Gąbki, gąbki, do wanny!

gabeczki

Minęło już wiele lat, odkąd ostatni raz używałam naturalnej gąbki do mycia. Myślę, że… prawie 30. Te popularne niegdyś towarzyszki kąpieli zupełnie znikły z naszych domów – może dlatego, że coraz rzadziej się kąpiemy, bo oszczędzamy czas i wodę, a może dlatego, że traktujemy mycie się jak obowiązek i zapominamy, że może być przyjemne.

A przecież gąbka nie wymaga wanny wody… Wręcz przeciwnie, jej zdolności do wchłaniania płynów i spieniania mydła przydają się właśnie pod prysznicem. Ale po kolei.

Przez ostanie kilkanaście dni zapoznawaliśmy się z gąbkami naturalnymi Ekonurt. Cała nasza rodzina wzięła udział w testach czterech gąbeczek: Grass (do ciała), Honeycomb (do ciała) i dwóch Silk (dla dzieci oraz do twarzy).

Mój mąż wybrał sobie gąbkę Grass, ponieważ rano potrzebuje stymulacji do wystartowania w nowy dzień i zawsze zaczyna od prysznica. Gatunek Grass jest do tego dobry, ponieważ ma właściwości lekko peelingujące i pobudzające krążenie krwi. Cytuję męża: Doznanie przyjemne, ale nie zawsze mam głowę, żeby pamiętać o gąbce… Typowe męskie podejście do pielęgnacji ciała.

gabki_3

Ja spróbowałam Honeycomb, miękkiej gąbki z większymi otworami niż Grass. Intensywne używanie sprawiło, że gąbka po tygodniu straciła swój żółty kolor, co oczywiście w niczym nie przeszkadza, ale łatwo rozpoznać na zdjęciu, która jest moja. Bardzo przyjemnie masuje ciało, jednocześnie pobudza i relaksuje – jak dobry masaż. Nawet szybki prysznic dzięki gąbce może być odprężający, a zarazem przygotowujący skórę do dalszej pielęgnacji.

W dotyku gąbka jest niezwykle przyjemna, miękka i gładka. Znakomicie się pieni – myślę, że to, co pisze producent o oszczędności mydła, ma sens.

Największym pozytywnym zaskoczeniem był masaż mojego karmiącego biustu – to jest rewelacyjny sposób na ujędrnienie, pobudzenie skóry, a jednocześnie przyjemne wymasowanie tej ciężko pracującej części ciała! Wiadomo, jak wrażliwe bywają karmiące piersi – uważam, że do ich mycia gąbka jest znakomita.

J. pokochał swoją gąbkę i z radością jej używa do samodzielnego namydlania. Dużo zabawy i nauka mycia w jednym.

gabki_1

Akurat S. jest kąpany w niepieniących się specyfikach i nie miał okazji docenić gąbki od tej strony, ale z miłego masażu był zadowolony.

Ogólnie rzecz biorąc przygodę z gąbkami uznajemy za udaną! Myślę, że takie urozmaicenie mycia może pomóc rodzicom dzieci wodoopornych w zaganianiu do wanny.

Kilka informacji na temat gąbek w ogóle:

  • gąbki są bardzo prymitywnymi zwierzętami, które nie mają nerwów ani żadnych organów; zalicza się je jednak do królestwa zwierząt – prawdopodobnie weganie nie mogą ich używać,
  • gąbki są organizmami bardzo starymi, występowały na Ziemi już 1,8 miliarda lat temu,
  • ludzie wykorzystywali je do pielęgnacji ciała już w starożytności,
  • dzięki systemowi mikrokanalików gąbki naturalne są higieniczne – nie gromadzą bakterii, należy je tylko dokładnie wypłukiwać i suszyć,
  • używanie gąbek do mycia pomaga w pielęgnacji skóry – jej oczyszczaniu z martwego naskórka, toksyn, a także pobudzaniu krążenia, zwalczaniu cellulitu.

Kilka informacji na temat produkcji gąbek naturalnych Ekonurt:

  • są wydobywane w Morzu Śródziemnym, przy greckiej wyspie Kalymnos (archipelag Dodekanezu), która słynie z gąbek naturalnych,
  • ich wydobycie odbywa się z poszanowaniem ekosystemu, w taki sposób, aby z trzonu mogła odrosnąć nowa gąbka,
  • gąbki są strzyżone i wybielane w procesie utleniania (tylko za pomocą tlenu), aby zyskały ładny, żółty kolor,
  • są bezpieczne dla niemowląt i dzieci,
  • są hypoalergiczne, nie zawierają żadnych substancji alergizujących.

Dodam jeszcze, że gąbki są niedrogie, najmniejszą możemy kupić już za 7 zł. Myślę też, że to świetny pomysł na prezent – oryginalny i bardzo ładny. Oczywiście, warto wcześniej się upewnić, czy obdarowywana osoba nie jest weganinem.

Może przeczytasz także:

7 mitów na temat kubeczków menstruacyjnych

Mija właśnie pięć lat, odkąd używam kubeczka menstruacyjnego. A właściwie kubeczków menstruacyjnych, bo próbowałam kilku,

„Książka o śmieciach” Stanisława Łubieńskiego

„Książka o śmieciach” to najnowsza książka Stanisława Łubieńskiego, którego możecie kojarzyć z działań edukacyjnych (temat

Kosmetyki do opalania We Love The Planet: zero waste czy greenwashing?

Kosmetyki do opalania We Love The Planet to nowość holenderskiej marki, która dotąd była znana

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge