Panele skórne prick-test – wyniki starszego syna

Dziś byłam ze starszym synem na drugiej turze testów skórnych. Tydzień temu badaliśmy alergeny wziewne, dziś – pokarmowe. Badania przeprowadzaliśmy w Enel-Medzie w Warszawie metodą prick-test Allergopharma.

Co to jest prick-test

Panele skórne tego typu polegają na wprowadzeniu ostrzem pod skórę odrobiny alergenu (zawartego w specjalnym preparacie, którego kroplę umieszcza się na skórze przedramienia lub np. pleców). Zwykle wygląda to w ten sposób, że pielęgniarka pisze długopisem na skórze numery odpowiadające alergenom, obok liczb nakłada krople preparatów, a następnie nakłuwa skórę jednorazowymi lancetami w miejscu nałożenia kropli.

panel_skorny_1

Wśród nakładanych kropel są dwie próby kontrolne: histamina i sól fizjologiczna. Histamina powinna dać wynik dodatki, sól fizjologiczna – ujemny.

Po kilkudziesięciu (zwykle 20) minutach odczytuje się wyniki. Pielęgniarka za pomocą linijki mierzy średnicę bąbla, który pojawił się w miejscu ukłucia (o ile się pojawił).

Co sprawdza panel skórny

Panele skórne sprawdzają jedynie reakcję IgE-zależną (natychmiastową) skóry na dane alergeny. Wynik ujemny nie oznacza, że nie ma uczulenia, tak jak wynik dodatni nie oznacza, że po kontakcie z alergenem organizm musi zareagować alergią.

Jak powinien być przeprowadzony test

Testy skórne powinny być wykonywane w gabinecie lekarskim (zabiegowym), gdzie można natychmiast podać adrenalinę w wypadku bardzo gwałtownej reakcji pacjenta na jakiś alergen. Pacjent powinien odstawić wszystkie leki antyhistaminowe co najmniej na tydzień przed badaniem. Powinien być też zdrowy.

Wiarygodność

Zacytuję Danutę Myłek:

Uważa się, że jego [testu] wiarygodność jest bardzo duża w przypadku alergii na pyłki roślin i jady owadów błonkoskrzydłych (80-100 procent), znacznie mniejsza w przypadku alergii na roztocze (50 procent), na grzyby pleśniowe (30 procent) i bardzo mała przy alergii pokarmowej (5-25 procent). (s. 355)

To niestety w naszym wypadku się potwierdza.

Wyniki testów J.

Nasz pięcioletni syn miał takie testy wykonywane pierwszy raz w życiu. Jeszcze nie omawiałam ich z alergologiem, ale ponieważ sporo czytam na ten temat, mam już pewien obraz sytuacji.

panel_skorny_2

Jeśli chodzi o panel wziewny, nasz syn miał wynik dodatki w wypadku:

 • traw (5/5 mm),
 • traw/zbóż (6/6 mm),
 • żyta (6/6 mm),
 • sierści kota (5/5 mm).

Nie wyszła brzoza (bardzo u nas podejrzana), nie wyszły grzyby ani roztocza, ale – jak cytowałam wyżej – w wypadku tych dwóch ostatnich alergenów panel skórny może zawieść.

Co ciekawe, w tym teście nie wyszła histamina! Nie wiem, co o tym sądzić, czy test został przeprowadzony prawidłowo? A może w diecie J. jest za dużo pokarmów antyhistaminowych?

Jeśli chodzi o panel pokarmowy, to była zupełna porażka. Tak jak pisała Myłek, wiarygodność jest bardzo mała, na pewno część zaobserwowanych przez nas reakcji synka na pokarmy jest atopowych (IgE-zależnych).

panel_skorny_pokarmy

Tym razem histamina wyszła bardzo wyraźna, a reszta wcale – do momentu, kiedy pielęgniarka nie zmyła alergenów. Wtedy nagle odkryła cztery bąble:

 • jajo kurze (całe) (1/1 mm),
 • mąka żytnia (1/1 mm),
 • mąka pszenna (1/1 mm),
 • kontrola ujemna (1/1 mm).

Ponieważ kontrola ujemna nie powinna wyjść, zastanawiam się, czy te testy w ogóle mają jakąkolwiek wartość? Dlaczego wynik pokazał się po usunięciu alergenów? Czy taki wynik – 1/1 – w ogóle ma znaczenie diagnostyczne? Wiem przecież, że J. reaguje na kilkadziesiąt produktów, przynajmniej kilka z nich daje bardzo szybką reakcję (mleko, banan, gruszka).

W weekend postaram się pokazać wyniki komuś mądremu na Dniach Alergii, a w najbliższy poniedziałek mamy wreszcie wizytę u alergologa z NFZ (czekamy na nią od pół roku). Chcę zrobić jeszcze inne badania, z krwi (poprzednie wyszły ujemne) i może IgG. Musimy znaleźć przyczynę powtarzających się problemów ze skórą i uszami.

Najważniejsze to się nie poddawać i działać.

Może przeczytasz także:

Nie mieszaj octu z sodą. Ocet i soda razem nie czyszczą lepiej!

W internecie, a także w książkach z ekoporadami, zdarzają się przepisy na ekodetergenty, gdzie składnikami

Czego nauczyła mnie niedokończona wycieczka na Rysy…

Koniec tegorocznych wakacji miał być zwieńczony moim wejściem na Rysy. Moja wycieczka została jednak niedokończona

Cztery wege książki kucharskie na mojej półce

Na mojej specjalnej półce stoją książki z przepisami, z czego część to wege książki kucharskie.

3 thoughts on “Panele skórne prick-test – wyniki starszego syna”

 1. „2 URO”, zestaw nr 1.
  Bardzo się cieszę, że trafiłam na Waszego bloga. Szczególnie ten artykuł mnie zainteresował, bo moja córka ma AZS, podejrzane jest jedzonko, a testy skórne wyszły OK… lekarka nas totalnie olała… nie zleciła dalszych badań… jesteśmy pozostawieni sami sobie… Dzięki temu wpisowi dowiedziałam się m.in. o minimalnej skuteczności tych testów w przypadku alergii pokarmowych i upewniłam się, że muszę szukać dalej sama chyba już na własną rękę, a także koniecznie zmienić alergologa na jakiegoś ogarniętego w temacie :)
  Czytam powoli coraz to inne wpisy i coraz bardziej mi się tu podoba. Bardzo szczegółowe informacje, rzeczowo napisane.
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge