Zadanie na wakacje: dotknij lasu

Dotknij lasu! W taki prawdziwy, organiczny sposób. Niech to będzie moje zadanie dla Was na lato. Zdejmijcie buty i dotknijcie mchu gołą stopą. Poszukajcie starych drzew. Pobądźcie chwilę wśród natury sam na sam.

Przyznaję, że nie pamiętam, kiedy poprzednio chodziłam boso po lesie. Ale kiedy już spróbowałam, odczułam niesamowitą przyjemność! To zupełnie inne wrażenie niż stąpanie w butach. Nie wierzyłam, że mech może być tak przyjemną podściółką. Choć nigdy nie myślałam ze strachem o leśnych stworzeniach, znikły jakiekolwiek obawy, że spotkam na drodze jakieś „robaki”.

Dotknij lasu
Dotknij lasu

Dotknij lasu wszystkimi zmysłami

Las to miejsce, które zazwyczaj mamy dostępne zupełnie za darmo, a które dostarcza nam wszystkich możliwych bodźców, w najwyższej jakości. Jeśli nie wierzycie, być może – podobne jak ja – zapominacie o tym z powodu przesiadywania w pracy czy domu i musicie (jak i ja) odkrywać tę prawdę wciąż na nowo.

Dotknij lasu boso
Dotknij lasu boso

Wzrok

Przy tylu odcieniach spokojnej zieleni nasz wzrok odpoczywa najlepiej. A jednocześnie mamy tyle do oglądania! Lasy są różne i jeśli nie zostały sztucznie nasadzone, skrywają w sobie najróżniejsze gatunki roślin, a także zwierząt i grzybów. W lasach niedaleko naszego domu żyją dziki, sarny, jelenie i łosie – wypatrzeć takiego mieszkańca leśnych ostępów jest wielką przyjemnością!

Dotknij lasu posłuchaj potoku
Dotknij lasu, posłuchaj potoku

Słuch

Ptasie rozmowy, pukanie dzięcioła, kukanie kukułki, a nawet sam szum liści i skrzypienie drzew to dźwięki, które relaksują, pomagają odpocząć, a przy tym są tak bardzo różnorodne. Jeśli do tego w okolicy znajduje się potok rzeka czy morze, możemy podziwiać jeszcze głębsze zróżnicowanie dźwięków.

Dotknij lasu, zjedz jagodę!
Dotknij lasu, zjedz jagodę!

Smak

Jagody, poziomki, maliny, grzyby (zbierane oczywiście z odpowiednią wiedzą) dostarczają nam przyjemności w postaci rozmaitości smaków. Pamiętajmy, aby korzystać z bogactwa lasów w sposób rozsądny, a przede wszystkim bez niszczenia jego zasobów. Możemy zbierać owoce lasu, chyba że znajdujemy się w parku narodowym albo innym miejscu ścisłej ochrony przyrody!

"Kwitnący" mech
„Kwitnący” mech

Węch

Czy może być bardziej naturalny i urzekający zapach niż zapach lasu? W dodatku jeśli oddalimy się od dróg i domostw, mamy szansę poznać prawdziwe wonie królujące wśród drzew. Zapach zmurszałego pnia może być niezwykle przyjemny! Albo dzikich konwalii…

Dotknij lasu
Dotknij lasu

Dotyk

Myślę, że najmniej doceniany zmysł w leśnej przestrzeni. A przecież jest tyle do zbadania. Dzieci są tu najlepszym przykładem, że kora, patyk, mech, krzaczek jagód sprawiają naszemu zmysłowi mnóstwo radości! Weźmy z nich przykład. Zdejmijmy buty, przejdźmy się po mchu, dotknijmy drzewa. Nie pożałujemy!

A więc nie zwlekaj, tego lata dotknij lasu!

A kiedy znajdziecie powalone drzewo...
A kiedy znajdziecie powalone drzewo…

Przy okazji… Uważaj na kleszcze

Z oczywistych przyczyn pod tym względem trzeba zachowywać maksymalną ostrożność. Lasy na Mazowszu niestety są pełne tych pajęczaków, które – choć tak niewielkie – mogą nam wyrządzić krzywdę na całe życie.

Mimo dużej ostrożności i stosowania różnych środków odstraszających w tym roku wyciągnęliśmy z naszych dzieci już trzy kleszcze, z czego jeden został przez nas zauważony po kilkunastu (!) godzinach. Mam wrażenie, że zielone tereny w Warszawie są opanowane przez te groźne pajęczaki. (Może powinnam napisać o tym osobny post?).

Sukienka KOKOworld Triangle Organic Olive
Sukienka KOKOworld Triangle Organic Olive

Mam jednak nadzieję, że w Waszych okolicach znajdzie się bezpieczny las do eksploracji. Życzę Wam tego na lato!

Może przeczytasz także:

Nie mam drukarki

Dlaczego nie mam drukarki

Nie mam drukarki - to zdanie od czasu do czasu muszę wypowiedzieć lub napisać, żeby
Zabawa w tytuły

Japońska pępowina w walizce: zabawa w tytuły

Mam na dziś propozycję: jest to zabawa w tytuły. Ile książek macie w domu? Być
Czy można kompostować miesiączkę

Czy można kompostować miesiączkę?

Krótko mówiąc: tak. Możemy kompostować miesiączkę, możemy używać jej także do podlewania kwiatków. Po tym

18 thoughts on “Zadanie na wakacje: dotknij lasu”

 1. Bardzo przyjemny wpis:) Za kilka dni wybieram się w rodzinne strony, gdzie las widać z okna (uwielbiałam zimą patrzeć na drzewa pokryte śniegiem, który nie roztopił się tak szybko jak w mieście – to jedno z moich nielicznych miłych wspomnień związanych z zimą;)). Już nie mogę się doczekać codziennych spacerów i oddychania leśnym powietrzem.
  Kasia ostatnio pisze o…O chustonoszeniu i rodzicielstwie bliskościMy Profile

 2. Bardzo możliwe, że natknęłam się na tę recenzję i zachęciła mnie ona do dopisania tej książki na listę zakupów. Szacun za staż w pisaniu bloga:)

  1. No tak, nasz blog ma niemal tyle lat, co mój młodszy syn :) Kilka ładnych lat będzie. Pamiętam, że na początku było znacznie więcej ekoblogów, a potem poznikały… Na szczęście znowu mam co czytać :)

  1. Ja też :) Bardzo też lubię obserwować, co ciekawego odkryją w lesie nasze dzieci. One mają więcej uważności niż dorośli :)

 3. Uwielbiam las, ten zapach, wszystkie zmysły zupełnie inaczej działają jednak strasznie boję się załapach kleszcza i unikam takich miejsc niestety :(

  1. Rozumiem. Las na zdjęciu jest podhalański, to jest bardzo mało kleszczy. Wszystkie przez nas spotkane były w okolicy Warszawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge