Fairpants – polska sprawiedliwa bielizna

Fairpants to pierwsza polska (i europejska!) firma produkująca bieliznę z bawełny organicznej z certyfikatem Fairtrade. Dlaczego jest wyjątkowa? Postaram się wyjaśnić cztery główne powody, dlaczego warto się jej przyjrzeć.

Fairpants - model classic
Fairpants – model classical

Produkcja bawełny jest jedną z najbardziej obciążających środowisko (zużycie wody i środków ochrony roślin), a dodatkowo wymagającą pracy ludzkich rąk (maszyna nie zbierze kłaczków bawełny tak dokładnie jak ludzie). Dlatego gdy sprawiamy sobie nowe ubrania, powinniśmy pamiętać o koszcie, jaki ponosi planeta, gdy powstają np. nasze dżinsy (nawet 8000 litrów wody).

Odpowiedzialne kupowanie

Wiem, że czasem trudno jest oprzeć się konsumenckim pokusom. Czasem mamy ochotę kupić sobie coś nowego, czasem – po prostu musimy uzupełnić szafę i niekoniecznie jesteśmy skłonni wybrać ubrania z lumpeksu. W moim wypadku np. bielizna i buty muszą być nowe. O butach napiszę przy okazji, natomiast bielizna to temat dość osobliwy i osobisty. Jedno jest pewne – zużywa się i co jakiś czas wymaga wymiany.

Gdy mam wymienić kryteria odpowiedzialnego kupowania, przychodzą mi do głowy cztery:

  • troska o środowisko,
  • troska o ludzi,
  • troska o mnie,
  • troska o lokalny rynek.

(Kolejność nie oznacza hierarchii, wszystkie kryteria są tak samo ważne). Staram się szukać rozwiązań, które w jakiś sposób korespondują z tymi wymaganiami – nie jest to łatwe. Troska o środowisko oznacza wybór odpowiedniego materiału, np. bawełny organicznej lub hempu (a jednak wciąż pozostaje ślad węglowy). Troska o ludzi to wybór produktów, które mają certyfikat lub rekomendację w zakresie Sprawiedliwego Handlu. Troska o mnie to z kolei zadbanie o jakość produktu, jego wygodę i bezpieczeństwo. Lokalny rynek wesprę, jeśli kupię coś wyprodukowanego w najbliższej okolicy, najlepiej od ludzi, których znam.

Fairpants - białe bokserki
Fairpants – białe bokserki

Cena – zwróćcie uwagę, że nie wymieniłam jej w kryteriach. Staram się kupować produkty dobrej jakości, aby starczyły na długo, i robię to rzadko, wolę więc zapłacić więcej, mieć mniej, używać dłużej. Wiem jednak, że cena bywa przeszkodą w kupowaniu etycznych produktów. Mój konsumpcyjny wybór wynika z tego, że mogę omijać sieciówki i bojkotować wielkie firmy odzieżowe. Każdy ma jednak prawo do swojego wyboru.

Fairpants – polska sprawiedliwa bielizna

https://www.fairpants.com/pl/

Fairpants - trzy fasony, trzy kolory
Fairpants – trzy fasony, trzy kolory

Jednym z wyborów, które mogę polecić, jest bielizna Fairpants. Młoda polska firma produkuje (na razie) majtki dla pań – liczę na to, że rozszerzy ofertę o modele męskie i dziecięce.

Dostępne są trzy modele (bokserki, surf i klasyczne) w trzech kolorach (białym, czarnym i zielonym). W zależności od modelu i koloru ceny wahają się od 49 zł do 59 zł.

Fairpants - model boxy
Fairpants – model boxy

Majtki są uszyte z bawełny organicznej, która dodatkowo jest certyfikowana przez Fairtrade, czyli pracownicy upraw m.in. mieli bezpieczne warunki pracy i dostali uczciwe wynagrodzenie oraz dofinansowanie na rzecz rozwoju lokalnej społeczności.

Majtki Fairpants
Majtki Fairpants

Bielizna jest szyta w Polsce, a więc kiedy kupujemy majtki Fairpants, wspieramy zarówno polską gospodarkę, jak  kraje rozwijające się. Cieszę się, że wreszcie doczekaliśmy się polskiej firmy działającej na takich zasadach.

Jeśli chodzi o sam produkt, majtki są z delikatnej bawełny, bardzo przyjemnej w dotyku. Są wygodne i dobrze leżą (model surf najmniej nadaje się na rower), wydają się trwałe. Z pewnością aby dobrać swój rozmiar, warto uważnie przeczytać wskazówki na stronie. Wybrałam rozmiar S i przekonałam się, że to dobry wybór, ale majtki są dla mnie w sam raz, bez dużego marginesu. Z kolorów najbardziej przypadł mi do gustu czarny.

Opakowanie Fairpants
Opakowanie Fairpants

Poprosiłam o przesłanie majtek w jak najbardziej zerowaste’owy sposób i dostałam tylko jedno pudełko, wyprodukowane z szarego kartonu z recyklingu. Żadnych niepotrzebnych folii i ulotek!

Zachęcam Was do przyjrzenia się ofercie Fairpants, bo połączyła w sobie dość trudne do spełnienia warunki troski zarówno o środowisko, jak i o ludzi oraz lokalny rynek. Niech nie zraża Was cena, bo nie jest dużo wyższa od tych, które zobaczycie w normalnych sieciówkach. A w odróżnieniu od zwykłych majtek te czynią bardzo dużo dobrego!

Może przeczytasz także:

Jak kupić etyczną czekoladę?

Skąd mam wiedzieć, że kupuję etyczną czekoladę?

Polacy uwielbiają czekoladę. Z badań wynika, że jemy średnio 5,7 kg czekoladowych słodyczy rocznie na
Jaki ślad węglowy ma wojna?

Jaki ślad węglowy ma wojna?

Wojna ma ogromny ślad węglowy, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Wątpliwości natomiast wzbudza
Simona Čechová, „Franciszek z kompostu”

„Franciszek z kompostu” – książka o dżdżownicy

„Franciszek z kompostu” to książka, którą... zawsze chciałam napisać sama. Simona Čechová, słowaczka autorka książek

14 thoughts on “Fairpants – polska sprawiedliwa bielizna”

  1. Dziękuję. Tego szukałam :-), ale zanim kupię chcę prosić Cię Joanno o odpowiedzi na kilka pytań.
    Jaka nić została użyta do uszycia bielizny? Czy jest to nić organiczna? Gdzie wytworzona? Czy w Polsce? Czym barwiona?
    Jakie barwniki zostały użyte do pomalowania bawełny? Szczególnie jeśli chodzi o czarny, który w metodzie konwencjonalnej produkcji bawełny jest najbardziej toksyczny.
    Czy gumki to również produkt eko?
    Pozdrawiam.

    1. Witam, pozwoli Pani że odpowiem na te pytania jako producent tejże bielizny.
      Nici których używamy nie są organiczne – ich producentem jest polska firma Amanda. Plan był aby użyć tylko dodatków z materiałów organicznych, jednak jest duży problem z ich dostępnością. Nici organiczne spotkałem ale tylko bawełniane o bardzo słabej strukturze – na dodatek nie posiadające żadnych certyfikatów, a jedynie zapewnienie że są eko. W Fairpants do produkcji bielizny używamy nici elastycznych i półelastycznych o mocnym splocie, a takie w formie organic niestety nie istnieją. Identycznie sytuacja wygląda w kwestii gumki. Co do barwnika czarnego, to nie mam wiedzy na ten temat ale spróbuję ją uzyskać u producenta materiału. Proszę się odezwać na maila, żeby sprawa nie umknęła. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za zainteresowanie – Kacper.

    2. Witam raz jeszcze, dostałem odpowiedź od producenta bawełny, że do barwienia zostały użyte barwniki certyfikowane przez GOTS. Użycie innych barwników uniemożliwia uzyskanie certyfikatu GOTS dla bawełny organicznej. Taki certyfikat wydaje się dopiero po zakończeniu całego procesu produkcji materiału (w tym też barwienia) i jest wystawiany na konkretną partię materiału i konkretną firmę, która go zakupiła. Od siebie dodam, że nasza bawełna posiada ważny certyfikat GOTS. Mam nadzieję, że taka odpowiedź jest dla Pani satysfakcjonująca :) Pozdrawiam serdecznie, Kacper.

    1. Też tak kiedyś myślałam, ale dziś już wiem, że za bardzo przyzwyczailiśmy się do taniej i byle jakiej mody. Sieciówki nas rozpaskudziły.

    1. Warto spojrzeć na metkę ubrania, które chcemy kupić. Czasem możemy nawet dojść do wniosku, że kolejny zakup wcale nie jest nam potrzebny :)

  2. Bardzo często zamawiam bieliznę przez internet. Uwielbiam zmysłową bieliznę damską, która nie jest wulgarna, a daje mi większe poczucie kobiecości. Naprawdę jestem zadowolona z paczki jaką otrzymałam niedawno :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge