Menu Zamknij

5xO. Kubeczek menstruacyjny w podróży. Poradnik

Kubeczek menstruacyjny w podróży? Pewnie niejedna użytkowniczka łamie sobie głowę, co będzie, kiedy dłuższa podróż wypadnie w dzień okresu. Czy rezygnować na ten dzień z bezodpadowego kubeczka i przerzucić się na chwilę na tampony albo podpaski jednorazowe? A może zabrać ze sobą zestaw podpasek wielorazowych? Decyzja zawsze należy do Was, ale pokażę Wam, że podróż z kubeczkiem jest możliwa. 

Przerobiłam chyba wszystkie podstawowe warianty podróżowania z kubeczkiem. Nie wszystkie opisane sytuacje muszą się Wam przydarzyć, ale myślę, że czasem warto być przygotowaną na najróżniejsze nieprzewidziane okoliczności.

Kubeczek menstruacyjny w podróży

Co może się przydać, kiedy podróżujemy w czasie okresu? Właściwie lista rzeczy zależy od tego, ile bagażu możemy wziąć ze sobą. W końcu nie ma przeciwwskazań, żeby wozić ze sobą całą przenośną toaletę albo maszynkę elektryczną do gotowania kubeczka. Jednak zostańmy przy rozsądnej liście. To, co może się przydać, wcale nie musi się przydać – przekonałam się o tym wielokrotnie.

To, co jest najważniejsze przy zmianie kubeczka, to czyste ręce. O nie musimy zadbać zawsze. Od ich czystości zależy, czy nie wprowadzimy do pochwy jakichś zarazków czy innych niechcianych patogenów, co może skutkować późniejszymi nieprzyjemnościami, podrażnieniami, infekcjami itd.

Kubeczek menstruacyjny w podróży: toaleta idealna
Kubeczek menstruacyjny w podróży: toaleta idealna

Sytuacja idealna: cała toaleta dla nas

Kiedy mamy okazję skorzystać z toalety, w której mamy niezakłócony dostęp do umywalki, ciepłej wody, mydła i papieru toaletowego, to właściwie nie musimy mieć ze sobą niczego.

W miarę możliwości warto korzystać z toalety dla niepełnosprawnych – w nich umywalka jest obok sedesu!

Co musimy mieć ze sobą?

 • Nic!

Jak postępować z kubeczkiem, gdy nic nas nie krępuje? Sama wykonuję następujące czynności:

 • Sprawdzam, czy jest mydło, woda, papier toaletowy.
 • Rozbieram się.
 • Myję ręce (tak, właśnie w tej kolejności).
 • Wyjmuję kubeczek i opróżniam go do toalety.
 • W razie potrzeby zabezpieczam się papierem toaletowym, żeby niczego nie pobrudzić.
 • Przechodzę do umywalki, gdzie myję kubeczek (mydłem lub samą wodą, zależnie od warunków).
 • Zakładam kubeczek, myję ręce i umywalkę.
 • Ubieram się i spuszczam wodę w toalecie. Myję jeszcze raz ręce i już.

Brzmi skomplikowanie? Po kilku razach łatwo nabrać wprawy, ale niestety nie mamy pewności, że właśnie takie toalety spotkamy na swej drodze. Do tego dochodzi jeszcze czas: jeśli mamy obfity okres, dopiero uczymy się zakładania kubeczka, stresujemy się itd., a pod drzwiami toalety czeka kolejka, może nam się wydawać, że spędziłyśmy w niej wieki. Mogę tylko powiedzieć: głowa do góry. Okres to czas szczególny i dajmy sobie w nim nieco więcej… czasu.

Uwaga. W samolocie owszem, mamy do dyspozycji kabinę z umywalką, ale ze względu na małą odległość kranu od dna umywalki, turbulencje i ogólnie trudne warunki odradzam mycie kubeczka w samolotowej toalecie. Według mnie jest zbyt duże ryzyko, że dotkniemy kubeczkiem do ścianki umywalki.

Porównanie kubeczków: różowy Lily Cup Compact, przezroczysty Yuuki, fioletowy MeLuna, żółty Lady Cup
Porównanie kubeczków: różowy Lily Cup Compact, przezroczysty Yuuki, fioletowy MeLuna, żółty Lady Cup

Toaleta, w której mamy do dyspozycji tylko kabinę

W tej sytuacji, jeśli nie mamy całkowitej pewności, że jesteśmy i będziemy w łazience same, lepiej nie kombinować z bieganiem z kubeczkiem do umywalki poza kabiną. Mimo wszystko to nie jest piękny widok i myślę, że żadna z nas nie chciałaby oglądać innej kobiety myjącej kubeczek w toalecie publicznej (dlatego też, jeśli to zrobię, zawsze sprzątam po sobie umywalkę, jeśli jej używam: czy to w domu, czy poza nim; nie chciałabym pozostawić po sobie żadnego śladu; tylko u znajomych nie korzystam z umywalki, ale to już kwestia niepisanego savoir-vivre’u).

Co musimy mieć ze sobą?

 • Nic! Ewentualnie butelkę wody, jeśli bardzo chcemy przepłukać kubeczek wodą.

Jak postępować z kubeczkiem w toalecie? Sama wykonuję następujące czynności:

 • Zanim wejdę do kabiny, myję ręce.
 • Zamykam się w kabinie, starając się nie dotykać dłońmi niczego bezpośrednio (tylko np. przez papier toaletowy).
 • Rozbieram się, opróżniam kubeczek, wycieram go papierem toaletowym, zakładam kubeczek.
 • Wycieram ręce papierem toaletowym, spuszczam wodę, sprawdzam czystość kabiny.
 • Wychodzę, nie dotykając niczego dłońmi (teraz – żeby nie pobrudzić niczego okresem).
 • Myję ręce.

Raz na jakiś czas możemy pominąć mycie kubeczka wodą. Wprawdzie wytarcie go papierem toaletowym to tylko część sukcesu, ale od czasu do czasu, zwłaszcza w podróży, jest dopuszczalne. 

Minusem jest fakt, że kobiety mające trudności z aplikacją kubeczka nie będą mogły go zmoczyć dla lepszego poślizgu.

Kubeczek menstruacyjny podróży: przydatny zestaw
Kubeczek menstruacyjny podróży: przydatny zestaw

Gdy nie ma niczego

Tak też bywa – niby toaleta jest, ale bez papieru toaletowego.

Co musimy mieć ze sobą?

 • To zależy od naszej determinacji. Możemy wziąć cały zestaw do odkażania, butelkę wody, mokre chusteczki itd. Tak naprawdę wszystko możemy zastąpić chusteczką higieniczną.

Jak postępować, gdy nie ma niczego? 

 • Trzeba zadbać o czyste ręce – to podstawa. Jeśli nie mam pewności, na ile są czyste, używam chusteczek higienicznych do wyciągnięcia kubeczka i staram się go nie dotykać inaczej niż przez chusteczkę.
 • Kubeczek opróżniam, wycieram chusteczką i zakładam.
 • Wycieram ręce.

W ekstremalnych sytuacjach kubeczek można przepłukać własnym moczem. Nie próbowałam!

Las
Las

W lesie

Bardzo długo zastanawiałam się nad sytuacją, którą miałam w lesie podczas wyjazdu. Czy można opróżnić kubeczek na łonie natury? Na dobrą sprawę, kiedy sikamy podczas okresu bez kubeczka, to też zostawiamy ślad. Ostatecznie opróżniłam kubeczek w krzakach i przykryłam jego zawartość liśćmi. Nie mam jednak złudzeń, że zwierzęta i tak odkryły moją obecność.

Co musimy mieć ze sobą?

 • Chusteczki higieniczne.
 • Butelkę wody, żeby opłukać ręce.
 • Chusteczki odkażające/myjące.
 • Chusteczki do higieny intymnej (opcjonalnie, po zużyciu oczywiście bierzemy zużyte ze sobą).

Jak postępować z kubeczkiem w lesie? Sama wykonuję następujące czynności:

 • Najważniejsze to mieć czyste ręce. Jeśli mam możliwość, czyszczę je tak bardzo, jak się da.
 • Rozbieram się i wyjmuję kubeczek przez czystą chusteczkę higieniczną.
 • Opróżniam kubeczek, wycieram go chusteczką, zakładam.
 • Czyszczę ręce.
 • Wszystkie odpadki pakuję np. do torebeczki po chusteczkach higienicznych.

Na wypadek katastrofy

Choć takie wypadki zdarzają się rzadko, warto mieć ze sobą kilka przydatnych gadżetów. Może się zdarzyć, że kubeczek nam upadnie. Albo boimy się, że nie zdążymy go opróżnić, zanim zacznie przeciekać. Albo po prostu lubimy mieć przy sobie zestaw małej harcerki na wszelki wypadek.

Co warto mieć ze sobą?

 • Odkażacz w sprayu – taki do zabawek erotycznych; trzeba tylko pamiętać, że po użyciu kubeczek musi być opłukany wodą.
 • Podpaski wielorazowe – gdyby kubeczek nam upadł i nie ma możliwości jego oczyszczenia.
 • Chusteczki higieniczne.
 • Chusteczki do higieny intymnej – jeśli potrzebujemy się odświeżyć. Sama raczej ich nie używam, ponieważ jest to odpad, którego nie musimy generować. Czasem może się też przydać do przetarcia kubeczka, gdy nie mamy dostępu do wody.
 • Butelka wody – taka, z której nie piłyśmy, żeby była naprawdę czysta; może się przydać do przepłukania kubeczka.
 • Zapasowe majtki – bo zawsze może się okazać, że musimy je zmienić.

A Wy używacie kubeczków menstruacyjnych? Jakie macie sposoby na higienę w podróży? Napiszcie!

Opublikowano w5xO, kosmetyki i pielęgnacja, podróże, zero waste

Podobne wpisy

17 komentarzy

 1. Marlena

  Wow Chyba wyczerpałaś temat do końca. Świetny wpis. Dzięki … ja stawiam pierwsze kroki więc wszelkie porady bardzo mi się przydadzą :)

 2. Ita

  Ja wielokrotnie zmieniałam kubeczek w czasie podróży, robię dokładnie tak samo jak opisałaś. Trudnością była wymiana kubeczka na nartach, ale głównie ze względu na konieczność zdjęcia z siebie tysiąca warstw :) Cały czas myślę teraz o zmianie kubeczka na żaglach, na które wkrótce się wybieram. Będzie zapewne tak, że będziemy płynąć łódką bez toalety (sikanie do wiaderka, albo bezpośrednio do wody, za plecami sternika) przez cały dzień…chyba zdecyduję się wtedy na tampony, bo nie bardzo widzę inne rozwiązanie.

  • joanna

   Ech, żagle – fakt, brak możliwości wszelakich. Gdyby były same dziewczyny na pokładzie, byłoby pewnie mniej krępujące. Ostatecznie możesz mieć swoje wiaderko i zakładać na siebie jakąś płachtę-ponczo :D Chyba w takim wypadku wybrałabym wielki zapas podpasek wielorazowych…

 3. Monika

  Dopadł mnie kiedyś okres na sam spływ kajakowy ze znajomymi, który trwał 3 dni. Cały dzień płynęliśmy kajakiem, postoje robiliśmy na posiłki, toaletę i odpoczynek. Wieczorem rozbijaliśmy obóz gdzie popadnie nad brzegiem rzeki. Rewelacja ! Tylko z okresem to już mniej zachwycające.Wtedy już posiadałam kubeczek, ale wciąż używałam go sporadycznie. Oczywiście na spływ wzięłam go ze sobą. Byłam zmuszona go wtedy używać, podpaski odpadały jakiekolwiek( ciągle mokry tyłek), tamponów nie lubię. Zmieniałam go tylko w lesie w krzakach, zaopatrzona w butlę wody z końcówką tzw. przenośny bidet. Wieczorem przelewałam go wrzątkiem i dalej heja. Po tej przygodzie zniknęły wszystkie wątpliwości i od 2 lat używam już tylko kubeczka. Polecam go każdej kobitce. Monia ;-)

 4. Magdalena76

  Jak fajnie ze można o tym pogadać…..Z nieba mi spadasz Odkryłam kubeczek 3 cykle temu i się zakochałam. Zastanawiam się jak te prawie 30 lat używałam tamponów i znosiłam np obciera ile pod koniec
  Mam pytanie w temacie Ekstremalnych Warunków & kubeczka. Zazwyczaj na lato jeździmy nad morze na ok 10-14 dni. Warunki są urokliwe (działka teściów gdzie mamy własna przyczepę albo namiot) jest kuchenka gazowa, prowizoryczny prysznic (zasłonka na palach a leje się wodę na siebie z 5 litrowej butli nagrzanej na slonku). No i toalet. Toalet stanowi wynajęty na sezon toitoi. Mamy go na działce na 6-10 osób. No i tu moje obawy (mimo tego co przeczytałam powyżej o lesie – co było bardzo przydatne). W toitoiu bywa rożnie…pająki ślimaki…w nocy idę tam z czołówka..która jest dosyć luźna bo to ukradziona mojemu Lubemu. Wnętrze toyki (nawet takiej „prywatnej”) to generalnie .średnio sterylne miejsce do położenia czy postawienia czegoś związanego z higiena intymna…
  Poradzicie jakbyście to ogarnęły tak by się nie zakazić?

  • joanna

   Wydaje mi się, że najlepiej mieć pod ręką spray odkażający, taki jak do zabawek erotycznych. Plus wodę do przepłukania.

 5. Monika

  Super wpis. Tylko jednego nie rozumiem. Wyjmowanie kubeczka za pomocą chusteczki higienicznej. A jak nosi się go głęboko? To chyba się nie da? No i zakładanie: chyba przez chusteczkę się tutaj też nie da. Ja dopiero zaczynam z kubeczkiem, na razie już wiem, że muszę go nosić naprawdę wysoko, bo nisko założony naciska na pęcherz (mam wrażenie po założeniu, że muszę oddać mocz). Bardzo dziękuję za wpis i odpowiedź.

  • joanna

   Już tłumaczę: żeby wyjąć kubeczek, należy napiąć mięśnie, żeby on trochę sam wyszedł. Pamiętajmy, że kubeczka nie wkładamy tak głęboko jak tampon.
   A jeśli kubeczek uciska, może jest za twardy? Albo za duży?

 6. Joanna

  Dzięki wielkie za ten tekst! Przygotowuje się do kupienia kubeczka i rozwiał on niektóre moje wątpliwości :) jedynie zdanie, „że żadna z nas nie chciałaby oglądać innej kobiety myjącej kubeczek w toalecie publicznej” budzi we mnie silny sprzeciw. Jest to generalizacja, w którą sie nie wpisuje. Osobiście nie mam żadnego problemu z tym, aby inna osoba myła przy mnie kubeczek, jak mi się ten widok nie podoba to nie patrzę. Ważniejsze jest dla mnie, aby ta osoba miała komfort umycia kubeczka niż moj ewentualny chwilowy dyskomfort. Wydaje mi się, że takie myślenie może wynikać z tego, że kultura wpaja nam, że okres to coś obrzydliwego. Dla mnie nie jest :)

  • joanna

   Dziękuję za ten komentarz! Jest we mnie duży opór, żeby oglądać cudzą krew (każdą, nie tylko miesięczną) i myślę, że takich osób jest więcej. Nie chodzi o obrzydzenie, bo mój okres mnie nie brzydzi. To jakieś poczucie własności, intymności, ale też zagrożenia. Nie bez powodu krew jest czerwona :)

 7. Penny

  To juz wiem, ze na woodstock lepiej kubeczka nie brac xD przymierzam sie do tego od paaru lat.. Moze w koncu dzieki Twoim recenzja sie przemoge (;

 8. Joanna

  Ja często przepłukuję kubeczek własnym moczem. Bardziej to higieniczne niż wycieranie papierem. Polecam spróbować. Oprócz początkowego dyskomfortu, że mocz spływa mi po palcach nie zauważyłam innych przeciwwskazań. Praktykuję takie mycie kubeczka od dłuższego czasu. Zawsze przed skorzystaniem z toalety trzeba wtedy dokładnie umyć ręce, oczywiście po skorzystaniu także.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge

Na tej stronie używamy plików cookies i podobnych funkcji do przetwarzania informacji o urządzeniach końcowych i danych osobowych. Przetwarzanie jest wykorzystywane do celów takich jak integracja treści, usług zewnętrznych i elementów stron trzecich, analiza/pomiary statystyczne oraz integracja mediów społecznościowych. Więcej
Ustawienia cookies
Zaakceptuj
Odrzuć
Polityka prywatności i cookies
Polityka prywatności i cookies
Nazwa Aktywne

>>Przejdź do Polityki cookies

 

Polityka prywatności danych osobowych dotycząca Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

§1 Tożsamość administratora danych

1. Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu online prowadzonego pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Dane przetwarzane są zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa; tj. Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO), ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych, a także ustawą z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. 3. Poniższa Polityka Prywatności obejmuje zasady przetwarzania danych Użytkowników Strony, a także osób zawierających umowy z Administratorem danych, w tym związanych z realizacją Zamówienia w Sklepie internetowym, a także danych gromadzonych poprzez kontakt z Administratorem danych (adres e-mail lub telefonicznie) lub korespondencję tradycyjną, jak i osób, które lubią i/lub obserwują fanpage Administratora w mediach społecznościowych, jeśli prowadzi.

§2 Stosowane definicje

1. W niniejszej polityce stosuje się następujące definicje: a) Sklep – serwis internetowy dostępny pod adresem www.baranowscy.eu/wordpress/sklep za pośrednictwem którego Użytkownik może: przeglądać jego zawartość, składać zamówienia na produkty i towary, zamówić informacje handlowe i marketingowe, wykupić wejściówkę na warsztaty. b) Administrator danych osobowych – podmiot, który decyduje o celu i środkach przetwarzania danych, w niniejszej polityce rozumie się przez to: Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842. c) Użytkownik – osoba fizyczna, której dane dotyczą i która korzysta z usług dostępnych w Serwisie/Sklepie. d) Dane osobowe – wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe. e) Blog/Serwis – strona internetowa Organiczni.eu znajdująca się pod adresem baranowscy.eu/wordpress/, której Sklep internetowy jest częścią, za pomocą którego Użytkownik może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. f) Cookies – małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony.

§3 Cele przetwarzania danych

1. Administrator Danych Osobowych przetwarza dane osobowe wyłącznie, gdy jest to dopuszczone aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, w tym w celu: a) przygotowania i realizacji zawartej umowy sprzedaży, w tym zawarcia umowy na odległość za pośrednictwem sklepu internetowego, której osoba jest stroną, a także realizacji uprawnień z niej wynikających, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, b) udokumentowania realizacji umów, w tym wystawienia rachunku lub faktury dla osoby fizycznej, prowadzenia dokumentacji księgowej i podatkowej, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c) RODO, tj. w celu wykonania obowiązków prawnych ciążących na Administratorze danych osobowych, na podstawie art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, c) podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, w tym udzielenia odpowiedzi na pytania zadane poprzez środki komunikacji elektronicznej lub w celu obsługi korespondencji tradycyjnej, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, d) wysyłania zamówionych informacji marketingowych drogą elektroniczną (newsletter) na podany przez Użytkownika adres e-mail w tym celu, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, e) rejestracji i założenia Konta w Sklepie, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, f) marketingu własnych produktów i usług Administratora danych drogą tradycyjną, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) RODO, tj. w celu realizacji prawnie uzasadnionych interesów administratora danych lub osoby, której dane dotyczą, g) w celu wysłania maila z prośbą o ocenę Sklepu i/lub Towaru/Produktu odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO, a przetwarzanie to odbywa się w usprawiedliwionym celu administratora danych (Sprzedawcy), którym jest doskonalenie oferty i/lub Towaru/Produktu i/lub Sklepu poprzez gromadzenie rzetelnych opinii o nich przez właściciela Sklepu, h) dochodzenia praw i roszczeń przez Administratora danych lub osobę, której dane dotyczą, na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO i odbywa się w prawnie usprawiedliwionym celu. 3. Podanie danych osobowych jest niezbędne w celu realizacji umowy zawartej na odległość, w tym wysyłki towaru lub udostępnienia produktu cyfrowego i wystawienia dokumentu księgowego, dochodzenia roszczeń, a także udzielenia odpowiedzi na pytania. Podanie danych osobowych w pozostałym zakresie jest dobrowolne. 4. Brak podania wymaganych danych uniemożliwia realizację umowy zawartej na odległość, wystawienie rachunku lub faktury lub podjęcie kontaktu na żądanie osoby, której dane dotyczą.

§4 Sposoby pozyskiwania danych

1. Dane osobowe Użytkownika gromadzone są bezpośrednio od osób, których dane dotyczą, tj. poprzez: a) wypełnienie formularza zapisu na newsletter, b) wypełnienie formularza zamówienia w sklepie-online, c) rejestracja konta w Serwisie, d) podanie danych do przygotowania i zawarcia umowy, e) bezpośredni kontakt z administratorem danych za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie lub w formie tradycyjnej w miejscu prowadzenia działalności, f) napisanie komentarza pod wpisem/wpisach na Blogu.

§5 Zakres przetwarzanych danych

1. Zakres przetwarzanych danych osobowych został ograniczony do minimum niezbędnego do świadczenia usług w zakresie: a) złożenia zapytania za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie: adres e-mail numer telefonu, adres poczty elektronicznej, imię, ewentualne inne dane podane dobrowolnie przez osobę, której dane dotyczą, b) dokonania zapisu na newsletter: imię, adres e-mail, c) złożenia zamówienia w sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, adres dostawy, ewentualnie adres punktu odbioru, d) rejestracji konta w Serwisie lub sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, hasło, login, e) wystawienia rachunku lub faktury: imię i nazwisko lub nazwa podmiotu, adres siedziby, NIP, f) umieszczenia komentarza/y pod wpisem/ami na blogu:  dane widoczne w formularzu komentowania, adres IP odwiedzającego oraz podpis jego przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Zanonimizowany ciąg znaków stworzony na podstawie wpisanego adresu email (tak zwany hash) może zostać przesłany do usługi Gravatar w celu sprawdzenia, czy użytkownik z niej korzysta. Polityka prywatności usługi Gravatar jest dostępna tutaj: <a href="https://automattic.com/privacy/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">https://automattic.com/privacy/</a>.

§6 Okres przetwarzania danych

1. Okres przetwarzania danych jest uzależniony od celu, dla którego dane zostały zebrane i wynosi w celu: a) zawarcia i realizacja umowy sprzedaży, w tym sprzedaży na odległość - przez okres niezbędny do udokumentowania wykonanej umowy, w tym wystawienia rachunku lub faktury - 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, na podstawie art. 112 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w związku z art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, b) w celu wysyłania informacji handlowych drogą elektroniczną (newsletter) i/lub założenia Konta w Sklepie/wysyłania zapytania o opinię przez zewnętrzne serwisy badania satysfakcji - do czasu odwołania zgody, bez wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej odwołaniem, c) przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane drogą elektroniczną lub telefoniczną, ale nie dłużej niż przez 6 miesięcy, o ile osoba nie zdecyduje się zawrzeć umowy z Administratorem danych osobowych, d) w celu dochodzenia roszczeń, na podstawie ustawy z art. 118 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

§7 Odbiorcy danych

1. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać powierzone innym podmiotom w celu wykonania usług na zlecenie administratora danych, w szczególności podmiotom w zakresie: a) hostingu strony www, b) serwisu i utrzymania systemów informatycznych, w których dane są przetwarzane, w tym w celu automatyzacji newslettera, wystawiania faktur, obsługi zamówień, etc. c) prowadzenia obsługi księgowej, d) prowadzenia obsługi biurowej, e) brokera usług kurierskich, f) droppshippingu i obsługi logistycznej zamówień. 2. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać także udostępnione podmiotom wspierającym administratora danych, w tym podmiotom realizującym usługi kurierskie i pocztowe, obsługę płatności online. 3. Obsługa Serwisu i Bloga odbywa się z użyciem konta e-mail prowadzonego przez Google. Szczegółowe informacje na temat polityki prywatności Google znajdują się tutaj. 4. Zapisanie się do newslettera oznacza, że dane (w szczególności: imię, adres email, adres IP, lokalizacja) będą przetwarzane przez MailerLite (UAB “MailerLite”, J. Basanavičiaus 15, LT-03108 Vilnius, Lithuania); Polityka prywatności MailerLite. 5. Dane osobowe mogą być przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku z korzystaniem przez Administratora z rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§8 Fanpage Administratora danych w mediach społecznościowych

1. Administrator danych jest także jednocześnie współadministratorem danych jego obserwatorów w mediach społecznościowych - szczególnie osób, które korzystają ze środków komunikacji elektronicznej na fanpage’u - Facebook - „@Organiczni.eu” i Instagram pod nazwą konta „@organiczni_eu”, prowadzonych przez Administratora danych w tych serwisach społecznościowych. 2. W pozostałym zakresie administratorem danych Użytkowników tych serwisów społecznościowych jest Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc., z siedzibą przy 1 Hacker Way, Menlo Park, CA 94025, USA), a przetwarzanie tych danych odbywa się na zasadach opisanych w regulaminach i politykach prywatności użytkowników tych serwisów, w tym na: https://www.facebook.com/privacy 3. Dane osobowe Użytkownika, który lubi i/lub obserwuje fanpage Administratora w mediach społecznościowych będą przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku ze stosowaniem rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. 4. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§9 Prawa osób, których dane dotyczą

1. Osobom, których dane dotyczą przysługuje prawo: a) dostępu do treści danych osobowych, w tym otrzymania bezpłatnie pierwszej kopii treści danych osobowych, b) do poprawiania danych, c) do usunięcia danych, o ile nie obowiązują inne przepisy prawa, które zobowiązują administratora danych do archiwizacji danych przez określony czas, d) prawo do przenoszenia danych, o ile podstawą przetwarzania danych jest umowa lub zgoda osoby, której dane dotyczą, a przetwarzanie danych odbywa się w sposób automatyczny, e) do odwołania zgody na przetwarzanie danych osobowych - jeśli podstawą tego przetwarzania była zgoda osoby, której dane dotyczą. Odwołanie zgody nie ma wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej wycofaniem, f) do wniesienia sprzeciwu na przetwarzanie danych – z przyczyn związanych ze szczególną sytuacją wobec przetwarzania dotyczących danych osobowych opartego na art. 6 ust. 1 lit. e) lub f) RODO, a także prawo do ograniczenia przetwarzania, g) prawo do niepodlegania automatycznemu profilowaniu, jeśli administrator danych podejmowałby decyzje opierające się wyłącznie na automatycznym profilowaniu i niosące ze sobą skutki prawne dla osoby, której dane dotyczą lub podobnie na nią wpływały, h) prawo do kontroli przetwarzania danych i informacji na temat tego, kto jest administratorem danych, a także uzyskania informacji o celu, zakresie i sposobie przetwarzania danych, treści tych danych, źródle danych, a także sposobie udostępniania, w tym o odbiorcach lub kategoriach odbiorców danych, 2. W celu realizacji prawa do informacji, dostępu do treści danych, ich poprawiania, a także innych praw, można skontaktować się z Administratorem danych. 3. Osoba, której dane dotyczą ma także prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), jeśli przetwarzanie danych narusza przepisy Ogólnego rozporządzania o ochronie danych osobowych (RODO). Skarga może zostać wniesiona w formie elektronicznej lub tradycyjnej na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.

§10 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej polityki prywatności, w szczególności gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności osób, których dane dotyczą, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do niniejszej Polityki Prywatności, które będą obowiązywały w ciągu 14 dni od ich opublikowania na stronie Serwisu/Sklepu.  

Polityka cookies Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

 

§1 Postanowienia ogólne

1. Właścicielem Sklepu/Strony i Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest firma Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Zasady przetwarzania danych osobowych zostały udostępnione w Polityce Prywatności RODO, dostępnej pod adresem: https://baranowscy.eu/wordpress/cookie-policy/ 3. Strona i/lub Sklep używa plików cookies, aby dostarczać usługi i funkcje dostosowane do preferencji i potrzeb Użytkowników strony, w szczególności pliki cookies pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb.

§2 Stosowane definicje

1. Cookies - małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony. 2. Użytkownik - osoba, która dobrowolnie korzysta z usług i treści dostępnych w Serwisie i Sklepie, tj. przegląda strony Serwisu i Sklepu, składa zamówienie w Sklepie, rejestruje się, zapisuje się na bezpłatny newsletter lub kontaktuje się z właścicielem Sklepu poprzez formularz kontaktowy. 3. Sklep – sklep internetowy dostępny pod adresem baranowscy.eu/wordpress/sklep, za pośrednictwem, którego Kupujący może dokonywać zakupów określonych Towarów i Produktów. 4. Serwis - serwis dostępny pod adresem Organiczni.eu / baranowscy.eu/wordpress/, za pomocą którego Kupujący może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. 5. Dane osobowe - wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe.

§3 Cele cookies

1. Pliki cookies mogą mieć charakter tymczasowy, tj. są usuwane z chwilą zamknięcia przeglądarki, lub trwały. 2. Stałe pliki cookies są przechowywane także po zakończeniu korzystania ze stron Serwisu i służą do przechowywania informacji takich jak hasło czy login, co przyspiesza i ułatwia korzystanie ze stron, a także umożliwia zapamiętanie wybranych przez Użytkownika ustawień. 3. Serwis wykorzystuje pliki cookies w następujących celach: a) dostosowania zawartości stron Serwisu do indywidualnych preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych (wyświetlanie dostosowane do potrzeb - cookies funkcjonalne), b) dokonania analiz i statystyk, które dostarczą informacji, w jaki sposób Użytkownik Serwisu korzysta ze stron, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości, c) marketingowych i/lub remarketingowych, w tym kierowania dedykowanych treści, w szczególności do Użytkowników, którzy odwiedzili stronę internetową lub Fanpage Administratora danych osobowych na portalu społecznościowym Facebook i/lub Instagram. 4. Dane zawarte w cookies będą archiwizowane i wykorzystywane w celach analizy statystycznej i oceny globalnego ruchu użytkowników Serwisu. 5. Dane zawarte w cookies nie są łączone z przekazanymi przez Użytkownika danymi osobowymi podczas zawarcia umowy lub kontaktu z Administratorem danych.

§4 Narzędzia związane z gromadzeniem cookies lub udostępnianiem cookies

W celu analizy ruchu na stronie Serwisu, źródła ruchu, jak i optymalizacji działań marketingowych zainstalowano na stronie: 1. Google Analytics - narzędzie dostarczane przez Google LLC. 1600 Amphitheatre Parkway Mountain View, CA 94043, USA, co pozwala na analizę ruchu Użytkownika na stronie Serwisu i jego podstronach (kraj/miasto, liczba odwiedzin, przeglądane strony, czas odwiedzin, etc.). Główny plik cookie używany przez Google Analytics, „_ga", umożliwia usłudze rozróżnianie poszczególnych Użytkowników i działa przez 2 lata. Każdy plik „_ga” jest unikalny dla konkretnej usługi, więc nie można go użyć do śledzenia użytkownika lub przeglądarki w innych, niepowiązanych witrynach. Ustawienia prywatności w usługach Google mogą zostać zmienione przez Użytkownika, więcej informacji na: https://policies.google.com/privacy W celu stałego zablokowania cookies gromadzonych przez Google Analytics, Użytkownik może skorzystać z dodatku do przeglądarki opracowanego i dostarczanego przez Google LLC na stronie: https://tools.google.com/dlpage/gaoptout 2. Piksel Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc,), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia pomiar, optymalizację i tworzenie niestandardowych grup odbiorców, pozwala na zbieranie informacji na temat korzystania przez Użytkownika ze strony Serwisu i kierowanie do niego dedykowanych treści w serwisie społecznościowym Facebook. W celu kontroli ustawień prywatności w tym serwisie społecznościowym Użytkownik może dokonać w dowolnym momencie zmiany swoich preferencji i ustawień. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ Piksel Facebooka pozwala na tworzenie niestandardowych grup odbiorców i/lub podobnych grup odbiorców do osób, które wchodziły już w interakcję z Serwisem lub materiałami Administratora danych udostępnionymi na portalach społecznościowych Facebook i/lub Instagram, prowadzonych przez Administratora danych, przy czym retencja danych dostarczanych przez piksel Facebooka w szczególności wynosi odpowiednio: a) witryna internetowa (Serwis) - maksymalnie 180 dni od interakcji z witryną, b) fanpage na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z kontem, c) film udostępniony na fanpage’ u Administratora na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem, d) wydarzenia organizowane lub współorganizowane przez Administratora na fanpage’u na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem. 3. Messenger Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia kontaktowanie się Użytkownika z właścicielem Serwisu poprzez Messenger w serwisie społecznościowym Facebook/Instagram. Korzystanie z czatu Facebooka na stronie Serwisu jest dobrowolne. Użytkownik może prowadzić rozmowę jako gość lub zalogować się na swoje konto w tym serwisie. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ 4. Wtyczkę/Widget Facebooka/Instagrama - narzędzie umożliwiające bezpośrednie przejście Użytkownika na Fanpage Administratora danych, prowadzony na stronie portalu społecznościowego Facebook/Instagram, prowadzonego na portalu dostarczanym przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia. Po przejściu do serwisu społecznościowego Facebook i Instagram Użytkownicy podlegają dodatkowo zasadom ochrony prywatności, opisanym w tym serwisie, w szczególności na stronie: https://www.facebook.com/privacy/ 5. Przetwarzanie danych zawartych w cookies przez dostawców, których siedziby i/lub serwery są zlokalizowane w państwach trzecich będzie się wiązać z przekazaniem danych zawartych w cookies poza Europejski Obszar Gospodarczy (EOG). Przekazanie danych zawartych w cookies, w szczególności adres IP użytkownika odbywa się na podstawie decyzji Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich zawartych w ramach regulaminów usług realizowany pomiędzy Administratorem danych, a dostawcą rozwiązania.

§5 Akceptacja lub zmiana ustawień cookies

1. Użytkownik po wejściu na stronę Sklepu/Serwisu może zaakceptować stosowanie cookies w powyższych celach, odrzucić je lub wyrazić zgodę tylko na wybrane pliki cookies. 2. Użytkownik może w każdej chwili także skasować i/lub wyłączyć cookies w przeglądarce internetowej, z której korzysta podczas przeglądania Serwisu/Sklepu. 3. Skasowanie lub wyłączenie plików cookies może spowodować trudności lub ograniczoną funkcjonalność niektórych części Serwisu (dotyczy cookies funkcjonalnych). Niektóre pliki cookies mogą być bowiem niezbędne do prawidłowego działania stron Serwisu i wyświetlenia treści na danym rodzaju urządzenia. 4. W celu zarządzania cookies Użytkownik może skorzystać także z funkcji dostępnych w przeglądarce, z której aktualnie korzysta. Instrukcje zarządzania cookies dostępne są na stronach dostawców przeglądarek internetowych, w szczególności:
 1. Google Chrome - instrukcja
 2. Mozilla Firefox - instrukcja
 3. Apple Safari - instrukcja
 4. Microsoft Edge - instrukcja

§6 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej Polityki cookies, w szczególności w sytuacji, gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności Użytkowników, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do powyższego zapisu, które będą obowiązywać po 14 dniach od dnia ich publikacji na stronach Serwisu.    

Załącznik: dodatkowe informacje od WordPress

Ciasteczka Jeśli zostawisz na naszej witrynie komentarz, będziesz mógł/mogła wybrać opcję zapisu twojej nazwy, adresu email i adresu strony internetowej w ciasteczkach, dzięki którym podczas pisania kolejnych komentarzy powyższe informacje będą już dogodnie uzupełnione. Te ciasteczka wygasają po roku. Jeśli masz konto i zalogujesz się na tej witrynie, utworzymy tymczasowe ciasteczko na potrzeby sprawdzenia, czy twoja przeglądarka akceptuje ciasteczka. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych i zostanie wyrzucone kiedy zamkniesz przeglądarkę. Podczas logowania tworzymy dodatkowo kilka ciasteczek potrzebnych do zapisu twoich informacji logowania oraz wybranych opcji ekranu. Ciasteczka logowania wygasają po dwóch dniach, a opcji ekranu po roku. Jeśli zaznaczysz opcję „Pamiętaj mnie”, logowanie wygaśnie po dwóch tygodniach. Jeśli wylogujesz się ze swojego konta, ciasteczka logowania zostaną usunięte. Jeśli zmodyfikujesz albo opublikujesz artykuł, w twojej przeglądarce zostanie zapisane dodatkowe ciasteczko. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych, wskazując po prostu na identyfikator przed chwilą edytowanego artykułu. Wygasa ono po 1 dniu. Osadzone treści z innych witryn Artykuły na tej witrynie mogą zawierać osadzone treści (np. filmy, obrazki, artykuły itp.). Osadzone treści z innych witryn zachowują się analogicznie do tego, jakby użytkownik odwiedził bezpośrednio konkretną witrynę. Te witryny mogą zbierać informację o tobie, używać ciasteczek, dołączać dodatkowe, zewnętrzne systemy śledzenia i monitorować twoje interakcje z osadzonym materiałem, włączając w to śledzenie twoich interakcji z osadzonym materiałem jeśli posiadasz konto i jesteś zalogowany w tamtej witrynie. Jeśli korzystasz z naszej strony, wyrażasz zgodę na to, że strona (platforma WordPress) oraz niektóre firmy zewnętrzne wykorzystują pliki cookies. Są to:
Save settings
Ustawienia cookies