Menu Zamknij

Prawdziwe szare mydło potasowe: zrób je w domu!

Prawdziwe szare mydło, czyli mydło miękkie, potasowe, właściwie łatwiej jest zrobić niż kupić. Nie udało mi się znaleźć takiego mydła w czystej postaci, nierozwodnionego, a na takiej paście właśnie mi zależało, ponieważ znakomicie sprawdza się do czyszczenia. Pokażę Wam, jak zrobić takie mydło w domu.

Jeśli macie już za sobą doświadczenia z mydłem sodowym, możecie się zdziwić, bo mydło potasowe robi się nieco inaczej niż twarde sodowe kostki. Stosuję metodę na ciepło, która pozwala na otrzymanie gotowego mydła w kilka godzin, a nie – jak to mamy z twardym mydłem robionym na zimno – w przeciągu miesiąca. W dodatku to prawdziwe szare mydło (moje jest raczej bursztynowe) jest miękkie. Jak to powiedziały moje dzieci, wygląda jak dżem brzoskwiniowy.

Nazwa szare mydło pochodzi od tradycji robienia tego mydła bez żadnych dodatków, zapachów, barwników. Dziś szarym mydłem nazywa się również niektóre sodowe, co wprowadza w błąd. To, które Wam pokażę, jest prawdziwie potasowe, wegańskie, wyłącznie z olejów roślinnych. Ma to dla mnie znaczenie: nie widzę potrzeby używania tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, skoro roślinne tak dobrze je zastępują. Nie używam też oleju palmowego, a olej kokosowy kupuję certyfikowany organiczny.

Olej kokosowy z certyfikatem
Olej kokosowy z certyfikatem

Dlaczego warto używać szarego mydła?

Dzięki swojej postaci bardzo dobrze sprawdzi się jako naturalny i bezpieczny detergent, może być także bazą dla kosmetyków. Poniższy przepis jest zupełnie uniwersalny i uzyskacie z niego mydło do różnego przeznaczenia. Ważne jednak, aby pamiętać: w postaci czystej pasty mydło to jest mydłem gospodarczym. Przetłuszczenie 0% (czyli brak niezmydlonych kwasów tłuszczowych, które działałyby pielęgnacyjnie) daje gwarancję, że mydło takie nie będzie zostawiało osadu znanego z mydeł sodowych.

Przygotowuję właśnie listę kosmetyków i detergentów, które otrzymamy na bazie tego mydła. Śledźcie blog!

Przepis na proste mydło potasowe

To mydło zawiera tylko dwa rodzaje tłuszczów, wodę i wodorotlenek potasu. Wszystkie dodatki, takie jak zapach, można dodawać już do gotowej pasty.

KOH, czyli wodorotlenek potasu, kupimy w postaci pokruszonych płatków
KOH, czyli wodorotlenek potasu, kupimy w postaci pokruszonych płatków

Uwaga, każde mydło, czy to sodowe, czy potasowe, robimy w ubraniach, których nie szkoda nam tak bardzo. Dodatkowo mydlimy bez obecności dzieci i zwierząt!

Składniki:

  • 600 g oliwy z oliwek pomace (z wytłoczyn),
  • 200 g oleju kokosowego,
  • 240 g wody,
  • 165 g KOH.
Przepis na mydło potasowe
Przepis na mydło potasowe

Jak zrobiłam mydło potasowe?

  1. Wszystkie oleje odważyłam na wadze kuchennej i wlałam do emaliowanego garnka. Postawiłam na kuchence (na płytce) i podgrzewałam, mierząc temperaturę. Nie powinna była przekroczyć 60°C.
  2. Do litrowego słoika wlałam odmierzoną wodę destylowaną, a następnie założyłam rękawice ochronne i okulary ochronne. Przy otwartych drzwiach balkonowych wsypałam wodorotlenek potasu do wody i zamieszałam drewnianą łyżką. Reakcja KOH z wodą sprawiła, że powstał gorący ług. Słoik stał w misce z wodą, która chłodziła jego zawartość.
  3. Kiedy ług trochę wystygł (50°C), a oleje też miały około 50°C, przelałam ostrożnie ług do olejów które znowu stanęły na kuchence (na płytce) i zaczęłam blendowanie.
  4. Mydło potasowe, jeśli jest podgrzewane, pracuje intensywnie przez 2-3 h. Należy go pilnować, co jakiś czas włączyć blender, żeby  przyspieszyć proces zmydlania. Trzeba też pilnować temperatury – zdarzyło mi się, że zbyt podgrzane mydło wykipiało mi na kuchenkę.
  5. Mydło potasowe wygląda mniej atrakcyjnie niż sodowe. Najpierw trochę zgęstnieje, potem się rozdzieli (będzie to wyglądało jak zwarzony ser w zawiesinie), aby na końcu sklarować się w piękną masę.
  6. Co jakiś czas możemy sprawdzać pH mydła. Początkowo masa będzie mocno zasadowa, 14 pH. Powinna spaść do 10 pH, a potem – jeśli chcemy – możemy odstawić mydło, żeby pracowało sobie już samo, lub podgrzewamy je dalej, aby uzyskać 8 pH lub mniej.
  7. Odstawiłam mydło w spokojne miejsce, aby przez 2 dni jeszcze sobie pracowało. Posprzątałam wszystko: narzędzia i pojemniki mające styczność z ługiem najpierw polałam octem. Potem umyłam wszystko płynem do mycia naczyń.
  8. Po dwóch dniach, kiedy pH jeszcze bardziej opadło, mydło przełożyłam do słoików.
Tak wygląda czyste mydło potasowe
Tak wygląda czyste mydło potasowe

Używacie już mydła potasowego? Jeśli tak, to do sprzątania czy do kosmetyków? Napiszcie w komentarzach!

Wpis powstał we współpracy z Better Land i zawiera linki afiliacyjne. Z kodem rabatowym ORGANICZNI na zakupy w >> Drogerii Ekologicznej Better Land uzyskacie 5% zniżki.

Opublikowano wekosprzątanie, kosmetyki i pielęgnacja, przepisy, środki czystości

Podobne wpisy

40 komentarzy

  1. Edna

    Zamierzam zrobić mydło potasowe, już zamówiłam KOH. Jak na razie mam znikome doświadczenie z mydleniem, zrobiłam jedną partię mydła sodowego i ku mojemu zdziwieniu okazało się to łatwe, mydło działa prawidłowo. Ale nie próbowałam jeszcze metody na gorąco, to będzie wyzwanie. Planuję użyć piekarnika ustawionego na najniższą temperaturę, bo nie chce mi się stać przy garze i mieszać.

    Widzę, że ustawiłaś przetłuszczenie na 0%, czemu tak? Rozumiem, że do mydła w płynie olej można dodać potem, ale moja waga nie jest za dokładna (i ja też nie), więc dam chociaż 1% na wszelki wypadek, chyba że jest jakiś powód żeby nie. Jeszcze muszę poczytać o tym.

  2. Andy

    To mydło to stearynian potasu, produkowany przemysłowo jako mydło malarskie. Tyle, że surowcem jest odpadowy tłuszcz z przemysłu mięsnego i prawdopodobnie domieszki i zanieczyszczenia sprawiają, że jest brunatnoszare. Widocznie wersja z czystych tłuszczów roślinnych jest wolna od tych domieszek, stąd zupełnie inny wygląd. Ja sam nigdy nie próbowałem robić mydła. Być może to blokada psychiczna pochodząca z okupacyjnych wspomnień moich dziadków i rodziców. Po lekturze Waszych opisów – kto wie…

    • Aga Ł

      Spróbuj koniecznie. Od okupacji minęło kilkadziesiąt lat. Jeśli jesteś na Facebooku, znajdź grupę „Mydło na warsztat” albo „Piana mydlana”. Zdziwisz się, co można zrobić i na ile sposobów kombinować. Z dobrych blogów o tematyce ściśle mydlarskie polecam blog Ukręcone. Kopalnia wiedzy i kurs od podstaw.

  3. Inka

    Wybacz pytanie laika chemicznego, ale czy takie mydło nadaje się również dla alergika do zwykłego mycia rąk?

  4. Ewa

    Ja się tak przełamałam i nie wyobrażam sobie już kupować. Gospodarczo robię kokosowe w płynie z bloga Magdy całkiem lubiącej chwasty. Z niego robię pastę piorącą, płyn do naczyń, płyn do szyb. A kosmetycznie zainspirowała mnie Inez swoją mydlaną tęczą. Robię kokos, rycynowe, oliwne, migdałowe, rzepakowe i laurowe. Komponuje sobie z tego zależnie od potrzeby, co mi się podoba. Mają one 2% przetłuszczenia. Co do laurowego, podobno ma super hiper właściwości. Czuć jakby się człowiek mył zgęstniałym rosołem:D ale jest pianka, nawilżenie, nie ma się do czego przyczepić. Powodzenia w dalszych eksperymentach

  5. kasia

    A czy aby wzbogacić to mydło olejem należy tylko domieszać? Czy blenderem, czy na ciepło?I czy takie wzbogacone trzeba przechowywać w lodówce?

    • joanna

      Jeśli chcesz zrobić mydło w płynie, rozcieńcz 1 miarkę mydła z dwiema miarkami wody i podgrzej – możesz dodać wtedy trochę oleju, ale nie za dużo, zaczęłabym od 1/10 miarki. Gdyby płyn nie był jednolity, możesz też dodać trochę gliceryny.

  6. Robert Kucharski

    Takie właśnie mydło potasowe, prawdziwe szare , produkuje Mydlarnia ,, Powrót do Natury” w Głowaczowie .

    • PS.

      Nie takie, niestety ale mydlarnia „Powrót do natury” dodaje glicerynę, która nie nadaje się do prania bo rozluźnia włókna tkanin ( i szybciej się niszczą) a dla skóry też nie jest dobra bo powoduje jej większą przepuszczalność ( nie pamiętam jak nazywa się ta cecha gliceryny).
      No ale dodawanie gliceryny producentom się opłaca, bo wtedy mydło jest bardziej „mokre” więc więcej waży, tak więc większy zarobek.
      PS. ostatnio pisze o…Ciepło – zimnoMy Profile

      • joanna

        Gliceryna jest w każdym mydle naturalnym jako efekt uboczny zmydlania :) Choć oczywiście nie w tak dużej ilości jak w mydłach, gdzie tę glicerynę się dodaje.

  7. Kasia

    Witam! Czy można zrobić mydło, najlepiej potasowe, z samego masła shea? Tzn. bez dodawania innych tłuszczy… Jeśli tak, to poproszę o proporcje! Nigdy nie robiłam mydła, naczytałam się trochę, ale sama boję się układać proporcje… A mam dużo shea na zbyciu… ;-) Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki! Pozdrawiam, Kasia
    PS Mydło potasowe potrzebne jest mi głównie do celów ogrodniczych, więc nie musi być piękne, pachnące, ani odżywcze

    • joanna

      Oczywiście, mydło można zrobić z dowolnego tłuszczu, ale masło shea jednak lepsze będzie w mydle sodowym. Ze względu na swoją szlachetność byłoby naprawdę wspaniałym składnikiem takiego mydła do pielęgnacji ciała. Mydło potasowe lepiej robić z miękkich i tanich olejów, na przykład rzepaku czy słonecznika, z jakimś dodatkiem kokosa, żeby trochę się pieniło. Polecam kalkulator http://soapcalc.net/calc/SoapCalcWP.asp, gdzie możemy łatwo ustawić wszystkie parametry (mydło gospodarcze powinno mieć przetłuszczenie 0%).

      • Kasia

        Ok. Dziękuję za odpowiedź! Kalkulatora użyłam na próbę ze 100% shea i podało mi proporcje, ale ten parametr pokazujący szybkość zmydlania czy jakość tak, był niższy, niż norma i pomyślałam, że może być ciężko… Ok. To shea pójdzie do sodowego w takim razie :-) Jeszcze tylko nie do końca rozumiem to ustawianie wody – bo gdzieś wyczytałam, że 28% jest spoko, gdzieś indziej, że może być nawet dwa razy mniej, niż zasady, a znów w innym miejscu, że można wcale wody nie dawać i wrzucić wszystko do jednego gara w sensie tłuszcze, zasadę i podgrzewać bez wody… Jak najbezpieczniej będzie na pierwszy mój raz? Ile wody? I brać procentowo do wodorotlenku, ilościowo do całości, czy jeszcze inaczej?

        • joanna

          Wodę można ustawić na 30%, to taki bezpieczny poziom na początek. Potem można się bawić jej ilością :) Wszystko ustawiasz w kalkulatorze, on Ci obliczy dokładnie, ile gramów czego.

  8. PIORKOWSKI

    Dzień dobry! Prosiłbym jeśli to możliwe o podanie składu procentowego wodorotlenku potasu.– 165g. KOH 90% ? czy 99,5% ? czy 100% ? a może mniej niż 90%?
    pozdrawiam.

  9. Ola

    Dzień dobry :) Jeśli zrobię z tego mydła mydło w płynie oraz dodam olejki zapachowe to jak długo mydło postoi? Czy trzeba go jakoś zakonserwować?

  10. Ewa Maria

    Witam, ostatnio zainteresowałam sie naturalnymi środkami do czyszczenia domu, prania itd. odszukałam was i macie super przepisy na takie środki które ja własnie chce wprowadzić do mojego zdrowego użytku, jeżeli pozwolicie skopiuje wasze niesamowite przepisy. Dziękuję i pozdrawiam. Ewa

  11. Asia

    Co zrobic zeby mydlo potasowe bylo twardsze (bylo podobne „konsystencja” do sodowego)? Jak wtedy dodawac oleje zeby zwiekszyc przetluszczenie i wzbogacic skład aby mydlo mialo wlasciwosci pielęgnujace?

    • joanna

      Można popróbować z twardymi olejami (np. kokosowymi). Napisz mi, do czego potrzebne Ci twarde mydło, bo to właśnie jest zaleta potasowego, że jest miękkie.

  12. Jola

    Dzisiaj zrobiłam mydło wg tego przepisu. W mydełka sodowe do mycia bawię się już trochę i zawsze stoi kolejka chętnych, chociaż po kawałeczek. Z tego też powodu wcale mnie to tanio nie wychodzi :))) , bo nie biorę pieniędzy.
    Dzięki za przepis, bo nie chciało mi się wrzucać do kalkulatora. Następne pokombinuję sama.

  13. Andrzej

    Chciałbym zrobić szare mydło z innych miekkich olei, ale proszę mi powiedzieć gdzie mogę pobrać kalkulator mydlany

  14. Bożena

    W miniony wtorek (20 czer-) wg zamieszczonego powyższej opisu zrobiłam dla siebie mydło potasowe.
    Ponieważ robiłam je w plenerze, więc nie przyśpieszyłam zmydlania z wykorzystaniem blendera. „Warowałam” przy kuchence gazowej i garnku dotąd aż uzyskałam gęstą pastę koloru szarawego.
    Po powrocie do domu garnek „z niby mydłem” jeszcze podgrzałam w kąpieli wodnej.
    Czy kolor mydła potasowego -jak na zdjęciu pod opisem wykonania mydła- to typowy kolor po 2 dniach od zrobienia do przełożenia do słoików? Moje po 3 dobach kolorystycznie nie zmieniło się.
    Jutro je przełożę do słoiczków na min. 8 tygodni.
    KOH mam jeszcze na 4x :)))

    • joanna

      Najlepiej, gdybyś wzięła papierki lakmusowe i sprawdziła pH. Kolor zależy od różnych czynników, zazwyczaj żelowanie (czyli proces na gorąco) zmienia go, ale nie zawsze tak być musi. Mam mydło potasowe sprzed lat, które zrobiło się zupełnie bursztynowe.
      Trzymam kciuki za mydło :)

  15. Bożena

    W plenerze miałam wszystko, co było zalecane, w tym opakowanie papierków lakmusowych i w małym słoiczku wodę do ich zamaczania. :)
    pH mam 8-9.
    Kolor niedojrzałego mydła, które sobie wyprodukowałam w niczym mi nie przeszkadza :), chociaż kolor bursztynowy bardziej mi się podoba. :)) Wobec tego muszę się oswoić z tym, że będę robiła tylko „zdrowe dla mojej skóry brzydko wyglądające” mydła. :))
    Dziękuję.

  16. Anuleńka

    Tak sobie analizuję przepis i wydaje mi się że korzystając z soapcalc zaznaczyłaś KOH ale już 90% KOH nie. W tej sytuacji dajesz 165 g KOH i sądzisz że masz zerowe przetłuszczenie. Wydaje mi się że na rynku nie jest dostępny KOH 100 % czysty, ten CZDA ma min. 90%. O ile się orientuję to w soapcalc należy wybierając opcję KOH należy też zaznaczyć 90% KOH, wówczas aby uzyskać przetłuszczenie 0% należy użyć 183,78 g KOh.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge

Na tej stronie używamy plików cookies i podobnych funkcji do przetwarzania informacji o urządzeniach końcowych i danych osobowych. Przetwarzanie jest wykorzystywane do celów takich jak integracja treści, usług zewnętrznych i elementów stron trzecich, analiza/pomiary statystyczne oraz integracja mediów społecznościowych. Więcej
Ustawienia cookies
Zaakceptuj
Odrzuć
Polityka prywatności i cookies
Polityka prywatności i cookies
Nazwa Aktywne

>>Przejdź do Polityki cookies

 

Polityka prywatności danych osobowych dotycząca Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

§1 Tożsamość administratora danych

1. Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu online prowadzonego pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Dane przetwarzane są zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa; tj. Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO), ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych, a także ustawą z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. 3. Poniższa Polityka Prywatności obejmuje zasady przetwarzania danych Użytkowników Strony, a także osób zawierających umowy z Administratorem danych, w tym związanych z realizacją Zamówienia w Sklepie internetowym, a także danych gromadzonych poprzez kontakt z Administratorem danych (adres e-mail lub telefonicznie) lub korespondencję tradycyjną, jak i osób, które lubią i/lub obserwują fanpage Administratora w mediach społecznościowych, jeśli prowadzi.

§2 Stosowane definicje

1. W niniejszej polityce stosuje się następujące definicje: a) Sklep – serwis internetowy dostępny pod adresem www.baranowscy.eu/wordpress/sklep za pośrednictwem którego Użytkownik może: przeglądać jego zawartość, składać zamówienia na produkty i towary, zamówić informacje handlowe i marketingowe, wykupić wejściówkę na warsztaty. b) Administrator danych osobowych – podmiot, który decyduje o celu i środkach przetwarzania danych, w niniejszej polityce rozumie się przez to: Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842. c) Użytkownik – osoba fizyczna, której dane dotyczą i która korzysta z usług dostępnych w Serwisie/Sklepie. d) Dane osobowe – wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe. e) Blog/Serwis – strona internetowa Organiczni.eu znajdująca się pod adresem baranowscy.eu/wordpress/, której Sklep internetowy jest częścią, za pomocą którego Użytkownik może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. f) Cookies – małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony.

§3 Cele przetwarzania danych

1. Administrator Danych Osobowych przetwarza dane osobowe wyłącznie, gdy jest to dopuszczone aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, w tym w celu: a) przygotowania i realizacji zawartej umowy sprzedaży, w tym zawarcia umowy na odległość za pośrednictwem sklepu internetowego, której osoba jest stroną, a także realizacji uprawnień z niej wynikających, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, b) udokumentowania realizacji umów, w tym wystawienia rachunku lub faktury dla osoby fizycznej, prowadzenia dokumentacji księgowej i podatkowej, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c) RODO, tj. w celu wykonania obowiązków prawnych ciążących na Administratorze danych osobowych, na podstawie art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, c) podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, w tym udzielenia odpowiedzi na pytania zadane poprzez środki komunikacji elektronicznej lub w celu obsługi korespondencji tradycyjnej, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, d) wysyłania zamówionych informacji marketingowych drogą elektroniczną (newsletter) na podany przez Użytkownika adres e-mail w tym celu, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, e) rejestracji i założenia Konta w Sklepie, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, f) marketingu własnych produktów i usług Administratora danych drogą tradycyjną, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) RODO, tj. w celu realizacji prawnie uzasadnionych interesów administratora danych lub osoby, której dane dotyczą, g) w celu wysłania maila z prośbą o ocenę Sklepu i/lub Towaru/Produktu odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO, a przetwarzanie to odbywa się w usprawiedliwionym celu administratora danych (Sprzedawcy), którym jest doskonalenie oferty i/lub Towaru/Produktu i/lub Sklepu poprzez gromadzenie rzetelnych opinii o nich przez właściciela Sklepu, h) dochodzenia praw i roszczeń przez Administratora danych lub osobę, której dane dotyczą, na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO i odbywa się w prawnie usprawiedliwionym celu. 3. Podanie danych osobowych jest niezbędne w celu realizacji umowy zawartej na odległość, w tym wysyłki towaru lub udostępnienia produktu cyfrowego i wystawienia dokumentu księgowego, dochodzenia roszczeń, a także udzielenia odpowiedzi na pytania. Podanie danych osobowych w pozostałym zakresie jest dobrowolne. 4. Brak podania wymaganych danych uniemożliwia realizację umowy zawartej na odległość, wystawienie rachunku lub faktury lub podjęcie kontaktu na żądanie osoby, której dane dotyczą.

§4 Sposoby pozyskiwania danych

1. Dane osobowe Użytkownika gromadzone są bezpośrednio od osób, których dane dotyczą, tj. poprzez: a) wypełnienie formularza zapisu na newsletter, b) wypełnienie formularza zamówienia w sklepie-online, c) rejestracja konta w Serwisie, d) podanie danych do przygotowania i zawarcia umowy, e) bezpośredni kontakt z administratorem danych za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie lub w formie tradycyjnej w miejscu prowadzenia działalności, f) napisanie komentarza pod wpisem/wpisach na Blogu.

§5 Zakres przetwarzanych danych

1. Zakres przetwarzanych danych osobowych został ograniczony do minimum niezbędnego do świadczenia usług w zakresie: a) złożenia zapytania za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie: adres e-mail numer telefonu, adres poczty elektronicznej, imię, ewentualne inne dane podane dobrowolnie przez osobę, której dane dotyczą, b) dokonania zapisu na newsletter: imię, adres e-mail, c) złożenia zamówienia w sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, adres dostawy, ewentualnie adres punktu odbioru, d) rejestracji konta w Serwisie lub sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, hasło, login, e) wystawienia rachunku lub faktury: imię i nazwisko lub nazwa podmiotu, adres siedziby, NIP, f) umieszczenia komentarza/y pod wpisem/ami na blogu:  dane widoczne w formularzu komentowania, adres IP odwiedzającego oraz podpis jego przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Zanonimizowany ciąg znaków stworzony na podstawie wpisanego adresu email (tak zwany hash) może zostać przesłany do usługi Gravatar w celu sprawdzenia, czy użytkownik z niej korzysta. Polityka prywatności usługi Gravatar jest dostępna tutaj: <a href="https://automattic.com/privacy/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">https://automattic.com/privacy/</a>.

§6 Okres przetwarzania danych

1. Okres przetwarzania danych jest uzależniony od celu, dla którego dane zostały zebrane i wynosi w celu: a) zawarcia i realizacja umowy sprzedaży, w tym sprzedaży na odległość - przez okres niezbędny do udokumentowania wykonanej umowy, w tym wystawienia rachunku lub faktury - 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, na podstawie art. 112 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w związku z art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, b) w celu wysyłania informacji handlowych drogą elektroniczną (newsletter) i/lub założenia Konta w Sklepie/wysyłania zapytania o opinię przez zewnętrzne serwisy badania satysfakcji - do czasu odwołania zgody, bez wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej odwołaniem, c) przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane drogą elektroniczną lub telefoniczną, ale nie dłużej niż przez 6 miesięcy, o ile osoba nie zdecyduje się zawrzeć umowy z Administratorem danych osobowych, d) w celu dochodzenia roszczeń, na podstawie ustawy z art. 118 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

§7 Odbiorcy danych

1. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać powierzone innym podmiotom w celu wykonania usług na zlecenie administratora danych, w szczególności podmiotom w zakresie: a) hostingu strony www, b) serwisu i utrzymania systemów informatycznych, w których dane są przetwarzane, w tym w celu automatyzacji newslettera, wystawiania faktur, obsługi zamówień, etc. c) prowadzenia obsługi księgowej, d) prowadzenia obsługi biurowej, e) brokera usług kurierskich, f) droppshippingu i obsługi logistycznej zamówień. 2. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać także udostępnione podmiotom wspierającym administratora danych, w tym podmiotom realizującym usługi kurierskie i pocztowe, obsługę płatności online. 3. Obsługa Serwisu i Bloga odbywa się z użyciem konta e-mail prowadzonego przez Google. Szczegółowe informacje na temat polityki prywatności Google znajdują się tutaj. 4. Zapisanie się do newslettera oznacza, że dane (w szczególności: imię, adres email, adres IP, lokalizacja) będą przetwarzane przez MailerLite (UAB “MailerLite”, J. Basanavičiaus 15, LT-03108 Vilnius, Lithuania); Polityka prywatności MailerLite. 5. Dane osobowe mogą być przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku z korzystaniem przez Administratora z rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§8 Fanpage Administratora danych w mediach społecznościowych

1. Administrator danych jest także jednocześnie współadministratorem danych jego obserwatorów w mediach społecznościowych - szczególnie osób, które korzystają ze środków komunikacji elektronicznej na fanpage’u - Facebook - „@Organiczni.eu” i Instagram pod nazwą konta „@organiczni_eu”, prowadzonych przez Administratora danych w tych serwisach społecznościowych. 2. W pozostałym zakresie administratorem danych Użytkowników tych serwisów społecznościowych jest Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc., z siedzibą przy 1 Hacker Way, Menlo Park, CA 94025, USA), a przetwarzanie tych danych odbywa się na zasadach opisanych w regulaminach i politykach prywatności użytkowników tych serwisów, w tym na: https://www.facebook.com/privacy 3. Dane osobowe Użytkownika, który lubi i/lub obserwuje fanpage Administratora w mediach społecznościowych będą przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku ze stosowaniem rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. 4. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§9 Prawa osób, których dane dotyczą

1. Osobom, których dane dotyczą przysługuje prawo: a) dostępu do treści danych osobowych, w tym otrzymania bezpłatnie pierwszej kopii treści danych osobowych, b) do poprawiania danych, c) do usunięcia danych, o ile nie obowiązują inne przepisy prawa, które zobowiązują administratora danych do archiwizacji danych przez określony czas, d) prawo do przenoszenia danych, o ile podstawą przetwarzania danych jest umowa lub zgoda osoby, której dane dotyczą, a przetwarzanie danych odbywa się w sposób automatyczny, e) do odwołania zgody na przetwarzanie danych osobowych - jeśli podstawą tego przetwarzania była zgoda osoby, której dane dotyczą. Odwołanie zgody nie ma wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej wycofaniem, f) do wniesienia sprzeciwu na przetwarzanie danych – z przyczyn związanych ze szczególną sytuacją wobec przetwarzania dotyczących danych osobowych opartego na art. 6 ust. 1 lit. e) lub f) RODO, a także prawo do ograniczenia przetwarzania, g) prawo do niepodlegania automatycznemu profilowaniu, jeśli administrator danych podejmowałby decyzje opierające się wyłącznie na automatycznym profilowaniu i niosące ze sobą skutki prawne dla osoby, której dane dotyczą lub podobnie na nią wpływały, h) prawo do kontroli przetwarzania danych i informacji na temat tego, kto jest administratorem danych, a także uzyskania informacji o celu, zakresie i sposobie przetwarzania danych, treści tych danych, źródle danych, a także sposobie udostępniania, w tym o odbiorcach lub kategoriach odbiorców danych, 2. W celu realizacji prawa do informacji, dostępu do treści danych, ich poprawiania, a także innych praw, można skontaktować się z Administratorem danych. 3. Osoba, której dane dotyczą ma także prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), jeśli przetwarzanie danych narusza przepisy Ogólnego rozporządzania o ochronie danych osobowych (RODO). Skarga może zostać wniesiona w formie elektronicznej lub tradycyjnej na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.

§10 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej polityki prywatności, w szczególności gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności osób, których dane dotyczą, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do niniejszej Polityki Prywatności, które będą obowiązywały w ciągu 14 dni od ich opublikowania na stronie Serwisu/Sklepu.  

Polityka cookies Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

 

§1 Postanowienia ogólne

1. Właścicielem Sklepu/Strony i Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest firma Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Zasady przetwarzania danych osobowych zostały udostępnione w Polityce Prywatności RODO, dostępnej pod adresem: https://baranowscy.eu/wordpress/cookie-policy/ 3. Strona i/lub Sklep używa plików cookies, aby dostarczać usługi i funkcje dostosowane do preferencji i potrzeb Użytkowników strony, w szczególności pliki cookies pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb.

§2 Stosowane definicje

1. Cookies - małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony. 2. Użytkownik - osoba, która dobrowolnie korzysta z usług i treści dostępnych w Serwisie i Sklepie, tj. przegląda strony Serwisu i Sklepu, składa zamówienie w Sklepie, rejestruje się, zapisuje się na bezpłatny newsletter lub kontaktuje się z właścicielem Sklepu poprzez formularz kontaktowy. 3. Sklep – sklep internetowy dostępny pod adresem baranowscy.eu/wordpress/sklep, za pośrednictwem, którego Kupujący może dokonywać zakupów określonych Towarów i Produktów. 4. Serwis - serwis dostępny pod adresem Organiczni.eu / baranowscy.eu/wordpress/, za pomocą którego Kupujący może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. 5. Dane osobowe - wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe.

§3 Cele cookies

1. Pliki cookies mogą mieć charakter tymczasowy, tj. są usuwane z chwilą zamknięcia przeglądarki, lub trwały. 2. Stałe pliki cookies są przechowywane także po zakończeniu korzystania ze stron Serwisu i służą do przechowywania informacji takich jak hasło czy login, co przyspiesza i ułatwia korzystanie ze stron, a także umożliwia zapamiętanie wybranych przez Użytkownika ustawień. 3. Serwis wykorzystuje pliki cookies w następujących celach: a) dostosowania zawartości stron Serwisu do indywidualnych preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych (wyświetlanie dostosowane do potrzeb - cookies funkcjonalne), b) dokonania analiz i statystyk, które dostarczą informacji, w jaki sposób Użytkownik Serwisu korzysta ze stron, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości, c) marketingowych i/lub remarketingowych, w tym kierowania dedykowanych treści, w szczególności do Użytkowników, którzy odwiedzili stronę internetową lub Fanpage Administratora danych osobowych na portalu społecznościowym Facebook i/lub Instagram. 4. Dane zawarte w cookies będą archiwizowane i wykorzystywane w celach analizy statystycznej i oceny globalnego ruchu użytkowników Serwisu. 5. Dane zawarte w cookies nie są łączone z przekazanymi przez Użytkownika danymi osobowymi podczas zawarcia umowy lub kontaktu z Administratorem danych.

§4 Narzędzia związane z gromadzeniem cookies lub udostępnianiem cookies

W celu analizy ruchu na stronie Serwisu, źródła ruchu, jak i optymalizacji działań marketingowych zainstalowano na stronie: 1. Google Analytics - narzędzie dostarczane przez Google LLC. 1600 Amphitheatre Parkway Mountain View, CA 94043, USA, co pozwala na analizę ruchu Użytkownika na stronie Serwisu i jego podstronach (kraj/miasto, liczba odwiedzin, przeglądane strony, czas odwiedzin, etc.). Główny plik cookie używany przez Google Analytics, „_ga", umożliwia usłudze rozróżnianie poszczególnych Użytkowników i działa przez 2 lata. Każdy plik „_ga” jest unikalny dla konkretnej usługi, więc nie można go użyć do śledzenia użytkownika lub przeglądarki w innych, niepowiązanych witrynach. Ustawienia prywatności w usługach Google mogą zostać zmienione przez Użytkownika, więcej informacji na: https://policies.google.com/privacy W celu stałego zablokowania cookies gromadzonych przez Google Analytics, Użytkownik może skorzystać z dodatku do przeglądarki opracowanego i dostarczanego przez Google LLC na stronie: https://tools.google.com/dlpage/gaoptout 2. Piksel Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc,), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia pomiar, optymalizację i tworzenie niestandardowych grup odbiorców, pozwala na zbieranie informacji na temat korzystania przez Użytkownika ze strony Serwisu i kierowanie do niego dedykowanych treści w serwisie społecznościowym Facebook. W celu kontroli ustawień prywatności w tym serwisie społecznościowym Użytkownik może dokonać w dowolnym momencie zmiany swoich preferencji i ustawień. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ Piksel Facebooka pozwala na tworzenie niestandardowych grup odbiorców i/lub podobnych grup odbiorców do osób, które wchodziły już w interakcję z Serwisem lub materiałami Administratora danych udostępnionymi na portalach społecznościowych Facebook i/lub Instagram, prowadzonych przez Administratora danych, przy czym retencja danych dostarczanych przez piksel Facebooka w szczególności wynosi odpowiednio: a) witryna internetowa (Serwis) - maksymalnie 180 dni od interakcji z witryną, b) fanpage na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z kontem, c) film udostępniony na fanpage’ u Administratora na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem, d) wydarzenia organizowane lub współorganizowane przez Administratora na fanpage’u na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem. 3. Messenger Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia kontaktowanie się Użytkownika z właścicielem Serwisu poprzez Messenger w serwisie społecznościowym Facebook/Instagram. Korzystanie z czatu Facebooka na stronie Serwisu jest dobrowolne. Użytkownik może prowadzić rozmowę jako gość lub zalogować się na swoje konto w tym serwisie. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ 4. Wtyczkę/Widget Facebooka/Instagrama - narzędzie umożliwiające bezpośrednie przejście Użytkownika na Fanpage Administratora danych, prowadzony na stronie portalu społecznościowego Facebook/Instagram, prowadzonego na portalu dostarczanym przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia. Po przejściu do serwisu społecznościowego Facebook i Instagram Użytkownicy podlegają dodatkowo zasadom ochrony prywatności, opisanym w tym serwisie, w szczególności na stronie: https://www.facebook.com/privacy/ 5. Przetwarzanie danych zawartych w cookies przez dostawców, których siedziby i/lub serwery są zlokalizowane w państwach trzecich będzie się wiązać z przekazaniem danych zawartych w cookies poza Europejski Obszar Gospodarczy (EOG). Przekazanie danych zawartych w cookies, w szczególności adres IP użytkownika odbywa się na podstawie decyzji Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich zawartych w ramach regulaminów usług realizowany pomiędzy Administratorem danych, a dostawcą rozwiązania.

§5 Akceptacja lub zmiana ustawień cookies

1. Użytkownik po wejściu na stronę Sklepu/Serwisu może zaakceptować stosowanie cookies w powyższych celach, odrzucić je lub wyrazić zgodę tylko na wybrane pliki cookies. 2. Użytkownik może w każdej chwili także skasować i/lub wyłączyć cookies w przeglądarce internetowej, z której korzysta podczas przeglądania Serwisu/Sklepu. 3. Skasowanie lub wyłączenie plików cookies może spowodować trudności lub ograniczoną funkcjonalność niektórych części Serwisu (dotyczy cookies funkcjonalnych). Niektóre pliki cookies mogą być bowiem niezbędne do prawidłowego działania stron Serwisu i wyświetlenia treści na danym rodzaju urządzenia. 4. W celu zarządzania cookies Użytkownik może skorzystać także z funkcji dostępnych w przeglądarce, z której aktualnie korzysta. Instrukcje zarządzania cookies dostępne są na stronach dostawców przeglądarek internetowych, w szczególności:
  1. Google Chrome - instrukcja
  2. Mozilla Firefox - instrukcja
  3. Apple Safari - instrukcja
  4. Microsoft Edge - instrukcja

§6 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej Polityki cookies, w szczególności w sytuacji, gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności Użytkowników, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do powyższego zapisu, które będą obowiązywać po 14 dniach od dnia ich publikacji na stronach Serwisu.    

Załącznik: dodatkowe informacje od WordPress

Ciasteczka Jeśli zostawisz na naszej witrynie komentarz, będziesz mógł/mogła wybrać opcję zapisu twojej nazwy, adresu email i adresu strony internetowej w ciasteczkach, dzięki którym podczas pisania kolejnych komentarzy powyższe informacje będą już dogodnie uzupełnione. Te ciasteczka wygasają po roku. Jeśli masz konto i zalogujesz się na tej witrynie, utworzymy tymczasowe ciasteczko na potrzeby sprawdzenia, czy twoja przeglądarka akceptuje ciasteczka. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych i zostanie wyrzucone kiedy zamkniesz przeglądarkę. Podczas logowania tworzymy dodatkowo kilka ciasteczek potrzebnych do zapisu twoich informacji logowania oraz wybranych opcji ekranu. Ciasteczka logowania wygasają po dwóch dniach, a opcji ekranu po roku. Jeśli zaznaczysz opcję „Pamiętaj mnie”, logowanie wygaśnie po dwóch tygodniach. Jeśli wylogujesz się ze swojego konta, ciasteczka logowania zostaną usunięte. Jeśli zmodyfikujesz albo opublikujesz artykuł, w twojej przeglądarce zostanie zapisane dodatkowe ciasteczko. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych, wskazując po prostu na identyfikator przed chwilą edytowanego artykułu. Wygasa ono po 1 dniu. Osadzone treści z innych witryn Artykuły na tej witrynie mogą zawierać osadzone treści (np. filmy, obrazki, artykuły itp.). Osadzone treści z innych witryn zachowują się analogicznie do tego, jakby użytkownik odwiedził bezpośrednio konkretną witrynę. Te witryny mogą zbierać informację o tobie, używać ciasteczek, dołączać dodatkowe, zewnętrzne systemy śledzenia i monitorować twoje interakcje z osadzonym materiałem, włączając w to śledzenie twoich interakcji z osadzonym materiałem jeśli posiadasz konto i jesteś zalogowany w tamtej witrynie. Jeśli korzystasz z naszej strony, wyrażasz zgodę na to, że strona (platforma WordPress) oraz niektóre firmy zewnętrzne wykorzystują pliki cookies. Są to:
Save settings
Ustawienia cookies