Dlaczego elektrośmieci są cenne?

Przyznajcie się, ile razy w roku kupujecie nowy sprzęt? Zarówno duże sprzęty, takie jak pralka czy lodówka, jak i naprawdę małe, takie jak lampki do roweru. Myślę, że każdemu zdarza się to przynajmniej raz na kilka miesięcy.

Po pierwsze dlatego, że sprzęty się zużywają. Dlaczego jednak zużywają się tak szybko? Dlaczego psują się łatwo, a ich naprawa jest droższa od nowego sprzętu? Nie odkryję przed Wami Ameryki, pisząc, że producentom zależy na naszych pieniądzach, które wydane raz na produkt dobrej jakości nie przyniosą zysku równego zakupom kilku sprzętów niższej klasy. (Może pamiętacie jeszcze sprawę z bateriami do iPhone’a?). To nie jest żadna tajemnica, tylko że zwykłym konsumentom łatwiej jest pójść wytyczoną ścieżką, niż szukać rozwiązania niestandardowego – części zamiennych, lepszego oprogramowania, zakładu naprawy RTV/AGD i tak dalej. Sami pozwalamy się nabijać w butelkę, bo chcemy mieć sprzęt o coraz większych możliwościach, najszybszy, najnowocześniejszy, najmodniejszy. Choćby operatorzy komórkowi lubią nam wciskać nowy telefon co półtora roku – a oni mają dar przekonywania! I mocne argumenty w postaci dobrej oferty abonamentu. No i mają nasz numer telefonu, więc dzwonią i namawiają, kiedy chcą…

Wszystkim, którzy nie spotkali się jeszcze z problemem celowego postarzania produktu, polecam poniższy film. Myślę, że prostuje wiele spraw, które uważamy za skomplikowane.

 

Skoro było po pierwsze, musi być i po drugie. po drugie, stary sprzęt bywa niebezpieczny i wtedy naprawdę należy się go pozbyć. Stare lodówki, nieenergooszczędne pralki – jeśli widzimy, że nasze artykuły AGD czy RTV są przeżytkiem i pożerają mnóstwo prądu, zużywają mnóstwo wody, szkodzą środowisku – tak, na pewno trzeba pomyśleć o wymianie. Na sprzęt, który nie będzie najtańszy, za to posłuży nam przez kilkanaście lat. O tym, jak ocenić klasę energooszczędną sprzętu, napiszę przy innej okazji.

Chcemy czy nie, produkujemy góry elektrośmieci rocznie. Zużyte żarówki, baterie, popsuty sprzęt. Myślę, że kampanie społeczne zrobiły dużo i większość z nas wie, jak niebezpieczne bywają takie odpady (zawierają m.in. kadm, rtęć, azbest czy ołów). Może jeszcze nie każdy pamięta, że zgodnie z Ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym należy pozbywać się go w określony sposób:

Art. 35.
Użytkownik sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych jest obowiązany do oddania zużytego sprzętu zbierającemu zużyty sprzęt.
Art. 36.
Zabrania się umieszczania zużytego sprzętu łącznie z innymi odpadami.

Na szczęście jest to coraz łatwiejsze, ponieważ punktów zbiórki elektrośmieci jest coraz więcej, można też oddawać zużyty sprzęt do sklepów z AGD/RTV (pod pewnymi warunkami). Na przykład jutro odbędzie się ogólnopolska akcja Kocham recykling (osobiście jestem przeciwna lizakom, ale trudno, prawie każdy sposób zachęcenia ludzi do ekologicznego działania jest dobry). W Warszawie raz w miesiącu odbywa się zbiórka na BioBazarze – prowadzi ją Fundacja Zielony Horyzont, która w zamian za elektrośmieci daje np. słoiki ekologicznego miodu czy jabłka, a w okolicy świąt Bożego Narodzenia – sadzonki świerków.

elektrosmieci_1

A teraz, uwaga, może niektórzy z Was już na to wpadli… Nie myślicie chyba, że producenci sprzętu tak bardzo dbają o przyrodę, że z radością biorą od nas z powrotem nasze popsute graty i zupełnie bezinteresownie je utylizują. To nawet nie chodzi o prawo, które zobowiązuje ich do wykazania rocznie pewnej ilości odebranego sprzętu. Powód jest bardzo prosty: odzyskiwanie surowca małym kosztem, na pewno opłacalnym w momencie, kiedy wiemy, że naturalne złoża złota czy srebra nie starczą na długo. Elektrośmieci są tak naprawdę cennym źródłem np. metali szlachetnych.

Z jednej tony wydobytej rudy złota można otrzymać od 1 do 5 g złota, a z jednej tony złomowanych telefonów komórkowych – 150 g.

– piszą autorzy materiałów dla nauczycieli ze strony Drugie Życie Elektrośmieci. Daje do myślenia!

W dodatku samodzielne grzebanie w sprzęcie i wydobywanie z niego kruszcu jest niezgodne z prawem. Grozi za to 5 tys. zł grzywny. I to mnie nie dziwi, bo w końcu duże firmy lubią mieć monopol nawet na nasze śmieci.

elektrosmieci_2

Dodam tylko na koniec, że bardzo się cieszę, że można łatwo oddać stary sprzęt, baterie czy żarówki i mieć pewność, że to się nie zmarnuje. Wszystkie akcje proekologiczne uczą nas myślenia o planecie i o tym, że jesteśmy częścią globalnego ekosystemu. Wyeksploatowaliśmy i zniszczyliśmy już tyle, że po prostu musimy radzić sobie z własnymi odpadami. A że ktoś na tym zarabia? Powiem tylko jedno: nie kupuj nowego, jeśli naprawdę nie musisz.

Polecam do samodzielnej lektury:

http://www.eko-samorzadowiec.pl/pl/ekologia/artykuly_i_porady/1686.html

http://drugiezycieelektrosmieci.pl/2012/materialy/33.pdf 

Może przeczytasz także:

Bateria z recyklingu

Baterie: co musisz o nich wiedzieć

Baterie, ogniwa, akumulatory – bywają wielkości pestki cytryny, a nawet takie małe mogą być zarówno
Co zrobić ze zużytą kartą płatniczą?

Gdzie wyrzucić zużytą kartę płatniczą czy kartę EKUZ?

Cykliczna wymiana kart płatniczych czy kart EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) jest koniecznością, czy chcemy

Podróże. Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Różannie

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Różannie koło Opoczna odwiedziłam dość spontanicznie, dzięki zorganizowaniu wycieczki przez Małgosię

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge