10 faktów: wielorazowe maseczki ochronne Loffme

Wielorazowe maseczki ochronne w dobie epidemii koronawirusa stały się już symbolem świadomego podchodzenia do ryzyka zakażenia. Maski niemedyczne chronią bowiem przede wszystkim innych przed naszymi wydzielinami. W przeciwieństwie do maseczek używanych przez służby sanitarne i osoby z potwierdzoną chorobą zakaźną (taką jak COVID-19), które mają chronić obie strony ewentualnego kontaktu. My kupiliśmy maseczki ochronne Loffme z materiału barierowego. Co warto o nich wiedzieć?

Pospolite ruszenie szycia masek sprawiło, że sama usiadłam do maszyny i spróbowałam uszyć maseczkę. Niestety, okazało się, że nie mam na to wystarczająco sił ani czasu. Szycie maseczki nie jest trudne, mnie jednak obecnie przerosło. Poszukałam więc gotowego rozwiązania: okazało się, że miałam je w zasięgu ręki! Świetne maseczki ochronne szyje dobrze znana mi marka Loffme, którą możecie kojarzyć z podpaskami wielorazowymi. Ten sam materiał, który sprawdza się w podpaskach, ale także ręcznikach czy płatkach do demakijażu, idealnie nadaje się do maseczek ochronnych.

Maseczka ochronna Loffme jest dostosowana do wytycznych konsultanta krajowego ds. chorób zakaźnych dla maseczek niemedycznych. To jest bardzo ważna informacja. Myślę, że jedna z najważniejszych. Dla przypomnienia, wytyczne dotyczące maseczek niemedycznych:

 • maseczki mogą być wykonane z tkanin bawełnianych, bawełnianych z domieszką elastanu, bawełnianych z lnem, lnianych, poliesterowych 100%; wiskozowych z domieszką poliestru, poliamidowych z poliestrem mogą być wykonane również z fizeliny,
 • materiały, z których wykonane są maseczki, powinny posiadać certyfikat STANDARD 100 OEKO-TEX,
 • materiał powinien mieć możliwość prania w temperaturze 60°C,
 • w przypadku materiałów o niskiej gramaturze należy zwielokrotnić liczbę warstw tkaniny,
 • maseczki powinny być wiązane z tyłu na troki lub mieć gumkę umożliwiająca założenie maseczki o uszy,
 • wykonane z materiału minimum 1 klasy palności,
 • w części środkowej zakładki (harmonijka) umożliwiające dopasowanie maseczki do kształtu twarzy — zakrycie nosa, ust i brody,
 • w jednej krawędzi wzmocnienie umożliwiające dopasowanie maseczki do nosa zapewniające szczelność przylegania,
 • rozmiar wyrobu „na płasko” co najmniej 17,5 cm x 9 cm,
 • pakowany w indywidualne opakowanie, następnie w opakowanie zbiorcze,
 • oznakowanie opakowania zbiorczego zawierające dane producenta (nazwa, adres).

(Prof. Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych).

Jedynym punktem, którego nie spełniają maseczki Loffme, jest zalecenie wzmocnienia jednej krawędzi, co umożliwiałoby lepsze dopasowanie jej do nosa.

Maseczka ochronna Loffme, rozmiar L
Maseczka ochronna Loffme, rozmiar L

Wielorazowe maseczki ochronne Loffme

1. Materiał

Materiał, którego używa Loffme, jest hipoalergiczną mieszaniną poliestru i poliamidu (poliester 70%, poliamid 30%). Nie jest to jednak po prostu zwykła mieszanka, bo tkanina musi spełniać określone wymagania. Do jej zalet należy nieprzepuszczanie roztoczy, blokowanie rozwoju grzybów i bakterii, a także niezatrzymywanie wilgoci, która odparowuje.

2. Przepuszczalność

Maseczka ochronna ma zatrzymywać wydzieliny osoby noszącej maskę, żeby nie roznosili wirusa (czy innych patogenów) podczas mówienia, kichania czy kasłania. Zwykła bawełniana maseczka zapewnia tylko podstawową ochronę – oczywiście, jeśli nie macie innych maseczek, noście takie! – natomiast maseczki Loffme są na tyle szczelne, że faktycznie zatrzymują przedostawanie się wydzielin przez tkaninę.

Zróbcie w domu test z dowolnym sprayem czy spryskiwaczem. Zobaczcie, w jakim stopniu bawełniane maski przepuszczają strumień kropelek z dozownika. Zrobiliśmy testy na maskach Loffme, psikaliśmy na nie sprayem ze spirytusem – na drugą stronę tkaniny nie przedostała się żadna kropelka (widoczna gołym okiem).

3. Standard 100 Oeko-Tex

Wszystkie produkty Loffme, w tym maseczki ochronne, są szyte z materiału z certyfikatem Standard 100 Oeko-Tex oraz ECARF.

4. Wielorazowość

Może w dzisiejszych czasach trudno zachować zasady zero waste, ale wybieranie maseczek wielorazowych, które można zdezynfekować i uprać, zmniejszy choć trochę ilość jednorazowych odpadów.

Nie zapominajmy, że wielorazowe maseczki niemedyczne są przeznaczone dla nas, zwykłych ludzi, a te medyczne powinny trafiać do służb medycznych czy mundurowych.

5. Pranie maseczek

Maseczki ochronne Loffme można prać w 90°C. Koronawirus ginie już w 60°C, dlatego nie musimy wygotowywać maski, wystarczy przelać ją wrzątkiem. Nie zaleca się gotowania maseczki ze względu na wytrzymałość gumek.

Jeśli chodzi o to, co zrobić z maseczką po użyciu, kiedy już możemy ją zdjąć, proponuję następującą kolejność działań:

 • zdejmujemy maseczkę dopiero wtedy, kiedy możemy odłożyć ją do uprania lub wyparzenia,
 • pamiętamy, że przy zdejmowaniu maseczki składamy ją wierzchnią stroną do środka – to tu gromadzą się wirusy z zewnątrz,
 • pierzemy maseczkę mydłem lub płynem do naczyń, płuczemy pod kranem,
 • wkładamy maseczkę do słoika, miski itp. i zalewamy wodą o temperaturze 60-90°C,
 • odkładamy maskę w przewiewnym miejscu (schnie bardzo szybko),
 • używamy ponownie.

6. Rozmiary maseczek

Loffme wprowadziło trzy rozmiary masek, w tym jedną mniejszą od zalecanej, dla bardzo małych dzieci.

 • Rozmiar S: 6 cm x 14 cm, dla dzieci w wieku 3-8 lat,
 • Rozmiar M: 7,5 cm x 18,5 cm, dla starszych dzieci i dorosłych,
 • Rozmiar L: 9 cm x 18,5 cm, dla dorosłych z dużym nosem.

Maseczka S była za mała dla mojego siedmioletniego syna, wybraliśmy M. Najmniejsza maseczka jest naprawdę mała, na drobną buzię, dla małych dzieci.

Maseczki ochronne Loffme na naszych dzieciach
Maseczki ochronne Loffme na naszych dzieciach

7. Mocowanie

Maseczki ochronne Loffme mają przyszyte gumki, które zakładamy na uszy. Są na tyle wygodne, że nie ciągną i nie obcierają. Łatwo je założyć i zdjąć.

Nie dotykaj twarzy! (I myj ręce)

Maseczka ochronna (każda) jest barierą, która chroni naszą twarz przed nami samymi. Lubimy dotykać swoich ust, nosa, policzków – w maseczce mamy to bardzo utrudnione. I dobrze. Właśnie przez śluzówkę jamy ustnej czy nosa oraz oczu koronawirus najchętniej dostaje się do naszego organizmu.

Niezależnie od tego, czy nosisz maseczkę, czy nie, często myj ręce. >> Dlaczego, przeczytasz więcej tutaj.

8. Oddychanie

Maseczka Loffme, jak każda, blokuje wymianę powietrza, więc oddychanie jest minimalnie utrudnione. Jeździłam w maseczce na rowerze i oddychało mi się bardzo dobrze, problemy pojawiły się podczas wchodzenia po schodach.

Inną sprawą jest parowanie okularów. Właściwie nie odczułam tego problemu, okulary zaparowały mi może dwa lub trzy razy.

Maseczka ochronna Loffme, rozmiar M
Maseczka ochronna Loffme, rozmiar M

9. Dwie maski kupione to jedna podarowana

Każda para maseczek Loffme kupiona w sklepie to jedna maseczka przekazana przez markę aptekarzom, pielęgniarkom, kurierom, pracownikom administracji publicznej.

Joanna Majak, producentka Loffme, jeździ z maskami m.in. do szpitali i przekazuje je pracownikom.

10. Kolory i wzory

Oczywiście to najmniej istotna rzecz w całej sprawie związanej z maseczkami. W dodatku maseczki rozchodzą się tak szybko, że może się okazać, że nasz wybrany kolor nie jest dostępny. Wspomnę jednak o barwach maseczek, które są w ofercie: znane nam dobrze z podpasek i wkładek wielorazowych kolory to granat, turkus, szary i biały. Dodatkowo możemy kupić maseczkę w kolorze różowym, bladoniebieskim i zielonym.

Gdzie kupić maseczki ochronne Loffme?

Maseczki zamówicie w sklepie internetowym Loffme TUTAJ. Cena regularna maseczek to 25 zł, w promocji kosztują 21 zł.

Wpis powstał we współpracy z marką Loffme.

Może przeczytasz także:

Jaki ślad węglowy ma wojna?

Jaki ślad węglowy ma wojna?

Wojna ma ogromny ślad węglowy, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Wątpliwości natomiast wzbudza
Simona Čechová, „Franciszek z kompostu”

„Franciszek z kompostu” – książka o dżdżownicy

„Franciszek z kompostu” to książka, którą... zawsze chciałam napisać sama. Simona Čechová, słowaczka autorka książek
Kubeczek menstruacyjny w szkole

Kubeczek menstruacyjny w szkole

Czy kubeczek menstruacyjny używany w szkole to dobry pomysł? Czy kubeczek jest przeznaczony dla tak

14 thoughts on “10 faktów: wielorazowe maseczki ochronne Loffme”

 1. Fajnie, że napisałaś o tych maseczkach! Tym bardziej, że poza usztywnieniem spełniają wymogi maseczki ochronnej. Niestety można wciąż natrafić na firmy, które ni gruchy, ni z pietruchy zaczynają szyć maseczki i sprzedawać za ciężkie pieniądze. Sama niedawno widziałam jedną celebrytkę, która najpierw zapytała swoich fanów jak się szyje maseczki, jakie powinny być, po czym uszyła je z neoprenu, bez atestów, bez filtra (była tylko kieszonka na filtr) i sprzedawała za… 59 złotych! Przy czym sama informowała, że maseczki szyje ze swoich odpadów poprodukcyjnych (prowadzi firmę odzieżową). Do tego jeszcze podkreślała fakt, że jak kupisz u niej maseczkę, to drugą dostaną służby medyczne, co w czasie, gdy kobity szyją po nocach maseczki zupełnie za darmo jest trochę obłudą…

 2. Maseczka bardzo dobrze układa się na twarzy. Ktoś wykonał dobry projekt, nie ma dużo plis i nie użyto wiele materiału (myślę, że to będzie miało znaczenie latem, bo im mniej tego na twarzy tym przewiewniej). Niestety szkła okularów dalej są zaparowane, a to był główny powód dla którego wybrałam ten model. Nosiłam inne maseczki z mocnymi, tęgimi gumkami i trzeba było je mocno naciągać, żeby było wygodniej. Tutaj gumki są słabsze i łatwiejsze w noszeniu ale szybko się niszczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge