Menu Zamknij

Dwa proste przepisy na mydło dla początkujących

Ktoś, kto pierwszy raz robi mydło, nawet jeśli ma najlepszą wiedzę teoretyczną, może czuć się niepewnie. Nic dziwnego: choć robienie mydła jest proste, wymaga jednak odpowiedniej przestrzeni i przestrzegania zasad. Dobrze jest zaczynać pod okiem kogoś doświadczonego, a kiedy już zdecydujemy się na samodzielne działanie, skorzystajmy najpierw z prostych receptur. Przedstawiam dwa proste przepisy na mydło dla początkujących.

Niektórzy (tak jak ja) mają naturę indywidualistyczną i koniecznie chcą wszystkiego nauczyć się sami. Zaczynałam od mydła niezwykle prostego: oliwa, olej kokosowy i olej z pestek marchewek (miałam akurat w domu), jednak źle wyliczyłam ilość NaOH, a na dodatek popsułam blender.

Pierwsze samodzielne mydlenie było katastrofą. Również dlatego, że bardzo się denerwowałam, czy wszystko dobrze przygotuję, czy przejdę wszystkie kroki w odpowiedniej kolejności, czy nie rozsypię wodorotlenku sodu itd., itp.

Robienie mydła nie jest takie trudne!
Robienie mydła nie jest takie trudne!

Teraz mam już wprawę, większą pewność i sama >> uczę innych, jak zacząć. Jednak droga do tego wiodła przez samodzielną naukę, która zresztą trwa do dziś. Tak naprawdę dopiero praktyka pomaga zrozumieć, na czym polega proces powstawania mydła.

Dobra rada dla początkujących: jeśli chcecie zacząć zupełnie sami, na własną rękę, skorzystajcie ze sprawdzonych przepisów. Kiedy już nabierzecie wprawy, zacznijcie komponować własne mydła (o tym napiszę osobny tekst).

Zgromadźcie wszystkie potrzebne rzeczy w jednym miejscu, w którym nikt nie będzie przeszkadzał. Odizolujcie się od dzieci i zwierząt. Pamiętajcie o wietrzeniu pomieszczenia.

Przepis na mydło dla początkujących z masłem kakaowym

Składniki:

  • 500 g oliwy z oliwek pomace (z wytłoczyn),
  • 150 g oleju kokosowego,
  • 150 g masła kakaowego,
  • 100 g oleju rycynowego,
  • 270 g wody,
  • 119 g NaOH.

Takie mydło będzie odpowiednio twarde, a dodatek oleju rycynowego zapewni dobrą pianę. Dlaczego używamy oliwy z wytłoczyn? Ponieważ ma dłuższą trwałość niż extra vergin.

Mydlenie wciąga! Moje mydła naturalne
Mydlenie wciąga! Moje mydła naturalne

Przepis na mydło dla początkujących z masłem shea

Składniki:

  • 450 g oliwy z oliwek pomace (z wytłoczyn),
  • 180 g oleju kokosowego,
  • 150 g masła shea,
  • 100 g oleju rycynowego,
  • 264 g wody,
  • 116,5 g NaOH.

Koniecznie zwróćcie uwagę, że składniki liczymy wagowo, a nie objętościowo, a oleje są lżejsze od wody (litr oliwy będzie ważył mniej niż 1 kg!).

Do tych mydeł można oczywiście dodać różne dodatki: węgiel, glinkę, oleje eteryczny.

Mydła naturalne. Można je wzbogacić o dodatki i zapachy
Mydła naturalne. Można je wzbogacić o dodatki i zapachy

Jak zrobiłam mydła naturalne?

  1. Wszystkie oleje odważyłam na wadze kuchennej i wlałam do ceramicznego garnka. Postawiłam na kuchence (na płytce) i podgrzewałam, mierząc temperaturę. Nie powinna była przekroczyć 60°C.
  2. Do ceramicznej miski wlałam odmierzoną wodę destylowaną, a następnie założyłam rękawice ochronne i okulary ochronne. Wsypałam wodorotlenek sodu do wody i zamieszałam drewnianą łyżką. Reakcja NaOH z wodą sprawiła, że powstał gorący ług.
  3. Kiedy ług trochę wystygł (50°C), a oleje też miały około 50°C, przelałam ostrożnie ług do olejów i zaczęłam blendowanie.
  4. Teraz mogłam już zdjąć okulary ochronne, w rękawiczkach zostałam do końca. Kiedy budyń mydlany zaczął gęstnieć, dodałam dodatki (zapachy, proszki, barwniki), zamieszałam i przełożyłam mydło do przygotowanych wcześniej foremek silikonowych.
  5. Odstawiłam mydło w spokojne, ciemne miejsce, aby przez 2 dni sobie pracowało. Posprzątałam wszystko: narzędzia i pojemniki mające styczność z ługiem najpierw polałam octem. Potem umyłam wszystko płynem do mycia naczyń.
  6. Po dwóch dniach wyjęłam mydła z foremki, jeśli trzeba było pokroić jakieś kawałki – pokroiłam – i odłożyłam na 4 tygodnie do odparowania w szafie.

Nie bójcie się spróbować! Robienie mydła jest naprawdę wielką przyjemnością, podobnie jak potem obdarowywanie bliskich pachnącą, naturalną kostką.

Nie przejmujcie się, jeśli na mydle pojawi się biały nalot – to tylko soda, która wytrąciła się podczas mydlenia.

Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o mydleniu w praktyce, napiszcie w komentarzu.

Opublikowano wkosmetyki, kosmetyki i pielęgnacja, pielęgnacja ciała i dłoni, przepisy, zero waste

Podobne wpisy

51 komentarzy

  1. dorot

    ja przy swojej pierwszej probie mydla oliwkowego, przepis podstawowy otrzymalam piękne mydlo z…odbarwiona dziura w srodku;D w glowie zachodze co zrobilam nie tak, i nie wiem.zobaczymy jak dojrzeje, czy cos z tego bedzie.
    ps.pokochalam to mydlenie!

  2. Ewa

    Ehh moje mydło po dwóch dniach jest nadal gęsta miękka masa, zrobilam z Twojego przepisu ale po pierwsze musialam go podzielic przez 2 po drugie dodac zarówno kakaowe jak i shea, bo noe ogarnęłam g nie równa sie ml:) czy to się da jeszcze uratować, pomocy!!

      • Ewa

        No i tu sie chyba zaczyna problem, bo teraz myślę, ze mi waga jubilerska zaszwankowala, bo dodawałam i dodawałam i ciagle bylo zamalo, wiec mialo być 1/2 Twojego przepisu, a wyszlo tak:
        500 g oliwy z oliwek pomace (z wytłoczyn), u mnie ok 800ml extra virgin
        150 g oleju kokosowego, u mnie 200 ml
        150 g masła kakaowego, 200ml plis ok 150 g shea
        100 g oleju rycynowego, u mnie 100 ml
        270 g wody, u mnie 135 g
        119 g NaOH.u mnie 59,5g strasznie to skopalam, bede wdzieczna za wszelkie wskazówki

        • joanna

          Hm, czy nie masz tego przeliczonego na gramy? Bo w olejach gramy nie równają się mililitrom. To ważne, żeby nie zastępować jednych olejów drugimi, bo dla każdego oblicza się inaczej ilość NaOH.

          Wygląda na to, że dałaś za mało NaOH (na taką ilość olejów powinno być około 150 g), więc mydło nie będzie miało właściwości myjących za bardzo (nie będzie niebezpieczne). Tylko będzie bardziej balsamem niż mydłem.

          • Ewa

            No wlasnie, przeliczalam na gramy w trakcie, ważac na wadze tylko system zawiódł, bo odkrylam, ze mam za malo oleju rycynowego oraz masla kakaowego, a nastepnie jak zaczelam ważyć oliwe z oliwek to ta waga totalnie zwariowala, przepraszam, ze męczę ale czy 1. Mozna to wrzucic do garnka i podgrzac i dodac ta brakująca ilosc NAOH (tzn ług oczywiscie) i ile wtedy wody? Wymieszac w 60 stopniach obie substancje i znowu porozkladac do foremek, a jak nie to czy 2. To co wyszlo ma odstać tez 4tygodnie? Czy nie zepsuje sie? Czy od razu stosowac jak balsam „mydlo w plynie”? Bardzo Ci dziekuje za poświęcony czas

            • joanna

              Poczekaj 4 tygodnie – ja też mam jedno takie superprzetłuszczone mydło. Można go używać, choć trudno nazwać mydłem :)

              • Ewa

                Dziekuje! Następnym razem wykaże się aptekarska precyzja:))a tym to bede myła chyba pędzle do makijażu:))

  3. Katarzyna

    Właśnie szykuję się do pierwszego mydła. Chciałabym go zrobić wg przepisu na mydło z masłem shea. Czy zamiast oliwy z oliwek pomace mogę dodać oliwę z oliwek? I jeszcze jedno pytanie, znalazłam info o warsztatach mydlarskich, czy jest w przyszłości szansa na warsztaty podczas weekendu, dla tych niestety pracujących;)

    • joanna

      Hej, tak – możesz dać oliwę z oliwek extra virgin, choć wg mnie trochę szkoda zużywać lepszą oliwę na mydło, zwłaszcza że pomace lepiej się sprawdza. Pomace czy też sansę możesz kupić w supermarketach czy dyskontach, będzie tańsza.
      Jeśli chodzi o warsztaty, zrobię na pewno w któryś weekend, zapraszam do śledzenia Fb i zapisania się do newslettera, będę informować na bieżąco :)

  4. Edyta

    Chcialabym dodac lanoline do mydla. Czy wie Pani kiedy powinnam to zrobic? Razem z olejami czy pozniej? I czy mozna robic takie mydlo metoda na goraco aby bylo szybciej :) bardzo dziekuje za wszelkie rady :)

  5. Justyna

    Dobry wieczór, koleżanka wyżej pytała o lanolina ,Ja wiem że dodaje ją się do tłuszczy a ile najwięcej procentowo można dodac jej do kilograma tłuszczy,bardzo proszę o odpowiedz

  6. Barbara

    Witam! Mam pytanie: Czy oliwę z oliwek w tych przepisach można zastąpić innym olejem? Mam z czarnuszki, rycynowy, kokosowy i jojoba, a także zwykły słonecznikowy. Chciałabym zrobić mydło z tego, co mam w domu, a przepisy mi się podobają, ale ponieważ tylko raz robiłam mydło z innego przepisu, nie wiem jeszcze jak to wygląda z zamienianiem składników. Z góry dziękuję za odpowiedź!

  7. Edyta

    Witam :) Chcialabym zrobic swoje pierwsze mydlo, mam juz wszystkie produkty, czekam tylko na dzien wolny :) Jak na razie sporo czytam o etapach produkcji, BHP i co z czym itd. Testuje rowniez SoapCalculator, zeby bardziej zrozumiec mydlenie :) I w zwiazku z tym mam pytanie. Zauwazylam ze bardzo czesto w przepisach jest inna waga wodorotlenku niz w kalkulatorze, przy dokladnie tej samej wadze olejow ( i tych samych olejach). W kalkulatorze zawsze wychodzi mi wiecej wodorotlenku. Juz nawet obliczylam dokladnie procentowo stosunek wody do wodorotlenku w konkretnym przepisie, wpisuje taki sam a kalkulator wylicza mi ze powinnam dodac 9 gramow NaOH wiecej ^^ Jestem troche zdezorientowana, wiadomo ze na poczatku super jest korzystac z gotowych przepisow, ale w przyszlosci gdybym chciala pokombinowac to troche sie obawiam czy nie zaczne dodawac wiecej wodorotlenku niz powinnam :) Bylabym bardzo wdzieczna za pomoc w wyjasnieniu tego zjawiska :)
    P.S. Przepraszam za brak polskich liter, uzywam firmowego komputera w pracy w UK.

    • joanna

      Myślę, że to może być kwestia % przetłuszczenia mydła. Im więcej przetłuszczenia, tym mniej wodorotlenku na całość. Minimalne przetłuszczenie przy mydle do ciała to 5%, ale niektórzy zostawiają nawet 15% niezmydlonych kwasów tłuszczowych.
      Trzymam kciuki za mydło! :)

  8. marika

    witam
    wlasnie przymierzam sie do pierwszego mydelka i jestem troszke niepewna, wiem ze oliwa powinna byc pomace czyli rafinowana, a jak z maslami? lepiej dac rafinowane czy nierafinowane? i czy mozna je mieszac? np jesli w przepisie mam 3 rodzaje masla to moge dac 2 rafinowane i jedno nierafinowane? czy to jakos zmienia gramature? badz koncowy efekt? z gory dziekuje za pomoc ;)

    • joanna

      Pomace to nie jest oliwa rafinowana! To oliwa z drugiego tłoczenia, rafinacja nie ma tu nic do rzeczy :) Zawsze lepiej używać olejów nierafinowanych, mają o wiele więcej wartości. Ale tak, można używać olejów rafinowanych zamiast nierafinowanych :)

  9. Sylwia

    Witam.
    Czym można zastąpić wodę destylowaną przy produkcji mydła? Za parę dni chcę zrobić moje pierwsze mydło, jak tylko składniki do mnie dotrą :) i chciałabym to wiedzieć. Proszę o pomoc.

  10. Luiza

    Jak sobie radzić z ługirm, to chyba dość niebezpieczne? Pożiom żrący jak w kwasach tylko wściekła zasada (jak ja nazywam :), cy jest jakiś spsoób na nagłe problemy? Neutralizacja? Jaka?

  11. Katarzyna

    No i klops :( dodałam oliwę z oliwek extra virgine i generalnie nie miałam miksera wiec dobrze wymieszałam a po 48h mam super tłuste miękkie mydło które owszem jest ładne – ale lepkie i miękkie – moje pytanie czy to wina oliwy czy braku blendera ? I co mogę zrobić by to uratować ?

    • joanna

      To wina braku blendera. Bez niego bardzo ciężko i długo osiągamy cel – możesz jednak postawić garnek na kuchence i podgrzewając, dobrze mieszać, aż zacznie gęstnieć. Polecam pożyczyć od kogoś blender i przyspieszyć proces saponifikacji :)

  12. Iza

    Chciałabym dodać do mydła węgiel aktywny, glinkę lub jakiś olejek. Czy któregoś składnika z przepisu powinnam dać mniej w zamian za te dodatki? Ile gramów mogę dodać np. olejku eterycznego lub glinki, żeby nie zmieniać powyższego przepisu?

    • joanna

      Niczego w przepisie nie zmieniamy. Dodatki takie jak węgiel, olejek eteryczny czy glinka nie wliczają się do receptury, możesz je dodać podczas blendowania. Nie zastępujemy jednych olejów innymi – oleje zawsze wyliczamy od nowa w kalkulatorze.

  13. Kasia

    Dzień dobry. Będę zabierała się za robienie pierwszego mydła. Czy potrzebuje blendera używanego tylko do robienia mydła, czy spokojnie mogę tego samego używać do przygotowania jedzenia? Nie wiem, czy fakt, że są wykorzystywane tutaj substancje żrące ma znaczenie

  14. Marzena

    Dzień dobry, w jaki sposób zmierzyć temperaturę składników? Czy można użyć zwykłego termometru do potraw? Pozdrawiam.

  15. Paulina

    Witam serdecznie, produkty na mydełko już zamówione. Mam tylko pytanie czy koniecznie musi być garnek i miska ceramiczna czy może być np. Zwykły srebrny metalowy garnek i miska np. Metalowa/plastikowa/szklana?

  16. Grzesiek79

    Zrobiłem mydło z shea. ale strasznie szybko zgęstniało już po minucie blendowania,… W efekcie nie zdążyłem dać ani specjalnie zapachów ani kolorku. Czy może być to kwestia, że temperatura była za wysoka? Myślę, że ług mógł być trochę cieplejszy niż 50 stopni.

    • joanna

      Polecam mierzenie temperatury ługu, żeby mieć pewność, że jest podobna do temperatury olejów. Tak, zdecydowanie, wysoka temperatura przyspiesza saponifikację i gęstnienie budyniu!

  17. Kachna

    Dzień dobry, proszę podać orientacyjnie jaka ilość mydła wychodzi ze wskazanych składników? Przymierzam się do swojego pierwszego mydła. Dziękuję:)

  18. Anita

    Witam, chciałabym zrobić swoje pierwsze mydło z jednego z Twoich łatwych przepisów :) Gdzieś wyczytałam że mydła z przeważająca ilością oliwy długo leżakują ( nawet kilka miesięcy ) . Czy te z Twojego przepisu również ?

    • joanna

      To zależy, ile tej oliwy jest i z czym zmieszana. Powyżej 70% oliwy na pewno będzie to już miękkie mydło, które powinno długo leżeć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge

Na tej stronie używamy plików cookies i podobnych funkcji do przetwarzania informacji o urządzeniach końcowych i danych osobowych. Przetwarzanie jest wykorzystywane do celów takich jak integracja treści, usług zewnętrznych i elementów stron trzecich, analiza/pomiary statystyczne oraz integracja mediów społecznościowych. Więcej
Ustawienia cookies
Zaakceptuj
Odrzuć
Polityka prywatności i cookies
Polityka prywatności i cookies
Nazwa Aktywne

>>Przejdź do Polityki cookies

 

Polityka prywatności danych osobowych dotycząca Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

§1 Tożsamość administratora danych

1. Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu online prowadzonego pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Dane przetwarzane są zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa; tj. Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO), ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych, a także ustawą z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. 3. Poniższa Polityka Prywatności obejmuje zasady przetwarzania danych Użytkowników Strony, a także osób zawierających umowy z Administratorem danych, w tym związanych z realizacją Zamówienia w Sklepie internetowym, a także danych gromadzonych poprzez kontakt z Administratorem danych (adres e-mail lub telefonicznie) lub korespondencję tradycyjną, jak i osób, które lubią i/lub obserwują fanpage Administratora w mediach społecznościowych, jeśli prowadzi.

§2 Stosowane definicje

1. W niniejszej polityce stosuje się następujące definicje: a) Sklep – serwis internetowy dostępny pod adresem www.baranowscy.eu/wordpress/sklep za pośrednictwem którego Użytkownik może: przeglądać jego zawartość, składać zamówienia na produkty i towary, zamówić informacje handlowe i marketingowe, wykupić wejściówkę na warsztaty. b) Administrator danych osobowych – podmiot, który decyduje o celu i środkach przetwarzania danych, w niniejszej polityce rozumie się przez to: Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842. c) Użytkownik – osoba fizyczna, której dane dotyczą i która korzysta z usług dostępnych w Serwisie/Sklepie. d) Dane osobowe – wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe. e) Blog/Serwis – strona internetowa Organiczni.eu znajdująca się pod adresem baranowscy.eu/wordpress/, której Sklep internetowy jest częścią, za pomocą którego Użytkownik może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. f) Cookies – małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony.

§3 Cele przetwarzania danych

1. Administrator Danych Osobowych przetwarza dane osobowe wyłącznie, gdy jest to dopuszczone aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, w tym w celu: a) przygotowania i realizacji zawartej umowy sprzedaży, w tym zawarcia umowy na odległość za pośrednictwem sklepu internetowego, której osoba jest stroną, a także realizacji uprawnień z niej wynikających, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, b) udokumentowania realizacji umów, w tym wystawienia rachunku lub faktury dla osoby fizycznej, prowadzenia dokumentacji księgowej i podatkowej, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c) RODO, tj. w celu wykonania obowiązków prawnych ciążących na Administratorze danych osobowych, na podstawie art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, c) podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, w tym udzielenia odpowiedzi na pytania zadane poprzez środki komunikacji elektronicznej lub w celu obsługi korespondencji tradycyjnej, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO, d) wysyłania zamówionych informacji marketingowych drogą elektroniczną (newsletter) na podany przez Użytkownika adres e-mail w tym celu, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, e) rejestracji i założenia Konta w Sklepie, a przetwarzanie to odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, której dane dotyczą, f) marketingu własnych produktów i usług Administratora danych drogą tradycyjną, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) RODO, tj. w celu realizacji prawnie uzasadnionych interesów administratora danych lub osoby, której dane dotyczą, g) w celu wysłania maila z prośbą o ocenę Sklepu i/lub Towaru/Produktu odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO, a przetwarzanie to odbywa się w usprawiedliwionym celu administratora danych (Sprzedawcy), którym jest doskonalenie oferty i/lub Towaru/Produktu i/lub Sklepu poprzez gromadzenie rzetelnych opinii o nich przez właściciela Sklepu, h) dochodzenia praw i roszczeń przez Administratora danych lub osobę, której dane dotyczą, na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO i odbywa się w prawnie usprawiedliwionym celu. 3. Podanie danych osobowych jest niezbędne w celu realizacji umowy zawartej na odległość, w tym wysyłki towaru lub udostępnienia produktu cyfrowego i wystawienia dokumentu księgowego, dochodzenia roszczeń, a także udzielenia odpowiedzi na pytania. Podanie danych osobowych w pozostałym zakresie jest dobrowolne. 4. Brak podania wymaganych danych uniemożliwia realizację umowy zawartej na odległość, wystawienie rachunku lub faktury lub podjęcie kontaktu na żądanie osoby, której dane dotyczą.

§4 Sposoby pozyskiwania danych

1. Dane osobowe Użytkownika gromadzone są bezpośrednio od osób, których dane dotyczą, tj. poprzez: a) wypełnienie formularza zapisu na newsletter, b) wypełnienie formularza zamówienia w sklepie-online, c) rejestracja konta w Serwisie, d) podanie danych do przygotowania i zawarcia umowy, e) bezpośredni kontakt z administratorem danych za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie lub w formie tradycyjnej w miejscu prowadzenia działalności, f) napisanie komentarza pod wpisem/wpisach na Blogu.

§5 Zakres przetwarzanych danych

1. Zakres przetwarzanych danych osobowych został ograniczony do minimum niezbędnego do świadczenia usług w zakresie: a) złożenia zapytania za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie: adres e-mail numer telefonu, adres poczty elektronicznej, imię, ewentualne inne dane podane dobrowolnie przez osobę, której dane dotyczą, b) dokonania zapisu na newsletter: imię, adres e-mail, c) złożenia zamówienia w sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, adres dostawy, ewentualnie adres punktu odbioru, d) rejestracji konta w Serwisie lub sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, hasło, login, e) wystawienia rachunku lub faktury: imię i nazwisko lub nazwa podmiotu, adres siedziby, NIP, f) umieszczenia komentarza/y pod wpisem/ami na blogu:  dane widoczne w formularzu komentowania, adres IP odwiedzającego oraz podpis jego przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Zanonimizowany ciąg znaków stworzony na podstawie wpisanego adresu email (tak zwany hash) może zostać przesłany do usługi Gravatar w celu sprawdzenia, czy użytkownik z niej korzysta. Polityka prywatności usługi Gravatar jest dostępna tutaj: <a href="https://automattic.com/privacy/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">https://automattic.com/privacy/</a>.

§6 Okres przetwarzania danych

1. Okres przetwarzania danych jest uzależniony od celu, dla którego dane zostały zebrane i wynosi w celu: a) zawarcia i realizacja umowy sprzedaży, w tym sprzedaży na odległość - przez okres niezbędny do udokumentowania wykonanej umowy, w tym wystawienia rachunku lub faktury - 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, na podstawie art. 112 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w związku z art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, b) w celu wysyłania informacji handlowych drogą elektroniczną (newsletter) i/lub założenia Konta w Sklepie/wysyłania zapytania o opinię przez zewnętrzne serwisy badania satysfakcji - do czasu odwołania zgody, bez wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej odwołaniem, c) przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane drogą elektroniczną lub telefoniczną, ale nie dłużej niż przez 6 miesięcy, o ile osoba nie zdecyduje się zawrzeć umowy z Administratorem danych osobowych, d) w celu dochodzenia roszczeń, na podstawie ustawy z art. 118 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

§7 Odbiorcy danych

1. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać powierzone innym podmiotom w celu wykonania usług na zlecenie administratora danych, w szczególności podmiotom w zakresie: a) hostingu strony www, b) serwisu i utrzymania systemów informatycznych, w których dane są przetwarzane, w tym w celu automatyzacji newslettera, wystawiania faktur, obsługi zamówień, etc. c) prowadzenia obsługi księgowej, d) prowadzenia obsługi biurowej, e) brokera usług kurierskich, f) droppshippingu i obsługi logistycznej zamówień. 2. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać także udostępnione podmiotom wspierającym administratora danych, w tym podmiotom realizującym usługi kurierskie i pocztowe, obsługę płatności online. 3. Obsługa Serwisu i Bloga odbywa się z użyciem konta e-mail prowadzonego przez Google. Szczegółowe informacje na temat polityki prywatności Google znajdują się tutaj. 4. Zapisanie się do newslettera oznacza, że dane (w szczególności: imię, adres email, adres IP, lokalizacja) będą przetwarzane przez MailerLite (UAB “MailerLite”, J. Basanavičiaus 15, LT-03108 Vilnius, Lithuania); Polityka prywatności MailerLite. 5. Dane osobowe mogą być przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku z korzystaniem przez Administratora z rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§8 Fanpage Administratora danych w mediach społecznościowych

1. Administrator danych jest także jednocześnie współadministratorem danych jego obserwatorów w mediach społecznościowych - szczególnie osób, które korzystają ze środków komunikacji elektronicznej na fanpage’u - Facebook - „@Organiczni.eu” i Instagram pod nazwą konta „@organiczni_eu”, prowadzonych przez Administratora danych w tych serwisach społecznościowych. 2. W pozostałym zakresie administratorem danych Użytkowników tych serwisów społecznościowych jest Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc., z siedzibą przy 1 Hacker Way, Menlo Park, CA 94025, USA), a przetwarzanie tych danych odbywa się na zasadach opisanych w regulaminach i politykach prywatności użytkowników tych serwisów, w tym na: https://www.facebook.com/privacy 3. Dane osobowe Użytkownika, który lubi i/lub obserwuje fanpage Administratora w mediach społecznościowych będą przetwarzane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym w tzw. państwie trzecim, w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki w związku ze stosowaniem rozwiązań informatycznych, których serwery są zlokalizowane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. 4. Podstawą przetwarzania danych na terenie państw trzecich będzie decyzja Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Administrator danych i dostawca usługi zapewniać będą najwyższe gwarancje ochrony powierzonych danych. Przetwarzanie danych nie będzie naruszać prywatności osób fizycznych.

§9 Prawa osób, których dane dotyczą

1. Osobom, których dane dotyczą przysługuje prawo: a) dostępu do treści danych osobowych, w tym otrzymania bezpłatnie pierwszej kopii treści danych osobowych, b) do poprawiania danych, c) do usunięcia danych, o ile nie obowiązują inne przepisy prawa, które zobowiązują administratora danych do archiwizacji danych przez określony czas, d) prawo do przenoszenia danych, o ile podstawą przetwarzania danych jest umowa lub zgoda osoby, której dane dotyczą, a przetwarzanie danych odbywa się w sposób automatyczny, e) do odwołania zgody na przetwarzanie danych osobowych - jeśli podstawą tego przetwarzania była zgoda osoby, której dane dotyczą. Odwołanie zgody nie ma wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano przed jej wycofaniem, f) do wniesienia sprzeciwu na przetwarzanie danych – z przyczyn związanych ze szczególną sytuacją wobec przetwarzania dotyczących danych osobowych opartego na art. 6 ust. 1 lit. e) lub f) RODO, a także prawo do ograniczenia przetwarzania, g) prawo do niepodlegania automatycznemu profilowaniu, jeśli administrator danych podejmowałby decyzje opierające się wyłącznie na automatycznym profilowaniu i niosące ze sobą skutki prawne dla osoby, której dane dotyczą lub podobnie na nią wpływały, h) prawo do kontroli przetwarzania danych i informacji na temat tego, kto jest administratorem danych, a także uzyskania informacji o celu, zakresie i sposobie przetwarzania danych, treści tych danych, źródle danych, a także sposobie udostępniania, w tym o odbiorcach lub kategoriach odbiorców danych, 2. W celu realizacji prawa do informacji, dostępu do treści danych, ich poprawiania, a także innych praw, można skontaktować się z Administratorem danych. 3. Osoba, której dane dotyczą ma także prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), jeśli przetwarzanie danych narusza przepisy Ogólnego rozporządzania o ochronie danych osobowych (RODO). Skarga może zostać wniesiona w formie elektronicznej lub tradycyjnej na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.

§10 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej polityki prywatności, w szczególności gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności osób, których dane dotyczą, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do niniejszej Polityki Prywatności, które będą obowiązywały w ciągu 14 dni od ich opublikowania na stronie Serwisu/Sklepu.  

Polityka cookies Sklepu Internetowego www.baranowscy.eu/wordpress/sklep oraz bloga Organiczni.eu baranowscy.eu/wordpress/ Aktualizowano: 12.01.2023

 

§1 Postanowienia ogólne

1. Właścicielem Sklepu/Strony i Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Sklepu pod nazwą www.baranowscy.eu/wordpress/sklep jest firma Organiczni Joanna Baranowska, zarejestrowana pod adresem al. Reymonta 10/109, 01-842, NIP 526-258-99-53, REGON 380191920. Adres korespondencyjny: Organiczni Joanna Baranowska, al. Reymonta 10/109, 01-842 Warszawa, adres e-mail: [email protected], telefon kontaktowy podany jest w zakładce KONTAKT. 2. Zasady przetwarzania danych osobowych zostały udostępnione w Polityce Prywatności RODO, dostępnej pod adresem: https://baranowscy.eu/wordpress/cookie-policy/ 3. Strona i/lub Sklep używa plików cookies, aby dostarczać usługi i funkcje dostosowane do preferencji i potrzeb Użytkowników strony, w szczególności pliki cookies pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb.

§2 Stosowane definicje

1. Cookies - małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony. 2. Użytkownik - osoba, która dobrowolnie korzysta z usług i treści dostępnych w Serwisie i Sklepie, tj. przegląda strony Serwisu i Sklepu, składa zamówienie w Sklepie, rejestruje się, zapisuje się na bezpłatny newsletter lub kontaktuje się z właścicielem Sklepu poprzez formularz kontaktowy. 3. Sklep – sklep internetowy dostępny pod adresem baranowscy.eu/wordpress/sklep, za pośrednictwem, którego Kupujący może dokonywać zakupów określonych Towarów i Produktów. 4. Serwis - serwis dostępny pod adresem Organiczni.eu / baranowscy.eu/wordpress/, za pomocą którego Kupujący może przeglądać zawartość postów blogowych, zapisać się na newsletter lub skontaktować się z Administratorem danych osobowych. 5. Dane osobowe - wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe.

§3 Cele cookies

1. Pliki cookies mogą mieć charakter tymczasowy, tj. są usuwane z chwilą zamknięcia przeglądarki, lub trwały. 2. Stałe pliki cookies są przechowywane także po zakończeniu korzystania ze stron Serwisu i służą do przechowywania informacji takich jak hasło czy login, co przyspiesza i ułatwia korzystanie ze stron, a także umożliwia zapamiętanie wybranych przez Użytkownika ustawień. 3. Serwis wykorzystuje pliki cookies w następujących celach: a) dostosowania zawartości stron Serwisu do indywidualnych preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych (wyświetlanie dostosowane do potrzeb - cookies funkcjonalne), b) dokonania analiz i statystyk, które dostarczą informacji, w jaki sposób Użytkownik Serwisu korzysta ze stron, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości, c) marketingowych i/lub remarketingowych, w tym kierowania dedykowanych treści, w szczególności do Użytkowników, którzy odwiedzili stronę internetową lub Fanpage Administratora danych osobowych na portalu społecznościowym Facebook i/lub Instagram. 4. Dane zawarte w cookies będą archiwizowane i wykorzystywane w celach analizy statystycznej i oceny globalnego ruchu użytkowników Serwisu. 5. Dane zawarte w cookies nie są łączone z przekazanymi przez Użytkownika danymi osobowymi podczas zawarcia umowy lub kontaktu z Administratorem danych.

§4 Narzędzia związane z gromadzeniem cookies lub udostępnianiem cookies

W celu analizy ruchu na stronie Serwisu, źródła ruchu, jak i optymalizacji działań marketingowych zainstalowano na stronie: 1. Google Analytics - narzędzie dostarczane przez Google LLC. 1600 Amphitheatre Parkway Mountain View, CA 94043, USA, co pozwala na analizę ruchu Użytkownika na stronie Serwisu i jego podstronach (kraj/miasto, liczba odwiedzin, przeglądane strony, czas odwiedzin, etc.). Główny plik cookie używany przez Google Analytics, „_ga", umożliwia usłudze rozróżnianie poszczególnych Użytkowników i działa przez 2 lata. Każdy plik „_ga” jest unikalny dla konkretnej usługi, więc nie można go użyć do śledzenia użytkownika lub przeglądarki w innych, niepowiązanych witrynach. Ustawienia prywatności w usługach Google mogą zostać zmienione przez Użytkownika, więcej informacji na: https://policies.google.com/privacy W celu stałego zablokowania cookies gromadzonych przez Google Analytics, Użytkownik może skorzystać z dodatku do przeglądarki opracowanego i dostarczanego przez Google LLC na stronie: https://tools.google.com/dlpage/gaoptout 2. Piksel Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc,), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia pomiar, optymalizację i tworzenie niestandardowych grup odbiorców, pozwala na zbieranie informacji na temat korzystania przez Użytkownika ze strony Serwisu i kierowanie do niego dedykowanych treści w serwisie społecznościowym Facebook. W celu kontroli ustawień prywatności w tym serwisie społecznościowym Użytkownik może dokonać w dowolnym momencie zmiany swoich preferencji i ustawień. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ Piksel Facebooka pozwala na tworzenie niestandardowych grup odbiorców i/lub podobnych grup odbiorców do osób, które wchodziły już w interakcję z Serwisem lub materiałami Administratora danych udostępnionymi na portalach społecznościowych Facebook i/lub Instagram, prowadzonych przez Administratora danych, przy czym retencja danych dostarczanych przez piksel Facebooka w szczególności wynosi odpowiednio: a) witryna internetowa (Serwis) - maksymalnie 180 dni od interakcji z witryną, b) fanpage na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z kontem, c) film udostępniony na fanpage’ u Administratora na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem, d) wydarzenia organizowane lub współorganizowane przez Administratora na fanpage’u na Facebooku - maksymalnie 365 dni od interakcji z materiałem. 3. Messenger Facebooka - narzędzie dostarczane przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia, które umożliwia kontaktowanie się Użytkownika z właścicielem Serwisu poprzez Messenger w serwisie społecznościowym Facebook/Instagram. Korzystanie z czatu Facebooka na stronie Serwisu jest dobrowolne. Użytkownik może prowadzić rozmowę jako gość lub zalogować się na swoje konto w tym serwisie. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/privacy/ 4. Wtyczkę/Widget Facebooka/Instagrama - narzędzie umożliwiające bezpośrednie przejście Użytkownika na Fanpage Administratora danych, prowadzony na stronie portalu społecznościowego Facebook/Instagram, prowadzonego na portalu dostarczanym przez Meta Platforms Ireland Limited (dawniej: Facebook Inc.), adres: 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Dublin, D02X525, Irlandia. Po przejściu do serwisu społecznościowego Facebook i Instagram Użytkownicy podlegają dodatkowo zasadom ochrony prywatności, opisanym w tym serwisie, w szczególności na stronie: https://www.facebook.com/privacy/ 5. Przetwarzanie danych zawartych w cookies przez dostawców, których siedziby i/lub serwery są zlokalizowane w państwach trzecich będzie się wiązać z przekazaniem danych zawartych w cookies poza Europejski Obszar Gospodarczy (EOG). Przekazanie danych zawartych w cookies, w szczególności adres IP użytkownika odbywa się na podstawie decyzji Komisji Europejskiej 2021/914 w sprawie standardowych klauzul umownych dotyczących przekazywania danych osobowych do państw trzecich zawartych w ramach regulaminów usług realizowany pomiędzy Administratorem danych, a dostawcą rozwiązania.

§5 Akceptacja lub zmiana ustawień cookies

1. Użytkownik po wejściu na stronę Sklepu/Serwisu może zaakceptować stosowanie cookies w powyższych celach, odrzucić je lub wyrazić zgodę tylko na wybrane pliki cookies. 2. Użytkownik może w każdej chwili także skasować i/lub wyłączyć cookies w przeglądarce internetowej, z której korzysta podczas przeglądania Serwisu/Sklepu. 3. Skasowanie lub wyłączenie plików cookies może spowodować trudności lub ograniczoną funkcjonalność niektórych części Serwisu (dotyczy cookies funkcjonalnych). Niektóre pliki cookies mogą być bowiem niezbędne do prawidłowego działania stron Serwisu i wyświetlenia treści na danym rodzaju urządzenia. 4. W celu zarządzania cookies Użytkownik może skorzystać także z funkcji dostępnych w przeglądarce, z której aktualnie korzysta. Instrukcje zarządzania cookies dostępne są na stronach dostawców przeglądarek internetowych, w szczególności:
  1. Google Chrome - instrukcja
  2. Mozilla Firefox - instrukcja
  3. Apple Safari - instrukcja
  4. Microsoft Edge - instrukcja

§6 Postanowienia końcowe

W przypadku zmiany obowiązującej Polityki cookies, w szczególności w sytuacji, gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne lub zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności Użytkowników, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do powyższego zapisu, które będą obowiązywać po 14 dniach od dnia ich publikacji na stronach Serwisu.    

Załącznik: dodatkowe informacje od WordPress

Ciasteczka Jeśli zostawisz na naszej witrynie komentarz, będziesz mógł/mogła wybrać opcję zapisu twojej nazwy, adresu email i adresu strony internetowej w ciasteczkach, dzięki którym podczas pisania kolejnych komentarzy powyższe informacje będą już dogodnie uzupełnione. Te ciasteczka wygasają po roku. Jeśli masz konto i zalogujesz się na tej witrynie, utworzymy tymczasowe ciasteczko na potrzeby sprawdzenia, czy twoja przeglądarka akceptuje ciasteczka. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych i zostanie wyrzucone kiedy zamkniesz przeglądarkę. Podczas logowania tworzymy dodatkowo kilka ciasteczek potrzebnych do zapisu twoich informacji logowania oraz wybranych opcji ekranu. Ciasteczka logowania wygasają po dwóch dniach, a opcji ekranu po roku. Jeśli zaznaczysz opcję „Pamiętaj mnie”, logowanie wygaśnie po dwóch tygodniach. Jeśli wylogujesz się ze swojego konta, ciasteczka logowania zostaną usunięte. Jeśli zmodyfikujesz albo opublikujesz artykuł, w twojej przeglądarce zostanie zapisane dodatkowe ciasteczko. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych, wskazując po prostu na identyfikator przed chwilą edytowanego artykułu. Wygasa ono po 1 dniu. Osadzone treści z innych witryn Artykuły na tej witrynie mogą zawierać osadzone treści (np. filmy, obrazki, artykuły itp.). Osadzone treści z innych witryn zachowują się analogicznie do tego, jakby użytkownik odwiedził bezpośrednio konkretną witrynę. Te witryny mogą zbierać informację o tobie, używać ciasteczek, dołączać dodatkowe, zewnętrzne systemy śledzenia i monitorować twoje interakcje z osadzonym materiałem, włączając w to śledzenie twoich interakcji z osadzonym materiałem jeśli posiadasz konto i jesteś zalogowany w tamtej witrynie. Jeśli korzystasz z naszej strony, wyrażasz zgodę na to, że strona (platforma WordPress) oraz niektóre firmy zewnętrzne wykorzystują pliki cookies. Są to:
Save settings
Ustawienia cookies