Fotorelacja: pierwsze spotkanie nowej kooperatywy spożywczej (Warszawa)

W czwartek 25 lipca odbyło się pierwsze spotkanie Kooperatywy Spożywczej DOBRZE. A właściwie przyszłej kooperatywy – jeszcze jej nie ma, dopiero się tworzy. To jest dobry moment, żeby ludzie, którzy lubią działać wspólnie dla wspólnej korzyści, włączyli się w przygotowania tej nowej wspólnoty.

koop_2

Spotkanie, w którym uczestniczyło pewnie około 30 osób (z czego pewnie ponad połowa przyszła prosto z placu Zbawiciela, hihi), zaczęło się od prezentacji pomysłu.

koop_5

Torba blogerki Asi (dziarskapara.pl).

Prowadząca – Nina – określiła wstępne oczekiwania czterech pomysłodawczyń (Magdy, Niny, Ani i Asi), wśród których znalazł się plan utworzenia sklepu spółdzielczego z produktami ekologicznymi i pozyskiwanymi od lokalnych rolników.

koop_1

Myślę, że w tym miejscu należy podkreślić, że takie inicjatywy opierają się na wspólnym zaangażowaniu – to oznacza, że członkowie kooperatywy otrzymują profity w postaci dostępu do pewnych produktów, ale sami powinni angażować się w działanie spółdzielni. Może być to praca przy transporcie produktów, ważeniu ich, rozdzielaniu, pilnowaniu tabelek z zamówieniami, a także poszukiwanie dostawców, promocja itp.

Na spotkaniu zostaliśmy poproszeni o propozycje – co sami możemy dać kooperatywie i ile czasu jesteśmy w stanie jej poświęcić. Odezwałam się jako druga i powiedziałam, że nawet kilka godzin tygodniowo mogę przeznaczyć na działania na rzecz kooperatywy. No cóż… Inni nie byli tacy ochoczy, może oprócz kolegi, który zadeklarował trzy dni w tygodniu. Daje mi to do myślenia!

Po części teoretycznej i zebraniu propozycji (wśród których najwięcej było tych związanych z promocją, kilka z pracą fizyczną) przyszła pora na ekorolnika.

koop_3

Chyba wszyscy byli zauroczeni rolnikiem Marcinem.

Marcin przyjechał ze swoimi warzywami i opowiedział nam o swoim gospodarstwie. Co ciekawe, Marcin jest Ślązakiem, ale przeprowadził się do Ostrowi Mazowieckiej, gdzie dzierżawi pole i uprawia (głównie) warzywa. Bardzo ucieszyła mnie informacja, że stosuje kalendarz biodynamiczny – dzięki temu jego warzywa lepiej rosną i na pewno lepiej smakują!

koop_6

Potem mogliśmy odebrać zamówione warzywa. Jeszcze ich nie próbowałam, ale wyglądają pysznie.

koop_7

Jeśli ktoś zna osoby zainteresowane dostarczaniem kooperatywie produktów bez pośredników, niech koniecznie daje znać. Sama będę pytać wszystkich znajomych ekoproducentów, czy nie chcieliby mieć stałych odbiorców (docelowo pewnie kilkadziesiąt-sto osób).

koop_4

Ma być o nas głośno!

Niektóre założenia kooperatywy:

– wszyscy działają wspólnie, dzielą się pracą i zyskami,

– współpracuje z rolnikami i innymi producentami żywności ekologicznej, dzięki czemu taniej kupuje produkty dla swoich członków,

– część pieniędzy z zakupów wpływa na wspólny fundusz, pokrywający np. koszty paliwa,

– kooperatywa to nie tylko zakupy, to także pomaganie sobie i dzielenie się swoją wiedzą i umiejętnościami.

Moje wątpliwości:

– ludzie zawodzą, będzie sporo rozczarowań, będziemy się zniechęcać i kłócić,

– tam, gdzie są pieniądze, będą spory o pieniądze,

– zaufanie do producentów: kto będzie sprawdzał jakość produktów – certyfikaty itp.? Trzeba by mieć własną jednostkę kontrolującą, czy żywność jest naprawdę ekologiczna…

– sezonowość produktów: w zimie będzie posucha.

Ale może się mylę? Trzymam kciuki za inicjatywę i będę pomagała, jak umiem. I tyle czasu, ile będę miała. Zapraszam Was do współtworzenia kooperatywy!

Może przeczytasz także:

Puszcza Białowieska. Zielony Kwiecień i wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE

We wtorek 17 kwietnia 2018 roku ogłoszono wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie wycinki Puszczy

Polecam, bo czytam. Share Week 2018

Nie zdradzę chyba wielkiej tajemnicy, jeśli napiszę, że prawie nie czytuję innych blogów. Dzieje się

Sylwia Majcher, „Gotuję, nie marnuję” – recenzja

„Gotuję, nie marnuję” Sylwii Majcher to książka kucharska reklamowana jako sposób na kuchnię zero waste

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge