Należę do koopu

Osiem miesięcy temu byłam na pierwszym spotkaniu Kooperatywy Dobrze. Była to dla mnie zupełna nowość, choć oczywiście mam za sobą doświadczenia pracy społecznej, to jednak zawsze takie przedsięwzięcia miały strukturę hierarchiczną: niektórzy mieli do powiedzenia więcej niż inni. W spółdzielni wszystko wygląda nieco inaczej – tu głos mają ci, którzy się udzielają, przychodzą na zebrania, pomagają i własną pracą rozwijają inicjatywę.

koopdobrze_7

Idea jest bardzo chlubna – chodzi o uniezależnienie się od pośredników, w tym supermarketów, dzięki czemu rolnik (producent) otrzymuje odpowiednią zapłatę za swój towar, a kupujący nie ponoszą dodatkowych kosztów (lub pokrywają tylko te niezbędne). Oczywiście, nasza spółdzielnia korzysta z hurtowni, ponieważ nie do wszystkiego mamy bezpośredni dostęp. U podstaw leży jednak współpraca z rolnikami uprawiającymi żywność na nieprzemysłową skalę, dzięki czemu łatwiej jest zaoferować dogodne warunki kupna, a jednocześnie mieć kontrolę nad towarem.

koopdobrze_4

W Warszawie działa kilka kooperatyw, ale tylko nasza ma w planach utworzenie sklepu (na świecie to norma, być może nawet nie zwracaliście uwagi, że za granicą kupowaliście jedzenie w jakimś koopie). Podstawą działania jest praca członków spółdzielni, którzy mają zamienne dyżury przy różnych funkcjach. W tej chwili zakupy odbywają się raz w tygodniu i mają system częściowo zamknięty (zamówienia składają tylko członkowie, którzy np. zapłacili wpisowe), natomiast nowe osoby, które chcą się dołączyć, mogą przyjść i kupić coś z oferty „ekstra” (tzw. ekstrasy).

koopdobrze_5

Żywność w przeważającej części jest ekologiczna, część pochodzi z zaufanych źródeł niecertyfikowanych. Ceny są naprawdę niskie, ponieważ staramy się dotrzeć do źródeł żywności, omijając pośredników, jak tylko się da. Mamy kontakt z rolnikami ekologicznymi, dzięki czemu np. ekoziemniaki kosztują 2 zł/kg. Są też produkty suche, w tym mąki, kasze i bakalie (kilogram ekodaktyli kosztuje niecałe 17 zł, taki sam kilogram na BioBazarze kosztuje 32 zł, w sklepach znacznie więcej). Są również przetwory robione siłami spółdzielców, a także chleby.

koopdobrze_6

Do każdej kwoty dochodzi 10% narzutu – jest to składka na fundusz gromadzki, z którego pokrywane są różne wydatki spółdzielni (np. kupno wagi czy lodówki).

koopdobrze_2

Z moich obserwacji wynika, że przez kooperatywę przewinęło się bardzo wiele osób, z których kilkanaście stanowi pewien trzon, a reszta – przychodzi i odchodzi… Zostają chyba głównie osoby odżywiające się świadomie, jest trochę weganów, a także młodych rodziców. Domyślam się, że wielu początkowych entuzjastów straciło zapał, ponieważ spółdzielnia wymaga pewnego nakładu pracy, a przynajmniej czasu, no i zakupy są w ustalonym terminie, który nie każdemu pasuje. Być może nie każdy jest takim zapalonym ekożercą, żeby dla certyfikowanej żywności robić „tyle zachodu”. Sama, gdybym była bardziej mobilna i mniej non stop dzieciata, chętnie poświęcałabym więcej czasu na sprawy spółdzielcze.

koopdobrze_3

Obecnie jesteśmy w trakcie rejestracji jako stowarzyszenie, dzięki takiemu statusowi będziemy mogli zrobić kolejny krok w stronę tworzenia sklepu. Jeśli jesteście zainteresowani przystąpieniem do kooperatywy, a w każdym razie chcielibyście zobaczyć, jak to wygląda, zapraszam na nasze cotygodniowe zakupy – w czwartki od godziny 18:30 w Feminotece (ul. Mokotowska 29a). (To nasze kolejne miejsce – po domku fińskim na Jazdowie i barze Vega).

koopdobrze_1

Na zdjęciach widać pierwsze zakupy w nowym miejscu połączone z małym przyjęciem inauguracyjnym.

Do zobaczenia!

Do poczytania:

Kooperatywa DOBRZE na Facebooku

Czy kogoś w Polsce dziś inspiruje przedwojenny ruch spółdzielczy?

Może przeczytasz także:

Cztery wege książki kucharskie na mojej półce

Na mojej specjalnej półce stoją książki z przepisami, z czego część to wege książki kucharskie.

Bałtyk: morze śmieci i azotanów

Myślę, że spotkaliście się już nieraz z poruszającymi zdjęciami i filmami, na których sterty śmieci

Czy torebki od herbaty można kompostować?

– Wrzuć to na kompost – to moje ulubione powiedzenie, odkąd kolekcjonujemy odpadki organiczne i przekazujemy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge