Menu Zamknij

Ekodylematy: czy pieluchy wielorazowe są ekonomiczne?

Temat pieluszek wielorazowych dzieli rodziców – jak karmienie piersią/butelką czy spanie/niespanie z dzieckiem. Po roku używania wielorazówek postanowiłam zmierzyć się z dwoma zagadnieniami:

 • czy pieluchy wielorazowe są ekonomiczne?
 • czy pieluchy wielorazowe są ekologiczne?

I niniejszym inicjuję cykl rozprawiania się z mitami na temat ekologii oraz tematów pokrewnych.

otulacze_2

Część pierwsza: czy pieluszki wielorazowe są ekonomiczne?

Może pamiętacie tekst z blogu Dzieciowo Pieluszki wielorazowe – ekologiczny skok na kasę? – autorka podważa w nim dane podawane przez Reni Jusis, jakoby pieluszki jednorazowe dla jednego dziecka kosztowały 3,5 tysiąca złotych, a wielorazówki były o wiele tańsze. Ogólnie tekst odczytuję jako ukłon w stronę tych matek, które trochę się boją tych wielorazówek i szukają wszelkich argumentów przeciw, żeby tylko nie spróbować (świadczą o tym także komentarze pod tekstem).

Przyznaję, że autorka we mnie też zasiała ziarno zwątpienia (czytałam tekst około 1,5 roku temu), a mimo to kupiłam wyprawkę dla drugiego syna i ponad rok pieluchuję go prawie wyłącznie wielorazowo (czasem zakładam ekologiczną jednorazówkę Beaming Baby, także mój mąż, jeśli przewija, to tylko jednorazowo).

Wykonałam szczegółowe obliczenia, ile pieniędzy wydałam w ciągu tego roku na:

 • wyprawkę,
 • środki piorące,
 • wodę i prąd (pranie pieluch).

Potraktujcie te wyliczenia jako podstawę do własnych obliczeń, ponieważ wiem, że cena wody, prądu, środków piorących zależy od różnych czynników. Podobnie z pieluszkami – mój zestaw może być inny niż wasz, choć wydaje mi się podstawowy.

Ile kosztuje wielorazowa wyprawka?

Prawie wszystkie pieluchy wielorazowe kupiłam od Pupeko. Jest to polska firma, o której produktach pisałam już parę razy. Nie wszystkie rodzaje pieluszek się sprawdziły (kieszonki stały się otulaczami, bo zawsze przeciekały), używam jednak wszystkich elementów wyprawki. A składa się ona z:

– 4 otulaczy (4 x 49 zł = 196 zł),

– 9 zestawów: wkłady bambusowe z wkładkami sucha pupa + bambus Pupeko (3 x 55 zł = 165 zł)

– 2 wkładów bambusowych innych firm (około 16 zł),

– 4 wkładów sucha pupa (4 x 4 zł = 16 zł),

– 3 kieszonek Pupeko (3 x 53 zł = 159 zł),

– 1 kieszonki FuzziBunz z wkładami (odkupiona za 50 zł),

– 3 formowanek bambusowych (2 x 48 zł, jedna kolekcjonerska 52 zł – 148 zł),

– dużo pieluch tetrowych odziedziczonych po starszym bracie, które były używane tylko na samym początku, teraz służą do innych celów, nie liczę;

– wełniak, który sama zrobiłam, koszt wełny – kilkadziesiąt groszy, nie liczę.

Suma to 750 zł.

formowanka_09

Wyprawka jest absolutnie wystarczająca do pieluchowania wyłącznie wielorazówkami przy założeniu, że otulacze, które nie zostały powalane kupą, płuczemy pod kranem z odrobiną mydła i suszymy (dzięki temu schną na bieżąco i nie jesteśmy uzależnieni od prania w pralce).

W ramach akcesoriów (o których pisałam szerzej tutaj) naprawdę niezbędny jest tylko szczelny kubełek na pieluchy (do kupienia za kilkanaście zł). Ja używam także wkładek na kupę, które można prać – koszt to kilka zł na rok. Ponieważ chcę się skupić na samych pieluchach, pominę ten wydatek.

akcesoria_pieluchowe

Ile kosztuje pranie pieluch wielorazowych?

Poniższe wyliczenia oparte są na moich dokładnych pomiarach, które jednak są zależne od cen obowiązujących w moim bloku i od parametrów mojej pralki.

Najpierw przedstawię te zmienne:

Woda: za m sześcienny wody (zimnej i ciepłej, za ogrzewanie płacę ryczałt) płacimy 11,47 zł, czyli 0,0147 zł za litr.

Prąd: za 1 kWh płacimy w zaokrągleniu w górę 0,64 gr.

Pralka Beko, bęben 3,5-kilowy, wirowanie 800 obrotów, zużycie prądu i wody podczas:

 • płukania: 20 l wody, prądu – ułamek kWh, co daje 0,294 zł (liczę tylko wodę),
 • pełnego cyklu w 90°C – 40 l wody, prądu – niecałe 1,5 kWh, co daje 0,588 zł za wodę i 0,96 zł za prąd.

Środki używane do prania:

 • orzechy piorące (kupuję w ilościach hurtowych, wychodzi 20 zł za kg, 1 kg orzechów starcza na 150 prań przy założeniu, że partię orzechów wykorzystujemy trzy razy) – 0,13 zł na pranie;
 • łyżka sody oczyszczonej (8 zł za 1 kg, co powinno starczyć na 200 prań) – 0,04 zł na pranie;

lub

 • proszek do prania własnej produkcji (mydło marsylskie, boraks i soda kalcynowana) – 0,50 zł na pranie (myślę, że tak naprawdę mniej);
 • olejek zapachowy (7–8 zł za buteleczkę, która starcza na około 20–25 prań) – uśrednijmy: 0,35 zł.

Pranie pieluch robię co 2–3 dni i poprzedzam dodatkowym płukaniem, ale wypełniam pieluszkami tylko połowę pralki, dokładam do nich inne rzeczy. Uśredniam więc: jedno całe pranie na 5 dni, ale na każde pół prania przypada jedno płukanie, a więc co 5 dni pralka pierze bęben pieluch i wykonuje dwa dodatkowe płukania (w sumie 80 l wody).

pupastefka

Trudne równanie

Aby policzyć, ile rocznie kosztuje pranie pieluch wielorazowych, należy:

 • policzyć liczbę prań w roku (365/5 = 73 prania);
 • policzyć, ile wody zużywa jedno pranie (80 l – 0,9176 zł);
 • policzyć, ile prądu zużywa jedno pranie (1,5 kWh – 0,96 zł);
 • policzyć, ile  kosztują środki piorące (orzechy + soda + olejek – 0,52 zł – lub domowy proszek + olejek – 0,85 zł);
 • pomnożyć wszystkie koszty przez liczbę prań w roku (73).

W moim wypadku pranie odbywa się raz w proszku, raz w orzechach (dawno zrezygnowałam z odkażacza na rzecz wysokiej temperatury). Dzielę: 36 prań w orzechach, 37 prań w proszku.

36 x (0,9176 +0,96 +0,52) + 37 x (0,9176 +0,96 + 0,85) = 86,3136 + 100,9212 = 187,2348 (zł rocznie)

Zakładając, że dzieci przeciętnie noszą pieluchy przez 30 miesięcy (2,5 roku), aby obliczyć całkowity koszt pieluch wielorazowych w moim wypadku, powinnam dodać koszt wyprawki (750 zł) i roczny koszt prania pomnożony przez 2,5 (468,087).

Co daje 1218 zł bez kilku groszy.

Gdybym miała jeszcze jedno dziecko, które używałoby tych samych pieluch, koszt wyniósłby o 375 zł mniej na dziecko (zakładając, że wszystkie otulacze przetrwają tyle czasu i że kolejne dziecko urodziłoby się po odpieluchowaniu poprzedniego). Zakładam także, że część pieluszek sprzedam (już sprzedałam otulacz w rozmiarze S).

Ile kosztuje pieluchowanie jednorazowe?

Spytałam znajomych mających małe dzieci, ile paczek pieluch jednorazowych kupują na miesiąc i ile ich to kosztuje. Oczywiście, pieluchy są różne, ale najczęściej w odpowiedzi padały dwie marki: Dada (około 30 zł za paczkę) i Pampers (około 43 zł za paczkę, co wydaje mi się optymistyczną wersją).

Mój bratanek zużywa około 18 paczek Dada i 6 paczek Pampersów rocznie, co daje około 800 zł rocznie.

Żona kolegi prowadzi dokładną ewidencję pieluch – dwuletni syn znajomych zużył do tej pory pieluchy wartości 2000 zł (1000 zł rocznie).

Jeśli ktoś używa wyłącznie pieluch Dada (które podobno zawodzą w nocy), może zmieścić się w sumie 720 zł rocznie.

Jeśli ktoś zakłada dziecku wyłącznie Pampersy z promocji, wyda około 1032 zł.

A więc pieluchowanie jednorazowe (i mówię tu o zwykłych jednorazówkach, nie eko) w ciągu 2,5 roku kosztuje od  1800 (wersja minimum, tylko najtańsze pieluchy) do 2580 zł (wersja optymistyczna).

Uważam, że moje wyliczenia kosztów pieluchowania wielorazowego są nieco zawyżone, a jednorazowego – uśrednione z tendencją zaokrąglania w dół. Jakkolwiek będziemy liczyć, nie da się ukryć, że pieluchowanie wielorazowe jest tańsze od jednorazowego.

Wkrótce napiszę drugą część tekstu – zmierzę się z tematem, czy pieluchy wielorazowe są ekologiczne, bo to wcale nie jest oczywiste!

Opublikowano warchiwum, ekodylematy, pieluchy wielorazowe

Podobne wpisy

27 komentarzy

 1. martamarta

  Witam
  Chciałabym zapytać o twoje doświadczenia z odparzeniami w kontekście pieluch wielorazowych. Moja córka ma wyjątkowo wrażliwą skórę okolic intymnych i każdy niezauważony kontakt z mokrą pieluchą prowadził do odparzenia co skutecznie mnie zniechęciło do wielorazówek – mam kieszonki ale deklarowanej suchości przy skórze nie zauważyłam.
  Pozdrawiam

  • joanna

   Witaj, nie mamy prawie żadnych odparzeń, tzn. zdarzają się incydentalne, jeśli przegapię kupę (w wielorazówkach nie czuć ich tak dobrze), wtedy wystarczy raz posmarować masłem shea. Co do Twoich doświadczeń, sprawdź, z jakiego materiału jest wykonana kieszonka, w czym była uprana, czy wkład nie był przepełniony, a może nie był typu „sucha pupa”? Kieszonki odradzam, chyba że są naprawdę dobrze uszyte.

 2. Andrzej

  Akurat DADY są całkiem ok w nocy, fakt zdaża się że nie nadążą z zebraniem i troszkę przeciekną ale to jak mały śpi całą noc ( rozmiar 4 ).

 3. rr

  Moje dzieci używały jednorazówek tylko przez 1 rok Po 1 roku tylko na noc…. wniosek jest taki że lepiej poświęcić więcej uwagi dzieciom i nauczyć szybko siadać na nocnik ( tu zasluga babci ale nie stosowala zadnych nadzwyczajnych metod)

  • Asia

   Można przecież stosować wielorazowki, poświęcac uwagę dziecku i skończycc pieluchowac wcześniej… pod względem ekonomicznym wyjdzie porównywalnie z jednorazowymi, pod względem ekologicznym, rok pieluchowania jednorazowego to cała sterta pampkow….

 4. Sławek

  Świetny, konkretny i rzeczowy tekst. Zatem pozdrawiam :-) PS. Gdybyż tylko kolorystyka Waszego bloga była nieco mniej uderzająca po oczach… Ale to rzecz gustu ;-)

 5. Alicja

  Świetny tekst, nareszcie jakieś wiarygodne dane :).
  Mam jedno pytanie jest coś jednorazowego bez czego trudno byłoby Wam żyć ?

  • joanna

   Pomijając takie okoliczności jak podróż czy choroba, kiedy z różnych względów przechodzimy na jednorazowe pieluchy itp., na co dzień trudno byłoby nam żyć bez (a to zaskoczenie) prezerwatyw :)

 6. Ag.

  Ale wcześniej chyba częściej? Mój syn przez dobre pół roku zużywał nawet 10 pieluch dziennie, a kupy nie nadawały się do zbierania w papierek (właściwie do papierka nadają się, od kiedy zaczął jeść coś innego niż tylko mleko). To nas w dużej mierze zniechęciło do przedsięwzięcia. Z kolei nie było potrzeby (poza wyjątkami) przewijania go w nocy, co – jak się domyślam – przy pieluchach wielorazowych nie wchodzi w grę. Ciekawe to wyliczenie. Gdy braliśmy pod uwagę tego typu rozwiązanie, obstawialiśmy zakup przynajmniej 15 takich pieluch (otulaczy) i myśleliśmy o praniu codziennie ze względu na to, że podobno wolno schną (o zapachu nie wspomnę). Fajnie, że Wam się udało. Może przy kolejnych dzieciach pomyślę. Na pewno będę nadal Was śledzić. Dobrego!

  • joanna

   Dzięki za komentarz – zgadzam się, początki są trudne, przez pierwsze miesiące wspomagaliśmy się ekojednorazówkami. Potem nam przeszło z powodu ceny. To prawda, na początku pieluchy zużywane są w ilościach ogromnych, ale tak naprawdę wystarczy dobry system (zmieniasz często – więc wystarczy tetra, która schnie błyskawicznie, a otulacz przepierasz i on też szybko schnie). W nocy ja najbardziej wielorazówki! Zakładam formowankę, otulacz i jest OK (od 20-21 do 7 rano). Powodzenia :)

 7. Aga

  Ja odpieluchowałam bezpampersowo dwójkę dzieci, więc koszt wielorazówek mogę podzielić na dwa nie wspominając o tym, że są w świetnym stanie i posłużą spokojnie jeszcze minimum jednemu dziecku. Jeśli je sprzedam, a chętnych nie brakuje, koszt spada jeszcze bardziej. Jako wkładów używałam zwykłych tetrówek, które teraz świetnie czyszczą podłogę czy kominek. Nic się nie zmarnuje :) Czy bywało ciężko? Tak. Z dziećmi w ogóle bywa ciężko, ale nie wystarczająco, żeby zakładać dziecku 24h pieluchę z grzejącym żelem (mam chłopców, tym ważniejsza była dla mnie kwestia przegrzewania).

  • joanna

   W tej chwili używamy 3 otulaczy i 4 kieszonek i to starcza z trudem (popsuły nam się otulacze Pupeko, rzepy nie dały już rady), zazwyczaj posiłkuję sięjedną ekologiczną jednorazówką :)

  • joanna

   Po jakimś czasie musiałam oczyszczać pieluchy – to fakt. Teraz piorę w mieszance soda + nadwęglan sodu + boraks + odrobina odkażacza, a lada chwila zacznę używać kul piorących. oczyszczanie pieluch wykonuję tak czy siak, niezależnie od tego, czym piorę. Być może wynika to z faktu, że pieluchy mają już kilkanaście miesięcy i łatwiej się zatłuszczają.

 8. Lucyna

  ja na pieluchy na całe pieluchowanie wydałam ok.1200 same jednorazówki.Dziecko wysadzane od 5 mca. Szybko kupa w nocniku sie znalazła za kazdym razem. Cale pieluchowanie skonczylismy szybko.Polecam nocnik od najwczesniejszych chwil.

 9. Pingback:Pampersy pod lupą – PiggyPEG

 10. MD

  Witam,
  niestety mam złą wiadomość – Twoje wyliczenia odnośnie pieluszek wielorazowych są BARDZO mocno zaniżone.

  Po 1. Do sumy nie są doliczone pieluszki jednorazowe, którymi się wspomagasz (często w nocy, przynajmniej tak zrozumiałem z komentarza) 100 zł /rocznie (optymistycznie, nie codziennie) (sumarycznie 250 zł)

  Po 2. Należy również doliczyć koszt wody, która zużywana jest podczas przepłukiwania i tutaj zła wiadomość. Zużycie wody podczas przepłukiwania będzie znacznie większe niż podczas prania! Pralki są niezwykle oszczędnymi urządzeniami Rodzicie dziewczyny (starsi ludzie) kiedy zepsuła im się pralka stwierdzili, że będą prali ręcznie i tak robili prawie pół roku – wynik to 2,5 razy większy rachunek za wodę! 80l wody to ok. 10 minut odkręconego kranu i to nie całkowicie. 2 minuty dziennie płukania to (365×2/10 czyli tyle ile jedno pranie – 73) 73x80l czyli cykli jednego prania. Spokojnie można doliczyć 80 zł rocznie. ( sumarycznie 200 zł)

  3. W komentarzu piszesz, że coś tam się zepsuło i jest to na styk – więc do wyprawki należy doliczyć co najmniej 100 zł. Na wymianę uszkodzonego elementu + zwiększenie ilości potrzebnych rzeczy aby nie było na styk, a spokojnie – tak jak w przypadku pieluszek jednorazowych.

  Czyli sumarycznie do Twojego wyniku należy doliczyć 550 zł. Wtedy suma to 1768 zł. Czyli różnica to 2580 – 1768 = 812 zł
  lub wersja pośrednia 2000 – 1768 = 232 zł.

  Na koniec należy wziąć jeszcze jeden pominięty parametr pod uwagę. Koszt pracogodziny. Płukanie + wywieszenie prania + ściągnięcie prania + faktyczne pranie + znów wieszanie i ściąganie. Obstawiam, że jest to minimum godzina pracy tygodniowo czyli w ciągu 2,5 lat 130 godzin.
  1. 812/130 = 6,25 zł/h
  2. 232/130 = 1,79 zł/h

  I teraz sobie trzeba odpowiedzieć czy jeśli ktoś dałby Ci 1,79 na godzinę w pracy to przyjęłabyś taką pracę?

  • joanna

   A ja mam dobrą wiadomość :) Ponieważ sprzedałam moje pieluszki, odzyskałam 500 zł z wyprawki. Oczywiście gdybym miała więcej dzieci, koszty rozłożyłyby się jeszcze lepiej. Prawda jest też taka, że wybór pieluszek i ich cena bardzo się zmieniły, odkąd przestałam zajmować się tematem. Dlatego moje obliczenia były aktualne jakiś czas temu. Nie żałuję wyboru i polecam każdej mamie!

   • Ewa

    Też myślałam nad kosztami wody zużywanej do przekłuwania pieluszek, która we wszystkich porównaniach jedno i wielorazowek, które spotkałam, zostały pominięte. Jednocześnie pomijane są w tych porównaniach koszty śmieci. Moja znajoma w związku z jednorazowkami musiała zwiększyć kosz na śmieci, co wiązało się z dodatkową opłatą rzędu kilkudziesięciu złotych miesięcznie plus worki na śmieci (choć to akurat groszowe sprawy). Jeśli prawdą jest, że przy jednorazowkach pojawiają się odparzenia, a przy wielo nie, to należałoby doliczyć koszty maści nad odparzenia… Ogólnie te dywagacje mogą iść w nieskończoność ;)

 11. Pingback:Pampersy pod lupą - PiggyPEG

 12. Malwina

  Kiedy nareszcie zmienić informację na temat prania pieluszek? Jak można polecać płyny, orzechy, mydło itd. Przecież już od dawna są badania dotyczące pranie pieluszek i wnioski są proste. Tylko proszki że związkami wybielajacymi na bazie tlenu min 5-15% w połączeniu z temp 60 min 20 minut lub 40+dodatkowa porcja związków wybielajacych na bazie tlenu zawarta w odkazaczu jest gwarantem pozbycia się bakterii i uniknięcia robienia się złogów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge

Na tej stronie używamy plików cookies i podobnych funkcji do przetwarzania informacji o urządzeniach końcowych i danych osobowych. Przetwarzanie jest wykorzystywane do celów takich jak integracja treści, usług zewnętrznych i elementów stron trzecich, analiza/pomiary statystyczne oraz integracja mediów społecznościowych. Więcej
Ustawienia cookies
Zaakceptuj
Odrzuć
Polityka prywatności i cookies
Polityka prywatności i cookies
Nazwa Aktywne

>>Przejdź do Polityki cookies

 

Polityka prywatności danych osobowych dotycząca Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

§1 Tożsamość administratora danych

1. Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu online prowadzonego pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Dane przetwarzane są zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa; tj. Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO), ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych, a także ustawą z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. 3. Poniższa Polityka Prywatności obejmuje zasady przetwarzania danych Użytkowników Strony, a także osób zawierających umowy z Administratorem danych, w tym związanych z realizacją Zamówienia w Sklepie internetowym, a także danych gromadzonych poprzez kontakt z Administratorem danych (adres e-mail lub telefonicznie) lub korespondencję tradycyjną, jak i osób, które lubią i/lub obserwują fanpage Administratora w mediach społecznościowych, jeśli prowadzi.

§2 Stosowane definicje

1. W niniejszej polityce stosuje się następujące definicje: a) Sklep – serwis internetowy dostępny pod adresem www.baranowscy.eu/wordpress/sklep za pośrednictwem którego Użytkownik może: przeglądać jego zawartość, składać zamówienia na produkty i towary, zamówić informacje handlowe i marketingowe, wykupić wejściówkę na warsztaty. b) Administrator danych osobowych – podmiot, który decyduje o celu i środkach przetwarzania danych, w niniejszej polityce rozumie się przez to: Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842. c) Użytkownik – osoba fizyczna, której dane dotyczą i która korzysta z usług dostępnych w Serwisie/Sklepie. d) Dane osobowe – wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe. e) Blog/Serwis – strona internetowa Organiczni.eu znajdująca się pod adresem baranowscy.eu/wordpress/, której Sklep internetowy jest częścią, za pomocą którego Użytkownik może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. f) Cookies – małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony.

§3 Cele przetwarzania danych

1. Administrator Danych Osobowych przetwarza dane osobowe wyłącznie, gdy jest to dopuszczone aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, w tym w celu: a) przygotowania i realizacji zawartej umowy sprzedaży, w tym zawarcia umowy na odległość za pośrednictwem sklepu internetowego, której osoba jest stroną, a także realizacji uprawnień z niej wynikających, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, b) udokumentowania realizacji umów, w tym wystawienia rachunku lub faktury dla osoby fizycznej, prowadzenia dokumentacji księgowej i podatkowej, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c) RODO, tj. w celu wykonania obowiązków prawnych ciążących na Administratorze danych osobowych, na podstawie art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, c) podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, w tym udzielenia odpowiedzi na pytania zadane poprzez środki komunikacji elektronicznej lub w celu obsługi korespondencji tradycyjnej, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, d) wysyłania zamówionych informacji marketingowych drogą elektroniczną (newsletter) na podany przez Użytkownika adres e-mail w tym celu, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, e) rejestracji i założenia Konta w Sklepie, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, f) marketingu własnych produktów i usług Administratora danych drogą tradycyjną, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) RODO, tj. w celu realizacji prawnie uzasadnionych interesów administratora danych lub osoby, której dane dotyczą, g) w celu wysłania maila z prośbą o ocenę Sklepu i/lub Towaru/Produktu odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO, a przetwarzanie to odbywa się w usprawiedliwionym celu administratora danych (Sprzedawcy), którym jest doskonalenie oferty i/lub Towaru/Produktu i/lub Sklepu poprzez gromadzenie rzetelnych opinii o nich przez właściciela Sklepu, h) dochodzenia praw i roszczeń przez Administratora danych lub osobę, której dane dotyczą, na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO i odbywa się w prawnie usprawiedliwionym celu. 3. Podanie danych osobowych jest niezbędne w celu realizacji umowy zawartej na odległość, w tym wysyłki towaru lub udostępnienia produktu cyfrowego i wystawienia dokumentu księgowego, dochodzenia roszczeń, a także udzielenia odpowiedzi na pytania. Podanie danych osobowych w pozostałym zakresie jest dobrowolne. 4. Brak podania wymaganych danych uniemożliwia realizację umowy zawartej na odległość, wystawienie rachunku lub faktury lub podjęcie kontaktu na żądanie osoby, której dane dotyczą.

§4 Sposoby pozyskiwania danych

1. Dane osobowe Użytkownika gromadzone są bezpośrednio od osób, których dane dotyczą, tj. poprzez: a) wypełnienie formularza zapisu na newsletter, b) wypełnienie formularza zamówienia w sklepie-online, c) rejestracja konta w Serwisie, d) podanie danych do przygotowania i zawarcia umowy, e) bezpośredni kontakt z administratorem danych za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie lub w formie tradycyjnej w miejscu prowadzenia działalności, f) napisanie komentarza pod wpisem/wpisach na Blogu.

§5 Zakres przetwarzanych danych

1. Zakres przetwarzanych danych osobowych został ograniczony do minimum niezbędnego do świadczenia usług w zakresie: a) złożenia zapytania za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie: adres e-mail numer telefonu, adres poczty elektronicznej, imię, ewentualne inne dane podane dobrowolnie przez osobę, której dane dotyczą, b) dokonania zapisu na newsletter: imię, adres e-mail, c) złożenia zamówienia w sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, adres dostawy, ewentualnie adres punktu odbioru, d) rejestracji konta w Serwisie lub sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, hasło, login, e) wystawienia rachunku lub faktury: imię i nazwisko lub nazwa podmiotu, adres siedziby, NIP, f) umieszczenia komentarza/y pod wpisem/ami na blogu:  dane widoczne w formularzu komentowania, adres IP odwiedzającego oraz podpis jego przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Zanonimizowany ciąg znaków stworzony na podstawie wpisanego adresu email (tak zwany hash) może zostać przesłany do usługi Gravatar w celu sprawdzenia, czy użytkownik z niej korzysta. Polityka prywatności usługi Gravatar jest dostępna tutaj: <a href="https://automattic.com/privacy/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">https://automattic.com/privacy/</a>.

§6 Okres przetwarzania danych

1. Okres przetwarzania danych jest uzależniony od celu, dla którego dane zostały zebrane i wynosi w celu: a) zawarcia i realizacja umowy sprzedaży, w tym sprzedaży na odległość - przez okres niezbędny do udokumentowania wykonanej umowy, w tym wystawienia rachunku lub faktury - 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, na podstawie art. 112 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w związku z art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, b) w celu wysyłania informacji handlowych drogą elektroniczną (newsletter) i/lub założenia Konta w Sklepie/wysyłania zapytania o opinię przez zewnętrzne serwisy badania satysfakcji - do czasu odwołania zgody, bez wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej odwołaniem, c) przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane drogą elektroniczną lub telefoniczną, ale nie dłużej niż przez 6 miesięcy, o ile osoba nie zdecyduje się zawrzeć umowy z Administratorem danych osobowych, d) w celu dochodzenia roszczeń, na podstawie ustawy z art. 118 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

§7 Odbiorcy danych

1. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać powierzone innym podmiotom w celu wykonania usług na zlecenie administratora danych, w szczególności podmiotom w zakresie: a) hostingu strony www, b) serwisu i utrzymania systemów informatycznych, w których dane są przetwarzane, w tym w celu automatyzacji newslettera, wystawiania faktur, obsługi zamówień, etc. c) prowadzenia obsługi księgowej, d) prowadzenia obsługi biurowej, e) brokera usług kurierskich, f) droppshippingu i obsługi logistycznej zamówień. 2. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać także udostępnione podmiotom wspierającym administratora danych, w tym podmiotom realizującym usługi kurierskie i pocztowe, obsługę płatności online. 3. Obsługa Serwisu i Bloga odbywa się z użyciem konta e-mail prowadzonego przez Google. Szczegółowe informacje na temat polityki prywatności Google znajdują się tutaj. 4. Zapisanie się do newslettera oznacza, że dane (w szczególności: imię, adres email, adres IP, lokalizacja) będą przetwarzane przez MailerLite (UAB “MailerLite”, J. Basanavičiaus 15, LT-03108 Vilnius, Lithuania); Polityka prywatności MailerLite. 5. Dane osobowe mogą być przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku z korzystaniem przez Administratora z rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§8 Fanpage Administratora danych w mediach społecznościowych

1. Administrator danych jest także jednocześnie współadministratorem danych jego obserwatorów w mediach społecznościowych - szczególnie osób, które korzystają ze środków komunikacji elektronicznej na fanpage’u - Facebook - „@Organiczni.eu” i Instagram pod nazwą konta „@organiczni_eu”, prowadzonych przez Administratora danych w tych serwisach społecznościowych. 2. W pozostałym zakresie administratorem danych Użytkowników tych serwisów społecznościowych jest Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc., z siedzibą przy 1 Hacker Way, Menlo Park, CA 94025, USA), a przetwarzanie tych danych odbywa się na zasadach opisanych w regulaminach i politykach prywatności użytkowników tych serwisów, w tym na: https://www.facebook.com/privacy 3. Dane osobowe Użytkownika, który lubi i/lub obserwuje fanpage Administratora w mediach społecznościowych będą przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku ze stosowaniem rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. 4. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§9 Prawa osób, których dane dotyczą

1. Osobom, których dane dotyczą przysługuje prawo: a) dostępu do treści danych osobowych, w tym otrzymania bezpłatnie pierwszej kopii treści danych osobowych, b) do poprawiania danych, c) do usunięcia danych, o ile nie obowiązują inne przepisy prawa, które zobowiązują administratora danych do archiwizacji danych przez określony czas, d) prawo do przenoszenia danych, o ile podstawą przetwarzania danych jest umowa lub zgoda osoby, której dane dotyczą, a przetwarzanie danych odbywa się w sposób automatyczny, e) do odwołania zgody na przetwarzanie danych osobowych - jeśli podstawą tego przetwarzania była zgoda osoby, której dane dotyczą. Odwołanie zgody nie ma wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej wycofaniem, f) do wniesienia sprzeciwu na przetwarzanie danych – z przyczyn związanych ze szczególną sytuacją wobec przetwarzania dotyczących danych osobowych opartego na art. 6 ust. 1 lit. e) lub f) RODO, a także prawo do ograniczenia przetwarzania, g) prawo do niepodlegania automatycznemu profilowaniu, jeśli administrator danych podejmowałby decyzje opierające się wyłącznie na automatycznym profilowaniu i niosące ze sobą skutki prawne dla osoby, której dane dotyczą lub podobnie na nią wpływały, h) prawo do kontroli przetwarzania danych i informacji na temat tego, kto jest administratorem danych, a także uzyskania informacji o celu, zakresie i sposobie przetwarzania danych, treści tych danych, źródle danych, a także sposobie udostępniania, w tym o odbiorcach lub kategoriach odbiorców danych, 2. W celu realizacji prawa do informacji, dostępu do treści danych, ich poprawiania, a także innych praw, można skontaktować się z Administratorem danych. 3. Osoba, której dane dotyczą ma także prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), jeśli przetwarzanie danych narusza przepisy Ogólnego rozporządzania o ochronie danych osobowych (RODO). Skarga może zostać wniesiona w formie elektronicznej lub tradycyjnej na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.

§10 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej polityki prywatności, w szczególności gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności osób, których dane dotyczą, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do niniejszej Polityki Prywatności, które będą obowiązywały w ciągu 14 dni od ich opublikowania na stronie Serwisu/Sklepu.  

Polityka cookies Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

 

§1 Postanowienia ogólne

1. Właścicielem Sklepu/Strony i Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest firma Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Zasady przetwarzania danych osobowych zostały udostępnione w Polityce Prywatności RODO, dostępnej pod adresem: https://baranowscy.eu/wordpress/cookie-policy/ 3. Strona i/lub Sklep używa plików cookies, aby dostarczać usługi i funkcje dostosowane do preferencji i potrzeb Użytkowników strony, w szczególności pliki cookies pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb.

§2 Stosowane definicje

1. Cookies - małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony. 2. Użytkownik - osoba, która dobrowolnie korzysta z usług i treści dostępnych w Serwisie i Sklepie, tj. przegląda strony Serwisu i Sklepu, składa zamówienie w Sklepie, rejestruje się, zapisuje się na bezpłatny newsletter lub kontaktuje się z właścicielem Sklepu poprzez formularz kontaktowy. 3. Sklep – sklep internetowy dostępny pod adresem baranowscy.eu/wordpress/sklep, za pośrednictwem, którego Kupujący może dokonywać zakupów określonych Towarów i Produktów. 4. Serwis - serwis dostępny pod adresem Organiczni.eu / baranowscy.eu/wordpress/, za pomocą którego Kupujący może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. 5. Dane osobowe - wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe.

§3 Cele cookies

1. Pliki cookies mogą mieć charakter tymczasowy, tj. są usuwane z chwilą zamknięcia przeglądarki, lub trwały. 2. Stałe pliki cookies są przechowywane także po zakończeniu korzystania ze stron Serwisu i służą do przechowywania informacji takich jak hasło czy login, co przyspiesza i ułatwia korzystanie ze stron, a także umożliwia zapamiętanie wybranych przez Użytkownika ustawień. 3. Serwis wykorzystuje pliki cookies w następujących celach: a) dostosowania zawartości stron Serwisu do indywidualnych preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych (wyświetlanie dostosowane do potrzeb - cookies funkcjonalne), b) dokonania analiz i statystyk, które dostarczą informacji, w jaki sposób Użytkownik Serwisu korzysta ze stron, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości, c) marketingowych i/lub remarketingowych, w tym kierowania dedykowanych treści, w szczególności do Użytkowników, którzy odwiedzili stronę internetową lub Fanpage Administratora danych osobowych na portalu społecznościowym Facebook i/lub Instagram. 4. Dane zawarte w cookies będą archiwizowane i wykorzystywane w celach analizy statystycznej i oceny globalnego ruchu użytkowników Serwisu. 5. Dane zawarte w cookies nie są łączone z przekazanymi przez Użytkownika danymi osobowymi podczas zawarcia umowy lub kontaktu z Administratorem danych.

§4 Narzędzia związane z gromadzeniem cookies lub udostępnianiem cookies

W celu analizy ruchu na stronie Serwisu, źródła ruchu, jak i optymalizacji działań marketingowych zainstalowano na stronie: 1. Google Analytics - narzędzie dostarczane przez Google LLC. 1600 Amphitheatre Parkway Mountain View, CA 94043, USA, co pozwala na analizę ruchu Użytkownika na stronie Serwisu i jego podstronach (kraj/miasto, liczba odwiedzin, przeglądane strony, czas odwiedzin, etc.). Główny plik cookie używany przez Google Analytics, „_ga", umożliwia usłudze rozróżnianie poszczególnych Użytkowników i działa przez 2 lata. Każdy plik „_ga” jest unikalny dla konkretnej usługi, więc nie można go użyć do śledzenia użytkownika lub przeglądarki w innych, niepowiązanych witrynach. Ustawienia prywatności w usługach Google mogą zostać zmienione przez Użytkownika, więcej informacji na: https://policies.google.com/privacy W celu stałego zablokowania cookies gromadzonych przez Google Analytics, Użytkownik może skorzystać z dodatku do przeglądarki opracowanego i dostarczanego przez Google LLC na stronie: https://tools.google.com/dlpage/gaoptout 2. Piksel Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc,), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia pomiar, optymalizację i tworzenie niestandardowych grup odbiorców, pozwala na zbieranie informacji na temat korzystania przez Użytkownika ze strony Serwisu i kierowanie do niego dedykowanych treści w serwisie społecznościowym Facebook. W celu kontroli ustawień prywatności w tym serwisie społecznościowym Użytkownik może dokonać w dowolnym momencie zmiany swoich preferencji i ustawień. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ Piksel Facebooka pozwala na tworzenie niestandardowych grup odbiorców i/lub podobnych grup odbiorców do osób, które wchodziły już w interakcję z Serwisem lub materiałami Administratora danych udostępnionymi na portalach społecznościowych Facebook i/lub Instagram, prowadzonych przez Administratora danych, przy czym retencja danych dostarczanych przez piksel Facebooka w szczególności wynosi odpowiednio: a) witryna internetowa (Serwis) - maksymalnie 180 dni od interakcji z witryną, b) fanpage na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z kontem, c) film udostępniony na fanpage’ u Administratora na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem, d) wydarzenia organizowane lub współorganizowane przez Administratora na fanpage’u na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem. 3. Messenger Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia kontaktowanie się Użytkownika z właścicielem Serwisu poprzez Messenger w serwisie społecznościowym Facebook/Instagram. Korzystanie z czatu Facebooka na stronie Serwisu jest dobrowolne. Użytkownik może prowadzić rozmowę jako gość lub zalogować się na swoje konto w tym serwisie. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ 4. Wtyczkę/Widget Facebooka/Instagrama - narzędzie umożliwiające bezpośrednie przejście Użytkownika na Fanpage Administratora danych, prowadzony na stronie portalu społecznościowego Facebook/Instagram, prowadzonego na portalu dostarczanym przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia. Po przejściu do serwisu społecznościowego Facebook i Instagram Użytkownicy podlegają dodatkowo zasadom ochrony prywatności, opisanym w tym serwisie, w szczególności na stronie: https://www.facebook.com/privacy/ 5. Przetwarzanie danych zawartych w cookies przez dostawców, których siedziby i/lub serwery są zlokalizowane w państwach trzecich będzie się wiązać z przekazaniem danych zawartych w cookies poza Europejski Obszar Gospodarczy (EOG). Przekazanie danych zawartych w cookies, w szczególności adres IP użytkownika odbywa się na podstawie decyzji Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich zawartych w ramach regulaminów usług realizowany pomiędzy Administratorem danych, a dostawcą rozwiązania.

§5 Akceptacja lub zmiana ustawień cookies

1. Użytkownik po wejściu na stronę Sklepu/Serwisu może zaakceptować stosowanie cookies w powyższych celach, odrzucić je lub wyrazić zgodę tylko na wybrane pliki cookies. 2. Użytkownik może w każdej chwili także skasować i/lub wyłączyć cookies w przeglądarce internetowej, z której korzysta podczas przeglądania Serwisu/Sklepu. 3. Skasowanie lub wyłączenie plików cookies może spowodować trudności lub ograniczoną funkcjonalność niektórych części Serwisu (dotyczy cookies funkcjonalnych). Niektóre pliki cookies mogą być bowiem niezbędne do prawidłowego działania stron Serwisu i wyświetlenia treści na danym rodzaju urządzenia. 4. W celu zarządzania cookies Użytkownik może skorzystać także z funkcji dostępnych w przeglądarce, z której aktualnie korzysta. Instrukcje zarządzania cookies dostępne są na stronach dostawców przeglądarek internetowych, w szczególności:
 1. Google Chrome - instrukcja
 2. Mozilla Firefox - instrukcja
 3. Apple Safari - instrukcja
 4. Microsoft Edge - instrukcja

§6 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej Polityki cookies, w szczególności w sytuacji, gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności Użytkowników, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do powyższego zapisu, które będą obowiązywać po 14 dniach od dnia ich publikacji na stronach Serwisu.    

Załącznik: dodatkowe informacje od WordPress

Ciasteczka Jeśli zostawisz na naszej witrynie komentarz, będziesz mógł/mogła wybrać opcję zapisu twojej nazwy, adresu email i adresu strony internetowej w ciasteczkach, dzięki którym podczas pisania kolejnych komentarzy powyższe informacje będą już dogodnie uzupełnione. Te ciasteczka wygasają po roku. Jeśli masz konto i zalogujesz się na tej witrynie, utworzymy tymczasowe ciasteczko na potrzeby sprawdzenia, czy twoja przeglądarka akceptuje ciasteczka. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych i zostanie wyrzucone kiedy zamkniesz przeglądarkę. Podczas logowania tworzymy dodatkowo kilka ciasteczek potrzebnych do zapisu twoich informacji logowania oraz wybranych opcji ekranu. Ciasteczka logowania wygasają po dwóch dniach, a opcji ekranu po roku. Jeśli zaznaczysz opcję „Pamiętaj mnie”, logowanie wygaśnie po dwóch tygodniach. Jeśli wylogujesz się ze swojego konta, ciasteczka logowania zostaną usunięte. Jeśli zmodyfikujesz albo opublikujesz artykuł, w twojej przeglądarce zostanie zapisane dodatkowe ciasteczko. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych, wskazując po prostu na identyfikator przed chwilą edytowanego artykułu. Wygasa ono po 1 dniu. Osadzone treści z innych witryn Artykuły na tej witrynie mogą zawierać osadzone treści (np. filmy, obrazki, artykuły itp.). Osadzone treści z innych witryn zachowują się analogicznie do tego, jakby użytkownik odwiedził bezpośrednio konkretną witrynę. Te witryny mogą zbierać informację o tobie, używać ciasteczek, dołączać dodatkowe, zewnętrzne systemy śledzenia i monitorować twoje interakcje z osadzonym materiałem, włączając w to śledzenie twoich interakcji z osadzonym materiałem jeśli posiadasz konto i jesteś zalogowany w tamtej witrynie. Jeśli korzystasz z naszej strony, wyrażasz zgodę na to, że strona (platforma WordPress) oraz niektóre firmy zewnętrzne wykorzystują pliki cookies. Są to:
Save settings
Ustawienia cookies