Czy prasowanie jest ekologiczne?

Chyba nie zdziwi Was moja odpowiedź: absolutnie nie jest. Zanim jednak przekonam Was do zmiany nawyków, przedstawię kilka faktów.

masz_wybor_nie_prasuj

Zacznę może od nas. Mamy w domu żelazko, które kupiliśmy w 2007 roku – był to pierwszy wspólny zakup do naszego domu. Trzymamy je jednak nie z sentymentu, ale dlatego, że czasami jest potrzebne. Raz na miesiąc, a nawet rzadziej, kiedy potrzebujemy założyć koszulę mniej pogniecioną niż zwykle, wyciągamy z szafy starego Tefala. Dwa razy do roku prasuję obrus, czasem coś, co musi ładnie wyglądać na zdjęciu.

Żelazko bywa potrzebne, na przykład kiedy okazuje się, że dzieci mają pasożyty. Prasowanie bielizny, pościeli, piżam itp. przez okres leczenia (głównie myślę o owsikach) jest ważnym elementem walki z robakami. Bywa też niezbędnym sprzętem, gdy w domu mieszka osoba silnie uczulona na odchody roztoczy – prasowanie tkanin to jedna z metod ograniczania populacji tych pajęczaków, dzięki czemu można zmniejszyć objawy alergii. Dodam, że metoda bardzo droga i czasochłonna.

Jeśli jednak nie jesteśmy zmuszeni do prasowania ubrań czy pościeli z powodów zdrowotnych czy zawodowych (przy dużych ilościach np. koszul być może bardziej opłacalne jest oddanie ich do prasowalni?), warto przemyśleć rezygnację z używania żelazka częściej niż raz na jakiś czas.

prasowanie_4

Prasowanie nie jest ekologiczne. Pożera mnóstwo prądu (ilość zużytej wody raczej nie jest duża), a w większości wypadków jest zupełnie niepotrzebne. Oczywiście, są tkaniny, które po praniu po prostu muszą zostać wyprasowane, aby wyglądać dobrze, np. jedwab. Większość naszych ubrań jest jednak z bawełny lub tworzyw sztucznych. Ich prasowanie zapewne poprawia w jakiś sposób komfort noszenia, ale nie jest obojętne ani dla środowiska, ani dla naszego portfela. Tkaniny także mogą stracić swoje właściwości, poddawane wysokiej temperaturze, mogą także zostać wybłyszczone żelazkiem.

Kilka domowych sztuczek sprawi, że odkryjecie świat bez żelazka. A wszystkie zaoszczędzone minuty możecie przeznaczyć na spacer!

Co zrobić, aby nie musieć prasować:

 • schowaj żelazko głęboko do szafy i trzymaj na specjalne okazje,
 • nie wiruj ubrań, które łatwo się gniotą – po wyjęciu z pralki strzep je, wygładź i mokre rozwieś np. na wieszaku do wyschnięcia,
 • ubrania susz w pozycji pionowej, na wieszakach, dzięki czemu mniej się pogniotą, zaoszczędzisz również miejsce, chyba że na metce znajdują się inne zalecenia (dotyczy to np. swetrów),
 • nie używaj suszarki bębnowej – to także obciążenie dla środowiska,
 • najbardziej ekologiczne jest suszenie nieodwirowanego prania na świeżym powietrzu – oszczędzasz czas i prąd, a ubrania zyskują na świeżości,
 • w sezonie grzewczym pranie suszące się np. na suszarce stojącej znakomicie nawilży powietrze, trzeba jednak uważać na dobrą wentylację pomieszczeń – duże zawilgocenie i ciepło sprzyjają rozwojowi szkodliwych grzybów.

prasowanie_5

Jeśli musisz coś uprasować, skorzystaj z poniższych rad, aby jak najmniej obciążyć swoją kieszeń i środowisko:

 • dbaj o żelazko – sprawdzaj, czy nie zebrał się kamień w pojemniku na wodę, używaj tylko czystej wody,
 • zbierz większą stertę ubrań do prasowania, żeby nie włączać żelazka dla jednej koszuli,
 • jeśli musisz na chwilę odejść od deski do prasowania, wyłącz żelazko,
 • ustawiaj temperaturę odpowiednią do danej tkaniny – za gorąca zniszczy materiał, za słaba będzie nieskuteczna,
 • wyłączaj żelazko pod koniec prasowania – zanim ostygnie, spokojnie uprasujesz jeszcze dwie rzeczy,
 • prasuj rzeczy jeszcze lekko wilgotne, łatwiej rozprasujesz zagniecenia.

Mam nadzieję, że Was zainspirowałam! Rezygnacja z prasowania to oszczędność czasu i energii – naszej i tej elektrycznej. Mniej nerwów i brak uciążliwej sterty, czekających na swój dzień.

A jeśli bez prasowania nie wyobrażacie sobie już życia, spróbujcie ograniczyć je tylko do niezbędnych ubrań. Zobaczycie, jaka to ulga.

Może przeczytasz także:

Co zrobić ze zużytą kartą płatniczą?

Gdzie wyrzucić zużytą kartę płatniczą czy kartę EKUZ?

Cykliczna wymiana kart płatniczych czy kart EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) jest koniecznością, czy chcemy
Covid-19 pulsooksymetr

Jak przeszliśmy covid-19

Przez covid-19 zostałam wyłączona z życia na dwa tygodnie i były to dni bardzo trudne.
Pole dance

Pole dance i kubeczek menstruacyjny

Kiedy pierwszy raz zapisywałam się na zajęcia z pole dance (taniec na rurze, choć tak

2 thoughts on “Czy prasowanie jest ekologiczne?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge