EKOankieta!

Ponieważ w najbliższym tygodniu będę gościem w dwóch klubach mam (w poniedziałek o 11:00 – Bobo Camp oraz w piątek o 10:00 w moim dzielnicowym Klubie Mam i Tatusiów na Bielanach), gdzie opowiem co nieco o ekologicznym życiu, przygotowałam sobie listę tematów do poruszenia. I z tej listy wyszedł mi właściwie materiał na EKOankietę.

Proponuję Wam zabawę – sprawdźcie samych siebie, czy myślicie ekologicznie? Czy poniższe pytania wydają się Wam oczywiste (może poczujecie się urażeni, że pytam o takie oczywistości, hehe)? A może uważacie, że przesadziłam z tą ekologią na co dzień?

Potraktujcie to wyłącznie jako wstęp do głębszych przemyśleń. Nie chcę Was pouczać! Chętnie za to dowiem się, co sądzicie o poruszonych przeze mnie tematach. Które wydają się Wam wydumane, które są tak podstawowe, że aż dziwnie o nich rozmawiać? Przy niektórych pytaniach znajdziecie linki do moich wpisów, które mogą być inspiracją.

Czekam na Wasze opinie!

ekoankieta

Jak dużo jesteś w stanie poświęcić, aby zbliżyć się do natury? Z czego jesteś gotowa/y zrezygnować, żeby chronić środowisko i swoją rodzinę? 

Żywność:

 1. Czy zwracasz uwagę na jakość produktów spożywczych, które kupujesz? TAK (+ 10 p.) / NIE (- 10 p.) / CZASAMI (+ 5 p.)
 2. Czy sprawdzasz, skąd pochodzą te produkty (produkty lokalne, importowane)? TAK (+ 10 p.) / NIE (- 10 p.) / CZASAMI (+ 5 p.)
 3. Czy sprawdzasz, skąd pochodzi kupowane przez Ciebie mięso, w jaki sposób prowadzona jest hodowla zwierząt, czy jest to chów przemysłowy, tradycyjny, ekologiczny (np. wolny wybieg)? TAK (+ 10 p.) / NIE (- 10 p.) / CZASAMI (+ 5 p.) / NIE KUPUJĘ MIĘSA (+ 10 p.)
 4. Czy kupujesz tyle jedzenia, ile jesteś w stanie zjeść? TAK (+ 10 p.) / KUPUJĘ ZA DUŻO (- 10 p.) / STARAM SIĘ (+ 5 p.)
 5. Czy wykorzystujesz całą zakupioną żywność? TAK (+ 10 p.) / NIE (- 10 p.) / STARAM SIĘ (+ 5 p.)
 6. Czy starasz się przygotowywać posiłki od początku do końca? TAK (+ 10 p.) / NIE (- 10 p.)/ CZASAMI (+ 5 p.)
 7. Czy pijesz wodę z kranu zamiast kupować ją w butelkach? TAK (+ 10 p.) / NIE (- 10 p.)/ CZASAMI (+ 5 p.)

Kosmetyki i pielęgnacja:

 1. Czy czytasz etykietki na kosmetykach? Czy wiesz, jakie składniki są ropopochodne? TAK (+ 10 p.) / NIE (- 10 p.)
 2. Czy stosujesz pieluchy/płatki kosmetyczne/podpaski wielorazowe? TAK/TAK/TAK (+ 15 p.) / dowolna kolejność: TAK/TAK/NIE (+ 10 p.) / TAK/NIE/NIE (+ 5 p.) / NIE/NIE/NIE (+ 5 p.)
 3. Czy próbowałaś/es kiedyś zrobić własny kosmetyk? TAK (+ 10 p.) / NIE (0 p.)
 4. Wiesz, że wiele produktów spożywczych to znakomite środki do pielęgnacji ciała?  TAK (+ 10 p.) / NIE (0 p.)

Dom:

 1. Czy starasz się sprzątać bez użycia detergentów? TAK (+ 10 p.) / NIE (- 10 p.)/ CZASAMI (+ 5 p.)
 2. Czy używasz zmywarki? TAK (+ 10 p.) / NIE (0 p.)
 3. Czy oszczędzasz prąd, wodę, gaz? TAK (+ 10 p.) / NIE (0 p.)TAK (+ 10 p.) / NIE (- 10 p.) / STARAM SIĘ (+ 5 p.)
 4. Czy segregujesz śmieci? TAK (+ 10 p.) / NIE (- 10 p.)
 5. Czy, zanim coś wyrzucisz, zastanawiasz się, czy może się jeszcze przydać?  TAK (+ 10 p.) / NIE (- 10 p.)

Transport:

 1. Czy używasz samochodu? (Jeśli tak, ile miejsc dla pasażerów jest zajętych?)  TAK – WSZYSTKIE MIEJSCA (0 p.) / TAK, JEDNO-DWA MIEJSCA (- 10 p.) / NIE (+ 20 p.)
 2. Czy jeździsz na rowerze? TAK (+ 10 p.) / NIE (- 10 p.)
 3. Używasz komunikacji miejskiej? TAK (+ 10 p.) / NIE (- 10 p.)
 4. Czy jeździsz taksówkami? TAK (- 20 p.) / NIE (+ 10 p.)

Zakupy:

 1. Czy idziesz do sklepu z listą produktów i trzymasz się tej listy? TAK (+ 10 p.) / NIE (- 10 p.)
 2. Czy zastanawiasz się, gdzie są produkowane ubrania? TAK (+ 10 p.) / NIE (- 0 p.)
 3. Czy wiesz, co to jest bawełna organiczna, produkty Fair Trade (Sprawiedliwego Handlu)? TAK (+ 10 p.) / NIE (0 p.)
 4. Czy kupujesz używane ubrania albo wymieniasz się garderobą na specjalnych spotkaniach? TAK (+ 10 p.) / NIE (0 p.)
 5. Czy chodzisz na zakupy w miejsca, gdzie można kupić żywność ekologiczną? TAK (+ 10 p.) / NIE (0 p.)
 6. Czy masz inne źródło sprawdzonej żywności? TAK (+ 10 p.) / NIE (0 p.)
 7. Czy dołączasz się do zakupów grupowych, zamawiasz większe ilości ze znajomymi? TAK (+ 10 p.) / NIE (0 p.)
 8. Czy interesowałaś/eś się zakupami w kooperatywach spożywczych? TAK (+ 10 p.) / NIE (0 p.)
 9. Czy kupujesz książki i gazety, czy pożyczasz/wypożyczasz  je z biblioteki? POŻYCZAM (+ 20 p.) / KUPUJĘ (- 10 p.)

To była część dla bezdzietnych.

WYNIKI:

 • Poniżej 0: odkrycie radości z ekologicznego życia dopiero przed Tobą – ale fakt, że zrobiłaś/zrobiłeś ankietę dobrze świadczy o Twoich chęciach!
 • Od 0 do 150: dobre początki, potrzeba Ci jeszcze trochę motywacji i być może cierpliwości, a kolejne kroki będą coraz łatwiejsze!
 • Powyżej 150: gratulacje, naprawdę dobrze Ci idzie! Myślę, że masz sporo własnych refleksji na temat życia eko.

Część dla dzieciatych (wyniki obu części sumujemy):

Małe dziecko:

 1. Czy stosujesz rady rodzicielstwa bliskości (karmienie piersią, spanie z dzieckiem, noszenie)? TAK (+ 20 p.) / CZASAMI LUB CZĘŚCIOWO (+ 10 p.) / NIE (0 p.)
 2. Czy stosujesz BLW przy rozszerzaniu diety? TAK (+ 20 p.)/ CZĘŚCIOWO (+ 10 p.)/ NIE (0 p.)
 3. Czy leczysz swoje dziecko antybiotykami, sterydami? TAK (0 p.)/ STARAM SIĘ JAK NAJRZADZIEJ LUB WCALE (+ 20) / NIE UZNAJĘ W OGÓLE LEKÓW (+ 5 p.)
 4. Czy śledzisz dyskusje na temat szczepień? Czy masz do kogo się zwrócić w razie wątpliwości?* TAK (+ 20 p.) / NIE (0 p.)
 5. Jeśli Twoje dziecko ma alergię, przestrzegasz wszystkich zasad, aby zmniejszyć jej objawy, czy czekasz, aż samo przejdzie i dziecko wyrośnie? PRZESTRZEGAM DIETY (+ 10 p.) / RÓŻNIE Z TYM BYWA (0 p.) / NIE PRZYWIĄZUJĘ DO TEGO WIĘKSZEJ WAGI (- 10 p.)
 • Poniżej 0: odkrycie radości z ekologicznego życia dopiero przed Tobą – ale fakt, że zrobiłaś/zrobiłeś ankietę dobrze świadczy o Twoich chęciach! Poszukaj informacji na temat rodzicielstwa bliskości, a odkryjesz, ile może sprawić radości.
 • Od 0 do 200: dobre początki, potrzeba Ci jeszcze trochę motywacji i być może cierpliwości, a kolejne kroki będą coraz łatwiejsze! Pamiętaj, że dzieci są niezwykle wrażliwe i chłonne, dlatego warto wychowywać je w ekologicznym otoczeniu, pełnym miłości.
 • Powyżej 200: gratulacje, naprawdę dobrze Ci idzie! Myślę, że masz sporo własnych refleksji na temat życia eko i wychowania dzieci w duchu rodzicielstwa bliskości.

Większe dziecko (sumujemy z pierwszą częścią):

 1. Czy starasz się kupować dzieciom zabawki z naturalnych, ekologicznych surowców? TAK (+ 10 p.) / NIE (0 p.)
 2. Czy rozmawiasz ze swoimi dziećmi na temat ochrony środowiska? TAK (+ 10 p.) / NIE (- 10 p.)
 3. Czy swoim przykładem pokazujesz dzieciom, jak dbać o przyrodę? TAK (+ 10 p.) / NIE (- 10 p.)
 4. Czy poprzez zabawę uczysz dzieci wykorzystywać surowce wtórne, oszczędzać media, szanować przyrodę? TAK (+ 10 p.) / NIE (- 10 p.)
 5. Czy uczysz swoje dziecko zasad zdrowego odżywiania?  TAK (+ 10 p.) / NIE (- 10 p.)
 • Poniżej 0: odkrycie radości z ekologicznego życia dopiero przed Tobą – ale fakt, że zrobiłaś/zrobiłeś ankietę dobrze świadczy o Twoich chęciach! Poszukaj informacji na temat rodzicielstwa bliskości, a odkryjesz, ile może sprawić radości.
 • Od 0 do 200: dobre początki, potrzeba Ci jeszcze trochę motywacji i być może cierpliwości, a kolejne kroki będą coraz łatwiejsze! Pamiętaj, że dzieci są niezwykle wrażliwe i chłonne, dlatego warto wychowywać je w ekologicznym otoczeniu, pełnym miłości.
 • Powyżej 200: gratulacje, naprawdę dobrze Ci idzie! Myślę, że masz sporo własnych refleksji na temat życia eko i wychowania dzieci w duchu rodzicielstwa bliskości.

* W moim mniemaniu rodzice powinni pogłębiać temat szczepień (i nie tylko) we własnym zakresie, aby nie być zdanym na zdawkowe informacje uzyskiwane w przychodni. Nie oceniam wyboru (szczepić – nie szczepić), podpowiadam tylko, aby mieć jak najszerszą wiedzę na temat szczepionek.

Może przeczytasz także:

Ile państw jest w Azji?

Ile państw jest w Azji? Wyzwanie

Ile państw jest w Azji? Kilka lat temu na święta wymyśliłam wyzwanie dla nas, żeby
Jak kupić etyczną czekoladę?

Skąd mam wiedzieć, że kupuję etyczną czekoladę?

Polacy uwielbiają czekoladę. Z badań wynika, że jemy średnio 5,7 kg czekoladowych słodyczy rocznie na
Ogród społeczny Zielone Piaski

Jak założyłam ogród społeczny na osiedlu

Ogród społeczny w mieście? Właśnie udało mi się zrealizować taki pomysł na moim osiedlu. Nie

5 thoughts on “EKOankieta!”

 1. Fajne pytania. Na pewno nie żyję w 100% ekologicznie i chyba nie mam ambicji, żeby na ten moment tak żyć – nie jest to w tej chwili moim priorytetem. Jednak niektóre rzeczy – jak sama piszesz, są po prostu oczywiste. Odruch segregacji (choć w moim obecnym mieszkaniu jeszcze nie doczekaliśmy się dzielonych śmietników, mimo takiej deklaracji), czy picie wody z kranu to nawyki przywiezione z Berlina. Trzecie pytanie dot. żywności po prostu nie dotyczy, bo nie jem mięsa, zresztą tak samo jak pyt. odnośnie dzieci, których jeszcze nie mam.
  Myślę, że oprócz kwestii ekologicznych, ciekawym jest ogólnie temat minimalizmu – jedno z drugim zaskakująco się łączy, jak zauważyłam odpowiadając sobie na Twoje pytania (np. po co kupować samochód, skoro wystarczy rower, albo czytanie e-booków i e-gazet, zamiast kupowania wersji papierowych :-)). (Czuję, że kiedyś byśmy mogły wzajemnie sobie napisać artykuły gościnne na blogach :-) tylko ja mój właśnie przerabiam, ale potem to by idealnie pasowało)

  1. :) Ankietę przygotowałam pod kątem mam, stąd tyle pytań o dzieci.
   Z chęcią poczytam Twój blog – czekam na sygnał, że już gotowy. A minimalizm ogromnie mnie pociąga, tym mocniej, im mocniej mam zaludnione mieszkanie ;)

   1. Blog jest od roku, ale taki bardziej prywatny pod adresem http://pelniaszczescia.blogspot.com natomiast część wpisów przeniosłam na nowy, który już nie będzie taki prywatny i pracuję nad nowymi artykułami i tematami. Tematem upraszczania życia zajmuję się od kilku lat, ze względu na moje tendencje do bałaganiarstwa i życia w chaosie, minimalizm jest jedyną możliwością, żeby to „przetrwać” :) Bardzo odpoczywam, gdy trzymam się pewnych zasad.

    PS: Trafiłam dziś na Twoją wizytówkę z czasów, gdy się poznałyśmy :) To już ponad 10 lat! Zdążyłam zapomnieć, jakie miałaś panieńskie nazwisko :P

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge