Dwa proste przepisy na mydło dla początkujących

Ktoś, kto pierwszy raz robi mydło, nawet jeśli ma najlepszą wiedzę teoretyczną, może czuć się niepewnie. Nic dziwnego: choć robienie mydła jest proste, wymaga jednak odpowiedniej przestrzeni i przestrzegania zasad. Dobrze jest zaczynać pod okiem kogoś doświadczonego, a kiedy już zdecydujemy się na samodzielne działanie, skorzystajmy najpierw z prostych receptur. Przedstawiam dwa proste przepisy na mydło dla początkujących.

Niektórzy (tak jak ja) mają naturę indywidualistyczną i koniecznie chcą wszystkiego nauczyć się sami. Zaczynałam od mydła niezwykle prostego: oliwa, olej kokosowy i olej z pestek marchewek (miałam akurat w domu), jednak źle wyliczyłam ilość NaOH, a na dodatek popsułam blender.

Pierwsze samodzielne mydlenie było katastrofą. Również dlatego, że bardzo się denerwowałam, czy wszystko dobrze przygotuję, czy przejdę wszystkie kroki w odpowiedniej kolejności, czy nie rozsypię wodorotlenku sodu itd., itp.

Robienie mydła nie jest takie trudne!
Robienie mydła nie jest takie trudne!

Teraz mam już wprawę, większą pewność i sama >> uczę innych, jak zacząć. Jednak droga do tego wiodła przez samodzielną naukę, która zresztą trwa do dziś. Tak naprawdę dopiero praktyka pomaga zrozumieć, na czym polega proces powstawania mydła.

Dobra rada dla początkujących: jeśli chcecie zacząć zupełnie sami, na własną rękę, skorzystajcie ze sprawdzonych przepisów. Kiedy już nabierzecie wprawy, zacznijcie komponować własne mydła (o tym napiszę osobny tekst).

Zgromadźcie wszystkie potrzebne rzeczy w jednym miejscu, w którym nikt nie będzie przeszkadzał. Odizolujcie się od dzieci i zwierząt. Pamiętajcie o wietrzeniu pomieszczenia.

Przepis na mydło dla początkujących z masłem kakaowym

Składniki:

 • 500 g oliwy z oliwek pomace (z wytłoczyn),
 • 150 g oleju kokosowego,
 • 150 g masła kakaowego,
 • 100 g oleju rycynowego,
 • 270 g wody,
 • 119 g NaOH.

Takie mydło będzie odpowiednio twarde, a dodatek oleju rycynowego zapewni dobrą pianę. Dlaczego używamy oliwy z wytłoczyn? Ponieważ ma dłuższą trwałość niż extra vergin.

Mydlenie wciąga! Moje mydła naturalne
Mydlenie wciąga! Moje mydła naturalne

Przepis na mydło dla początkujących z masłem shea

Składniki:

 • 450 g oliwy z oliwek pomace (z wytłoczyn),
 • 180 g oleju kokosowego,
 • 150 g masła shea,
 • 100 g oleju rycynowego,
 • 264 g wody,
 • 116,5 g NaOH.

Koniecznie zwróćcie uwagę, że składniki liczymy wagowo, a nie objętościowo, a oleje są lżejsze od wody (litr oliwy będzie ważył mniej niż 1 kg!).

Do tych mydeł można oczywiście dodać różne dodatki: węgiel, glinkę, oleje eteryczny.

Mydła naturalne. Można je wzbogacić o dodatki i zapachy
Mydła naturalne. Można je wzbogacić o dodatki i zapachy

Jak zrobiłam mydła naturalne?

 1. Wszystkie oleje odważyłam na wadze kuchennej i wlałam do ceramicznego garnka. Postawiłam na kuchence (na płytce) i podgrzewałam, mierząc temperaturę. Nie powinna była przekroczyć 60°C.
 2. Do ceramicznej miski wlałam odmierzoną wodę destylowaną, a następnie założyłam rękawice ochronne i okulary ochronne. Wsypałam wodorotlenek sodu do wody i zamieszałam drewnianą łyżką. Reakcja NaOH z wodą sprawiła, że powstał gorący ług.
 3. Kiedy ług trochę wystygł (50°C), a oleje też miały około 50°C, przelałam ostrożnie ług do olejów i zaczęłam blendowanie.
 4. Teraz mogłam już zdjąć okulary ochronne, w rękawiczkach zostałam do końca. Kiedy budyń mydlany zaczął gęstnieć, dodałam dodatki (zapachy, proszki, barwniki), zamieszałam i przełożyłam mydło do przygotowanych wcześniej foremek silikonowych.
 5. Odstawiłam mydło w spokojne, ciemne miejsce, aby przez 2 dni sobie pracowało. Posprzątałam wszystko: narzędzia i pojemniki mające styczność z ługiem najpierw polałam octem. Potem umyłam wszystko płynem do mycia naczyń.
 6. Po dwóch dniach wyjęłam mydła z foremki, jeśli trzeba było pokroić jakieś kawałki – pokroiłam – i odłożyłam na 4 tygodnie do odparowania w szafie.

Nie bójcie się spróbować! Robienie mydła jest naprawdę wielką przyjemnością, podobnie jak potem obdarowywanie bliskich pachnącą, naturalną kostką.

Nie przejmujcie się, jeśli na mydle pojawi się biały nalot – to tylko soda, która wytrąciła się podczas mydlenia.

Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o mydleniu w praktyce, napiszcie w komentarzu.

Może przeczytasz także:

Zero – zero, czyli kosmetyki Baby Anthyllis Zero pod lupą

Baby Anthyllis Zero to nowość, na którą czekałam z niecierpliwością już kilka miesięcy. Włoski producent

Czy komary są potrzebne?

Zbliża się czas, kiedy będziemy klęli pod nosem, bo znowu mali krwiopijcy (właściwie krwiopijczynie) będą

Loffme: z troską o kobiety. Rozmowa z Asią Majak

Z Asią Majak, twórczynią maki Loffme, mogłabym rozmawiać i rozmawiać. Jej ogromne zaangażowanie i wewnętrzna

5 thoughts on “Dwa proste przepisy na mydło dla początkujących”

 1. ja przy swojej pierwszej probie mydla oliwkowego, przepis podstawowy otrzymalam piękne mydlo z…odbarwiona dziura w srodku;D w glowie zachodze co zrobilam nie tak, i nie wiem.zobaczymy jak dojrzeje, czy cos z tego bedzie.
  ps.pokochalam to mydlenie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge