Czy sikanie na stojąco może być ekologiczne?

Sikanie na stojąco przez kobiety to – jak się przekonałam ostatnio (a wpis aktualizuję w lipcu 2017 roku) – temat wciąż wzbudzający duże emocje. Co oznacza, że warto do tego wrócić. Po trzech latach od napisania poniższego tekstu mogę tylko powiedzieć: dziewczyny, spróbujcie! To jest fantastyczne!

Pytanie z tytułu posta zadałam sobie, kiedy w ofercie Drogerii Ekologicznej zobaczyłam przedmiot umożliwiający kobietom oddawanie moczu w pozycji stojącej. Nazwa jest długa, bo pewnie nikt nie pomyślał o chwytliwym, oficjalnym polskim słowie – są więc lejek i sikawka.

Przeczytaj także: „Jestem tak ekologiczna, że sikam do wanny”

Uwaga, w tym tekście piszę o amerykańskiej sikawce GoGirl, jednak Drogeria Ekologiczna obecnie ma w swojej ofercie niemiecką wersję: Lady P. Całą ofertę znajdziecie pod tym linkiem.

sikawka_1

Sikawka dla kobiet GoGirl

www.gogirl.pl

Gdzie kupić: różowy, zielony

Cena: 53,99 zł

Uwaga, z kodem rabatowym MEB5 uzyskacie 5% zniżki!

Lejek GoGirl to amerykański opatentowany wynalazek, który bez przesady mogę nazwać ekofeministycznym gadżetem dla aktywnych kobiet. Wykonany z silikonu medycznego jest elastyczny, dopasowuje się do ciała, można go też łatwo zwinąć i włożyć do niewielkiego pojemnika. Miałam okazję przetestować go m.in. podczas wakacji na Sycylii, gdzie przemieszczałam się dość intensywnie i korzystałam z publicznych toalet.

(Lejek Lady P także jest wykonany z silikonu medycznego).

Sikawka dla kobiet GoGirl
Sikawka dla kobiet GoGirl

Użycie lejka jest bardzo proste – wystarczy przyłożyć go do krocza (stroną z napisem UP do góry), przytrzymać kciukiem i palcem wskazującym u góry i u dołu, a dziubek skierować w stronę, dokąd chcemy nasikać. Budowa sikawki jest bardzo sprytna, jeśli dobrze ją trzymamy, nic nie wycieknie bokiem, będziemy mieć suche ręce (naprawdę) i poczucie wielkiej satysfakcji.

Trzeba jedynie pamiętać o pewnym opóźnieniu – lejek sika trochę dłużej niż my. Trzeba jednak przyznać, że strumień moczu może być zaskakująco mocny. Warto poćwiczyć używanie lejka, zanim wyjdziemy z nim na miasto.

Sikawka dla kobiet GoGirl
Sikawka dla kobiet GoGirl

Po użyciu lejka można go wytrzeć (jednorazowa chusteczka jest w zestawie, potem oczywiście trzeba mieć już swoją) lub przepłukać i schować do torebeczki (w zestawie). Silikon, z którego wykonano lejek, schnie błyskawicznie, można go otrząsnąć z wody i będzie prawie suchy. 

Dlaczego lejek GoGirl jest ekologiczny?

Przede wszystkim dlatego, że jest to wielorazowe rozwiązanie pozwalające uniknąć sytuacji, gdy zużywamy sporo wysiłku (chusteczek, papieru toaletowego, mydła, wody), aby móc wysikać się higienicznie. Dbanie o czystość okolic intymnych to podstawowe zmartwienie każdej kobiety, a także dziewcząt czy dziewczynek. Strapione mamy często łamią sobie głowę, jak uchronić córki przed infekcjami, gdy te muszą korzystać z toalet w szkole czy na wyjeździe. Producent pisze na swojej stronie:

Każda mama obawia się grzybów, bakterii i wirusów, a publiczne łazienki są ich pełne. Z GoGirl wiesz, że Twoja córka może w higieniczny i zdrowy sposób skorzystać z toalety w każdym centrum handlowym.

Unikanie chorób w sposób zupełnie nieinwazyjny to jak najbardziej ekologiczne podejście.

Producent pisze także, że lejek może być ułatwieniem dla kobiet po porodzie czy zabiegach chirurgicznych, gdy potrzebne jest np. zebranie moczu do analizy.

Jeśli zdecydujemy się na używanie sikawki w otoczeniu natury, zaoszczędzimy sporo wysiłku dotąd przeznaczanego na znalezienie odludnego miejsca, obnażanie pupy, kucanie, uważanie, żeby nie obsikać sobie nóg czy stóp itd.

Sikawka dla kobiet GoGirl
Sikawka dla kobiet GoGirl

Sikanie na stojąco

Sprawdziłam – lejka można używać bez ściągania spodni i majtek, jedyna niedogodność to jednoręczność – trzeba się jakoś podetrzeć, a z założonymi spodniami i lejkiem wciśniętym w majtki i przytrzymywanym dłonią stanowi to pewne wyzwanie. Ale da się i jest nawet zabawnym doświadczeniem.

Nie namawiam nikogo do obsikiwania murów w mieście, ale podczas pobytu na łonie przyrody – zachęcam do korzystania z sikawki. Nie każda pani chadzająca na wycieczki ma ochotę świecić pośladkami (komary, zimno, współtowarzysze), a przecież z naturą nie należy walczyć, bo można nabawić się kłopotów z pęcherzem. Sikawka pozwala nam zrobić siusiu w miejscach i okolicznościach dotąd niesprzyjających. A chyba każdy facet powie, że sikanie wśród przyrody to ogromna przyjemność.

Sikanie na stojąco jest ekologiczne (chociaż wbrew naturze…), bo ograniczamy ilość odpadów (czyszczenie lejka to naprawdę odrobina mydła i wody), unikamy kontaktu z zarazkami, a w wypadku wyboru: obca toaleta czy sikanie pod drzewkiem obie możliwości są tak samo dostępne. Sikanie na stojąco w naturze to oczywiście oszczędzanie wody, którą spuścilibyśmy w toalecie i którą myłybyśmy ręce po dotykaniu klamek itp.

Nic oczywiście nie jest idealne – sikawka przylatuje do nas z innego kontynentu (Lady P przyjeżdża z Niemiec) i jest wykonana z silikonu, a więc nie ulega biodegradacji i powstała z ropy naftowej. Absolutnie nie wolno wrzucać jej do toalety czy porzucać na ulicy, w lesie, na szlaku. W takiej postaci jest nieekologicznym śmieciem, zagrożeniem dla zwierząt.

Dlaczego lejek GoGirl jest symbolem feministycznym?

Ktoś kiedyś napisał, że w dawnych czasach kobiety oddelegowywano do pilnowania domowego ogniska, ponieważ nie umiały go zgasić strumieniem moczu, co podobno jest atawistycznym odruchem człowieka. Mężczyźni z przyjemnością sikają na ogień, bo mogą to robić, więc w czasach, gdy ogień był skarbem trudnym do zdobycia, nie ryzykowano jego utraty…

Sikanie na stojąco jest fajne!
Sikanie na stojąco jest fajne!

Kiedy pierwszy raz użyłam lejka, wszystko stało się dla mnie jasne. Sikanie na stojąco to ogromna przyjemność. Nie dość, że odeszły wszystkie problemy z przyjmowaniem odpowiedniej pozycji nad toaletą czy w zaroślach, znikło wiele barier higienicznych oraz organizacyjnych. Brakuje krzaków do ukrycia się przed mężczyznami? Jest zimno (np. jesteśmy na nartach), a może mamy sportowe spodnie z szelkami (narty, rower)? Jesteśmy na statku (buja), w samolocie (buja), w podróży, gdzie brakuje przyzwoitych toalet? Naprawdę nic już nie stoi na przeszkodzie, żeby ulżyć pęcherzowi, kiedy jest to potrzebne, a nie – kiedy jest to możliwe. W dodatku jest to swego rodzaju rozrywka, sikanie jest nagle takie proste i wygodne!

No i wreszcie możemy sikać na ognisko na równi z facetami.

Polecam 2 min 36 s.

Może przeczytasz także:

Glinki kosmetyczne

Glinki kosmetyczne i aluminium

Czy Wam też polska nazwa pierwiastka Al, czyli glinu, kojarzy się z gliną? Nie bez
Dziki ogród

Dlaczego warto mieć dziki ogród

Tego roku zepsuła nam się kosiarka. Chcąc nie chcąc, mamy na działce dziki ogród. Wprawdzie
„Dżungla w ogrodzie albo ogrodnictwo przyjazne planecie” Dave’a Goulsona

Czy z przekrojonej dżdżownicy powstaną dwie?

Czy można przepoławiać dżdżownice, żeby je rozmnażać? Czy z jednej przekrojonej dżdżownicy powstaną dwie? Czy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge