gromadzić w przewiewnym pudełku

Tygodniową ilość odpadków dzielimy przez 7 dni i otrzymujemy szacowaną wagę odpadków dobowych (wiadomo, że czasami będzie ich więcej, czasami mniej, uśrednienie będzie podpowiedzią).

Przelicznik waga/liczba dżdżownic, jaką się przyjmuje, to: 200 g = 500 dżdżownic. Czyli 500 dżdżownic waży 200 g i w ciągu doby zjada 100 g materii organicznej. Wskaźnik dżdżownicowy to 500 : 100 = 5

Otrzymaną wagę odpadków pomnóżcie przez 5 – i otrzymacie wartość odpowiadającą liczbie dżdżownic, których potrzebujecie.

Przykład

Tygodniowo gospodarstwo X produkuje 1400 g odpadków kuchennych nadających się do wermikompostowania.

1400 g : 7 = 200 g

200 g średniego dziennego urobku odpadkowego mnożymy przez wskaźnik dżdżownicowy (5).

200 x 5 = 1000

Przy takiej ilości odpadków 1000 dżdżownic powinno dać radę z ich przerobem.

Uwaga, rozmnażanie

Dżdżownica w dobrych warunkach może żyć 10 lat (niektórzy twierdzą, że nawet 15). W dobrze prowadzonym wermikompostowniku dżdżownice będą się mnożyć na potęgę i szybko można uzyskać podwojenie ich liczby. Dżdżownice są hermafrodytami, przyjmują zarówno żeńską, jak i męską rolę rozrodczą, tym większe są szanse na liczne potomstwo: dwie dżdżownice mogą jednocześnie stać się matkami i ojcami nowego pokolenia.

Dojrzałość płciową dżdżownice osiągają po około roku, dlatego prawdziwe baby boom możemy zaobserwować dopiero po jakimś czasie prowadzenia hodowli.

Zapłodnienie dżdżownic polega na krzyżowej wymianie gamet, magazynowanych w specjalnych otworach. Dżdżownice wytwarzają specjalne mufki, w których może być zgromadzonych nawet 20 jaj. Mufka jest przesuwana do otworu z plemnikami, po czym następuje jej odłączenie – dżdżownica zrzuca kokon z jajami i plemnikami, zapłodnienie następuje poza jej ciałem.

Po trzech tygodniach z zapłodnionych jaj wykluwają się z nich małe dżdżowniczki.

Bądźcie więc przygotowani na to, że jeśli Waszym dżdżownicom będzie u Was dobrze, co jakiś czas trzeba będzie przerzedzać populację i np. przekazywać część dżdżownic osobom, które zakładają nowy wermikompostownik.

Potrzebujecie pomocy przy wermikompostowaniu? Zajrzyjcie do mojej książki!

Jak kompostować? To proste! – druk eko

Może przeczytasz także:

Simona Čechová, „Franciszek z kompostu”

„Franciszek z kompostu” – książka o dżdżownicy

„Franciszek z kompostu” to książka, którą... zawsze chciałam napisać sama. Simona Čechová, słowaczka autorka książek
„Dżungla w ogrodzie albo ogrodnictwo przyjazne planecie” Dave’a Goulsona

Czy z przekrojonej dżdżownicy powstaną dwie?

Czy można przepoławiać dżdżownice, żeby je rozmnażać? Czy z jednej przekrojonej dżdżownicy powstaną dwie? Czy
Kompostowanie zimą

Kompostowanie na zewnątrz zimą

Czy kompostowanie zimą ma sens? Czy nasz kompostownik zapada w sen zimowy? Czy warto wyrzucać

2 thoughts on “Ile dżdżownic potrzeba do domowego kompostownika?”

  1. Hej,
    Założyłam swój własny wermikompostownik! Bardzo ładnie pachnie i procesy sobie przebiegają w swoim tempie… tylko że pojawiły się setki maleńkich robaczków – białych ruszających siękropeczek, które początkowo myliłam z jajami dżdżownic. Czy one są Ok i nie szkodzą kompostownikowi czy raczej radzicie się ich pozbyć jajko nieproszonych gości? A jeśli tak to jak?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge