Czy jednorazowe wycieraki są ekologiczne?

Jeśli czytaliście nasz ranking wycieraków oraz recenzje poszczególnych chusteczek nawilżanych, mogliście się przekonać, że w Polsce trudno dostać taki produkt, który spełniałby kilka kryteriów ekologiczności jednocześnie. Ideałem chusteczek nawilżanych byłyby takie wycieraki, które – bezpieczne dla dziecka i środowiska – byłyby wygodne w użyciu, niedrogie, produkowane w Polsce i biodegradowalne. Czekam na takie chusteczki razem z Wami.

czywycierakisaekologiczne

Nie zawsze możemy poradzić sobie tylko z pomocą wody, mydła i ręcznika, czyli najlepszej metody oczyszczania rączek, buzi czy pupy dzieci. Czasem warto mieć pod ręką wygodne rozwiązanie – wycieraki, których użycie nie spowoduje w nas gigantycznych wyrzutów ekosumienia. Czym się więc kierować przy zakupie takich chusteczek? Spróbuję przedstawić najważniejsze wg mnie kryteria wyboru. A najpierw odpowiem na pytanie zawarte w tytule tego tekstu.

Czy wycieraki jednorazowe są ekologiczne?

Nie, nie są i nigdy nie będą. Przede wszystkim dlatego, że są jednorazowe. Są produkowane po to, aby posłużyły nam przez kilka sekund i wylądowały w śmieciach. Możemy sprawdzić, jak duży jest ich ślad ekologiczny, posługując się kilkoma wytycznymi.

 1. Materiał, z którego wykonano chusteczki. Jeżeli na opakowaniu jest napisane, że wycieraki są wykonane z bawełny, na pewno wpływa to pozytywnie na ich biodegradowalność. Jednak skoro już bawełna (która musi być sprowadzana z innych kontynentów), to organiczna. Inaczej wspieramy uprawy zabójcze dla naszej planety. Wycieraki mogą być także wykonane z pulpy celulozowej – dobrze, aby miała certyfikat FSC – obok bawełny organicznej to chyba najlepszy materiał na wycieraki, biodegradowalny i może być pozyskiwany z lokalnych źródeł. Jeśli na opakowaniu nie mamy żadnych informacji na temat materiału wycieraka, prawdopodobnie został wykonany z włókien syntetycznych. Wówczas sprawdźmy, czy jest jakaś wzmianka na temat biodegradowalności chusteczek. Najszybszy czas rozkładu to kilka tygodni. Niektóre chusteczki mogą być wyrzucane na kompost.
 2. Kraj produkcji. Jeżeli wycieraki są produkowane w Polsce, to bardzo dobrze – jest szansa, że ich transport do sklepu był związany z niedużym śladem węglowym. Zwracajmy uwagę na napis „Made in” lub „Wyprodukowano w”. Im bliżej Polski, tym lepiej. Uwaga, PRC to Chiny.
 3. Niebielone chlorem – mamy pewność, że materiał nie jest zanieczyszczony toksycznymi dioksynami.
 4. Skład – im mniej składników, tym w zasadzie lepiej. Dobrze, jeśli mamy pełną informację na temat pochodzenia substancji (np. że pochodzenie roślinne). Trzeba jednak przyznać, że nawet substancje pochodzenia roślinnego przechodzą sporą drogę w laboratorium, zanim trafią do balsamu nawilżającego.

Jakich substancji nie powinno być w składzie?

Poniższa lista zawiera najważniejsze składniki, których wystrzegam się przy kupowaniu wycieraków, aczkolwiek zdarza się, że kupuję chusteczki zawierające jedną substancję z listy (najczęściej fenoksyetanol lub alkohol benzylowy). Tylko dlatego, że czasem nie mam zapasu chusteczek, które uważam za najlepsze połączenie składu i wygody użycia (Beaming Baby bezzapachowe).

beamingbaby_3

Czytajcie skład chusteczek i zwracajcie uwagę m.in. na te składniki:

 • alcohol,
 • benzyl alcohol,
 • linalool,
 • parabeny (methylparaben etc.),
 • PEG-i, np. PEG-40 hydrogenated castor oil,
 • phenoxyethanol,
 • propylene glycol,
 • polyaminopropyl biguanide,
 • SLS, SLES.

Uwaga także na substancje zapachowe (parfum) – nigdy nie wiemy, co kryje się pod tą nazwą. Dzieci o wyjątkowo wrażliwej skórze mogą zareagować uczuleniem.

Te składniki są oczywiście dopuszczone przez Komisję Europejską jako substancje bezpieczne, aczkolwiek wiele z nich jest objęta restrykcjami, np. ilościowymi w danym rodzaju kosmetyku. Moim zdaniem nigdy nie ma pewności, jaką dawkę danej substancji z balsamu nawilżającego serwujemy dziecku. Skóra okolicy pieluszkowej jest bardzo cienka, łatwo przepuszcza różne związki chemiczne.

Dlatego najlepiej stosować wodę, delikatne mydełko i ręcznik.

Skład idealny.
Skład idealny.

Podsumowując…

Dziś trzeba mieć naprawdę dużą wiedzę i wykazywać się nieustanną czujnością, żeby nie kupić kosmetyków z jakimś kontrowersyjnym składnikiem. W naszym zestawieniu znalazły się dwie marki wycieraków, które polecamy jako najbardziej ekologiczne: Jackson Reece Kinder by Nature oraz Beaming Baby (wersja bezzapachowa). Inna sprawa, czy akurat te chusteczki przypadną Wam do gustu np. pod względem zapachu czy nawilżenia.

Polecam:

http://dziecisawazne.pl/jak-zrobic-chusteczki-nawilzane-dla-dziecka-i-zaoszczedzic-480zl-rocznie/

Może przeczytasz także:

5 grzechów narciarstwa zjazdowego

5 grzechów narciarstwa zjazdowego

Jakie mogą być ekogrzechy narciarstwa zjazdowego? Tak naprawdę zaczęłam o tym myśleć dopiero kilka lat
Czym posypywać chodniki zimą?

Czym posypywać oblodzone chodniki?

Na potrzeby swojego osiedla przeprowadziłam niedawno analizę, czym można posypywać oblodzone chodniki. Temat nie jest
Ekos Pierpaoli kosmetyki w szkle

Kupuję kosmetyki w szkle, a Ty?

Kosmetyki w szkle? Czy to ma większy sens niż plastik? Intuicyjnie chętniej sięgam po produkty

2 thoughts on “Czy jednorazowe wycieraki są ekologiczne?”

  1. Tak, już o nich słyszałam. Jaki jest kraj produkcji na opakowaniu? Z czego zrobione są same chusteczki? Czy są biodegradowalne? :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge