Ekologiczne golenie – i dla panów, i dla pań

Czytaliście kiedyś listę składników pianki do golenia? Na pojemniku jednej z najpopularniejszych jest m.in. napisane: 5,1% masowych zawartości jest łatwopalne. Jestem nawet ciekawa, które (być może wcale nie te najbardziej sztuczne). Od dawna szukałam pomysłu na zastąpienie pianki z pojemnika pod ciśnieniem czymś ekologicznym i równie dobrym.

Ekologiczne golenie – dotyczy to zarówno męskiego zarostu na twarzy, jak i kobiecego (zwykle gdzie indziej) – ma dwa aspekty. Po pierwsze, czego używać jako zmiękczacza włosów, który zapewni poślizg ostrzu, a jednocześnie uchroni skórę przed podrażnieniem? Po drugie – moim zdaniem trudniejsze w realizacji – czym się golić, aby nie zaśmiecać planety plastikowymi maszynkami?

Olga z Eco Krainy poleciła mi mydło Aleppo.

alepp2

Zacznę może od listy składników: sodium oleate, sodium linoleate, sodium laurate (oliwa z oliwek, olej z liści laurowych i soda pozyskiwana z wody morskiej). Duża różnica w stosunku do 26 składników pianki do golenia, z czego kilku bardzo niesympatycznych (np. PEG-23M czy PEG-90M).

Mydło Aleppo jest wyjątkowym, naturalnym kosmetykiem, którego receptura liczy podobno 2 tysiące lat. Nazwa pochodzi od syryjskiej miejscowości Aleppo, gdzie również dziś – w tak trudnym dla Syrii czasie – produkuje się ten wyjątkowy kosmetyk. Kiedy kupiłam mydło i zobaczyłam na opakowaniu napis, że zostało wyprodukowane w Syrii, bardzo się zdziwiłam. Byłam przekonana, że wojna zatrzymała eksport z tego kraju, a jeśli jakieś towary się z niego wydostają, to zarabia na tym niewłaściwa strona.

Szukałam różnych informacji na ten temat, pisałam do polskiego dystrybutora (bezskutecznie), aż dzięki sklepowi Kolebka Natury trafiłam na ten artykuł: http://www.blog.cedrynek.pl/mydlo_z_aleppo. Spytałam też mojego kolegę Macieja Klimiuka, znanego specjalisty językowego krajów Bliskiego Wschodu, który w Syrii był kilka razy i wie, jak tam wygląda życie.

– Uważasz, że kupowanie syryjskich produktów wspiera reżim? – spytałam go, pełna wątpliwości.

– Nie sądzę. A co kupiłaś? – odpowiedział.

– Mydło Aleppo.

– Czyli najlepsze mydło aleppiańskie?

Tak.

– Wspiera pewnie też lokalnych wytwórców. Myślę, że można kupować.

alepp1

Poczułam się więc zupełnie rozgrzeszona i namawiam Was do spróbowania tego mydła. Nie jest drogie, choć kostka kosztuje 25-35 zł – to bardzo wydajny kosmetyk. W porównaniu do pojemnika pianki do golenia (około kilkunastu złotych) na pewno wychodzi taniej.

Sama stosuję mydło Aleppo od kilku tygodni do codziennego golenia (np. pachy). Mydło nie pieni się tak intensywnie jak zwykle mydło w kostce (przynajmniej moje – 25% zawartości oleju laurowego). Zostawia na skórze przyjemną powłokę, taką trochę mażącą się, dzięki temu podczas golenia ostrze maszynki bezpiecznie prześlizguje się po ciele. Mydło ma bardzo mocne działanie nawilżające, po goleniu skóra jest podwójnie gładka: dzięki brakowi włosków i odżywczemu działaniu mydła. Moim zdaniem nie trzeba już dodatkowo nawilżać skóry.

Najważniejsze zalety mydła Aleppo (występującego w różnych wersjach, w zależności od zawartości oleju laurowego: 5%, 25%, 40%…):

  • może być używane do codziennej pielęgnacji (także niemowląt), również zamiast szamponu i pianki do golenia,
  • olej laurowy ma działanie antybakteryjne i antygrzybiczne, łagodzi stany zapalne skóry, w tym AZS i trądzik,
  • oliwa z oliwek wspaniale nawilża skórę,
  • jest pozyskiwane z naturalnych składników, często ekologicznych,
  • jest wyrabiane ręcznie, tradycyjnymi sposobami.

No dobrze, co jednak z tymi maszynkami?

Ostatnio kolega kupił sobie brzytwę (koszt – 300 zł, jego wrażenia – bezcenne). Nie każdy jest taki odważny, żeby golić się samemu gołym ostrzem. Osobom wrażliwym mogę polecić przede wszystkim maszynki z wymiennymi wkładami. Można także poszukać produktów, które zostały wyprodukowane w wyniku recyklingu, np. maszynki Preserve.

Preserve-triple-razor-colors

Amerykańska firma chwali się, że ich produkty powstają w sposób pozwalający (w stosunku do zwykłej produkcji) zaoszczędzić m.in. 54% wody, 77% gazu ziemnego czy 46% energii elektrycznej oraz zredukować emisje gazów cieplarnianych o 64% (więcej tu: http://www.preserveproducts.com/ourprocess/index.html). Maszynki mają wymienne ostrza (które pasują tez do innych maszynek).

preserve_PC8

Myślę, że mało komu zależy na sprzedawaniu produktów, który może starczyć na zawsze – we want you to keep your Triple Razor as long as possible, maybe even forever. Jestem wzruszona!

Może przeczytasz także:

Czy komary są potrzebne?

Zbliża się czas, kiedy będziemy klęli pod nosem, bo znowu mali krwiopijcy (właściwie krwiopijczynie) będą

Loffme: z troską o kobiety. Rozmowa z Asią Majak

Z Asią Majak, twórczynią maki Loffme, mogłabym rozmawiać i rozmawiać. Jej ogromne zaangażowanie i wewnętrzna

Czym charakteryzuje się dobry kosmetyk do opalania?

Przed nami bardzo słoneczne wyjazdy, w tym mój, chłopców i mojej mamy na Sardynię, gdzie

3 thoughts on “Ekologiczne golenie – i dla panów, i dla pań”

  1. Jeszcze jedną alternatywą mogłoby być golenie golarką elektryczną (tak, również dla kobiet). Aczkolwiek nie wnikałam jak dotąd w kwestie tego, z czego są produkowane i czy fair itp., ale na pewno można się tego jakoś dowiedzieć. Plusy są takie, że nie zużywa się mydeł, pianek itp., bo golenie jest na sucho, przy okazji nie podrażnia to w ogóle (przynajmniej u mnie) skóry. Jedno ładowanie wbudowanego akumulatora starcza mi na wiele tygodni golenia (tu zależy od częstotliwości).

    Ale fajnie, że są golarki z recyklingu :-)

  2. Moi drodzy, nie widzę wzmianki na temat klasycznych maszynek na żyletki – takich, jakich używali nasi dziadkowie. Taka maszynka ma same zalety – jest wielorazowa, wymienia się tylko żyletki (które łatwo segregować wrzucając do pojemników na metal). Koszt? Od 30 zł za najtańszy model Wilkinson (z tworzywa sztucznego) po kilkaset za bardziej wypasiony, cały z metalu. Zaletą jest to, że taka droższa maszynka wytrzyma (przy umiarkowanym dbaniu o nią) kilkadziesiąt lat.

  3. a czy wiadomo ostrza od preserve pasują do maszynki gillete venus? nie mogę nigdzie znaleźć informacji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge