Ekologiczne mycie zębów: szczoteczka Ecobamboo

Do tematu mycia zębów w sposób szanujący naszą planetę przymierzałam się już jakiś czas. Chwilowo zawiesiłam eksperymenty z domową pastą do zębów z sody oczyszczonej i oleju kokosowego. Wcale nie dlatego, że byłam niezadowolona z samej pasty. Przeciwnie, uważam, że jest całkiem skuteczna i do smaku też można się przyzwyczaić. Powód był prozaiczny: olej kokosowy mocno brudzi umywalkę (zostawia tłusty osad) i miałam już dosyć mycia jej dwa razy dziennie. Pastę zmieniłam na ekologiczną, ale gotową i wkrótce o niej napiszę. Tymczasem wreszcie sięgnęłam po ekologiczną szczoteczkę do zębów Ecobamboo i o niej chcę dziś napisać.

myciezebow_4

Szczoteczka jest wykonana z drewna bambusowego, jak czytamy w opisie – poddanego obróbce cieplnej, dzięki czemu jest trwała, odporna na wodę oraz bakterie. Ta informacja mnie cieszy, ponieważ niedawno musiałam wyrzucić pojemnik-suszarkę na sztućce z bambusową podstawką, ponieważ drewno spleśniało. Wniosek – drewno w kontakcie z wodą niekoniecznie się sprawdza.

Włoski szczoteczki wykonano z nylonu, włókna bambusowego oraz węglanu drzewnego. Produkt wykonano w Indiach (czy ślad węglowy nie jest za duży – polecam wpis Emilki Jaworskiej właśnie na temat tej szczoteczki).

myciezebow_3

Na pewno nie jest to taki sam sprzęt do mycia zębów, jaki kupujemy w zwykłym sklepie za kilka złotych. Szczoteczka Ecobamboo jest wykonana z jednego kawałka drewna, a więc nie ma żadnych elastycznych przegubów, nie zgina się, nie dopasowuje do naszej szczęki. Wszystkie włoski są jednakowej długości. Przez to, że jest dosyć prosta, wymaga precyzyjnego używania – dokładnego szczotkowania, mocniejszego dociskania.  Ta prostota nawet mi się podoba – szczoteczka to szczoteczka, nie lubię płacić za dodatki, które nie mają dla mnie znaczenia (typu: gumka do mycia języka).

Bałam się trochę smaku szczoteczki. Na szczęście okazało się, że choć jest inny, zupełnie mi nie przeszkadza. Zarówno faktura, jak i posmak drewna może na początku zdziwić, ale nie powoduje dyskomfortu.

Jedyny problem, jaki mam ze szczoteczką Ecobamboo, jest miękkość włosia. Wybrałam wersję medium, jak zawsze, kiedy kupuję szczoteczkę. W tym jednak wypadku okazało się, że włosie jest za miękkie. Myślę, że jeśli ktoś jest przyzwyczajony do zwykłych szczoteczek, powinien wybrać twardszą. A jeśli ktoś zawsze używa twardych? Nie wiem…

Zalety szczoteczki to całkowita biodegradowalność (więcej: http://ecobamboo.pl/index.php?id_cms=6&controller=cms&id_lang=1). Nie zawiera żadnych szkodliwych substancji, nadaje się dla dzieci (choć wycofano się już z różnych wielkości szczoteczki, a szkoda). Wadą jest jej cena – prawie 13 zł. Wierzę, że wynika ze sposobu produkcji, dla wielu osób może być jednak zaporowa. Zwykła – droga – szczoteczka kosztuje około 7 zł, tania – 3-4 zł. To spora różnica, dlatego jeszcze się zastanowię, czy będę kupować Ecobamboo.

myciezebow_1

Chciałabym, żeby ekologiczne szczoteczki były produkowane w Polsce i myślę, że jest to możliwe (wiadomo, nie z bambusa, ale wierzę w polską myśl ekotechniczną!). Tymczasem używam ekologicznej szczoteczki Ecobamboo i jestem zadowolona.

Może przeczytasz także:

Po 10 latach wróciłam do depilatora. Co odkryłam?

Depilator był kiedyś dla mnie nieodzownym sprzętem - byłam młoda i pragnęłam być gładka jak

Woda perfumowana Fiilit. Czym są etyczne i certyfikowane zapachy?

Przez ostatnie lata odzwyczaiłam się od używania wód perfumowanych, nie nosiłam na sobie żadnych zapachów,

Książka „Nie śmieci” Julii Wizowskiej. Recenzja

„Nie śmieci” to książka Julii Wizowskiej, blogerki (Na nowo śmieci), której ponadprzeciętne zainteresowanie odpadami i

8 thoughts on “Ekologiczne mycie zębów: szczoteczka Ecobamboo”

  1. 13zł za eko produkt i mnóstwo pozytywnych opinii to nie dużo :) Fajna sprawa i ciekawa recenzja

  2. Bardzo fajne szczoteczki :) Bardzo podoba mi się opcja wyboru miękkości włosia, dzięki czemu można je dostosować do własnych potrzeb. Zwykle szczoteczki ekologiczne miały tylko jedną miękkość. Dużym atutem szczoteczki jest też jej 100% biodegradowalność, co jest rzadkością wśród produktów do higieny jamy ustnej. Zgadzam się, że cena mogłaby być trochę niższa, ale z drugiej strony wszystkie produkty ekologiczne są droższe. Podejrzewam, że jest to spowodowane wyższymi kosztami produkcji takich produktów.

  3. a ja mam pytanie do jakich smieci wyrzuca sie takie bambusowe szczoteczki. Trzon jest z bambusa wiec ok mozna by na kompostownik, no ale wloski sa z nylonu. czy to sie rozlozy na kompostowniku?

    pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge