Ecozone płyn do prania ubrań sportowych – recenzja

Właśnie z wielką ciekawością przetestowaliśmy nowy płyn do prania Ecozone, przeznaczony do ubrań sportowych. Ponieważ odzieży tego typu mamy sporo i jej zapach często jest trudny do usunięcia (o czym niżej), nasze oczekiwania były duże. Czy warto zmieniać przyzwyczajenia i zastąpić domowy proszek płynem do prania brytyjskiej marki?

ecozone_sport_1

W zasadzie znaleźliśmy już uniwersalny środek do prania, który nas satysfakcjonuje. Od kilku lat używamy proszku do prania własnej roboty (tu przepis). Mieliśmy też kule do prania (tutaj pisaliśmy o kulach piorących), jednak po półtora roku mieliśmy jakąś awarię w pralce i kule nam się zniszczyły.

Ubrania na rower – jak prać?

Ubrania sportowe, których używamy, są o tyle specyficzne, że przeznaczone do jazdy na rowerze. Aby spełniały swoją funkcję (wygoda, oddychanie, odprowadzanie wilgoci, ochrona przed zimnem, niektóre – ochrona przed deszczem), muszą być wykonane z włókien syntetycznych. Dodatkowo spodnie rowerowe mają tzw. pieluchę – wkładkę zapewniającą większy komfort jazdy na siodełku. Taka wkładka to niestety znakomite miejsce dla bakterii, więc bardzo ważne jest mądre pranie spodni rowerowych – aby ich nie zniszczyć, a jednocześnie odpowiednio wyczyścić.

Ze względów higienicznych sama zakładam spodnie rowerowe na bieliznę, jednak nasi panowie jeżdżą bez majtek – i tym bardziej musimy pamiętać o wypieraniu spodenek w skutecznym, ale niezbyt inwazyjnym środku.

koszulka_rowerowa_1

Idealnie byłoby prać ubrania rowerowe w delikatnym środku, który odkazi tkaninę w 30°C. Ubrań sportowych nie powinno się wirować, jednak ze względu na to, że nieodwirowane wkładki rowerowe czasem się nam zatęchły, teraz wirujemy je zawsze. Koszulki dzielimy – cenniejsze pierzemy bez wirowania, bardziej złachane wirujemy.

Inną sprawą jest zapach „fabryczny” ubrań rowerowych. Niedawno zdarzyło nam się kupić koszulki, które śmierdziały farbą nawet po kilku praniach. Miałam więc nadzieję, że płyn Ecozone zaradzi również temu problemowi (choć akurat o tym producenci nie pisali).

Ecozone płyn do prania ubrań sportowych

www.eko-dystrybutor.pl

Gdzie kupić: BetterLand

Cena: 28,89 zł za 750 ml (16 prań)

ecozone_sport_2

Informacje producenta:

Płyn do prania przeznaczony do ubrań sportowych – usuwa pot, krew, ślady trawy, błoto. Zawiera racynolan cynku, który zwalcza przykre zapachy (takie jak zapach potu, moczu, dymu czy zwierząt) już w niskiej temperaturze. Nadaje się do prania w 30–95°C. Może być używany do prania membran typu Gore-Tex, a także do zwykłego prania. Nie zawiera biocydów, więc nie oddziałuje na bakterie żyjące na ludzkiej skórze.

Sposób użycia: wlać 45–120 ml płynu (ilość zależy od stopnia zabrudzenia) do przegródki na proszek i ustawić pranie.

Skład: aqua, laureth-9, laureth-3, propylene glycol, sodium cocoate, subtilisin, phenoxyethanol, trisodium dicarboxymethyl alaninate, sodium citrate, zinc ricinoleate, parfum, pectate lyase, cellulase, amylase, polyvinylpyridine n-oxide, CI 42051

Nasza opinia:

Jak zwykle przy okazji zetknięcia się z gotowym środkiem do prania przeżyłam szok zapachowy – ubrania wyprane w Ecozone pachną nim długo po tym, jak wyschną. Tak bardzo odzwyczaiłam się od aromatyzowanego prania, że trochę mnie ten zapach drażni.

Zamiast wlewać do szufladki, umieściliśmy płyn w pojemniku do prania, który włożyliśmy do bębna pralki – tak podobno jest skuteczniej.

ecozone_sport_4

Jeśli chodzi o skuteczność prania, właściwie jesteśmy zadowoleni. Nasze rowerowe ubrania zostały porządnie wyprane z zapachu potu, a w trakcie suszenia nie wyczuliśmy typowego zapachu stęchlizny, który czasem pojawiał się w niewirowanych częściach garderoby (z pewnością przyczyna leży także w naszym mieszkaniu w bloku i słabej wentylacji).

Koszulki, które śmierdzą farbą, straciły nieco swój fabryczny zapach, ale nie będę się łudzić, że on szybko zniknie. To kwestia sposobu produkcji; być może za 10 prań wreszcie będą wolne od odoru.

Z ubraniami sportowymi praliśmy też zwykłe ubrania i muszę przyznać, że jestem zadowolona – płyn Ecozone poradził sobie z tłustą plamą na spodniach i całkiem nieźle doprał moją ulubioną koszulkę pobrudzoną smarem rowerowym (na zdjęciu).

koszulka_fairwear

Jeśli jednak chodzi o skład płynu Ecozone, zastanawiam się, na ile jest ekologiczny.

Przyjmując wersję optymistyczną, że nasze pralki wypłukują z ubrań większość proszku czy płynu do płukania, zakładam, że obecność takich substancji, jak laureth-3 czy laureth-9 (są to surfaktanty – substancje powierzchniowo czynne) jest obojętna dla naszej skóry (w kosmetykach uznałabym je za dyskwalifikujące). Z kolei np. enzym subtilisin działa drażniąco, podobnie jak barwnik CI 42051 (błękit patentowy, nadający płynowi niebieski kolor). Chyba najbardziej zdziwiła mnie obecność glikolu propylenowego – przecież to ropopochodny rozpuszczalnik – choć przynajmniej całkowicie biodegradowalny. (Tak, wiem, że nasze ubrania sportowe również są wyprodukowane z ropy naftowej. Gdyby istniały inne, o podobnych parametrach, kupiłabym w ciemno).

ecozone_sport_3

Oczywiście, płyny do prania to nie kosmetyki, ale nie da się zaprzeczyć, że stykają się z ludzką skórą. Według mnie może się zdarzyć, że ubranie wyprane w płynie Ecozone podrażni lub nawet uczuli.

Podsumowując, wolę mimo wszystko swój proszek do prania, składający się z boraksu i sody kalcynowanej. Nie wykluczam jednak, że jeśli nasze ubrania będą wymagały odświeżenia bez użycia mocniejszych środków, sięgniemy znowu po Ecozone do ubrań sportowych. W tym wypadku skład płynu (jak mniemam – wszystkie płyny do prania mają podobne składniki) zniechęca mnie do częstego używania.

Pamiętajcie, że z kodem rabatowym MEB5 uzyskacie 5% zniżki w sklepie Drogerii Ekologicznej Better Land!

Może przeczytasz także:

Jaki ślad węglowy ma wojna?

Jaki ślad węglowy ma wojna?

Wojna ma ogromny ślad węglowy, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Wątpliwości natomiast wzbudza
Simona Čechová, „Franciszek z kompostu”

„Franciszek z kompostu” – książka o dżdżownicy

„Franciszek z kompostu” to książka, którą... zawsze chciałam napisać sama. Simona Čechová, słowaczka autorka książek
Kubeczek menstruacyjny w szkole

Kubeczek menstruacyjny w szkole

Czy kubeczek menstruacyjny używany w szkole to dobry pomysł? Czy kubeczek jest przeznaczony dla tak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge