Czym charakteryzuje się dobry kosmetyk do opalania?

Przed nami bardzo słoneczne wyjazdy, w tym mój, chłopców i mojej mamy na Sardynię, gdzie spodziewamy się upałów. Z myślą o tym wybrałam na sezon 2019 krem Anthyllis SPF 30, naprawdę dobry kosmetyk do opalania.

Od lat stosujemy kosmetyki przeciwsłoneczne Anthyllis, które zawierają wyłącznie filtry mineralne.

>> Tu przeczytacie, jak czytać informacje na opakowaniu kremów do opalania.

Beskid Niski, rzeka Biała
Beskid Niski, rzeka Biała

Anthyllis, krem do opalania SPF 30, z filtrami mineralnymi, dla dzieci i dorosłych

Gdzie kupić: BetterLand

Cena: 98,99 zł za 100 ml (SPF 30)

Wpis powstał we współpracy z Better Land i zawiera linki afiliacyjne. Z kodem rabatowym ORGANICZNI na zakupy w >> Drogerii Ekologicznej Better Land uzyskacie 5% zniżki.

W tym roku Anthyllis zaskoczył mnie nową odsłoną kremu do opalania. Czym się różni? Tak naprawdę są dwie ważne zmiany:

  • certyfikat Allergy Certified,
  • brak zapachu (związany właśnie z tym certyfikatem).

Trzecią zmianą jest certyfikat EcoCert COSMOS natural, wcześniej krem był certyfikowany przez włoską jednostkę certyfikującą ICEA.

Krem do opalania Anthyllis SPF 30
Krem do opalania Anthyllis SPF 30

Skład został zmieniony w niewielkim stopniu, ale dostosowany do wymagań certyfikatu kosmetyku dla alergików. Zniknęły z niego: parfum (fragrance), tocopherol, linalool, limonene, coumarin, geraniol, cinnamyl alcohol.

Powiem szczerze, że uwielbiałam zapach tego kremu do opalania, o czym pisałam już wielokrotnie. Kojarzył mi się zawsze z dzieciństwem. W tym roku będę jeszcze używać zeszłorocznej edycji, bo pachnie… W tym jednak wypadku zdania są podzielone i dla niektórych użytkowników brak zapachu będzie zaletą.

Zmiany w składzie są ukłonem w stronę alergików (którzy już wcześniej mieli gwarancję, że kosmetyki Anthyllis są przebadane pod kątem obecności metali takich jak nikiel, chrom i kobalt).

Dlaczego warto sięgać po ten kosmetyk? Co jest ważne przy wyborze kremu do opalania? Wyjaśnię to w kilku punktach.

Czym powinien charakteryzować się dobry kosmetyk do opalania?

Choć każdy ma swoje standardy jeśli chodzi o kosmetyki, to w wypadku tych przeznaczonych do opalania wszyscy chyba się zgodzą, że bezpieczeństwo użytkowania jest priorytetem. Niemniej jednak spotykam się z różnym podejściem, również rodziców dzieci,

SPF – sun protection factor, wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej

Żaden krem przeciwsłoneczny nie zapewni nam całkowitej ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB. Choć SPF to informacja, ile razy dłużej możemy przebywać na słońcu bez skutków w postaci oparzeń, nie ufajmy bezgranicznie kosmetykom. One tylko pomagają nam chronić skórę, ale nie zdejmują z nas odpowiedzialności za rozsądne dozowanie kąpieli słonecznych. (Mam wrażenie, że naprawdę wielu ludzi wierzy w całkowitą skuteczność filtrów…).

Unia Europejska wymaga, aby kosmetyki sprzedawane na jej terenie spełniały określone normy. Dzięki temu kupowanie kosmetyków do opalania w Polsce, Hiszpanii, we Włoszech czy Grecji gwarantuje nam pewne prawa, w tym – do informacji na opakowaniach kremów do opalania.

Zazwyczaj patrzymy na liczbę podaną jako SPF: 20, 30, 50+… Większej nie znajdziemy, ponieważ według prawa unijnego nie służyłoby to konsumentom (mogliby poczuć się zbyt bezpiecznie na słońcu). Poza tym różnica w ochronie przed promieniami UVB między SPF 30 a 50+ jest już naprawdę niewielka i wynosi około 1 punktu procentowego.

Symbol UVA na opakowaniu powinien znajdować się w kółku. Jest to informacja, że kosmetyk zapewnia ochronę przed tym promieniowaniem w stopniu równym co najmniej 1/3 SPF UVB.

Anthyllis, dobry kosmetyk do opalania
Anthyllis, dobry kosmetyk do opalania

Składniki pielęgnujące

Skóra wystawiona na słońce, wiatr, słoną wodę, piasek będzie nam wdzięczna za potraktowanie jej kosmetykiem chroniącym przed czynnikami zewnętrznymi. Ich działanie jest niekorzystne, sprawia, że skóra szybciej się starzeje (zwłaszcza opalanie jest tu winne), jest wysuszona, traci naturalną ochronę.

W kosmetykach do opalania Anthyllis znajdziemy Mauritia Flexuosa Fruit Oil, ekologiczny olejek buriti o właściwościach pielęgnujących. Pozyskuje się go z owoców południowoamerykańskiej palmy Mauritia Flexuosa. Jego zalety to m.in. nawilżanie skóry, łagodzenie podrażnień i działanie przeciwutleniające, zwłaszcza dzięki zawartości betakarotenu i kwasu oleinowego.

Zanim kupimy, sprawdźmy, czy kosmetyk do opalania zawiera składniki pielęgnujące, na przykład oleje wysokiej jakości. 

Certyfikaty

Warto patrzeć na certyfikaty przyznane kosmetykowi, ponieważ mogą one nam sporo powiedzieć o tym, co kupujemy.

Certyfikaty takie jak Vegan zapewniają o tym, że skład kosmetyku nie jest pochodzenia zwierzęcego.

Uznane certyfikaty przyznawane kosmetykom (takie jak COSMOS natural i organic) dają nam ważną informację o wysokim standardzie składu.

Oznaczenia informujące o badaniach pod kątem alergenów mają znaczenie dla osób, które cierpią na choroby skóry lub są uczulone na pewne składniki. Im więcej takich informacji o przeprowadzonych testach, tym lepiej.

Informacja o zawartości metali ciężkich
Informacja o zawartości metali ciężkich

Brak lub minimum składników drażniących

Filtry chemiczne

Filtrom chemicznym mówię NIE. Część z filtrów chemicznych (wciąż stosowanych w kosmetykach dostępnych w UE) ma udowodnione szkodliwe działanie na skórę. >> Więcej o filtrach chemicznych pisałam tutaj.

Nanocząsteczki

Filtry mineralne mogą być sprzedawane w postaci nanocząsteczek, czyli rozdrobnionych na naprawdę niewielkie cząsteczki. Dzięki temu nie zostawiają białych śladów na skórze. Wciąż jednak nie ma pewności, że nanocząsteczki są bezpieczne dla zdrowia. Kosmetyki ekologiczne nie zawierają nanocząsteczek.

Składniki drażniące

Sztuczne konserwanty, PEG-i, PPG-i, fenoksyetanol, parafina, silikony, formaldehyd i pochodne to składniki, których unikamy. Mogą się znaleźć nawet w najbardziej nieoczekiwanych miejscach.

Bezpieczeństwo dla środowiska

Kiedy kupujemy kosmetyki z zamiarem smarowania się nimi na plaży, gdzie będziemy się kąpać (czy to w morzu, czy w jeziorze, czy w rzece), nie myślmy tylko o sobie. Mało się mówi o potrzebie stosowania kosmetyków niewpływających na akweny i ich mieszkańców.

Kremy Anthyllis są tak skomponowane, aby nie wyrządzać krzywdy organizmom wodnym. Zostały przetestowane i wyróżnione certyfikatem EcolCare A+++ (czyli 10/10). Dodam, że testy są przeprowadzane w sposób etyczny i biorą pod uwagę całe łańcuchy pokarmowe mieszkańców wód.

Certyfikat EcolCare A+++
Certyfikat EcolCare A+++

Cena

Najbardziej drażliwy temat zostawiłam na koniec. Dlaczego? Dlatego że uważam, że cena nie powinna decydować o naszym zakupie. Lepiej się nie opalać, niż opalać, posmarowawszy się kosmetykiem za 20 zł.

Uważam, że nieopalanie się (zasłanianie się ubraniem, kapeluszem, siedzenie w cieniu) jest najtańszym i najskuteczniejszym sposobem na zachowanie zdrowej skóry. Dotyczy to oczywiście przede wszystkim dzieci do 3. roku życia, których nie opalamy. W wyjątkowych sytuacjach można posmarować je kremem o wysokim faktorze, ale nie traktujmy tego jako normę.

Im mniej się opalamy, tym lepiej – mówię tu o długotrwałym przebywaniu na słońcu z odsłoniętym ciałem. Odcień mokki był w modzie w latach 90. ubiegłego wieku.

Dlatego jeśli decydujemy się na opalanie, które zawsze łączy się z ryzykiem uszkodzenia skóry (jak mówiłam, żaden kosmetyk przeciwsłoneczny nie chroni przed rakiem skóry), wybierajmy sprawdzony filtr. Polecam filtry mineralne (nie w postaci nanocząsteczek), zwłaszcza te z tlenkiem cynku, uznawanym za skuteczniejszy.

A na co Wy zwracacie uwagę podczas kupowania kosmetyków przeciwsłonecznych?

Może przeczytasz także:

Majtki menstruacyjne Soft Moon

Majtki menstruacyjne Soft Moon. Jak zacząć, co wybrać?

Majtki menstruacyjne Soft Moon: myślałam, że już mnie nic nie zaskoczy. Ale Paweł z Better
Mydło Aleppo

Mydło Aleppo. Sprawdź, co o nim wiesz!

Mówi się, że Aleppo jest najstarszym mydłem na świecie, a jego recepturę przywieźli do Europy
Kubeczek menstruacyjny w szkole

Kubeczek menstruacyjny w szkole

Czy kubeczek menstruacyjny używany w szkole to dobry pomysł? Czy kubeczek jest przeznaczony dla tak

5 thoughts on “Czym charakteryzuje się dobry kosmetyk do opalania?”

  1. W tym roku wybieramy się z mężem do Grecji, ja mam skórę która bardzo szybko opala się na brąz, on ma bardzo jasną karnację i jak się opala to jego skóra jest różowa. Powinien mieć wyższy filtr przeciwsłoneczny ode mnie?
    Kasia ostatnio pisze o…Podkład JANDA Sceniczny make-up .My Profile

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge