Menu Zamknij

Zimowa wyprawa Kowno – Ryga – Tallin – Helsinki – Tartu – Wilno

Psy z naszego zaprzęgu

Nasza zimowa wyprawa to trochę nieoczywisty wybór, ale zdecydowanie trafny. Mam świadomość, że zobaczyliśmy tylko trochę Litwy, Łotwy i Estonii (i Finlandii), ale też że zobaczyliśmy wszystko w nietypowej odsłonie i bez tłumów turystów. 

Uderzający był brak zimy. Liczyłam na to, że Bałtyk zamarznie i będziemy mogli po nim chodzić czy nawet jeździć. Luty to najzimniejszy miesiąc w Estonii, tymczasem niemal nie było zimno (jak na polskie zimowe standardy), a śniegu spadło bardzo mało.

Wyruszyliśmy w trasę z Warszawy, cała wycieczka zajęła nam 9 dni.

Zwiedzaliśmy miasta głównie z zewnątrz, ze względu na naszych nastolatków ograniczałam w całym naszym programie muzea, kościoły itp. A i tak zobaczyliśmy naprawdę bardzo dużo.

Kowno

Miasto znienawidzone przez Mickiewicza wydało nam się bardzo ładne, a zarazem strasznie puste – zwłaszcza wieczorem.

Kolejka linowa Aleksotas działa od 1935 roku
Kolejka linowa Aleksotas działa od 1935 roku

Latem na pewno nadniemeńskie bulwary tętnią życiem, w lutym po zmroku można było spotkać co najwyżej osoby wyprowadzające psy. Przyjechaliśmy w sobotę po południu, zdążyliśmy jeszcze wjechać kolejką na wzgórze Aleksota i pospacerować po mieście.

Widok na Kowno z Aleksoty, za mną Niemen
Widok na Kowno z Aleksoty, za mną Niemen

Po 18:00 wszystko było pozamykane. Przeszliśmy się do ujścia Wilii do Niemna (warto!), obejrzeliśmy ruiny zamku Obiad zjedliśmy w hinduskiej restauracji.

Wilia, jedna z dwóch rzek Kowna
Wilia, jedna z dwóch rzek Kowna

W niedzielę rano poszliśmy zobaczyć miasto za dnia (było tak samo wyludnione), w tym synagogę i galerię zewnętrzną.

Galeria zewnętrzna przy ul. Elizy Orzeszkowej
Galeria zewnętrzna przy ul. Elizy Orzeszkowej

Tuż obok odkryliśmy piekarnię-kawiarnię Bundu, gdzie napiliśmy się kakao.

Ratusz w Kownie, zwany Białym Łabędziem
Ratusz w Kownie, zwany Białym Łabędziem

Przeszliśmy się po starym mieście, na którym nie było turystów ani straganów, co podobno w lecie wygląda zupełnie inaczej. Plac ratuszowy ze słynnym Białym Łabędziem (ratuszem) był akurat w remoncie.

Po Kownie poruszaliśmy się pieszo – nie jest to duże miasto, ale w razie potrzeby ma dobrze rozwiniętą komunikację autobusową.

Koło południa wyjechaliśmy do Rygi.

Co warto zobaczyć w Kownie?

Rzeźba "Nie gap się", autor: Kęstutis Balčiūnas
Rzeźba „Nie gap się”, autor: Kęstutis Balčiūnas

Czego nie zobaczyliśmy?

  • Muzeum diabłów – jakoś nas nieszczególnie zainteresowało
  • Muzeum Mickiewicza w Domu Perkuna (wieszcz nienawidził Kowna)

Ryga + Jurmała

Łotwy byłam najbardziej ciekawa, ponieważ to kraj, o którym dotąd niewiele wiedziałam. Po drodze słuchaliśmy podcastów na temat problemów ekonomicznych tego kraju, nierównomiernego rozwoju – skupionego wokół Rygi. Jeśli Ryga miała być ekonomicznym centrum Łotwy, to zaskoczyła mnie po wielokroć.

Do Rygi przyjechaliśmy w niedzielę po południu i jeszcze zanim się zakwaterowaliśmy, odwiedziliśmy nowoczesne, odnowione Muzeum motoryzacji. Jest położone poza centrum miasta, więc stwierdziłam, że tak będzie nam wygodniej.

Muzeum motoryzacji w Rydze, nowoczesny budynek
Muzeum motoryzacji w Rydze, nowoczesny budynek

W Rīgas Motormuzejs oprócz historycznych samochodów (i to takich, w których jeździli Stalin czy Breżniew) jest sporo eksponatów nawiązujących do poprzedniej epoki – radziecka budka telefoniczna opowiadająca dowcipy o socjalizmie, ale także stare radia, telewizory, aparaty telefoniczne. Bardzo polecam!

Muzeum motoryzacji w Rydze
Muzeum motoryzacji w Rydze

Ciekawostka: miasto było obwieszone plakatami reklamującymi film „Flow”, bohater filmu siedział na wielkim napisie RYGA pod Pomnikiem Wolności. Łotysze czekali na Oscara i bardzo cieszyli się z samej nominacji (jak wiemy, film wygrał w swojej kategorii).

Ja i kot z filmu Flow
Ja i kot z filmu „Flow”
Budynek Łotewskiej Akademii Nauk z ciekawym tarasem widokowym
Budynek Łotewskiej Akademii Nauk z ciekawym tarasem widokowym

W Rydze spędziliśmy dwie noce, w ciekawym mieszkaniu w starej kamienicy (jako ocieplenie zastosowano w niej drewniany siding, typowy w tej okolicy).

Stolica Łotwy to ciekawy miks przeszłości dawnej, przeszłości mniej odległej i teraźniejszości. Mieszkaliśmy niemal u stóp poradzieckiego budynku Łotewskiej Akademii Nauk, wyglądającego trochę jak karykatura warszawskiego Pałacu Kultury.

Poniedziałkowe zwiedzanie zaczęliśmy od zajrzenia do Muzeum Ryskiego Getta, obok którego mieszkaliśmy.

Potem wjechaliśmy na taras widokowy budynku akademii nauk. Akurat zaczął padać śnieg, więc widok był dość ograniczony. Z góry można zobaczyć, jak nierównym miastem jest Ryga. Dzielnica przylegająca do starego miasta sprawiała wrażenie mocno zapyziałej, jakby czas się zatrzymał pół wieku temu. A po drugiej stronie Dźwiny błyszczała perła nowoczesnej architektury – Łotewska Biblioteka Narodowa. Żałuję, że do niej nie dotarliśmy, bo podobno warto odwiedzić ją ze względu na oryginalną ekspozycję książek.

Tuż obok budynku akademii zwiedziliśmy coś na kształt galerii zewnętrznej Lastādija z ogromnym drucianym lisem.

Lastādija, wielki druciany lis
Lastādija, wielki druciany lis

Przeszliśmy się po halach targowych i oczywiście starym mieście. Jest ono piękne, na pewno latem łatwiej zrobić ładne zdjęcia ze względu na światło i ciepło. Miałam zgrabiałe ręce od ciągłego ściągania rękawiczek.

Nasza rodzina na tle Domu Bractwa Czarnogłowych z XIV wieku
Nasza rodzina na tle Domu Bractwa Czarnogłowych z XIV wieku

Po tym, jak pół dnia spędziliśmy na oglądaniu starego miasta, postanowiliśmy odwiedzić słynny kurort nad Bałtykiem. Chociaż Ryga jest miastem nadmorskim, na plażę jeździ się do Jurmały. To zespół miejscowości uzdrowiskowych, pierwszy kurort powstał tu już w XVIII wieku.

Słynny żółw z Jurmały
Słynny żółw z Jurmały

Zimowy spacer po szerokiej plaży sprawił nam dużo radości – wybrzeże jest tu piękne, a piasek drobny.

Do Jurmały można bardzo łatwo przyjechać pociągiem (30 minut), Tadek wybrał jednak rower wypożyczony w Rydze. Akurat chwycił mróz, więc jego jazda była wyzwaniem.

Co warto zobaczyć w Rydze?

Czego nie widzieliśmy?

W drodze z Rygi do Tallina odwiedziliśmy Marju, którą poznałam na Erasmusie w Portugalii. Marju mieszka pod Tallinem i ma owce
W drodze z Rygi do Tallina odwiedziliśmy Marju, którą poznałam na Erasmusie w Portugalii. Marju mieszka pod Tallinem i ma owce

Helsinki

Wprawdzie najpierw dojechaliśmy do Tallina, ale nasz pobyt zaczęliśmy od wejścia na prom do Finlandii. Dwie godziny spokojnej podróży i dotarliśmy do Helsinek.

Helsinki!
Helsinki!

Przespacerowaliśmy się po mieście, zajrzeliśmy do muzeum sztuki współczesnej Kiasma, podziwialiśmy nowoczesną architekturę (w tym kościół wykuty w skale), ale też monumentalną XIX-wieczną katedrę.

Katedra w Helsinkach, budowana w latach 1820–1850, obecnie luterańska
Katedra w Helsinkach, budowana w latach 1820–1850, obecnie luterańska

Widać tu wpływy Zachodu i Wschodu, co daje ciekawy efekt.

Wnętrze kościoła wykutego w skale, Temppeliaukio
Wnętrze kościoła wykutego w skale, Temppeliaukio

Długo się zastanawiałam, czego brakowało mi w Helsinkach. Teraz wiem, że chodziło o typowe stare miasto z zabytkami, ciasnymi uliczkami i kamieniczkami. To na wskroś XX-wieczne miasto, które nie żywi sentymentów.

Drewniana kaplica ciszy Kamppi
Drewniana kaplica ciszy Kamppi

Na pewno warto było wybrać się na tę wycieczkę.

Finlandia jest bardzo droga, na co byliśmy przygotowani, więc nie szaleliśmy  tam z wydawaniem pieniędzy. Większość wydatków pochłonęły bilety wstępu do muzeum i kościoła w skale (dzieci nie płacą).

Na pamiątkę przywiozłam sobie magnesy z Muminkiem (odwiedziliśmy dwa Moominshopy). Chciałam skosztować dżemu z maliny moroszki, więc kupiłam w markecie dwa słoiczki czegoś na kształt marmolady; nie zachwyciły mnie smakowo.

Przy kamienicy, gdzie tworzyła Tove Jansson
Przy kamienicy, gdzie tworzyła Tove Jansson

Zjedliśmy za to przyzwoity obiad w restauracji indyjskiej (bufet typu jesz, ile chcesz, z napojami) za niewygórowaną cenę kilkunastu euro od osoby.

Co warto zobaczyć w Helsinkach?

Czego nie zobaczyliśmy?

  • podziemnego miasta (ogromnego miasta-bunkra pod ziemią)

Tallin

Moje ulubione miasto ze wszystkich odwiedzonych. Nie wiem, czy to kwestia położenia nad morzem, pięknego starego miasta, klimatu stolicy Estonii czy wszystkiego po trochu. Tu najmniej czuło się, że państwo było kiedyś wcielone do Związku Radzieckiego. Tak jakby miasto otrząsnęło się z trudnej przeszłości i zostawiło ją gdzieś za sobą. Zimowa aura podkreślała pewną surowość Tallina, kontrastowała z ciemnym morzem i pokazywała miasto nagie. Latem musi wyglądać zupełnie inaczej.

Zimowy Tallin widziany z tarasu widokowego
Zimowy Tallin widziany z tarasu widokowego

Mieszkaliśmy w dzielnicy Rotermanni, dawniej handlowo-przemysłowej, dziś – handlowo-loftowej. Ciekawostka: Wikipedia mówi, że w zniszczonych budynkach pofabrycznych kwartału Rotermanna był kręcony film Andrieja Tarkowskiego „Stalker”.

Muzeum morskie w Tallinie, łódź podwodna Lembit
Muzeum morskie w Tallinie, łódź podwodna Lembit

Na Tallin mieliśmy cały dzień (był to czwartek). Zwiedziliśmy go niemal całkowicie na piechotę (wieczorem ja i Tadek pojechaliśmy autem do muzeum KUMU).

Zaczęliśmy od muzeum morskiego. Umieszczone w ogromnym hangarze po hydroplanach na brzegu Bałtyku robi niesamowite wrażenie. Szczególną atrakcją jest łódź podwodna Lembit z 1936 r., którą można oglądać z zewnątrz i wewnątrz. Na wystawie są też inne zabytkowe łodzie, miny morskie, ekspozycja poświęcona M/S Estonii czy symulatory lotów hydroplanem. Obok muzeum jest też do zwiedzania m.in. lodołamacz Suur Tõll.

Lodołamacz Suur Tõll
Lodołamacz Suur Tõll

Przeszliśmy stare miasto Tallina, przy okazji szukaliśmy wszędzie drumli, tradycyjnego instrumentu estońskiego – znaleźliśmy go w… sklepie indyjskim.

Sobór św. Aleksandra Newskiego
Sobór św. Aleksandra Newskiego

Po drodze zajrzeliśmy na Dziedziniec Mistrzów, gdzie wypiliśmy czekoladę na gorąco. Zajrzeliśmy też do Grubej Margarety, w której mieści się część wystawy muzeum morskiego, ale bardziej mnie zainteresował sam budynek niż wystawa (mniej ciekawa niż w hangarze nad Bałtykiem).

Tu wreszcie była zima
Tu wreszcie była zima

Stare miasto pewnie zyskuje latem, kiedy można spokojniej spacerować, natomiast zimą jest prawie pusta. Dzięki temu bez problemu obejrzeliśmy np. kamienice Trzy Siostry (w Rydze są z kolei Trzej Bracia) czy najstarszą działającą aptekę w Europie.

Najstarsza apteka w Europie
Najstarsza apteka w Europie
Najmniejszy dom na tallińskim starym mieście
Najmniejszy dom na tallińskim starym mieście
Kamienice Trzy Siostry
Kamienice Trzy Siostry

Część miejsc była jednak zamknięta ze względu na porę roku, ale nie szkodzi.

Bardzo chcę wrócić do Tallina kiedy indziej, mam wrażenie, że można tu jeszcze sporo zobaczyć i skosztować.

Nasz dzień skończyliśmy w galerii sztuki KUMU, którą bardzo, bardzo polecam. Wystawa była raczej dla starszych odbiorców, za to naprawdę wyśmienita.

 

W Estonii spotkała mnie nieprzyjemna historia z Booking.com, którą opisywałam tu:

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Joanna Baranowska (@joanna_na_rurce)

Co warto zobaczyć w Tallinie?

Czego nie zobaczyliśmy:

Tartu i psi zaprzęg

Tartu to miasto studentów i uczelni. Ale to nie samo Tartu było naszym celem, a przejażdżka psim zaprzęgiem w Kodze koło Tartu. Udało nam się – spadł śnieg, mieliśmy szczęści. Inaczej z sani nici.

Psi zaprzęg, Agirregoikoa, Koga
Psi zaprzęg, Agirregoikoa, Koga

W gospodarstwie Erle i Silvera przywitało nas 24 husky syberyjskich, które wyczuły nosem, że część z nich będzie mogła się przebiec. Radość i energia tych psów jest niezwykła, podobnie jak szybkość i wytrzymałość.

Psi zaprzęg, Agirregoikoa, Koga
Psi zaprzęg, Agirregoikoa, Koga

Zanim wsiedliśmy na sanie, poznaliśmy wszystkie psy, ich charaktery i zdolności. Erle wybrała kilka do zaprzęgu – kiedy zakładaliśmy im uprzęże, widać było, jak bardzo nie mogą się doczekać biegu. Z przodu zaprzęga się szybkie i bystre psy, a za nimi – te, które mają dużo siły. Na przedzie muszą być te, które posłuchają komend i poprowadzą resztę. Nie ma możliwości innego kierowania zaprzęgiem niż poleceniami głosowymi.

Jak trafić do Erle i Silvera? Zajrzyjcie na ich stronę Agirregoikoa!

Po przejażdżce pojechaliśmy do Tartu, które zimą nie oferuje wiele atrakcji. Latem jest pewnie uroczym miasteczkiem, po którym przyjemnie jeździć rowerem.

Tartu, pomnik całujących się studentów, pod którym było lodowisko
Tartu, pomnik całujących się studentów, pod którym było lodowisko

Wilno

Ostatnim punktem zwiedzania była stolica Litwy. Przyjechaliśmy z Tartu późnym popołudniem i wysłaliśmy chłopców do Muzeum Motoryzacji. Wieczorem zjedliśmy późny obiad w Casa Della Pasta (jest bezglutenowa pizza), przeszliśmy też sobie po wieczornym Wilnie. Obejrzeliśmy m.in. Ostrą Bramę, ratusz i Republikę Zarzecza.

Ostra Brama. Wieczorem obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej widać z zewnątrz. Za dnia można wejść do kaplicy (ale nie można robić zdjęć)
Ostra Brama. Wieczorem obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej widać z zewnątrz. Za dnia można wejść do kaplicy (ale nie można robić zdjęć)

Następnego dnia, w niedzielę, trafiliśmy akurat na Dzień Niepodległości i piękną pogodę, w sam raz na chodzenie po mieście. Radosne świętowanie Litwinek i Litwinów nie przypominało w niczym polskiego 11 listopada – całe szczęście. Wilno mieniło się od trójkolorowych flag.

Wilno, miasto Mickiewicza
Wilno, miasto Mickiewicza

To miasto warte poświęcenia znacznie więcej czasu niż dzień. Jest duże i bardzo zróżnicowane, można je zwiedzać tematycznie (np. śladami polskich poetów i pisarzy) albo włóczyć się po ulicach. Przeszliśmy się po starym mieście, gdzie wstąpiliśmy – oczywiście – na pyszną gorącą czekoladę.

Bazylika katedralna, postawiona na miejscu świątyni poświęconej Perkunowi
Bazylika katedralna, postawiona na miejscu świątyni poświęconej Perkunowi

Zobaczyliśmy z zewnątrz Bazylikę archikatedralną św. Stanisława Biskupa i św. Władysława, pomnik założyciela Litwy księcia Giedymina oraz wdrapaliśmy się na wzgórze, gdzie znajduje się Baszta Giedymina. Z góry popatrzyliśmy na Górę Trzykrzyską i piękną panoramę Wilna.

Baszta Giedymina,  jedyna zachowana wieża obronna Zamku Górnego z początku XV w.
Baszta Giedymina, jedyna zachowana wieża obronna Zamku Górnego z początku XV w.

Ciekawostka: podobno w podziemiach bazyliki są zachowane pozostałości po świątyni Perkuna. Jak twierdzi Wikipedia, rodzimowiercy bezskutecznie próbują otrzymać do nich dostęp.

Widok ze Wzgórza Giedymina
Widok ze Wzgórza Giedymina

Przeszliśmy znowu przez Republikę Zarzecza (dzielnicę artystów z własną konstytucją, flagą itp.), a potem już do auta i ruszyliśmy do domu.

Słynna wieża telewizyjna w Wilnie
Słynna wieża telewizyjna w Wilnie

Co zobaczyć?

Czego  nie udało nam się zobaczyć:

Podsumowując

Nasza wyprawa, choć pozwoliła nam zaledwie powierzchownie poznać zwiedzane kraje (najkrócej oczywiście byliśmy w Finlandii), była – wg mnie – bogata w doświadczenia. Uwielbiam podróże i poznawanie nowych miejsc, psi zaprzęg był bardzo ciekawą przygodą, a jeszcze mogłam spotkać się z dawno niewidzianą znajomą.

Nie zabrakło mniej przyjemnych wypadków, takich jak bycie oszukaną przez scammerów. Bilans wychodzi na plus, a do Estonii i Litwy bardzo chcę wrócić, żeby zobaczyć więcej. Kto wie, może pojadę jeszcze do Rygi (koniecznie latem), żeby odczarować złe wrażenie.

Jeśli macie podobne (albo inne!) wrażenia z pobytu w tych miejscach, o których pisałam, koniecznie napiszcie w komentarzu!

Opublikowano wpodróże

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge

Na tej stronie używamy plików cookies i podobnych funkcji do przetwarzania informacji o urządzeniach końcowych i danych osobowych. Przetwarzanie jest wykorzystywane do celów takich jak integracja treści, usług zewnętrznych i elementów stron trzecich, analiza/pomiary statystyczne oraz integracja mediów społecznościowych. Więcej
Ustawienia cookies
Zaakceptuj
Odrzuć
Polityka prywatności i cookies
Polityka prywatności i cookies
Nazwa Aktywne

>>Przejdź do Polityki cookies

 

Polityka prywatności danych osobowych dotycząca Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

§1 Tożsamość administratora danych

1. Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu online prowadzonego pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Dane przetwarzane są zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa; tj. Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO), ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych, a także ustawą z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. 3. Poniższa Polityka Prywatności obejmuje zasady przetwarzania danych Użytkowników Strony, a także osób zawierających umowy z Administratorem danych, w tym związanych z realizacją Zamówienia w Sklepie internetowym, a także danych gromadzonych poprzez kontakt z Administratorem danych (adres e-mail lub telefonicznie) lub korespondencję tradycyjną, jak i osób, które lubią i/lub obserwują fanpage Administratora w mediach społecznościowych, jeśli prowadzi.

§2 Stosowane definicje

1. W niniejszej polityce stosuje się następujące definicje: a) Sklep – serwis internetowy dostępny pod adresem www.baranowscy.eu/wordpress/sklep za pośrednictwem którego Użytkownik może: przeglądać jego zawartość, składać zamówienia na produkty i towary, zamówić informacje handlowe i marketingowe, wykupić wejściówkę na warsztaty. b) Administrator danych osobowych – podmiot, który decyduje o celu i środkach przetwarzania danych, w niniejszej polityce rozumie się przez to: Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842. c) Użytkownik – osoba fizyczna, której dane dotyczą i która korzysta z usług dostępnych w Serwisie/Sklepie. d) Dane osobowe – wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe. e) Blog/Serwis – strona internetowa Organiczni.eu znajdująca się pod adresem baranowscy.eu/wordpress/, której Sklep internetowy jest częścią, za pomocą którego Użytkownik może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. f) Cookies – małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony.

§3 Cele przetwarzania danych

1. Administrator Danych Osobowych przetwarza dane osobowe wyłącznie, gdy jest to dopuszczone aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, w tym w celu: a) przygotowania i realizacji zawartej umowy sprzedaży, w tym zawarcia umowy na odległość za pośrednictwem sklepu internetowego, której osoba jest stroną, a także realizacji uprawnień z niej wynikających, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, b) udokumentowania realizacji umów, w tym wystawienia rachunku lub faktury dla osoby fizycznej, prowadzenia dokumentacji księgowej i podatkowej, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c) RODO, tj. w celu wykonania obowiązków prawnych ciążących na Administratorze danych osobowych, na podstawie art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, c) podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, w tym udzielenia odpowiedzi na pytania zadane poprzez środki komunikacji elektronicznej lub w celu obsługi korespondencji tradycyjnej, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, d) wysyłania zamówionych informacji marketingowych drogą elektroniczną (newsletter) na podany przez Użytkownika adres e-mail w tym celu, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, e) rejestracji i założenia Konta w Sklepie, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, f) marketingu własnych produktów i usług Administratora danych drogą tradycyjną, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) RODO, tj. w celu realizacji prawnie uzasadnionych interesów administratora danych lub osoby, której dane dotyczą, g) w celu wysłania maila z prośbą o ocenę Sklepu i/lub Towaru/Produktu odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO, a przetwarzanie to odbywa się w usprawiedliwionym celu administratora danych (Sprzedawcy), którym jest doskonalenie oferty i/lub Towaru/Produktu i/lub Sklepu poprzez gromadzenie rzetelnych opinii o nich przez właściciela Sklepu, h) dochodzenia praw i roszczeń przez Administratora danych lub osobę, której dane dotyczą, na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO i odbywa się w prawnie usprawiedliwionym celu. 3. Podanie danych osobowych jest niezbędne w celu realizacji umowy zawartej na odległość, w tym wysyłki towaru lub udostępnienia produktu cyfrowego i wystawienia dokumentu księgowego, dochodzenia roszczeń, a także udzielenia odpowiedzi na pytania. Podanie danych osobowych w pozostałym zakresie jest dobrowolne. 4. Brak podania wymaganych danych uniemożliwia realizację umowy zawartej na odległość, wystawienie rachunku lub faktury lub podjęcie kontaktu na żądanie osoby, której dane dotyczą.

§4 Sposoby pozyskiwania danych

1. Dane osobowe Użytkownika gromadzone są bezpośrednio od osób, których dane dotyczą, tj. poprzez: a) wypełnienie formularza zapisu na newsletter, b) wypełnienie formularza zamówienia w sklepie-online, c) rejestracja konta w Serwisie, d) podanie danych do przygotowania i zawarcia umowy, e) bezpośredni kontakt z administratorem danych za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie lub w formie tradycyjnej w miejscu prowadzenia działalności, f) napisanie komentarza pod wpisem/wpisach na Blogu.

§5 Zakres przetwarzanych danych

1. Zakres przetwarzanych danych osobowych został ograniczony do minimum niezbędnego do świadczenia usług w zakresie: a) złożenia zapytania za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie: adres e-mail numer telefonu, adres poczty elektronicznej, imię, ewentualne inne dane podane dobrowolnie przez osobę, której dane dotyczą, b) dokonania zapisu na newsletter: imię, adres e-mail, c) złożenia zamówienia w sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, adres dostawy, ewentualnie adres punktu odbioru, d) rejestracji konta w Serwisie lub sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, hasło, login, e) wystawienia rachunku lub faktury: imię i nazwisko lub nazwa podmiotu, adres siedziby, NIP, f) umieszczenia komentarza/y pod wpisem/ami na blogu:  dane widoczne w formularzu komentowania, adres IP odwiedzającego oraz podpis jego przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Zanonimizowany ciąg znaków stworzony na podstawie wpisanego adresu email (tak zwany hash) może zostać przesłany do usługi Gravatar w celu sprawdzenia, czy użytkownik z niej korzysta. Polityka prywatności usługi Gravatar jest dostępna tutaj: <a href="https://automattic.com/privacy/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">https://automattic.com/privacy/</a>.

§6 Okres przetwarzania danych

1. Okres przetwarzania danych jest uzależniony od celu, dla którego dane zostały zebrane i wynosi w celu: a) zawarcia i realizacja umowy sprzedaży, w tym sprzedaży na odległość - przez okres niezbędny do udokumentowania wykonanej umowy, w tym wystawienia rachunku lub faktury - 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, na podstawie art. 112 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w związku z art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, b) w celu wysyłania informacji handlowych drogą elektroniczną (newsletter) i/lub założenia Konta w Sklepie/wysyłania zapytania o opinię przez zewnętrzne serwisy badania satysfakcji - do czasu odwołania zgody, bez wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej odwołaniem, c) przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane drogą elektroniczną lub telefoniczną, ale nie dłużej niż przez 6 miesięcy, o ile osoba nie zdecyduje się zawrzeć umowy z Administratorem danych osobowych, d) w celu dochodzenia roszczeń, na podstawie ustawy z art. 118 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

§7 Odbiorcy danych

1. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać powierzone innym podmiotom w celu wykonania usług na zlecenie administratora danych, w szczególności podmiotom w zakresie: a) hostingu strony www, b) serwisu i utrzymania systemów informatycznych, w których dane są przetwarzane, w tym w celu automatyzacji newslettera, wystawiania faktur, obsługi zamówień, etc. c) prowadzenia obsługi księgowej, d) prowadzenia obsługi biurowej, e) brokera usług kurierskich, f) droppshippingu i obsługi logistycznej zamówień. 2. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać także udostępnione podmiotom wspierającym administratora danych, w tym podmiotom realizującym usługi kurierskie i pocztowe, obsługę płatności online. 3. Obsługa Serwisu i Bloga odbywa się z użyciem konta e-mail prowadzonego przez Google. Szczegółowe informacje na temat polityki prywatności Google znajdują się tutaj. 4. Zapisanie się do newslettera oznacza, że dane (w szczególności: imię, adres email, adres IP, lokalizacja) będą przetwarzane przez MailerLite (UAB “MailerLite”, J. Basanavičiaus 15, LT-03108 Vilnius, Lithuania); Polityka prywatności MailerLite. 5. Dane osobowe mogą być przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku z korzystaniem przez Administratora z rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§8 Fanpage Administratora danych w mediach społecznościowych

1. Administrator danych jest także jednocześnie współadministratorem danych jego obserwatorów w mediach społecznościowych - szczególnie osób, które korzystają ze środków komunikacji elektronicznej na fanpage’u - Facebook - „@Organiczni.eu” i Instagram pod nazwą konta „@organiczni_eu”, prowadzonych przez Administratora danych w tych serwisach społecznościowych. 2. W pozostałym zakresie administratorem danych Użytkowników tych serwisów społecznościowych jest Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc., z siedzibą przy 1 Hacker Way, Menlo Park, CA 94025, USA), a przetwarzanie tych danych odbywa się na zasadach opisanych w regulaminach i politykach prywatności użytkowników tych serwisów, w tym na: https://www.facebook.com/privacy 3. Dane osobowe Użytkownika, który lubi i/lub obserwuje fanpage Administratora w mediach społecznościowych będą przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku ze stosowaniem rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. 4. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§9 Prawa osób, których dane dotyczą

1. Osobom, których dane dotyczą przysługuje prawo: a) dostępu do treści danych osobowych, w tym otrzymania bezpłatnie pierwszej kopii treści danych osobowych, b) do poprawiania danych, c) do usunięcia danych, o ile nie obowiązują inne przepisy prawa, które zobowiązują administratora danych do archiwizacji danych przez określony czas, d) prawo do przenoszenia danych, o ile podstawą przetwarzania danych jest umowa lub zgoda osoby, której dane dotyczą, a przetwarzanie danych odbywa się w sposób automatyczny, e) do odwołania zgody na przetwarzanie danych osobowych - jeśli podstawą tego przetwarzania była zgoda osoby, której dane dotyczą. Odwołanie zgody nie ma wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej wycofaniem, f) do wniesienia sprzeciwu na przetwarzanie danych – z przyczyn związanych ze szczególną sytuacją wobec przetwarzania dotyczących danych osobowych opartego na art. 6 ust. 1 lit. e) lub f) RODO, a także prawo do ograniczenia przetwarzania, g) prawo do niepodlegania automatycznemu profilowaniu, jeśli administrator danych podejmowałby decyzje opierające się wyłącznie na automatycznym profilowaniu i niosące ze sobą skutki prawne dla osoby, której dane dotyczą lub podobnie na nią wpływały, h) prawo do kontroli przetwarzania danych i informacji na temat tego, kto jest administratorem danych, a także uzyskania informacji o celu, zakresie i sposobie przetwarzania danych, treści tych danych, źródle danych, a także sposobie udostępniania, w tym o odbiorcach lub kategoriach odbiorców danych, 2. W celu realizacji prawa do informacji, dostępu do treści danych, ich poprawiania, a także innych praw, można skontaktować się z Administratorem danych. 3. Osoba, której dane dotyczą ma także prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), jeśli przetwarzanie danych narusza przepisy Ogólnego rozporządzania o ochronie danych osobowych (RODO). Skarga może zostać wniesiona w formie elektronicznej lub tradycyjnej na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.

§10 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej polityki prywatności, w szczególności gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności osób, których dane dotyczą, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do niniejszej Polityki Prywatności, które będą obowiązywały w ciągu 14 dni od ich opublikowania na stronie Serwisu/Sklepu.  

Polityka cookies Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

 

§1 Postanowienia ogólne

1. Właścicielem Sklepu/Strony i Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest firma Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Zasady przetwarzania danych osobowych zostały udostępnione w Polityce Prywatności RODO, dostępnej pod adresem: https://baranowscy.eu/wordpress/cookie-policy/ 3. Strona i/lub Sklep używa plików cookies, aby dostarczać usługi i funkcje dostosowane do preferencji i potrzeb Użytkowników strony, w szczególności pliki cookies pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb.

§2 Stosowane definicje

1. Cookies - małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony. 2. Użytkownik - osoba, która dobrowolnie korzysta z usług i treści dostępnych w Serwisie i Sklepie, tj. przegląda strony Serwisu i Sklepu, składa zamówienie w Sklepie, rejestruje się, zapisuje się na bezpłatny newsletter lub kontaktuje się z właścicielem Sklepu poprzez formularz kontaktowy. 3. Sklep – sklep internetowy dostępny pod adresem baranowscy.eu/wordpress/sklep, za pośrednictwem, którego Kupujący może dokonywać zakupów określonych Towarów i Produktów. 4. Serwis - serwis dostępny pod adresem Organiczni.eu / baranowscy.eu/wordpress/, za pomocą którego Kupujący może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. 5. Dane osobowe - wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe.

§3 Cele cookies

1. Pliki cookies mogą mieć charakter tymczasowy, tj. są usuwane z chwilą zamknięcia przeglądarki, lub trwały. 2. Stałe pliki cookies są przechowywane także po zakończeniu korzystania ze stron Serwisu i służą do przechowywania informacji takich jak hasło czy login, co przyspiesza i ułatwia korzystanie ze stron, a także umożliwia zapamiętanie wybranych przez Użytkownika ustawień. 3. Serwis wykorzystuje pliki cookies w następujących celach: a) dostosowania zawartości stron Serwisu do indywidualnych preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych (wyświetlanie dostosowane do potrzeb - cookies funkcjonalne), b) dokonania analiz i statystyk, które dostarczą informacji, w jaki sposób Użytkownik Serwisu korzysta ze stron, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości, c) marketingowych i/lub remarketingowych, w tym kierowania dedykowanych treści, w szczególności do Użytkowników, którzy odwiedzili stronę internetową lub Fanpage Administratora danych osobowych na portalu społecznościowym Facebook i/lub Instagram. 4. Dane zawarte w cookies będą archiwizowane i wykorzystywane w celach analizy statystycznej i oceny globalnego ruchu użytkowników Serwisu. 5. Dane zawarte w cookies nie są łączone z przekazanymi przez Użytkownika danymi osobowymi podczas zawarcia umowy lub kontaktu z Administratorem danych.

§4 Narzędzia związane z gromadzeniem cookies lub udostępnianiem cookies

W celu analizy ruchu na stronie Serwisu, źródła ruchu, jak i optymalizacji działań marketingowych zainstalowano na stronie: 1. Google Analytics - narzędzie dostarczane przez Google LLC. 1600 Amphitheatre Parkway Mountain View, CA 94043, USA, co pozwala na analizę ruchu Użytkownika na stronie Serwisu i jego podstronach (kraj/miasto, liczba odwiedzin, przeglądane strony, czas odwiedzin, etc.). Główny plik cookie używany przez Google Analytics, „_ga", umożliwia usłudze rozróżnianie poszczególnych Użytkowników i działa przez 2 lata. Każdy plik „_ga” jest unikalny dla konkretnej usługi, więc nie można go użyć do śledzenia użytkownika lub przeglądarki w innych, niepowiązanych witrynach. Ustawienia prywatności w usługach Google mogą zostać zmienione przez Użytkownika, więcej informacji na: https://policies.google.com/privacy W celu stałego zablokowania cookies gromadzonych przez Google Analytics, Użytkownik może skorzystać z dodatku do przeglądarki opracowanego i dostarczanego przez Google LLC na stronie: https://tools.google.com/dlpage/gaoptout 2. Piksel Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc,), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia pomiar, optymalizację i tworzenie niestandardowych grup odbiorców, pozwala na zbieranie informacji na temat korzystania przez Użytkownika ze strony Serwisu i kierowanie do niego dedykowanych treści w serwisie społecznościowym Facebook. W celu kontroli ustawień prywatności w tym serwisie społecznościowym Użytkownik może dokonać w dowolnym momencie zmiany swoich preferencji i ustawień. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ Piksel Facebooka pozwala na tworzenie niestandardowych grup odbiorców i/lub podobnych grup odbiorców do osób, które wchodziły już w interakcję z Serwisem lub materiałami Administratora danych udostępnionymi na portalach społecznościowych Facebook i/lub Instagram, prowadzonych przez Administratora danych, przy czym retencja danych dostarczanych przez piksel Facebooka w szczególności wynosi odpowiednio: a) witryna internetowa (Serwis) - maksymalnie 180 dni od interakcji z witryną, b) fanpage na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z kontem, c) film udostępniony na fanpage’ u Administratora na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem, d) wydarzenia organizowane lub współorganizowane przez Administratora na fanpage’u na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem. 3. Messenger Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia kontaktowanie się Użytkownika z właścicielem Serwisu poprzez Messenger w serwisie społecznościowym Facebook/Instagram. Korzystanie z czatu Facebooka na stronie Serwisu jest dobrowolne. Użytkownik może prowadzić rozmowę jako gość lub zalogować się na swoje konto w tym serwisie. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ 4. Wtyczkę/Widget Facebooka/Instagrama - narzędzie umożliwiające bezpośrednie przejście Użytkownika na Fanpage Administratora danych, prowadzony na stronie portalu społecznościowego Facebook/Instagram, prowadzonego na portalu dostarczanym przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia. Po przejściu do serwisu społecznościowego Facebook i Instagram Użytkownicy podlegają dodatkowo zasadom ochrony prywatności, opisanym w tym serwisie, w szczególności na stronie: https://www.facebook.com/privacy/ 5. Przetwarzanie danych zawartych w cookies przez dostawców, których siedziby i/lub serwery są zlokalizowane w państwach trzecich będzie się wiązać z przekazaniem danych zawartych w cookies poza Europejski Obszar Gospodarczy (EOG). Przekazanie danych zawartych w cookies, w szczególności adres IP użytkownika odbywa się na podstawie decyzji Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich zawartych w ramach regulaminów usług realizowany pomiędzy Administratorem danych, a dostawcą rozwiązania.

§5 Akceptacja lub zmiana ustawień cookies

1. Użytkownik po wejściu na stronę Sklepu/Serwisu może zaakceptować stosowanie cookies w powyższych celach, odrzucić je lub wyrazić zgodę tylko na wybrane pliki cookies. 2. Użytkownik może w każdej chwili także skasować i/lub wyłączyć cookies w przeglądarce internetowej, z której korzysta podczas przeglądania Serwisu/Sklepu. 3. Skasowanie lub wyłączenie plików cookies może spowodować trudności lub ograniczoną funkcjonalność niektórych części Serwisu (dotyczy cookies funkcjonalnych). Niektóre pliki cookies mogą być bowiem niezbędne do prawidłowego działania stron Serwisu i wyświetlenia treści na danym rodzaju urządzenia. 4. W celu zarządzania cookies Użytkownik może skorzystać także z funkcji dostępnych w przeglądarce, z której aktualnie korzysta. Instrukcje zarządzania cookies dostępne są na stronach dostawców przeglądarek internetowych, w szczególności:
  1. Google Chrome - instrukcja
  2. Mozilla Firefox - instrukcja
  3. Apple Safari - instrukcja
  4. Microsoft Edge - instrukcja

§6 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej Polityki cookies, w szczególności w sytuacji, gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności Użytkowników, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do powyższego zapisu, które będą obowiązywać po 14 dniach od dnia ich publikacji na stronach Serwisu.    

Załącznik: dodatkowe informacje od WordPress

Ciasteczka Jeśli zostawisz na naszej witrynie komentarz, będziesz mógł/mogła wybrać opcję zapisu twojej nazwy, adresu email i adresu strony internetowej w ciasteczkach, dzięki którym podczas pisania kolejnych komentarzy powyższe informacje będą już dogodnie uzupełnione. Te ciasteczka wygasają po roku. Jeśli masz konto i zalogujesz się na tej witrynie, utworzymy tymczasowe ciasteczko na potrzeby sprawdzenia, czy twoja przeglądarka akceptuje ciasteczka. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych i zostanie wyrzucone kiedy zamkniesz przeglądarkę. Podczas logowania tworzymy dodatkowo kilka ciasteczek potrzebnych do zapisu twoich informacji logowania oraz wybranych opcji ekranu. Ciasteczka logowania wygasają po dwóch dniach, a opcji ekranu po roku. Jeśli zaznaczysz opcję „Pamiętaj mnie”, logowanie wygaśnie po dwóch tygodniach. Jeśli wylogujesz się ze swojego konta, ciasteczka logowania zostaną usunięte. Jeśli zmodyfikujesz albo opublikujesz artykuł, w twojej przeglądarce zostanie zapisane dodatkowe ciasteczko. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych, wskazując po prostu na identyfikator przed chwilą edytowanego artykułu. Wygasa ono po 1 dniu. Osadzone treści z innych witryn Artykuły na tej witrynie mogą zawierać osadzone treści (np. filmy, obrazki, artykuły itp.). Osadzone treści z innych witryn zachowują się analogicznie do tego, jakby użytkownik odwiedził bezpośrednio konkretną witrynę. Te witryny mogą zbierać informację o tobie, używać ciasteczek, dołączać dodatkowe, zewnętrzne systemy śledzenia i monitorować twoje interakcje z osadzonym materiałem, włączając w to śledzenie twoich interakcji z osadzonym materiałem jeśli posiadasz konto i jesteś zalogowany w tamtej witrynie. Jeśli korzystasz z naszej strony, wyrażasz zgodę na to, że strona (platforma WordPress) oraz niektóre firmy zewnętrzne wykorzystują pliki cookies. Są to:
Save settings
Ustawienia cookies