Dzień 7: sobota

Do rzeczywistej zmiany potrzebna jest społeczność, która chce wspólnie działać dążąc do ważnego dla niej celu. Dlatego, oprócz zmiany własnych nawyków, warto też poczuć się częścią większej całości poprzez pracę na rzecz swojego otoczenia.

Dzisiejszy dzień spędziłam bardzo społecznie. Najpierw obowiązkowe zakupy na BioBazarze (pojechaliśmy wyjątkowo całą czwórką), gdzie jak zwykle wdałam się w rozmowy, ploteczki i wymianę poglądów. Miałam okazję pokazać moich chłopaków Oldze z Eco Krainy i pani Monice z Biosprawiedliwych.

Popołudnie spędziłam może mniej społecznie, bo w domu, i nawet wyłączyłam komputer na kilka godzin, ale miało to swój sens. Uszyłam torbę, jedną z dwóch, które chcę podarować moim czytelnikom, aby im podziękować za to, że z własnej woli zaglądają na mojego bloga, he he.

torba_

1. Zrób listę tych działań, przez które pozytywnie wpływasz na swoje otoczenie. Pomagasz starszej sąsiadce w zakupach? Przykazujesz pieniądze na lokalne działania edukacyjne dla dzieci? Pielęgnujesz ogródek pod blokiem? Świetnie, ale może jesteś w stanie zaangażować się jeszcze bardziej?

Oprócz mojego zaangażowania w działalność klubu mam do takich działań zaliczam prowadzenie mojego bloga. Założyłam go, aby dzielić się wiedzą i wiedzę czerpać. Widzę, że to działa!

2. Zrób listę składającą się z trzech kolumn: 1) wszystkie organizacje, w których chciałbyś/ałabyś pomagać 2) powody, dla których uważasz, że nie możesz tam pomagać; 3) jak możesz konstruktywnie odnieść się do tych powodów i usunąć wypisane przez siebie przeszkody. Czy przeszkody – niezależnie od tego, jak bardzo są uzasadnione – są ważniejsze niż sens samego uczestnictwa? Pamiętaj nie musisz koniecznie od razu wziąć na siebie zadania koordynowania jakieś inicjatywy, zaangażowanie społeczne ma wiele twarzy!

Jeśli chce się pomóc, dobrze skupić się na jednym sposobie pomagania. Ja już swoje sposoby wypracowałam, ale nie wykluczam, że wymyślę znowu coś nowego. Powiem Wam tylko, że z dwójką dzieci też da się zrobić sporo!

3. Wcielaj w życie zasady, które poznałeś/aś w ciągu ostatniego tygodnia i zachęcaj do tego innych. Może ciekawym pomysłem będzie zaangażowanie się w działania pro-ekologiczne?

Niniejszym zachęcam i zachęcać nie przestanę.

4. Podziel się swoimi doświadczeniami z innymi na blogu. Może działania innych osób też Cię zainspirują, albo spróbujecie połączyć wysiłki i wspólnie zrealizować jakiś projekt?

Internet to potęga, więc kto wie, kto wie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

CommentLuv badge