Piramida żywienia, czyli indoktrynacja od małego

Lekko zelektryzowała mnie informacja z przedszkola J., że będą się uczyć zasad prawidłowego żywienia, w związku z czym dzieci mają przynieść opakowania m.in. po ryżu, płatkach i jogurcie. Mam duże obawy, że nie będzie to do końca zgodne z tym, co Julek widzi na swoim talerzu co dnia. Ani z tym, co widzą jego koledzy i panie z przedszkola na jego talerzu co dnia… Jak już pisałam, mój starszy syn musi nosić własny wikt, ponieważ ma zbyt skomplikowaną dietę, żeby móc korzystać z posiłków przedszkolnych – brawo dla pani dyrektor, że się zgodziła (J. nie jest jedyny, więc miałam przetarte szlaki). W każdym razie po placówkach edukacyjnych spodziewać się można wszystkiego, skoro do przedszkoli weszła kampania wieprzowa.

Teraz jemy przede wszystkim warzywa – od pomysłu na nie zaczynam cały posiłek. Staram się robić różne pasty, kotleciki, surówki, bezmięsne zupy – jest to zasługa naszej diety, w której sporo warzyw okazało się bezpiecznych. Dziś pierwszy raz utarłam surówkę z selera i marchewki – zapomniałam, że może być taka smaczna! W każdym razie mój strasznie mięsożerny mąż wpływa na obecność mięcha na naszym stole – ostatnio wróciłam do królika, który okazuje się dobrą bazą do kotlecików z ciecierzycy (taki falafel z mięchem). Ja mięsa nie muszę jeść, ale lubię.

Jeśli mój syn ma przynieść opakowanie po płatkach, to chyba owsianych…? Żadnych innych nie jemy, bo płatki śniadaniowe to wysoko przetworzony produkt, pozbawiony wartości i naładowany cukrem. Jogurty akurat są na indeksie z powodu mleka, ale takie zwykłe nieekologiczne jogurty nie umywają się do tradycyjnego nabiału (nie mówiąc o eko)… A opakowanie po ryżu przyniesie, czemu nie:

ryz

Mam nadzieję, że mimo wszystko to nawyki wyniesione z domu ukształtują smak J. Bądź co bądź, polskim przedszkolom daleko jeszcze do ideału pod tym względem, choć powstają inicjatywy bardzo chwalebne, takie jak wprowadzenie żywności ekologicznej do stołówek. W Łomży

Może przeczytasz także:

Nie mam drukarki

Dlaczego nie mam drukarki

Nie mam drukarki - to zdanie od czasu do czasu muszę wypowiedzieć lub napisać, żeby
Zabawa w tytuły

Japońska pępowina w walizce: zabawa w tytuły

Mam na dziś propozycję: jest to zabawa w tytuły. Ile książek macie w domu? Być
Czy można kompostować miesiączkę

Czy można kompostować miesiączkę?

Krótko mówiąc: tak. Możemy kompostować miesiączkę, możemy używać jej także do podlewania kwiatków. Po tym

2 thoughts on “Piramida żywienia, czyli indoktrynacja od małego”

  1. Strasznie mięsożerny? Wypraszam sobie! Ja jestem strasznie wszystkożerny! A co do Łomży, to chwalę ją nie od dziś.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge