5xO. Miejsca: Rowerownia Syrena, czyli samoobsługowy serwis rowerowy

Rowerownia Syrena to wyjątkowe, ale wciąż nieodkryte miejsce w Warszawie, gdzie każda i każdy może skorzystać z narzędzi, części rowerowych i porad dotyczących serwisu roweru. Miejsce i narzędzia są udostępniane bezpłatnie podczas cotygodniowych dyżurów.

Maj z >> wyzwaniem 5xO miał upływać pod hasłem: Sport. Czy uprawianie sportu generuje odpady? W jaki sposób wpływa na środowisko? Nie wszystko udało mi się opisać w maju, bo jak zwykle w głowie więcej mam pomysłów niż czasu na ich zrealizowanie, a czasem wolę iść na rower, niż siedzieć przed komputerem… Dlatego temat sportu będę kontynuowała w czerwcu na równi z czerwcową tematyką wielo/jednorazowości.

Testuję nowe ubrania kolarskie (Trofeo)
Testuję nowe ubrania kolarskie (Trofeo)

Koszty (finansowe, środowiskowe i wszelkie inne) uprawiania sportu zastanawiają mnie od dawna. Jakie są koszty sportu, jeśli sport zamienia się w nasz styl życia i eliminuje inne wydatki oraz obciążenia środowiskowe? Idealny sport to oczywiście taki, który nie wymaga żadnego sprzętu ani odzieży, szczególnej diety ani podróży, przez cały rok pozwalający utrzymać formę. Jedyne, co przychodzi mi do głowy, to pływanie nago albo bieganie na bosaka, o ile mieszamy w odpowiednim klimacie. Z tych mniej ortodoksyjnych jedni wybierają jogę, inni jogging, a ja pozostanę przy rowerze.

Jazda na rowerze nie musi być droga, choć oczywiście jeśli decydujemy się na rezygnację z innych środków lokomocji przez cały rok, lepiej mieć porządniejszy sprzęt i dbać o niego regularnie. To łączy się z wydatkami. Drugą sprawą są wiedza i umiejętności, które pozwalają nie tylko lepiej dobrać rower do swoich potrzeb i prawidłowo go konserwować, ale także zaoszczędzić czas i pieniądze dzięki samodzielnym (podstawowym) naprawom. I właśnie wiedzę i umiejętności warto rozwijać.

Rowerownia Syrena
Rowerownia Syrena

Rowerownia Syrena

Kamienica, w której mieści się Rowerownia Syrena, nie jest przypadkowa. Squat przy Wilczej 30 w Warszawie to między innymi siedziba >> Cafe Kryzys, ale też miejsce wydarzeń kulturalnych, towarzyskich, ważny punkt jednoczący aktywistki i aktywistów.

Moja przewodniczka Aldona ubolewa, że Rowerownia jest tak mało znana, a przecież idea i działanie są oparte na bezinteresownym i w zasadzie bezpłatnym niesieniu pomocy potrzebującym rowerzystom.

Rowerownia Syrena, Aldona
Rowerownia Syrena, Aldona

Ekipa Rowerowni Syrena brała nawet udział w warszawskim wydarzeniu o nazwie Kawiarenka Naprawcza (MAL na Ochocie) i zainteresowanie było ogromne. Co oznacza, że warszawiacy potrzebują takiego miejsca, ale… najwyraźniej o nim nie wiedzą!

Rowerownia Syrena
Rowerownia Syrena

Zrób to sam/a

W wyznaczonym czasie (dyżury są ogłaszane >> na Facebooku) każda osoba, której rower wymaga serwisu, wymiany części, naprawy czy po prostu nasmarowania łańcucha, może przyjść na Wilczą 30 i skorzystać z narzędzi, smarów, części oraz pomocy niektórych osób dyżurujących (nie wszystkie znają się na rowerach i dobrze jest mieć pewne pojęcie, czego nasz rower potrzebuje).

Rowerownia Syrena ma ogromnie zaplecze narzędziowe
Rowerownia Syrena ma ogromnie zaplecze narzędziowe

Jednym z punktów >> regulaminu jest zasada: 

Rowerownia NIE jest miejscem, w którym ktoś naprawi Ci rower. Jest miejscem, w którym możesz skorzystać z narzędzi, materiałów edukacyjnych i W MIARĘ MOŻLIWOŚCI z porad osoby dyżurującej lub prowadzącej warsztat.
Przed przyjściem na dyżur: jeśli nie wiesz, co w Twoim rowerze wymaga naprawy albo jeśli nie wiesz, jak daną naprawę wykonać, przed przyjściem na dyżur postaraj się jak najwięcej dowiedzieć na własną rękę – sprawdź jak dana część się nazywa, jak pracuje, co może być przyczyną usterki. Możesz pytać znajome osoby, pójść do serwisu rowerowego, dużo informacji możesz też znaleźć w internecie. Na stronie rowerowni sprawdź kto będzie dyżurował danego dnia – niektóre osoby potrafią więcej, inne dopiero się uczą.

To zrozumiałe: miejsce działa zupełnie bez zysku, a świnka skarbonka zbiera fundusze na zakup smarów, łatek, klejów…

Rowerownia Syrena, świnka skarbonka finansuje zakupy
Rowerownia Syrena, świnka skarbonka finansuje zakupy

Spore zaplecze narzędziowe powstało w dużej mierze dzięki osobom mieszkającym w squacie Syrena, a także różnym „podarunkom” z serwisów rowerowych. Przy odrobinie szczęścia można znaleźć wśród zgromadzonych dóbr pasującą część zamienną.

Jedna z szafek z cennymi narzędziami
Jedna z szafek z cennymi narzędziami

Jeśli macie szczególny problem, nietypową sprawę rowerową, skomplikowaną usterkę, najlepiej skontaktujcie się wcześniej z dyżurującymi i opiszcie sprawę. Dzięki temu będziecie mieć większe szanse, że ktoś wam pomoże.

Rowerownia Syrena
Rowerownia Syrena

Tu rowerowa pomoc jest na wyciągnięcie ręki, a skorzystanie z niej nie wiąże się z żadną obowiązkową opłatą (jednak dorzucenie się do świnki jest dobrze widziane). Takie miejsca, wymykające się komercyjnym schematom i opierające się na ludzkiej chęci pomocy, przywracają mi nadzieję. Nie trzeba płacić góry pieniędzy, żeby jeździć na rowerze i cyklicznie go serwisować (w Rowerowni można nawet wycentrować koło!). Wykorzystywanie używanych części może przedłużyć życie niejednemu rowerowi w sposób nieodpadowy, a samodzielne zajmowanie się sprzętem to najlepsza nauka, jak dbać o swój pojazd.

Rowerownia Syrena
Rowerownia Syrena

A może znacie podobne miejsca w waszej okolicy? Napiszcie!

Rowerownia Syrena

Warszawa, ul. Wilcza 30 (squat Syrena)

>> Facebook i >> strona WWW

Może przeczytasz także:

Ogród społeczny Zielone Piaski

Jak założyłam ogród społeczny na osiedlu

Ogród społeczny w mieście? Właśnie udało mi się zrealizować taki pomysł na moim osiedlu. Nie
Wokół Wigier

Wokół jezior Gaładuś i Wigry na rowerze

Wigry pewnie znacie, a Gaładuś? Założę się, że niekoniecznie. Tego lata skusiłam się na dwie
Życie i zdrowie zawsze ważniejsze od zero waste

O pomaganiu: życie i zdrowie zawsze ważniejsze od zero waste

Jesteśmy w obliczu wyzwania, które spadło na nas niespodziewanie i w ogromnej skali: pomóc jako

10 thoughts on “5xO. Miejsca: Rowerownia Syrena, czyli samoobsługowy serwis rowerowy”

  1. Takich samoobsługowych serwisów jest we Wrocławiu cała masa, ale ograniczają się niestety tylko do niewielkiej stacyjki z przymocowanymi najpotrzebniejszymi narzędziami, pompką do kół i mocowaniem roweru na czas naprawy.

    1. Myślę, że stacje IBOMBO to jednak kompletnie co innego (są też w Warszawie). Rowerownia ma zaplecze z mnóstwem części zamiennych + pomoc dyżurujących.

  2. Fajna sprawa. Szkoda tylko, że nie wszyscy pracownicy potrafią doradzić co i jak, bo na przykład ja mam rower, ale ni czort się na nim nie znam :( I tak sobie myślę, że na podobnej zasadzie może działać punkt napraw krawieckich itp. :)

  3. Świetne miejsce i idea. Jeszcze lepiej, że powstał ten wpis i go promujecie, bo dzięki dowiedziałam się o istnieniu tego miejsca. Trzymam kciuki za ten projekt :)

  4. Jaka fajna inicjatywa. Ale ktos zorganizowal to na zasadzie chce pomagac, czy sluzyc tym miejscem wszystkim milosnikom rowerow. I nie ma zadnej oplaty, czy skladki czlonkowskiej za korzystanie z tego miejsca?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge