Oczyszczanie pieluch wielorazowych

Aby służyły nam jak najlepiej, pieluszki wielorazowe wymagają co jakiś czas zabiegów kosmetycznych. Do prania pieluszek wielorazowych nie powinniśmy używać żadnych środków zawierających mydło (a także orzechów piorących), które zlepia włókna tkaniny, przez co staje się mniej chłonna. Dodatkowo w złogach gromadzą się bakterie, które powodują, że zasiusiana pieluszka bardzo brzydko pachnie.

oczyszczanie_pieluch_0

Ja piorę pieluszki w proszku do prania własnej roboty (boraks + soda kalcynowana + nadwęglan sodu), a i tak co jakiś czas muszę je oczyszczać.

Ten brzydki zapach, znacznie bardziej przykry i mocniejszy od zwykłej woni moczu, jest sygnałem, że pieluszki wymagają oczyszczania (tzw. strippingu). Nawet jeśli dbamy o to, aby wszystkie wkłady były prane wyłącznie w detergentach bez mydła, w pralce i tak znajduje się sporo pozostałości po poprzednich praniach, podczas których używane były zwykłe proszki.

A nawet jeśli wszystko pierzemy w sodzie kalcynowanej, przyczyn zatłuszczenia pieluszki może być wiele:

  • pozostałości innych proszków itp. w pralce,
  • niedokładne wypłukanie pieluch w pralce,
  • twarda woda,
  • używanie tłustych kosmetyków do okolicy pieluszkowej (masła, kremy, olejki),
  • pranie w niskiej temperaturze.

Oczyszczanie pieluch składa się z kilku etapów i wymaga kilku godzin, dlatego warto to zaplanować, żeby nie zostać w tym czasie bez czystych pieluszek dla dziecka.

Wszystkie niżej wymienione etapy składają się na bardzo dokładne oczyszczenie pieluszek. W zależności od potrzeb można wydłużyć czas oczyszczania o kilka prań lub skrócić – zrobić jedno pranie i od razu namoczyć.

1. Oczyszczaniu poddajemy pieluszki chłonne (wkłady, formowanki itp.). Nie oczyszczamy pieluszek wełnianych – należy traktować je osobno. PUL nie wymaga oczyszczania, natomiast kieszonki z PUL-em pierzemy raczej w 60°C.

2. Pierzemy pieluszki w najwyższej możliwej temperaturze (60-90°C) bez użycia środków piorących. Ważne, aby był to długi cykl – pieluszki muszą zostać dobrze wypłukane.

3. Jeśli uważamy, że pieluszki tego wymagają, powtarzamy pranie. Celem jest maksymalne wypłukanie pieluszek ze złogów. Sygnał, że już jest perfekcyjnie, to brak piany w pralce. Pieluszek nie suszymy.

4. Namaczamy pieluszki w roztworze, który rozpuści resztę złogów.

Kwasek cytrynowy
Kwasek cytrynowy

Przygotowujemy miskę, do której zmieszczą się nasze pieluszki (lub np. nabieramy wody do wanny, ale pamiętajmy, że moczenie trwa kilka godzin). Do miski wlewamy bardzo ciepłą wodę, w której rozpuszczamy (do wyboru):

  • kilka łyżek kwasku cytrynowego lub
  • kilka łyżek płynu do mycia naczyń lub
  • kilka łyżek octu spirytusowego lub
  • odpowiednią ilość specjalnych środków do czyszczenia pieluch (MioFresh, Bio-D).

Sama używam kwasku cytrynowego, znam jego możliwości czyszczące i jestem zadowolona.

5. Pieluszki zostawiamy w roztworze na kilka godzin. (Na zdjęciu widać, że do miski włożyłam kieszonki z PUL-em, na własne ryzyko, ponieważ kwasek cytrynowy może go uszkodzić. Do tego typu pieluszek lepiej użyć płynu do mycia naczyń).

oczyszczanie_pieluch

Wszystkie muszą się dobrze zamoczyć. Jeśli używamy kwasku cytrynowego lub octu, lepiej nie wkładać do miski ręki, a pomóc sobie np. drewnianą łyżką. Szkoda skóry!

6. Wyciągamy pieluszki, przekładamy je do pralki i nastawiamy płukanie. Suszymy je i… już. Pieluszki powinny być czyste!

7. Za kilka tygodni powtarzamy całą akcję.

Wariacje czyszczenia pieluch:

  • pomijamy namaczanie w roztworze – pierzemy bez proszku tyle razy, ile trzeba, aby w pralce nie było śladu piany (niezbyt ekologiczne rozwiązanie),
  • zamiast namaczania nastawiamy drugie pranie i wlewamy ocet/wsypujemy kwasek cytrynowy do bębna pralki – zaletą będzie wyczyszczenie pralki z kamienia, ale czy jest to wystarczająco skuteczny sposób na złogi – nie wiem.

Przeczytaj także:

Może przeczytasz także:

Mydło Aleppo

Mydło Aleppo. Sprawdź, co o nim wiesz!

Mówi się, że Aleppo jest najstarszym mydłem na świecie, a jego recepturę przywieźli do Europy
Glinki kosmetyczne

Glinki kosmetyczne i aluminium

Czy Wam też polska nazwa pierwiastka Al, czyli glinu, kojarzy się z gliną? Nie bez
Kubeczki menstruacyjne: z czego są zrobione?

Kubeczki menstruacyjne: silikon medyczny, TPE czy kauczuk?

Silikon medyczny, TPE czy kauczuk - które tworzywo najlepiej sprawdza się w przypadku kubeczka menstruacyjnego?

5 thoughts on “Oczyszczanie pieluch wielorazowych”

  1. ale mydlo zatyka/zatluszcza tylko sztuczne tkaniny: polar, mikrofbre… takie bawelniane czy konopne prefoldy np. moga byc spokojnie prane w proszku z mydlem…

  2. Podziwiam. Ja osobiście za nic w świecie bym się nie zdecydowała na pieluchy wielorazowe. Nawet nie chodzi o to ,ile z tym zachodu ,szczeg. przy tak wymagającym dziecku jakie ja mam( zero snu, zero ciszy, spanie od północy do 6 nad ranem,z 9 pobudkami) To sam fakt,pranie w najwyzszej temp. cykl długi… ile to prądu, rachunki na pewno wyzsze. Lubię produkty wielorazowe,ale higieniczne niestety ale odpadają. Trochę tak jak 100 lat temu, gdzie kobiety oddałyby wszystko,żeby mieć pampersy ,czy podpaski,a nie prać,prać,prać… Staram się ułatwiać życie,a to temu trochę przeczy. Proszę nie zrozumieć mojego komentarza źle,bo w dalszym ciągu podziwiam i życzę wytrwałości. Pozdrawiam :)

  3. Domowy proszek nie ma surfaktantów / środków czynnych powierzchniowo), które „łapią” brud (resztki kupki, bakterie) i pozwalają na jego usunięcie. W domowych proszkach jedynym surfaktantem bywa mydło, ale jest to słaby surfaktant do prania, bo reaguje z jonami wapnia i magnezu w wodzie i tworzy osad na ubraniach. W praniu pieluszek istotne jest też to, żeby w proszku były związki wybielajace na bazie tlenu z aktywatorem (zwykle nadwęglan sodu + TAED), które zabijają bakterie. Zwiazki te występują tylko w proszkach, a nie płynach do prania. Aktywator TAED jest konieczny, bo inaczej potrzebaby temperatury powyżej 60°. Przegląd badań na temat prania pod kątem prania pieluszek: https://blankapisze.blogspot.com/2020/02/przeglad-badan-na-temat-higieny-prania.html, eksperymenty na temat prania pieluszek: https://blankapisze.blogspot.com/2020/01/badania-na-temat-prania-pieluch.html, rozmowa z chemikami na temat detergentów: https://nappysciencegang.wordpress.com/2015/10/14/live-chat-with-water-scientists-mark-and-adrian/ :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge