Menu Zamknij

Kosmetyki dla dzieci BioIQ – recenzja

Nasi chłopcy mają bardzo duże wymagania, jeśli chodzi o kosmetyki. Po pierwsze, są dziećmi, więc ich skóra jest szczególnie delikatna. Po drugie, mają skłonności do atopowego zapalenia skóry, przez co ich pielęgnacja jest bardziej skomplikowana niż u dzieci zdrowych.

Od kosmetyków dla dzieci jako uważna mama wymagam:

 • jak największego procentowego udziału składników naturalnych, mile widziane składniki pochodzenia organicznego,
 • jak najmniejszej liczby konserwantów,
 • brak takich substancji, jak: parabeny, SLS, silikony, PEG-i, pochodne ropy naftowej czy inne składniki potencjalnie szkodliwe,
 • nietestowane na zwierzętach.

Postanowiliśmy wypróbować kosmetyki dla dzieci marki BioIQ. Jest to firma polska, działająca od 2012 roku we Wrocławiu, jednak produkcja ich kosmetyków odbywa się za granicą: w Danii i we Francji.

bioiqkids_3

Zielone liczby i procenty

Jak deklaruje producent kosmetyków BioIQ, kosmetyki powstają w sposób przyjazny środowisku: 100% energii zużytej podczas produkcji pochodzi z elektrowni wiatrowych. W Polsce taki wynik bardzo trudno osiągnąć, skoro udział energii wiatrowej w naszym kraju w 2013 roku wyniósł 3,53% – 5822 GWh (ideał, do którego dąży Ministerstwo Gospodarki, w 2013 r. wynosił 12%, w 2014 r. wynosi 13%), źródło.

W kosmetykach BioIQ znajduje się:

 • 99% składników pochodzenia naturalnego,
 • 22% składników z upraw organicznych,
 • 11% składników pochodzących ze zrównoważonych upraw,
 • 10% składników z upraw Fair Trade.

Kosmetyki mają certyfikat ECOCERT Greenlife, czyli międzynarodowy znak jakości, gwarantujący, że produkty spełniają wyśrubowane kryteria pod względem składu i pochodzenia składników. Kontrolę sprawuje niezależne stowarzyszenie Ecocert z siedzibą we Francji. Aby kosmetyk uzyskał miano produktu naturalnego i ekologicznego, co najmniej 95% jego składników musi być pochodzenia naturalnego. Kosmetyki naturalne i ekologiczne muszą mieć w końcowym składzie minimum 10% (wagowo) substancji pochodzenia organicznego. Dopuszczone 5% substancji nieroślinnych  musi należeć do określonej listy dopuszczonych składników. W kosmetykach nie może być syntetycznych substancji zapachowych, sztucznych barwników, silikonów, glikoli. Produkcja kosmetyku ze znakiem Ecocert Greenlife musi być jak najbardziej przyjazna środowisku, a opakowania muszą być biodegradowalne lub do ponownego użycia. Więcej informacji.

bioiqkids_1

Polskie kosmetyki, zachodnie laboratoria

BioIQ jest polską firmą, jednak cała produkcja kosmetyków odbywa się za granicą. Byłam bardzo ciekawa, dlaczego ich produkty nie powstają w Polsce. Od BioIQ dowiedziałam się, że:

 • w Polsce nie ma odpowiedniej linii produkcyjnej, która sprostałaby wymogom Ecocertu, do produkcji takich kosmetyków muszą być uruchomione osobne maszyny, czyszczone specjalnymi ekologicznymi środkami – do kosmetyku nie może się dostać żadna niepożądana chemia.
 • właściciele firmy BioIQ szukali miejsca, gdzie będzie możliwość produkcji kosmetyków jak najwyższej jakości – Francja i Dania to państwa, gdzie standardy są wyższe niż u nas, kosmetyki organiczne powstają tam od lat. Francja słynie z kosmetyków wysokiej jakości, Dania z kolei jest niezwykle rozwinięta pod względem ekoświadomości.

Tak więc aby spełnić wymagania certyfikatu, produkcja kosmetyków odbywa się w sprawdzonych laboratoriach. Bardzo bym chciała, aby takie linie produkcyjne pojawiły się w Polsce – myślę, że jest to możliwe.

Poniżej znajdziecie szczegółową analizę i opis trzech produktów BioIQ z serii dla dzieci: szamponu, żelu do mycia oraz balsamu. Na samym końcu umieściliśmy wrażenia z używania całego zestawu.

BioIQ Kids Shampoo – szampon dla dzieci

http://bioiq.eu/bioiq/shop/1/category-8/product-71

Opakowanie 250 ml, cena 35 zł, materiał opakowania: 02 – HDPE (high density PE)

bioiq_shampoo

Informacje producenta:

Bezzapachowy szampon dla dzieci, którego składniki zostały dobrane pod kątem wrażliwej skóry głowy najmłodszych. Delikatnie myje i pielęgnuje włosy oraz skórę głowy. Środki myjące pochodzą z naturalnych źródeł roślinnych. Może być używany przez dorosłych z problemami skóry głowy.

Zawiera substancje pochodzenia zwierzęcego (mleko duńskich krów).

Składniki:

 • Aqua – woda.
 • Whey* – serwatka, w tym wypadku pochodząca z organicznego mleka duńskich krów; składnik niezwykle bogaty w witaminy, białka i mikroelementy; nawilża skórę głowy, odżywia włosy, nadaje połysk. Jej obecność sprawia, że szampon nie nadaje się dla weganów.
 • Aloe barbadensis (aloe vera) leaf juice* – sok z liści aloesu, działający nawilżająco, kojąco, gojąco, odkażająco, łagodzi stany zapalne (w tym łupież), wzmacnia cebulki włosów.
 • Decyl glucoside – glukozyd decylowy pozyskiwany z cukru gronowego i roślinnego alkoholu decylowego; środek powierzchniowo czynny uważany za jeden z najlepiej tolerowanych, delikatny środek myjący; biodegradowalny; brak ograniczeń w jego stosowaniu.
 • Sodium coco-sulfate –  środek powierzchniowo czynny pozyskiwany z kokosa; kontrowersje wzbudza zbieżność budowy cząsteczek  i zastosowań substancji z osławionym SLS (sodium lauryl sulfate). Hipoalergiczni piszą: „Odpowiednik SLS, niewiele się od niego różni, ale uznawany jest za delikatniejszy”. Patrz: Cocamidopropyl betaine.
 • Lactic acid – kwas mlekowy, pozyskiwany w wyniku fermentacji; ma właściwości ściągające, kojące, nawilżające, pobudza cebulki włosów do wzrostu, zmiękcza warstwę rogową naskórka.
 • Cocamidopropyl betaine – kokamidopropylobetaina; substancja myjąca, bezpieczna w produktach spłukiwanych. (Ciekawą informację znalazłam tu: „w połączeniu z sodium lauryl sulfate (itp.) powoduje przesuszenie skóry, łupież, wypryski na skórze owłosionej i alergiczne zapalenie skóry”. W szamponie BioIQ nie ma SLS, ale jest SCS (patrz: Sodium coco-sulfate).
 • Xanthan gum – guma ksantanowa, pozyskiwana w procesie fermentacji bakteryjnej; zagęstnik. Dobrze tolerowana przez skórę.
 • Glycerin** – gliceryna pochodzenia naturalnego, organicznego; działa nawilżająco i kojąco; pomaga utrzymywać nawilżenie włosów i skóry.
 • Dicaprylyl ether – eter dikaprylowy; w szamponie ma za zadanie nie dopuszczać do wyparowywania wody z włosa (otula go warstwą nieprzepuszczającą wody), zmiękcza i wygładza włosy.
 • Glyceryl oleate – monogliceryd kwasu oleinowego, niejonowa substancja powierzchniowo czynna; tworzy warstwę powstrzymującą odparowywanie wody z włosa, odbudowuje warstwę lipidową (natłuszcza), nadaje połysk; nierozcieńczona może mieć działanie komedogenne (powstawanie zaskórników); składnik tłuszczu naturalnie tworzonego przez naszą skórę.
 • Sodium benzoate – sól kwasu benzoesowego; konserwant zabezpieczający produkt przed rozwojem mikroorganizmów i bakterii, znajduje się na liście substancji, których stężenie w kosmetykach spłukiwanych jest ograniczone – w tym wypadku jest to 2,5% czystego kwasu benzoesowego.
 • Potassium sorbate – sorbinian potasu, sól potasowa kwasu sorbowego; konserwant, którego dopuszczalna ilość w kosmetykach wynosi 0,6% (samego kwasu sorbowego).
 • Citric acid – kwas cytrynowy; chelat, substancja buforująca (regulator pH).
 • Benzoic acid – kwas benzoesowy (notabene substancja, na którą jestem uczulona – w produktach spożywczych); substancja wypełniająca, konserwant; ograniczenie w produktach kosmetycznych spłukiwanych (oprócz płynów do jamy ustnej) wynosi 2,5%. Więcej o kwasie benzoesowym.

(* Składniki z upraw organicznych. ** Składniki wytworzone na bazie organicznych komponentów).

bioiq_shampoo_1

Nasza opinia:

Szampon jest bardzo delikatny, z subtelnym zapachem aloesu. Przezroczysty, lekko żółty. Wydajny – codziennie myjemy nim główki dwóch chłopców. Pieni się delikatnie i dobrze spłukuje. Nie uczula, nie podrażnia, nie szczypie w oczy.

Opakowanie jest stabilne i bardzo poręczne, otwiera się jedną ręką, co ogromnie ułatwia mycie.

Drodzy producenci, jedna uwaga: butelka z szamponem jest łudząco podobna do butelki z mydłem. Łatwo je pomylić. Nie skutkuje to niczym szczególnym (w końcu i mydło, i szampon są organiczne i dla dzieci), ale przecież oba kosmetyki różnią się składem, więc i działaniem.

Co do samych składników – jest ich aż 15. Producenci twierdzą, że składy kosmetyków BioIQ i tak są prostsze niż francuskich kosmetyków dla dzieci.

Obecność syntetycznych konserwantów wynika z potrzeby uzyskania trwałego kosmetyku. Wszystkie składniki są dopuszczone przez Ecocert, także sodium coco-sulfate, kwas benzoesowy czy sorbinian potasu. Ich ilości są minimalne. Jest to kompromis na rzecz konsumenta przyzwyczajonego do dużych opakowań kosmetyków o długim terminie ważności.

BioIQ Kids Body Wash – żel do mycia ciała dla dzieci

http://bioiq.eu/bioiq/shop/1/category-8/product-72

Opakowanie 250 ml, cena 35 zł, materiał opakowania: 02 – HDPE (high density PE)

bioiq_bodywash

Informacje producenta:

Bezwonny żel do mycia dla dzieci. Skład opiera się na wyciągu z aloesu oraz serwatce z mleka duńskich krów. Środki myjące pochodzą ze źródeł roślinnych: zbóż i ziemniaków. Delikatnie oczyszcza i nawilża skórę dziecka.

Zawiera składniki pochodzenia zwierzęcego.

Składniki:

 • Aqua – woda.
 • Whey* – serwatka pochodząca z mleka ekologicznego (patrz: szampon).
 • Aloe barbadensis (aloe vera) leaf juice* – sok z liści ekologicznego aloesu (patrz: szampon).
 • Sodium coco-sulfate – środek powierzchniowo czynny; pozyskiwany z kokosa; wg niektórych kontrowersyjny (patrz: szampon).
 • Lauryl glucoside – poliglukozyd laurylowy, pozyskiwany z cukru; emulgator, niejonowy środek powierzchniowo czynny, biodegradowalny; środek myjący, łagodzący.
 • Glycerin** – gliceryna pozyskana ze źródła organicznego (patrz: szampon).
 • Lactic acid – kwas mlekowy (patrz: szampon).
 • Coco-glucoside – poliglukozyd kwasów oleju kokosowego, niejonowa substancja powierzchniowo czynna; biodegradowalna; łagodna substancja myjąca.
 • Glyceryl oleate – monogliceryd kwasu oleinowego (patrz: szampon).
 • Sodium chloride – sól sodowa kwasu chlorowodorowego, chlorek sodu, sól; substancja wypełniająca, stabilizator lepkości, naturalny konserwant.
 • Sodium benzoate – sól kwasu benzoesowego (patrz: szampon).
 • Potassium sorbate – sorbinian potasu (patrz: szampon).
 • Citric acid – kwas cytrynowy (patrz: szampon).
 • Hydrogenated palm glycerides citrate – naturalny emulgator, stabilizator pH, utrzymuje wilgoć w skórze.
 • Tocopherol – tokoferol, witamina E; naturalny przeciwutleniacz, chroni i odżywia skórę, wzmacnia barierę naskórkową i ściany naczyń krwionośnych, dzięki niej skóra jest lepiej ukrwiona.

(* Składniki z upraw organicznych. ** Składniki wytworzone na bazie organicznych komponentów).

bioiqbodywash

Nasza opinia:

Delikatny żel do mycia, przezroczysty, w kolorze lekko żółtym. Niezbyt obficie się pieni. Ma lekki zapach aloesu.

Mydło jest po prostu dobrym, normalnym mydłem. Nie uczuliło naszych synków, nie wysuszyło im skóry, ale też nie nawilżyło bardziej niż dotąd stosowane specyfiki.

Znów długa lista składników, w tym kilka konserwantów, koniecznych, gdy mamy do czynienia z gotowym kosmetykiem mającym przetrwać transport i kilka tygodni używania.

Kids Body Lotion

http://www.bioiq.eu/bioiq/shop/1/category-8/product-73

Opakowanie 250 ml, cena 48 zł, materiał opakowania: 02 – HDPE (high density PE)

bioiq_lotion

Informacje producenta:

Bezwonny balsam z organicznych składników. Recepturę oparto na maśle shea, aloesie i oleju z pestek słonecznika, trzech składnikach, które mają właściwości nawilżające i regenerujące. Polecana również dorosłym z problemami skórnymi.

Zawiera serwatkę.

Składniki:

 • Aqua – woda.
 • Whey* – serwatka pozyskiwana z ekologicznego mleka (patrz: szampon),
 • Aloe barbadensis (aloe vera) leaf juice* – sok z ekologicznego aloesu (patrz: szampon),
 • Caprylic/capric triglyceride – trójgliceryd kaprylowo-kaprynowy, emolient; substancja pośrednio nawilżająca, pokrywa skórę warstwą niedopuszczającą do nadmiernej utraty wody; nierozcieńczona może mieć właściwości komedogenne, tzn. sprzyjać powstawaniu zaskórników.
 • Glycerin** – gliceryna pozyskana ze źródła organicznego (patrz: szampon).
 • Glyceryl stearate – stearynian glicerolu, emolient; może być komedogenna (sprzyjać powstawaniu zaskórników); wg Kosmopedii jest to substancja bardzo dobrze przebadana pod względem bezpieczeństwa. http://www.kosmopedia.org/encyklopedia/glyceryl_stearate,312/id:312/
 • Helianthus annuus (sunflower seed oil)* – olej z pestek słonecznika z upraw organicznych; ma właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry, regeneruje naskórek, zmiękcza go.
 • Cetearyl alkohol – mieszanina alkoholu cetylowego i stearynowego, niejonowa substancja powierzchniowo czynna, emolient; pokrywa skórę warstwą niedopuszczającą do nadmiernej utraty wody; nierozcieńczony może mieć właściwości komedogenne (powodować powstawanie zaskórników).
 • Butyrospermum parkii (shea) butter* – masło shea z upraw ekologicznych (dziko rosnące drzewa w Afryce); nawilża skórę, ma działanie kojące. (Więcej na temat zalet masła shea).
 • Xanthan gum – guma ksantanowa (patrz: szampon).
 • Glyceryl caprylate – monogliceryd kwasu kaprylowego, emolient, nie dopuszcza do nadmiernej utraty wody przez skórę (pokrywa ją cienka warstwą), wygładza skórę, ułatwia oczyszczanie; nierozcieńczony może mieć właściwości komedogenne (powodować powstawanie zaskórników).
 • Sodium stearoyl glutamate – emulgator stabilizujący kosmetyk, delikatny dla skóry, przyjazny dla środowiska.
 • Sodium benzoate – sól kwasu benzoesowego (patrz: szampon).
 • Lactic acid – kwas mlekowy (patrz: szampon).
 • Potassium sorbate – sorbinian potasu (patrz: szampon).
 • Tocopherol – tokoferol, witamina E (patrz: żel do mycia).

(* Składniki z upraw organicznych. ** Składniki wytworzone na bazie organicznych komponentów).

bioiq_lotion_1

Nasza opinia:

Balsam ma delikatną konsystencję i delikatny zapach, słabo wyczuwalny, ale specyficzny. Biały. Łatwo się rozsmarowuje i szybko wchłania. Jest bardzo wydajny, niewielka ilość wystarczy na posmarowanie całego dziecka. Opakowanie z pompką pozwala na szybką aplikację. Łatwo zablokować pompkę, co przydaje się w podróży.

Naszym zdaniem jest to balsam o neutralnym działaniu – nasi chłopcy potrzebują czegoś mocniejszego, prawdopodobnie też gęstszego (czegoś, co przede wszystkim natłuszcza). Kids Body Lotion BioIQ w wypadku naszych synów się nie sprawdził, nie przyniósł żadnej poprawy (poza chwilową ulgą zaraz po naniesieniu preparatu na skórę). Nie zauważyłam żadnej różnicy pod względem dłuższego działania, czy nakładałam balsam na skórę, czy nie smarowałam jej niczym.

W składzie sporo komponentów potencjalnie komedogennych – w wypadku skóry dziecka może mieć to duże znaczenie.

Zastanawialiśmy się z mężem nad etyką używania produktów mlecznych w kosmetykach (wszystkie trzy produkty zawierają serwatkę). Uważamy, że mleko jest przede wszystkim produktem spożywczym (według mnie – dla cieląt). Pozyskiwanie mleka wiąże się z wykorzystywaniem zwierząt, więc używanie go w kosmetykach jest w jakiś sposób luksusem, czy potrzebnym?

Podsumowanie: kosmetyki BioIQ z serii Kids

bioiqkids_2

Kosmetyki polecamy rodzicom, których dzieci nie zmagają się z ponadprzeciętnymi problemami skórnymi. Są delikatne, skomponowane z naturalnych składników, mają międzynarodowy certyfikat Ecocert i na pewno są znacznie bezpieczniejsze dla skóry dziecka niż popularne (niewiele tańsze) kosmetyki.

Zalety:

 • są certyfikowane przez międzynarodową organizację Ecocert, stawiającą wysokie wymagania wobec produkcji kosmetyków i pochodzenia składników,
 • są w normalnej cenie (jak na kosmetyki certyfikowane),
 • są wydajne,
 • produkowane z najwyższą starannością w najlepszych laboratoriach w Europie,
 • nie uczuliły naszych dzieci ani nas.

Informacje neutralne:

 • szampon i żel do mycia słabo się pienią,
 • mają delikatny zapach.

Wady:

 • kontrowersyjne składniki – zarówno pod względem chemicznym, jak i etycznym (SCS, serwatka),
 • nie poprawiły nawilżenia wymagającej skóry naszych dzieci,
 • mylące się butelki szamponu i żelu pod prysznic.

 

Informacje o składnikach – najważniejsze źródła:

http://cosdna.com/

http://www.kosmopedia.org/

Opublikowano wkosmetyki i pielęgnacja, kosmetyki i pielęgnacja, pielęgnacja ciała i dłoni, recenzje

Podobne wpisy

1 komentarz

 1. Porcelanowa

  Ale przy tym eko spojrzeniu, serwatka z mleka krów – mleko jest dla cielaków, a nie do kosmetyków. Dla mnie ten składnik dyskredytuje niestety produkt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge

Na tej stronie używamy plików cookies i podobnych funkcji do przetwarzania informacji o urządzeniach końcowych i danych osobowych. Przetwarzanie jest wykorzystywane do celów takich jak integracja treści, usług zewnętrznych i elementów stron trzecich, analiza/pomiary statystyczne oraz integracja mediów społecznościowych. Więcej
Ustawienia cookies
Zaakceptuj
Odrzuć
Polityka prywatności i cookies
Polityka prywatności i cookies
Nazwa Aktywne

>>Przejdź do Polityki cookies

 

Polityka prywatności danych osobowych dotycząca Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

§1 Tożsamość administratora danych

1. Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu online prowadzonego pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: k[email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Dane przetwarzane są zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa; tj. Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO), ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych, a także ustawą z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. 3. Poniższa Polityka Prywatności obejmuje zasady przetwarzania danych Użytkowników Strony, a także osób zawierających umowy z Administratorem danych, w tym związanych z realizacją Zamówienia w Sklepie internetowym, a także danych gromadzonych poprzez kontakt z Administratorem danych (adres e-mail lub telefonicznie) lub korespondencję tradycyjną, jak i osób, które lubią i/lub obserwują fanpage Administratora w mediach społecznościowych, jeśli prowadzi.

§2 Stosowane definicje

1. W niniejszej polityce stosuje się następujące definicje: a) Sklep – serwis internetowy dostępny pod adresem www.baranowscy.eu/wordpress/sklep za pośrednictwem którego Użytkownik może: przeglądać jego zawartość, składać zamówienia na produkty i towary, zamówić informacje handlowe i marketingowe, wykupić wejściówkę na warsztaty. b) Administrator danych osobowych – podmiot, który decyduje o celu i środkach przetwarzania danych, w niniejszej polityce rozumie się przez to: Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842. c) Użytkownik – osoba fizyczna, której dane dotyczą i która korzysta z usług dostępnych w Serwisie/Sklepie. d) Dane osobowe – wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe. e) Blog/Serwis – strona internetowa Organiczni.eu znajdująca się pod adresem baranowscy.eu/wordpress/, której Sklep internetowy jest częścią, za pomocą którego Użytkownik może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. f) Cookies – małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony.

§3 Cele przetwarzania danych

1. Administrator Danych Osobowych przetwarza dane osobowe wyłącznie, gdy jest to dopuszczone aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, w tym w celu: a) przygotowania i realizacji zawartej umowy sprzedaży, w tym zawarcia umowy na odległość za pośrednictwem sklepu internetowego, której osoba jest stroną, a także realizacji uprawnień z niej wynikających, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, b) udokumentowania realizacji umów, w tym wystawienia rachunku lub faktury dla osoby fizycznej, prowadzenia dokumentacji księgowej i podatkowej, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c) RODO, tj. w celu wykonania obowiązków prawnych ciążących na Administratorze danych osobowych, na podstawie art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, c) podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, w tym udzielenia odpowiedzi na pytania zadane poprzez środki komunikacji elektronicznej lub w celu obsługi korespondencji tradycyjnej, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, d) wysyłania zamówionych informacji marketingowych drogą elektroniczną (newsletter) na podany przez Użytkownika adres e-mail w tym celu, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, e) rejestracji i założenia Konta w Sklepie, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, f) marketingu własnych produktów i usług Administratora danych drogą tradycyjną, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) RODO, tj. w celu realizacji prawnie uzasadnionych interesów administratora danych lub osoby, której dane dotyczą, g) w celu wysłania maila z prośbą o ocenę Sklepu i/lub Towaru/Produktu odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO, a przetwarzanie to odbywa się w usprawiedliwionym celu administratora danych (Sprzedawcy), którym jest doskonalenie oferty i/lub Towaru/Produktu i/lub Sklepu poprzez gromadzenie rzetelnych opinii o nich przez właściciela Sklepu, h) dochodzenia praw i roszczeń przez Administratora danych lub osobę, której dane dotyczą, na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO i odbywa się w prawnie usprawiedliwionym celu. 3. Podanie danych osobowych jest niezbędne w celu realizacji umowy zawartej na odległość, w tym wysyłki towaru lub udostępnienia produktu cyfrowego i wystawienia dokumentu księgowego, dochodzenia roszczeń, a także udzielenia odpowiedzi na pytania. Podanie danych osobowych w pozostałym zakresie jest dobrowolne. 4. Brak podania wymaganych danych uniemożliwia realizację umowy zawartej na odległość, wystawienie rachunku lub faktury lub podjęcie kontaktu na żądanie osoby, której dane dotyczą.

§4 Sposoby pozyskiwania danych

1. Dane osobowe Użytkownika gromadzone są bezpośrednio od osób, których dane dotyczą, tj. poprzez: a) wypełnienie formularza zapisu na newsletter, b) wypełnienie formularza zamówienia w sklepie-online, c) rejestracja konta w Serwisie, d) podanie danych do przygotowania i zawarcia umowy, e) bezpośredni kontakt z administratorem danych za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie lub w formie tradycyjnej w miejscu prowadzenia działalności, f) napisanie komentarza pod wpisem/wpisach na Blogu.

§5 Zakres przetwarzanych danych

1. Zakres przetwarzanych danych osobowych został ograniczony do minimum niezbędnego do świadczenia usług w zakresie: a) złożenia zapytania za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie: adres e-mail numer telefonu, adres poczty elektronicznej, imię, ewentualne inne dane podane dobrowolnie przez osobę, której dane dotyczą, b) dokonania zapisu na newsletter: imię, adres e-mail, c) złożenia zamówienia w sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, adres dostawy, ewentualnie adres punktu odbioru, d) rejestracji konta w Serwisie lub sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, hasło, login, e) wystawienia rachunku lub faktury: imię i nazwisko lub nazwa podmiotu, adres siedziby, NIP, f) umieszczenia komentarza/y pod wpisem/ami na blogu:  dane widoczne w formularzu komentowania, adres IP odwiedzającego oraz podpis jego przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Zanonimizowany ciąg znaków stworzony na podstawie wpisanego adresu email (tak zwany hash) może zostać przesłany do usługi Gravatar w celu sprawdzenia, czy użytkownik z niej korzysta. Polityka prywatności usługi Gravatar jest dostępna tutaj: <a href="https://automattic.com/privacy/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">https://automattic.com/privacy/</a>.

§6 Okres przetwarzania danych

1. Okres przetwarzania danych jest uzależniony od celu, dla którego dane zostały zebrane i wynosi w celu: a) zawarcia i realizacja umowy sprzedaży, w tym sprzedaży na odległość - przez okres niezbędny do udokumentowania wykonanej umowy, w tym wystawienia rachunku lub faktury - 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, na podstawie art. 112 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w związku z art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, b) w celu wysyłania informacji handlowych drogą elektroniczną (newsletter) i/lub założenia Konta w Sklepie/wysyłania zapytania o opinię przez zewnętrzne serwisy badania satysfakcji - do czasu odwołania zgody, bez wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej odwołaniem, c) przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane drogą elektroniczną lub telefoniczną, ale nie dłużej niż przez 6 miesięcy, o ile osoba nie zdecyduje się zawrzeć umowy z Administratorem danych osobowych, d) w celu dochodzenia roszczeń, na podstawie ustawy z art. 118 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

§7 Odbiorcy danych

1. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać powierzone innym podmiotom w celu wykonania usług na zlecenie administratora danych, w szczególności podmiotom w zakresie: a) hostingu strony www, b) serwisu i utrzymania systemów informatycznych, w których dane są przetwarzane, w tym w celu automatyzacji newslettera, wystawiania faktur, obsługi zamówień, etc. c) prowadzenia obsługi księgowej, d) prowadzenia obsługi biurowej, e) brokera usług kurierskich, f) droppshippingu i obsługi logistycznej zamówień. 2. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać także udostępnione podmiotom wspierającym administratora danych, w tym podmiotom realizującym usługi kurierskie i pocztowe, obsługę płatności online. 3. Obsługa Serwisu i Bloga odbywa się z użyciem konta e-mail prowadzonego przez Google. Szczegółowe informacje na temat polityki prywatności Google znajdują się tutaj. 4. Zapisanie się do newslettera oznacza, że dane (w szczególności: imię, adres email, adres IP, lokalizacja) będą przetwarzane przez MailerLite (UAB “MailerLite”, J. Basanavičiaus 15, LT-03108 Vilnius, Lithuania); Polityka prywatności MailerLite. 5. Dane osobowe mogą być przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku z korzystaniem przez Administratora z rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§8 Fanpage Administratora danych w mediach społecznościowych

1. Administrator danych jest także jednocześnie współadministratorem danych jego obserwatorów w mediach społecznościowych - szczególnie osób, które korzystają ze środków komunikacji elektronicznej na fanpage’u - Facebook - „@Organiczni.eu” i Instagram pod nazwą konta „@organiczni_eu”, prowadzonych przez Administratora danych w tych serwisach społecznościowych. 2. W pozostałym zakresie administratorem danych Użytkowników tych serwisów społecznościowych jest Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc., z siedzibą przy 1 Hacker Way, Menlo Park, CA 94025, USA), a przetwarzanie tych danych odbywa się na zasadach opisanych w regulaminach i politykach prywatności użytkowników tych serwisów, w tym na: https://www.facebook.com/privacy 3. Dane osobowe Użytkownika, który lubi i/lub obserwuje fanpage Administratora w mediach społecznościowych będą przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku ze stosowaniem rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. 4. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§9 Prawa osób, których dane dotyczą

1. Osobom, których dane dotyczą przysługuje prawo: a) dostępu do treści danych osobowych, w tym otrzymania bezpłatnie pierwszej kopii treści danych osobowych, b) do poprawiania danych, c) do usunięcia danych, o ile nie obowiązują inne przepisy prawa, które zobowiązują administratora danych do archiwizacji danych przez określony czas, d) prawo do przenoszenia danych, o ile podstawą przetwarzania danych jest umowa lub zgoda osoby, której dane dotyczą, a przetwarzanie danych odbywa się w sposób automatyczny, e) do odwołania zgody na przetwarzanie danych osobowych - jeśli podstawą tego przetwarzania była zgoda osoby, której dane dotyczą. Odwołanie zgody nie ma wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej wycofaniem, f) do wniesienia sprzeciwu na przetwarzanie danych – z przyczyn związanych ze szczególną sytuacją wobec przetwarzania dotyczących danych osobowych opartego na art. 6 ust. 1 lit. e) lub f) RODO, a także prawo do ograniczenia przetwarzania, g) prawo do niepodlegania automatycznemu profilowaniu, jeśli administrator danych podejmowałby decyzje opierające się wyłącznie na automatycznym profilowaniu i niosące ze sobą skutki prawne dla osoby, której dane dotyczą lub podobnie na nią wpływały, h) prawo do kontroli przetwarzania danych i informacji na temat tego, kto jest administratorem danych, a także uzyskania informacji o celu, zakresie i sposobie przetwarzania danych, treści tych danych, źródle danych, a także sposobie udostępniania, w tym o odbiorcach lub kategoriach odbiorców danych, 2. W celu realizacji prawa do informacji, dostępu do treści danych, ich poprawiania, a także innych praw, można skontaktować się z Administratorem danych. 3. Osoba, której dane dotyczą ma także prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), jeśli przetwarzanie danych narusza przepisy Ogólnego rozporządzania o ochronie danych osobowych (RODO). Skarga może zostać wniesiona w formie elektronicznej lub tradycyjnej na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.

§10 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej polityki prywatności, w szczególności gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności osób, których dane dotyczą, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do niniejszej Polityki Prywatności, które będą obowiązywały w ciągu 14 dni od ich opublikowania na stronie Serwisu/Sklepu.  

Polityka cookies Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

 

§1 Postanowienia ogólne

1. Właścicielem Sklepu/Strony i Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest firma Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: k[email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Zasady przetwarzania danych osobowych zostały udostępnione w Polityce Prywatności RODO, dostępnej pod adresem: https://baranowscy.eu/wordpress/cookie-policy/ 3. Strona i/lub Sklep używa plików cookies, aby dostarczać usługi i funkcje dostosowane do preferencji i potrzeb Użytkowników strony, w szczególności pliki cookies pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb.

§2 Stosowane definicje

1. Cookies - małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony. 2. Użytkownik - osoba, która dobrowolnie korzysta z usług i treści dostępnych w Serwisie i Sklepie, tj. przegląda strony Serwisu i Sklepu, składa zamówienie w Sklepie, rejestruje się, zapisuje się na bezpłatny newsletter lub kontaktuje się z właścicielem Sklepu poprzez formularz kontaktowy. 3. Sklep – sklep internetowy dostępny pod adresem baranowscy.eu/wordpress/sklep, za pośrednictwem, którego Kupujący może dokonywać zakupów określonych Towarów i Produktów. 4. Serwis - serwis dostępny pod adresem Organiczni.eu / baranowscy.eu/wordpress/, za pomocą którego Kupujący może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. 5. Dane osobowe - wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe.

§3 Cele cookies

1. Pliki cookies mogą mieć charakter tymczasowy, tj. są usuwane z chwilą zamknięcia przeglądarki, lub trwały. 2. Stałe pliki cookies są przechowywane także po zakończeniu korzystania ze stron Serwisu i służą do przechowywania informacji takich jak hasło czy login, co przyspiesza i ułatwia korzystanie ze stron, a także umożliwia zapamiętanie wybranych przez Użytkownika ustawień. 3. Serwis wykorzystuje pliki cookies w następujących celach: a) dostosowania zawartości stron Serwisu do indywidualnych preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych (wyświetlanie dostosowane do potrzeb - cookies funkcjonalne), b) dokonania analiz i statystyk, które dostarczą informacji, w jaki sposób Użytkownik Serwisu korzysta ze stron, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości, c) marketingowych i/lub remarketingowych, w tym kierowania dedykowanych treści, w szczególności do Użytkowników, którzy odwiedzili stronę internetową lub Fanpage Administratora danych osobowych na portalu społecznościowym Facebook i/lub Instagram. 4. Dane zawarte w cookies będą archiwizowane i wykorzystywane w celach analizy statystycznej i oceny globalnego ruchu użytkowników Serwisu. 5. Dane zawarte w cookies nie są łączone z przekazanymi przez Użytkownika danymi osobowymi podczas zawarcia umowy lub kontaktu z Administratorem danych.

§4 Narzędzia związane z gromadzeniem cookies lub udostępnianiem cookies

W celu analizy ruchu na stronie Serwisu, źródła ruchu, jak i optymalizacji działań marketingowych zainstalowano na stronie: 1. Google Analytics - narzędzie dostarczane przez Google LLC. 1600 Amphitheatre Parkway Mountain View, CA 94043, USA, co pozwala na analizę ruchu Użytkownika na stronie Serwisu i jego podstronach (kraj/miasto, liczba odwiedzin, przeglądane strony, czas odwiedzin, etc.). Główny plik cookie używany przez Google Analytics, „_ga", umożliwia usłudze rozróżnianie poszczególnych Użytkowników i działa przez 2 lata. Każdy plik „_ga” jest unikalny dla konkretnej usługi, więc nie można go użyć do śledzenia użytkownika lub przeglądarki w innych, niepowiązanych witrynach. Ustawienia prywatności w usługach Google mogą zostać zmienione przez Użytkownika, więcej informacji na: https://policies.google.com/privacy W celu stałego zablokowania cookies gromadzonych przez Google Analytics, Użytkownik może skorzystać z dodatku do przeglądarki opracowanego i dostarczanego przez Google LLC na stronie: https://tools.google.com/dlpage/gaoptout 2. Piksel Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc,), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia pomiar, optymalizację i tworzenie niestandardowych grup odbiorców, pozwala na zbieranie informacji na temat korzystania przez Użytkownika ze strony Serwisu i kierowanie do niego dedykowanych treści w serwisie społecznościowym Facebook. W celu kontroli ustawień prywatności w tym serwisie społecznościowym Użytkownik może dokonać w dowolnym momencie zmiany swoich preferencji i ustawień. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ Piksel Facebooka pozwala na tworzenie niestandardowych grup odbiorców i/lub podobnych grup odbiorców do osób, które wchodziły już w interakcję z Serwisem lub materiałami Administratora danych udostępnionymi na portalach społecznościowych Facebook i/lub Instagram, prowadzonych przez Administratora danych, przy czym retencja danych dostarczanych przez piksel Facebooka w szczególności wynosi odpowiednio: a) witryna internetowa (Serwis) - maksymalnie 180 dni od interakcji z witryną, b) fanpage na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z kontem, c) film udostępniony na fanpage’ u Administratora na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem, d) wydarzenia organizowane lub współorganizowane przez Administratora na fanpage’u na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem. 3. Messenger Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia kontaktowanie się Użytkownika z właścicielem Serwisu poprzez Messenger w serwisie społecznościowym Facebook/Instagram. Korzystanie z czatu Facebooka na stronie Serwisu jest dobrowolne. Użytkownik może prowadzić rozmowę jako gość lub zalogować się na swoje konto w tym serwisie. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ 4. Wtyczkę/Widget Facebooka/Instagrama - narzędzie umożliwiające bezpośrednie przejście Użytkownika na Fanpage Administratora danych, prowadzony na stronie portalu społecznościowego Facebook/Instagram, prowadzonego na portalu dostarczanym przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia. Po przejściu do serwisu społecznościowego Facebook i Instagram Użytkownicy podlegają dodatkowo zasadom ochrony prywatności, opisanym w tym serwisie, w szczególności na stronie: https://www.facebook.com/privacy/ 5. Przetwarzanie danych zawartych w cookies przez dostawców, których siedziby i/lub serwery są zlokalizowane w państwach trzecich będzie się wiązać z przekazaniem danych zawartych w cookies poza Europejski Obszar Gospodarczy (EOG). Przekazanie danych zawartych w cookies, w szczególności adres IP użytkownika odbywa się na podstawie decyzji Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich zawartych w ramach regulaminów usług realizowany pomiędzy Administratorem danych, a dostawcą rozwiązania.

§5 Akceptacja lub zmiana ustawień cookies

1. Użytkownik po wejściu na stronę Sklepu/Serwisu może zaakceptować stosowanie cookies w powyższych celach, odrzucić je lub wyrazić zgodę tylko na wybrane pliki cookies. 2. Użytkownik może w każdej chwili także skasować i/lub wyłączyć cookies w przeglądarce internetowej, z której korzysta podczas przeglądania Serwisu/Sklepu. 3. Skasowanie lub wyłączenie plików cookies może spowodować trudności lub ograniczoną funkcjonalność niektórych części Serwisu (dotyczy cookies funkcjonalnych). Niektóre pliki cookies mogą być bowiem niezbędne do prawidłowego działania stron Serwisu i wyświetlenia treści na danym rodzaju urządzenia. 4. W celu zarządzania cookies Użytkownik może skorzystać także z funkcji dostępnych w przeglądarce, z której aktualnie korzysta. Instrukcje zarządzania cookies dostępne są na stronach dostawców przeglądarek internetowych, w szczególności:
 1. Google Chrome - instrukcja
 2. Mozilla Firefox - instrukcja
 3. Apple Safari - instrukcja
 4. Microsoft Edge - instrukcja

§6 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej Polityki cookies, w szczególności w sytuacji, gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności Użytkowników, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do powyższego zapisu, które będą obowiązywać po 14 dniach od dnia ich publikacji na stronach Serwisu.    

Załącznik: dodatkowe informacje od WordPress

Ciasteczka Jeśli zostawisz na naszej witrynie komentarz, będziesz mógł/mogła wybrać opcję zapisu twojej nazwy, adresu email i adresu strony internetowej w ciasteczkach, dzięki którym podczas pisania kolejnych komentarzy powyższe informacje będą już dogodnie uzupełnione. Te ciasteczka wygasają po roku. Jeśli masz konto i zalogujesz się na tej witrynie, utworzymy tymczasowe ciasteczko na potrzeby sprawdzenia, czy twoja przeglądarka akceptuje ciasteczka. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych i zostanie wyrzucone kiedy zamkniesz przeglądarkę. Podczas logowania tworzymy dodatkowo kilka ciasteczek potrzebnych do zapisu twoich informacji logowania oraz wybranych opcji ekranu. Ciasteczka logowania wygasają po dwóch dniach, a opcji ekranu po roku. Jeśli zaznaczysz opcję „Pamiętaj mnie”, logowanie wygaśnie po dwóch tygodniach. Jeśli wylogujesz się ze swojego konta, ciasteczka logowania zostaną usunięte. Jeśli zmodyfikujesz albo opublikujesz artykuł, w twojej przeglądarce zostanie zapisane dodatkowe ciasteczko. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych, wskazując po prostu na identyfikator przed chwilą edytowanego artykułu. Wygasa ono po 1 dniu. Osadzone treści z innych witryn Artykuły na tej witrynie mogą zawierać osadzone treści (np. filmy, obrazki, artykuły itp.). Osadzone treści z innych witryn zachowują się analogicznie do tego, jakby użytkownik odwiedził bezpośrednio konkretną witrynę. Te witryny mogą zbierać informację o tobie, używać ciasteczek, dołączać dodatkowe, zewnętrzne systemy śledzenia i monitorować twoje interakcje z osadzonym materiałem, włączając w to śledzenie twoich interakcji z osadzonym materiałem jeśli posiadasz konto i jesteś zalogowany w tamtej witrynie. Jeśli korzystasz z naszej strony, wyrażasz zgodę na to, że strona (platforma WordPress) oraz niektóre firmy zewnętrzne wykorzystują pliki cookies. Są to:
Save settings
Ustawienia cookies