Gąbki, gąbki, do wanny!

gabeczki

Minęło już wiele lat, odkąd ostatni raz używałam naturalnej gąbki do mycia. Myślę, że… prawie 30. Te popularne niegdyś towarzyszki kąpieli zupełnie znikły z naszych domów – może dlatego, że coraz rzadziej się kąpiemy, bo oszczędzamy czas i wodę, a może dlatego, że traktujemy mycie się jak obowiązek i zapominamy, że może być przyjemne.

A przecież gąbka nie wymaga wanny wody… Wręcz przeciwnie, jej zdolności do wchłaniania płynów i spieniania mydła przydają się właśnie pod prysznicem. Ale po kolei.

Przez ostanie kilkanaście dni zapoznawaliśmy się z gąbkami naturalnymi Ekonurt. Cała nasza rodzina wzięła udział w testach czterech gąbeczek: Grass (do ciała), Honeycomb (do ciała) i dwóch Silk (dla dzieci oraz do twarzy).

Mój mąż wybrał sobie gąbkę Grass, ponieważ rano potrzebuje stymulacji do wystartowania w nowy dzień i zawsze zaczyna od prysznica. Gatunek Grass jest do tego dobry, ponieważ ma właściwości lekko peelingujące i pobudzające krążenie krwi. Cytuję męża: Doznanie przyjemne, ale nie zawsze mam głowę, żeby pamiętać o gąbce… Typowe męskie podejście do pielęgnacji ciała.

gabki_3

Ja spróbowałam Honeycomb, miękkiej gąbki z większymi otworami niż Grass. Intensywne używanie sprawiło, że gąbka po tygodniu straciła swój żółty kolor, co oczywiście w niczym nie przeszkadza, ale łatwo rozpoznać na zdjęciu, która jest moja. Bardzo przyjemnie masuje ciało, jednocześnie pobudza i relaksuje – jak dobry masaż. Nawet szybki prysznic dzięki gąbce może być odprężający, a zarazem przygotowujący skórę do dalszej pielęgnacji.

W dotyku gąbka jest niezwykle przyjemna, miękka i gładka. Znakomicie się pieni – myślę, że to, co pisze producent o oszczędności mydła, ma sens.

Największym pozytywnym zaskoczeniem był masaż mojego karmiącego biustu – to jest rewelacyjny sposób na ujędrnienie, pobudzenie skóry, a jednocześnie przyjemne wymasowanie tej ciężko pracującej części ciała! Wiadomo, jak wrażliwe bywają karmiące piersi – uważam, że do ich mycia gąbka jest znakomita.

J. pokochał swoją gąbkę i z radością jej używa do samodzielnego namydlania. Dużo zabawy i nauka mycia w jednym.

gabki_1

Akurat S. jest kąpany w niepieniących się specyfikach i nie miał okazji docenić gąbki od tej strony, ale z miłego masażu był zadowolony.

Ogólnie rzecz biorąc przygodę z gąbkami uznajemy za udaną! Myślę, że takie urozmaicenie mycia może pomóc rodzicom dzieci wodoopornych w zaganianiu do wanny.

Kilka informacji na temat gąbek w ogóle:

  • gąbki są bardzo prymitywnymi zwierzętami, które nie mają nerwów ani żadnych organów; zalicza się je jednak do królestwa zwierząt – prawdopodobnie weganie nie mogą ich używać,
  • gąbki są organizmami bardzo starymi, występowały na Ziemi już 1,8 miliarda lat temu,
  • ludzie wykorzystywali je do pielęgnacji ciała już w starożytności,
  • dzięki systemowi mikrokanalików gąbki naturalne są higieniczne – nie gromadzą bakterii, należy je tylko dokładnie wypłukiwać i suszyć,
  • używanie gąbek do mycia pomaga w pielęgnacji skóry – jej oczyszczaniu z martwego naskórka, toksyn, a także pobudzaniu krążenia, zwalczaniu cellulitu.

Kilka informacji na temat produkcji gąbek naturalnych Ekonurt:

  • są wydobywane w Morzu Śródziemnym, przy greckiej wyspie Kalymnos (archipelag Dodekanezu), która słynie z gąbek naturalnych,
  • ich wydobycie odbywa się z poszanowaniem ekosystemu, w taki sposób, aby z trzonu mogła odrosnąć nowa gąbka,
  • gąbki są strzyżone i wybielane w procesie utleniania (tylko za pomocą tlenu), aby zyskały ładny, żółty kolor,
  • są bezpieczne dla niemowląt i dzieci,
  • są hypoalergiczne, nie zawierają żadnych substancji alergizujących.

Dodam jeszcze, że gąbki są niedrogie, najmniejszą możemy kupić już za 7 zł. Myślę też, że to świetny pomysł na prezent – oryginalny i bardzo ładny. Oczywiście, warto wcześniej się upewnić, czy obdarowywana osoba nie jest weganinem.

Może przeczytasz także:

Glinki kosmetyczne

Glinki kosmetyczne i aluminium

Czy Wam też polska nazwa pierwiastka Al, czyli glinu, kojarzy się z gliną? Nie bez
Dziki ogród

Dlaczego warto mieć dziki ogród

Tego roku zepsuła nam się kosiarka. Chcąc nie chcąc, mamy na działce dziki ogród. Wprawdzie
„Dżungla w ogrodzie albo ogrodnictwo przyjazne planecie” Dave’a Goulsona

Czy z przekrojonej dżdżownicy powstaną dwie?

Czy można przepoławiać dżdżownice, żeby je rozmnażać? Czy z jednej przekrojonej dżdżownicy powstaną dwie? Czy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge