(EKO)mycie okien – pojedynek trzech specjalistów

Winni’s, Ekos i Sodasan – płyny do szyb tych trzech firm z ciekawością przetestowałam na naszych brudnych oknach. Tym razem zrezygnowałam ze sprawdzonej wody z octem i dałam szansę ekspertom od czystych szyb. Jak wypadli?

mycie_okien_1

Wszystkie trzy płyny są ekologiczne, choć niekoniecznie z certyfikatem. Łączy je także podobne opakowanie – butelka ze spryskiwaczem, ale same butelki mają różne kształty i pojemności.

Szyby myłam za pomocą ściereczek z mikrofibry przeznaczonych do szkła – uważam, że są nieocenione. Niestety, okna miałam bardzo brudne i wygląda na to, że będę musiała powtórzyć mycie, ponieważ od zewnętrznej strony zostały smugi. Myślę, że nie miało tu znaczenia użycie konkretnych płynów, ale fakt, że bardzo brudne okna warto myć dwa razy i po wytarciu szmatką z mikrofibry dodatkowo wytrzeć je ręcznikiem papierowym lub zupełnie suchą szmatką (obu rzeczy mi zabrakło).

Winni’s Naturel – Uniwersalny płyn do mycia szyb i płaskich powierzchni

http://www.winnis.it/

winnis_multiuso_1

Gdzie kupić: Drogeria Ekologiczna

Cena: 11,89 zł za 500 ml

Kraj produkcji: Włochy

Certyfikaty: brak informacji

Informacje producenta:

Do czyszczenia szyb, luster, szkła i wszystkich zmywalnych powierzchni – drzwi, mebli, glazury, żyrandoli i innych. Płyn zawiera składniki pochodzenia roślinnego, całkowicie biodegradowalne. Produkt wegański. Hipoalergiczny, przetestowany pod kątem zawartości niklu, kobaltu i chromu.

Skład:

 • >5% niejononowe środki powierzchniowo czynne
 • 5–15% alkohol etylowy
 • zapach

winnis_multiuso_2

Nasza opinia:

Winni’s Multiuso to zielony płyn o delikatnym, cytrynowym zapachu. Choć nie wiemy, co dokładnie kryje się w jego składzie, producenci zapewniają, że jest to produkt biodegradowalny, bezpieczny dla środowiska oraz wegański. Zawiera alkohol, więc może podrażniać dłonie – lepiej używać go w rękawiczkach, uważać na oczy i oczywiście trzymać z dala od dzieci.

Do mycia szyb, luster itd. sprawdza się bardzo dobrze, co ciekawe, nadaje się również do czyszczenia innych zmywalnych powierzchni. Jego uniwersalność bywa przydatna, gdy musimy np. szybko odświeżyć dom.

Zapach nie jest mocny, nie zwraca na siebie uwagi, użycie płynu pozostawia po sobie lekkie wrażenie odświeżenia powietrza. Wygoda użycia bez zarzutu.

Ekos – Ekologiczny spray do czyszczenia szkła, luster i kryształów

http://www.pierpaoliecobio.it/prodotti/ekos/

ekos_vetri_1

Gdzie kupić: Drogeria Ekologiczna

Cena: 14,59 zł za 750 ml

Kraj produkcji: Włochy

Certyfikaty: ICEA

Informacje producenta:

Ekologiczny spray do czyszczenia szkła, luster, szyb, o zapachu cytrynowym. Nie zawiera substancji pochodzenia zwierzęcego, EDTA, izotiazolinony, enzymów, fosforanów, syntetycznych substancji zapachowych.

Testowany na obecność niklu, chromu i kobaltu.

Skład:

 • aqua,
 • alcohol denat.,
 • caprylyl/capryl glucoside,
 • citrus medica limonium oil,
 • benzyl alcohol,
 • limonene,
 • potassium hydrixide.

ekos_vetri_2

Nasza opinia:

Płyn jest przezroczysty, ma lekki cytrynowy zapach. Znamy jego skład, zatwierdzony przez ICEA jako ekologiczny. Na pewno warto używać płynu w rękawiczkach, należy też stosować wszystkie zwykłe środki ostrożności.

W użyciu różni się od pozostałych – po spryskaniu powierzchni widać, że jest jakby gęstszy od Sodasanu czy Winni’sa. Po przetarciu szmatką dość szybko jednak wyparowuje. Myślę, że skuteczność ma porównywalną do Winni’sa.

Dużą różnicę w używaniu płynu Ekos odczułam z powodu innej pojemności butelki – 750 ml jest po prostu cięższe niż 500 ml, mniej poręczne. Butelka jest większa i cięższa niż butle Winni’s czy Sodasan. Natomiast ma to swoje odzwierciedlenie w cenie: większa butelka wychodzi taniej, a w końcu jest to produkt certyfikowany.

Sodasan – Ekologiczny płyn do czyszczenia szkła, luster oraz płytek

www.sodasan.de

sodasan_szyby_1

Gdzie kupić: Drogeria Ekologiczna

Cena: 21,99 zł za 500 ml

Kraj produkcji: Niemcy

Certyfikaty: Vegan, Ecocert, Eco Garantie

Informacje producenta:

Ekologiczny płyn do czyszczenia powierzchni szklanych, w 100% ze składników pochodzenia naturalnego. Formuła na bazie oczyszczonej wody. Pojemnik wykonany w 50% z recyklingu.

Uwaga, łatwopalny, działa drażniąco na skórę i oczy.

Skład:

 • >30% woda,
 • 15–30% etanol
Butelki płynów do szyb różnią się wielkością i końcówką spryskiwacza.
Butelki płynów do szyb różnią się wielkością i końcówką spryskiwacza.

Nasza opinia:

Zaskoczył mnie zupełny brak zapachu płynu – to może być dobra wiadomość dla tych, których drażnią aromaty dodawane do środków czyszczących. Osobom przyzwyczajonym do odświeżających woni płynów do szyb na pewno będzie tego brakować. Sodasan do szyb jest także zupełnie przezroczysty.

Za tę cenę (dwa razy droższy od Winni’sa, o tej samej pojemności) spodziewałam się magicznego płynu do szkła. Tymczasem jest to po prostu woda z alkoholem. Zaskakująco proste i skuteczna, ale czy warte tej ceny?

Butelka jest wygodna w użyciu, a zamknięcie końcówki z rozpylaczem wymaga przekręcenia go o 180°, a nie jak zwykle o 90°.

Jak dobrze mieć czyste okna!
Jak dobrze mieć czyste okna!

Podsumowanie

Nie wiem, na ile to możliwe, ale chciałabym, żeby te wszystkie ekologiczne środki czystości były sprzedawane w koncentratach, które wlewałoby się do wielorazowej butelki i rozcieńczało z wodą. Bo jak dla mnie, kupowanie za każdym razem nowej butelki ze spryskiwaczem, która przecież zajmuje miejsce w transporcie, mija się z celem. Wyprodukowanie opakowania, które spokojnie może posłużyć na lata, i potraktowanie go jak jednorazowego budzi mój sprzeciw.

mycie_okien_3

Wygoda używania gotowych płynów do szyb jest duża, przyznaję. Warto mieć w domu taki płyn, gdyby okazał się potrzebny do jakiejś szybkiej akcji. W tym wypadku Winni’s reklamuje się jako najbardziej wszechstronny, użyjemy go nie tylko do szyb, ale i do czyszczenia np. drzwi. Ekos jest bardziej wyspecjalizowany, ale ma większą butelkę, przez co wychodzi taniej. Sodasan jest wodą z alkoholem (być może zawiera coś jeszcze), nie da nam zapachu świeżości, ale w czyszczeniu dobrze sobie poradzi. Choć jest najdroższy.

Podsumowując – wszystkie płyny miały podobne osiągnięcia, choć wrażenia z ich użycia trochę się różniły. Gdybym miała kupić kolejną butelkę, pewnie wybrałabym Ekos, choć jest najmniej poręczny, ma jednak najdokładniej opisany skład.

Jeszcze kilka słów o occie. W porównaniu do niego wszystkie te płyny są oczywiście droższe, natomiast ich przewagą jest zapach (lub jego brak). Choć do mycia okien używa się octu rozcieńczonego w wodzie w stosunku 1:10, to niektórzy po prostu nie znoszą tej woni, choćby musieli czuć ją tylko przez chwilę.

Może przeczytasz także:

Jaki ślad węglowy ma wojna?

Jaki ślad węglowy ma wojna?

Wojna ma ogromny ślad węglowy, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Wątpliwości natomiast wzbudza
Simona Čechová, „Franciszek z kompostu”

„Franciszek z kompostu” – książka o dżdżownicy

„Franciszek z kompostu” to książka, którą... zawsze chciałam napisać sama. Simona Čechová, słowaczka autorka książek
Kubeczek menstruacyjny w szkole

Kubeczek menstruacyjny w szkole

Czy kubeczek menstruacyjny używany w szkole to dobry pomysł? Czy kubeczek jest przeznaczony dla tak

5 thoughts on “(EKO)mycie okien – pojedynek trzech specjalistów”

 1. Słyszałaś może, albo próbowałaś, płynu do szyb z firmy YOU dostępnego w Rossmanie? Nie ma on, z tego co pamiętam, żadnych certyfikatów, ale skład wg deklaracji producenta jest naturalny. Widziałam, że jest on dostępny również w postaci małych buteleczek, do uzupełniania wodą.

  Zwykle świetnie sprawdza się woda i ocet i taki płyn przydałby się tylko awaryjnie.

  Za każdym razem się waham: brać czy nie brać?

  1. Przy najbliższej okazji zerknę. Mam nadzieję, że w mniejszych Rossmannach też jest, bo niektóre fajne produkty są tylko w tych większych.
   Zgadzam się – ocet jest bezkonkurencyjny, tylko śmierdzi (niektórym).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge